Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Обща микробиология Противомикробна химиотерапия Антибактериални лекарствени средства Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини

Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини

от 19 юли 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Противобактериалните лекарствени средства са голяма група от естествено добити (биосинтетични), полусинтетични или изцяло синтетични съединения, които се използват широко в терапията на инфекциозните заболявания, причинени от бактерии, гъбички и протизои. Те се обединяват в отделни класове в зависимост от прицелните структури, които уврежда в микробните клетки. Основен клас антибактериални медикаменти са инхибиторите на синтезата на нуклеиновите киселини. Те от своя страна се подразделят на:

  • антифолати;
  • флуорохинолони;
  • рифамицини;
  • нитромидазоли.

Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини - антифолати

Антифолатите представляват клас антиметаболитни медикаменти, които антагонизират (т.е. блокират) действието на фолиевата киселина (витамин В9) в микроорганизмите. Основната функция на фолиевата киселина, която в организма се редуцира до активната си форма тетрахидрофолат, е като кофактор (донор на въглероден атом) на различни метилтрансферази, участващи в биосинтеза на пуринови и пиримидиновите бази на нуклеиновите киселини, серин, метионин. Антифолатите потискат синтезата на тетрахидрофолиева киселина (ТХФК), което в последствие инхибира клетъчното делене, синтезата и поправката на ДНК/РНК, както и протеиновия синтез.
С лечебна цел, при бактериални инфекции се използват следните антифолатни съединения: сулфонамиди; 2-4 диаминопиримидини - пириметамин, триметоприм; прогуанил и др.

Механизъм на действие: сулфонамидите са група от синтетични съединения (химиотерапевтици), които представляват структурни аналози на пара-аминобензоената киселина (ПАБК). Те са конкурентни инхибитори на ензима дихидроптероат-синтетеза, който участва в един от важните етапи при синтезата на ТХФК. Много бактерии синтезират ТХФК, докато еукариотните клетки не образуват дихидрофолиева киселина, именно на тази особеност се дължи селективната антибактериална токсичност на сулфонамидите. 2-4 диаминопиримидините и прогуанил инхибират дихидрофолат-редуктазите на прокариотните клетки, които реализират крайния етап от синтезата на ТХФК.
Механизъм на действие на антифолатите

Антибактериален спектър: сулфонамидите проявяват единствено бактериостатичен ефект с висока активност към Грам-отрицателни бактерии (без псевдомонади). 2-4 диаминопиримидините също са с бактериостатичен ефект, но с по-широк спектър на действие - активни са срещу повечето Грам-положителни бактерии (без ентерококи) и Грам-негативни видове (без псевдомонади).

По отделно триметоприм и сулфонамидите се използват предимно за лечение на неусложнени уроинфекции. Комбинацията от двата препарата показва синергичен ефект и намира приложение в терапията на инфекции, причинени от Грам-позитивни и Грам-негативни бактериални представители. Препаратът котримоксазол (бисептол) комбинира сулфонамида сулфаметокасзол и триметоприм, и се характеризира с бактерицидна активност срещу стафилококи, стрептококи, хемофилус, хламидии, сем. Ентеробактерии и др. Използва се при инфекции на пикочно-полова система, чревни инфекции (салмонелози, шигелози), хроничен бронхи, коремен тиф и др. Във високи дози бисептол е активен срещу P. carinii, който причинява пневмония при болни със СПИН. Противопоказани са при бременни и кърмещи жени, както и при пациенти с нарушена функция на костния мозък, поради миелосупресивния им ефект.

Прогуанил, известен също като хлоргуанид, е лекарство, което се използва за лечение и профилактика на маларията. Често се комбинира с друг противомаларийни медикаменти като хлороквин или атоваквон.

Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини - квинолони (хинолони)

Хинолоните са голяма група синтетични антибактериални средства с бактерициден ефект, синтезирани върху основата на 4-хинолона. Те се разделят на:

  • първо поколение хинолонови антибиотици - налидиксова киселина, циноксацин, използвани при уроинфекции. Характеризират се с тесен спектър, включващ единствено Грам-отрицателни видове (без псевдомонади), ограничено приложение и лесно развитие на антибиотична резистентност.
  • флуорохинолони - ново поколение хинолони (напр. ципрофлоксацин, офлоксацин, еноксацин, левофлоксацин, норфлоксацин, моксифлоксацин и др.), при които в хинолоновото ядро е внесен флуорен атом. Флоурохинолоните имат редица предимства пред по-старите хинолонови препарати - значително по-широка и по-изразена антибактериална активност, подобрени фармакокинетични характеристики, ниска степен на резистентност и пр.

Механизъм на действие: осъществяват своя ефект чрез потискане на бактериалните ДНК-гирази и топоизомераза IV, като по този начин предотвратяват деспирализацият и репликацията на ДНК в прокариотните клетки. Доказан е и увреждащ ефект върху бактериалните мембрани. Тези съединения проявяват бактерициден ефект в експоненциалната (растежна) и стационарна фаза на развитие на бактериалните култури. Инхибиращият ефект на хинолоните е специфичен само за бактериалните ДНК-гирази, но не и срещу еквивалентните ензим (топоизомерази) в еукариотните клетки на бозайниците.

Механизъм на действие на флуорохинолоните

Антибактериален спектър: флуорохинолоните са активни срещу аеробни и факултативно анаеробни Грам-негативни бактерии (вкл. гонококи и протеус). От Грам-положителните видове най-чувствителни към тях са стафилококите, докато стрептококите показват слаба чувствителност. Облигатните (задължителни) анаероби не се повлияват от хинолоновите антибиотици. Ципрофлоксацин и офлоксацин проявяват активност и срещу туберкулозни бактерии. Флурохинолоните се използват в терапията на урогенитални инфекции (пиелонефрит, цистит, гонорея), дихателни инфекции (бронхит и пневмония), тиф, паратиф, Грам-отрицателни остеомиелити и др. Употребата им е противопоказана при бременни и кърмещи жени, както и при деца на възраст под 14 години. Честа нежелана лекарствена реакция са ерозиите на хрущялната тъка и руптурата на сухожилия (Ахилесово и др.).

Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини - рифамицини

Рифамицините са клас от биосинтетични и полусинтетични антибиотици с бактерициден ефект. Основен представител на този клас е рифампицинът (рифампин, Тубоцин), който е въведен през 1967 година за лечение на туберкулоза и неактивен менингит, заедно с медикаменти като пиразинамид, изониазид, етамбутол и стрептомицин. Други представители на рифамицините са рифамицин, рифабутин, рифапентин.

Механизъм на действие: рифамицините инхибират бактериална ДНК-зависима РНК синтеза посредством инхибиране (потискане) на ензима ДНК-зависима РНК-полимераза. По този начин се блокират синтезата иРНК (информационна РНК).

Антибактериален спектър: рифампицин е антибиотик с широк спектър на действие. Прилага се за лечение на инфекции, предизвикани от Грам-позитивни бактерии като стрептококи, стафилококи (вкл. MRSA), микобактерии, както и при такива, причинени от Грам-негативни бактерии - клебсиела, найсерии, хемофилус, протеус, хламидии, рикетсии и др. Рифампинът се използва в терапията на туберкулоза (в комбинация с други туберкулостатици), инфекции, дължащи се на менингококи, стафилококи, хемофилни бактерии. При болни от СПИН с доказана инфекция с M. avium се използва дериватът на рифампицина - рифабутин.

Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини - нитромидазоли

Нитромидазолите - метронидазол и тинидазол, са бактерицидни химиотерапевтици с изразено антипротозойно действие и висока активност срещу анаеробни бактериални видове.

Механизъм на действие: нитромидазолите атакуват структурата и увреждат функциите на бактериалната ДНК. Метронидазолът е активен само в частично редуцирано състояние, в което може да се трансформира от системи с много нисък редукционен потенциал. Подобни системи притежават анаеробните бактерии и протизоите, докато при аеробните видове те не се наблюдават.

Антибактериален спектър: метронидазол се използва, за лечение на инфекции, причинени от чувствителни анаеробни организми като Bacteroides ssp., Fusobacterium, Clostridium, Peptostreptococcus и Prevotella. В комбинация с други медикаменти се прилага за ерадикация (ликвидиране) на Helicobacter pylori, както и за предотвратяване на инфекции в постоперативния период след хирургични интервенции. Метронидазол е средство на избор, самостоятелно или в комбинация с други антибиотици в терапията на тазово-възпалителна болест, ендокардит и бактериална вагиноза. Ефективен е и при жиардиаза, трихомониаза, амебиаза, дракункулоза. Прилага се при първи епизод на лек до умерен псевдомембранозен колит, причинен от Clostridium difficile, в случай че ванкомицин или фидаксомицин не са налични.

5.0/5 5 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleic_acid_inhibitor
http://www.uobabylon.edu.iq/eprints/publication_3_1316_1229.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Metronidazole
https://www.nature.com/articles/nrmicro2333/tables/1
https://www.scribd.com/document/340682690/jawetz-2013 medical miceobiology-pdf
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 22:53
    Коментирайте "Антибиотици, потискащи синтезата на нуклеинови киселини"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща микробиология
  • Противомикробна химиотерапия
  • Антибактериални лекарствени средства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

преди 1996 дни, 10 часа и 46 мин.

Кое е по-ефикасно при стомашни киселини – Талцид или Фамотидин?

преди 2068 дни, 10 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 9 часа и 16 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 1 час и 29 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 12 часа и 2 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 8 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival