Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на храносмилателната система Значение на секреторната активност в храносмилателната система Секреция на стомашен сок Регулация на стомашната секреция

Регулация на стомашната секреция

от 03 дек 2014г., обновено на 24 юни 2022г.
Регулация на стомашната секреция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Стомашният сок се отделя почти непрекъснато. Количеството стомашен сок, което се отделя на гладно е минимално и съдържа предимно слуз, поради което реакцията му е леко алкална или неутрална. По време на сън отделянето на стомашен сок още повече намалява или се преустановява. Секрецията на стомашен сок започва още с приема на храната в устната кухина. След кратък период от време в порядъка на 2-3 минути (латентен период), тя става обилна и продължава 2-4 часа.

Регулацията на стомашната секреция е нервно-хуморална и протича в три фази: мозъчна (церебрална), стомашна и чревна. Последните две фази са хуморални. Церебралната се осъществява чрез условни и безусловни рефлекси. От дразненето на рецепторите от рефлексогенните зони на устната кухина, а впоследствие и от тези на хранопровода и стомаха, се включват безусловните рефлекси.

Вкусовата рецепция е от особено значение. Аферентната информация по n. lingualis, n. glossopharyngeus и n. vagus стига до съответните центровете в продълговатия мозък, а еферентната по двата дяла на ВНС (вегетативната нервна система) - до жлезите на храносмилателната система.

Симпатиковата инервация стимулира секрецията на богат на слуз, но оскъден като количество стомашен сок, докато парасимпатиковата (n. vagus) стимулира секрецията на богат на солна киселина, ензими и слуз стомашен сок. Чрез интрамуралния субмукозен плексус, попадането на храната в стомаха може да включи и местни рефлексни механизми.

стомашен сокЕкспериментално е доказана рефлексната същност на стомашната секреция. Експерименталните методики са въведени от И.П. Павлов и се провеждат посредством стомашна фистула с езофаготомия, т.нар. опит на мнимото хранене, и малкото изолирано стомахче. Същността на този метод се състои в получаването на чист стомашен сок, който не е примесен с храна. Тези безусловни рефлекси са основата, върху която се наслагва условно-рефлексната активност от различни рецепции. Еферентните импулси се предават от съответни корови полета на главния мозък, хипоталамуса и амигдалоидните ядра. Израз на тези условнорефлексни реакции на организма, които при човека се осъществяват и на първосигнална (непосредствено предметна), и на второсигнална (словесна) основа, е нареченият от И. П. Павлов „апетитен или запалитлен сок". Биологичният ефект на този отделен сок се изразява в това, че когато храната попада в стомаха тя се смесва с вече секретиран стомашен сок, който осигурява незабавното й смилане. От друга страна рецепторите в стомашната лигавица се дразнят от „апетитният сок" и по пътя на положителната обратна връзка още повече възбудимостта на хранителния център и засилва секрецията на стомашен сок.

Временното безапетитие, което настъпва при състояния на тревожност, гняв, негативни емоции, голямо мускулно и нервно напрежение и други, се свързва със задържане на сложнорефлексната церебрална фаза на стомашната секреция. Тази фаза е първата, кратка е и обезпечава по-малко от 1/10 от цялото количество отделен при храненето стомашен сок. Стомашната и чревната регулации са следващите две фази на регулацията на стомашната секреция и се включват предимно от отделяни от стомаха и червата хуморални фактори. Непосредствено след церебралната фаза следва стомашната. Постъпващата в стомаха храна дразни, както с обема си, така и с разградените белтъчни продукти. Те стимулират отделянето на гастрин от G-клетки на жлезите, разположени в антралната част на стомашната лигавица. G-клетките имат форма на колба, чиято широка част съдържа голямо количество гастринови гранули, а върхът им достига лигавичната повърхност с микровласинки. Гастринът се отделя като неактивен прогастрин и се активира от белтъчни екстракти, пептони, пептози, бомбезин и други. Чрез кръвта гастринът се пренася до стомашните жлези и активира дейността най-вече на пристенните клетки, а в много по-малка степен и на главните. Неговото основно физиологично действие е повишаване отделянето на солна киселина в стомашния сок, като по този начин секрецията на пепсин се увеличава 2-4 пъти, а на солната киселина до 8 пъти.

Количеството на отделения стомашен сок от гастрина измерен в ml/h, в сравнение с това от вагусовата стимулация, тоест гастриновият механизъм е по-малко ефективен в сравнение с нерворефлексния. Действието на гастрина е по-продължително и осигурява отделяне на сок за цялото време на престояването на храната в стомаха и затова този вид регулация на стомашната секреция има дори по-голямо значение. Секрецията е много по-голяма при едновременно включване на двата регулаторни механизма - съвместният ефект взаимно се потенцира, в сравнение от сумата на отделните ефекти, осъществени под влияние на самостоятелни стимули.

Отделянето на бомбезин-гастриноосвобождаващия пептид изпълнява важна роля. Този пептид е установен по имунореактивен път, в лигавицата на гастроинтестиналния тракт. Ефектът му се изразява в повишаване секрецията на гастрина, усилване движенията на жлъчния мехур и тънкото черво. Бомбезин-гастриноосвобождаващият пептид се открива в крайните окончания на вагусовите влакна, завършващи върху G-клетките. Той участва и в предаването на нервните импулси, стимулиращи гастриновата секреция. Това илюстрира взаимната обусловеност между хуморалните и нервните механизми на фазите на регулацията на стомашната секреция. Повече от 2/3 от общата стомашна секреция се осъществява по време на стомашната фаза.

Хистаминът е хормон със силен стимулиращ отделянето на стомашен сок ефект. Той се съдържа в храни от растителен и животински произход и се изолира от стомашната лигавица. Неговото действие се изразява във възбудни ефекти на пристенните клетки и задръжни ефекти на главните. Поради тази причина отделеният сок е беден на ензими и богат на солна киселина.

Силният стимулиращ ефект на хистамина върху секрецията на солна киселина се дължи на връзката му с цАМФ. Съществуват два вида хистаминови рецептори - Н1 и Н2. Н1-рецепторите на практика не са свързани със секрецията на солна киселина, докато Н2-рецепторите опосредстват отговора на пристенните клетки. Счита се, че под влияние на ацетилхолина се освобождава хистаминът, който е предпоставка за стимулиращо действие на гастрина.

При повишена киселинност на стомашния сок (при рН 2) се блокира гастринстимулиращия механизъм. Солната киселина има инхибиращ ефект върху освобождаването на бомбезин-гастриноосвобождаващия пептид, както и на гастрина, и на активиращия ефект върху отделянето на вазоактивен интестинален пептид, който потиска секрецията на киселината. Този рефлексен саморегулиращ се механизъм на обратна връзка изпълнява важна протективна роля за стомашната лигавица, като я предпазва от обилна киселина секреция и осигурява оптимално рН необходимо за действието на стомашните ензими.

регулация на секрецията на стомашен сок

Последната, трета фаза в регулацията на стомашната секреция е чревната. При наличие на хранителен химус в горните отдели на тънкото черво, особено в дуоденума включва ентеро-гастрални местни рефлексни механизми и парасимпатикови и симпатикови рефлекси, които биват породени от разтягане на стената, разпадни продукти от белтъчен произход, наличие на киселини, както и други дразнещи фактори. Интестинални хормони са дуоденалният гастрин, гастроинхибиращият пептид, вазоактивният интестинален пептид, соматостатинът, секретинът, мотилинът, холецистокининът и други. Те оказват възбудни и задръжни ефекти върху стомашната секреция.

Чревният гастрин (този отделен от дуоденалната лигавица) и мотилинът стимулират секрецията на солната киселина в стомаха, докато останалите хормони я инхибират. Предимно в отговор на приетите с храната масти (и в по-малка степен въглехидрати), които попадат в дуоденума, от дуоденалната и йеюнумната лигавица се отделя гастроинхибиращият пептид. Основното физиологично действие на този пептид е умереното потискане на секреторната и моторна активност на стомаха. Това от своя страна води до забавяне преминаването на хранителния химус от стомаха в дуоденума, особено в случаите когато проксималните части на тънкото черво са значително напълнени.

Физиологичните действия на соматостатина и на вазоактивния интестинален пептид са по-слаби. Ефектът на този вид пептид се изразява в потискането секрецията на солната киселина в стомаха и стимулирането предимно на чревната секреция на електролити и поради това, и на вода. Вазоактивният интестинален пептид се открива в нервните влакна и в жлезистите клетки, разположени по хода на храносмилателната система.

Интестиналният соматостатин е подобен на соматостатина на хипоталамуса. Той се секретира под влияние на солната киселина от D-клетките на стомашната лигавица. Интестиналният соматостатин намалява стомашната моторика и секреция, външната секреция на панкреаса, съкращенията на жлъчния мехур, както и резорбцията на ксилоза и глюкоза. Заедно с това потиска отделянето на гастроинхибиращия пептид, вазоактивния интестинален пептид, гастрина, мотилина и секретина.

Физиологичното влияние на холецистокинина и секретина е противоположно на това на гастрина, и също така е слабо. Функционалната роля на чревните инхибитори е да намалят секрецията при храносмилането в стомаха, като с това да забавят преминаването на стомашното съдържимо от стомаха в дванадесетопръстника.

Още по темата:
  • Секреция на стомашен сок Секреция на стомашен сок
  • Движения на стомаха Движения на стомаха
  • Ензими на стомашния сок Ензими на стомашния сок
  • Физиология на храносмилателната система Физиология на храносмилателната система
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КВАМАТЕЛ табетки 40 мг * 14
4.30лв.

КВАМАТЕЛ табетки 40 мг * 14

ЗДРАВ СТОМАХ капсули * 30 TERRA POINT
28.60лв.

ЗДРАВ СТОМАХ капсули * 30 TERRA POINT

УЛКОПРОЛ капсули 20 мг * 30 ТЕВА
12.17лв.

УЛКОПРОЛ капсули 20 мг * 30 ТЕВА

СУОНСЪН ЦИНКОВ КАРНОЗИН капсули * 60
73.20лв. 62.22лв.

СУОНСЪН ЦИНКОВ КАРНОЗИН капсули * 60

ПРОМО
РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14
8.59лв.

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Gastric_acid

https://www.verywell.com/whats-in-the-stomachs-gastric-juice-2507058

https://www.quora.com/What-are-the-three-functions-of-gastric-juice

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Регулация на стомашната секреция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Регулация на стомашната секреция
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 09:21
    Коментирайте "Регулация на стомашната секреция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на храносмилателната система
  • Значение на секреторната активност в храносмилателната система
  • Секреция на стомашен сок
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Лепка
  • Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
  • Алтернативно лечение на гастрит
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
  • Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
  • Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати
  • Хранене при резекция на стомаха (премахване)
  • Разграждане на белтъци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 499 дни, 17 часа и 52 мин.

Дете на 2.5 яде само пасирана храна

преди 1957 дни, 15 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 19 часа и 45 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 11 часа и 57 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 29 дни, 22 часа и 31 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 18 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария

K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати

Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати

от 20 сеп 2022г. Прочети повече
Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини? Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

Доволни ли сте от качеството на храните, които се предлагат в българските магазини?

от 22 юли 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЦИНК БИСГЛИЦИНАТ капсули 25 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

АВЕН КСЕРАКАЛМ A.D. САПУН СВРЪХОБОГАТЕН 100 г

ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ШУЪРЧЕК КАСЕТА

БИОХЕРБА НАСИПЕН БИЛКОВ ЧАЙ НА ЛАМБРЕВ ЗА БЪБРЕЦИ 120 г

МЕМБРАНЕН ИНХАЛАТОР ДЕСПИК YS-30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:30:21

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: Нина Колева от 08 май 2025г. в 14:51:32
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival