Терморегулация при физическа работа
Физическата работа е стрес за организма, по време на който се наблюдават много промени във функционирането на различните органи и системи, включително и в терморегулацията. Поддържането на телесната температура в определени граници е от ключово значение за здравето на организма, защото почти всички физиологични процеси за чувствителни към промени в нея. В резултат на съкращението на мускулите по време на физическа работа, продукцията на топлина в организма рязко се увеличава. Увеличаването на количеството произведена топлина е в пряка зависимост от тежестта на извършваната работа. Степента на покачването на топлопродукцията зависи и от климатичните условия, при които се извършва физическата работа. Например при работа в умерени климатични условия вътрешната температура се покачва до 37,3оС. При много тежко натоварване тя може да се повиши до 41оС.
Увеличаването на топлопродукцията води до покачване на вътрешната температура на тялото. Това се осъществява на два етапа. По време на първия етап тя се покачва в резултат на възникналия дисбаланс между топлопродукцията и топлоотдаването, като топлоотдаването надделява. По време на втория етап температурата достига ново, по-високо постоянно ниво, при което скоростите на топлопродукцията и топлоотдаването се изравняват. Това равновесно състояние може да не се достигне при работа в гореща и влажна среда, защото при тези условия топлоотдаването е затруднено. При такива условия на средата вътрешната температура се увеличава непрекъснато и ако работата не се прекрати съществува опасност от развитие на топлинен удар. Умереното повишаване на температурата по време на физическа работа има благоприятен ефект, защото то измества дисоциационната крива на оксихемоглобина надясно, като по този начин се увеличава отдаването на кислород към тъканите. Повишаването на телесната температура увеличава скоростта на мускулното съкращение и количеството мускулна работа, извършена за единица време.
Увеличаването на вътрешната температура по време на физическа работа се осъществява чрез терморегулаторни механизми, насочени към увеличаване на топлоотдаването. Към тези механизми се отнасят:
- увеличаване на кожния кръвоток – по този начин значително се увеличава преносът на топлина от вътрешността на тялото към повърхността, от където тя се отдава към околната среда чрез радиация, конвекция, провеждане и изпарение.;
- стимулиране на секрецията на потните жлези под влияние на симпатикуса – при максимална стимулация те могат да образуват пот със скорост 1-2 литра/час. Чрез потоотделянето може да се отдели цялото количество топлина, образувано при интензивна физическа работа. Това е възможно само ако работата се извършва при оптимални условия за изпарението на потта – поддържане на относително ниска влажност на въздуха непосредствено до кожата. При голяма влажност и при носене на тесни дрехи изпарението намалява. При тези условия въпреки голямото образуване на пот, топлоотдаването намалява, вътрешната температура на тялото се покачва, което от друга страна допълнително стимулира потоотделянето. За поддържане на обилно изпотяване, е необходим адекватен прием на течности. Ако това не се случва обемът на екстрацелуларната течност и на плазмата намалява, което води до намаляване на минутния обем на сърцето и до спадане на кръвното налягане. Това намалява скоростта на потообразуването, намалява кожния кръвоток, топлоотдаването се затруднява и вътрешната температура на тялото се покачва до опасно високи стойности (топлинен удар). За предпазване от подобни състояния, е необходим адекватен прием на течности по време на продължителна физическа работа.;
- увеличаване на белодробната вентилация – това е друг механизъм за увеличаване на топлоотдаването по време на физическа работа. Загубата на топлина чрез издишания въздух по време на работната хиперпнея има значение за охлаждането на мозъка и за предпазване от неблагоприятните ефекти върху него вследствие от повишената телесна температура.
Физическата работа увеличава производството на топлина. За да се предотврати непрекъснатото повишаване на телесната температура, терморегулацията се променя, като се задействат механизмите на топлоотдаване – увеличаване на кожния кръвоток, на потоотделянето и на белодробната вентилация. По този начин риска от получаване на топлинен удар по време на физическа работа намалява.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОРА ОТ БЯЛА ВЪРБА капсули * 60 DOCTOR NATURE
БИОХЕРБА ЧАЙ ГРЪДЕН НАСИПЕН 120 гр.
ЧИКО ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР 2 В 1 N0713
ИНФРАЧЕРВЕН БЕЗКОНТАКТЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР AGU RAY
Безплатна доставка за България!ТЕРМОМЕТЪР БИБЕРОН
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР PIC THERMO DIARY HEAD
Библиография
http://web.cortland.edu/buckenmeyerp/Lecture13.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9694408
https://pdfs.semanticscholar.org/c51f/d2066886018177ab4c899f1ee3bb09cf0c50.pdf
Victor L. Katch; “Essentials of exercise physiology”
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Физиология на физическата работа
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Телесна температура
- Ацетаминофен
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Как да свалим температурата при бебе
Коментари към Терморегулация при физическа работа