Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Обща микробиология Противомикробна химиотерапия

Противомикробна химиотерапия

от 19 юли 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Противомикробна химиотерапия - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Противомикробната химиотерапия представлява метод на лечение на инфекциозни заболявания, които се причинява от микроорганизми като бактерии, гъби, вируси и протозои, с помощта на етиологично действащи субстанции - антимикробни средства. В зависимост от тяхната етиологичната насоченост се разделят на антибактериални, антимикотични, антивирусни и антипротозойни. Антимикробни средства, които са продукти на различни биопродуценти се наричат антибиотици (от гр. αντιβιοτικа, antibiotiká), а тези, които са синтезирани лабораторно - химиотерапевтици. Най-често използваните биопродуценти на антибиотици са актиномицетите от родове Streptomyces и Micromonospora, и гъбите Penicillium и Cephalosporium. Действието на антибиотиците се основава на форма на антагонизъм между микроорганизмите, която е известна като антибиоза. При нея определен микроорганизми (биопродуцентите) образуват и отделят в заобикалящата ги среда специфични субстанции, които потискат развитието на останалите микроорганизми.

Най-ранните доказателства за успешна противомикробна терапия са от древно Перу, където местни жители са използвали кората от хининово дърво за лечение на малария. В древен Китай се употребявали различни субстанции от растителен произход, за които сега знаем, че съдържат антибактериални и противогъбични вещества.

Съвременните научни основи на противомикробната химиотерапия са резултат от работата на германският лекар и имунолог Пол Ерлих (P. Ehrlich) в края на 19-ти и началото на 20-ти век, който активно търси ефективни агенти за лечение на трипанозомиаза и сифилис. Той открива веществото p-розанилин, което има антитрипанозомен ефект и арсфенамин, който е ефективен при сифилис. Ерлих постулира концепцията за селективността на противомикробните агенти, а именно, че е възможно откриването химически субстанции, които са селективно токсични срещу микроорганизмите, но не увреждат клетките на макроорганизма. Тази идея била известна като концепцията за "магическия куршум". През 30-те години на XX-ти век Герхард Домак (G. Domagk) открива вещество протонсил, което се явява предшественик на сулфонамидите. Пеницилин G е открит случайно през 1929 г. от Ал. Флеминг (A. Fleming), който първоначално не оценява значимостта на своето откритие. През 1939 г. Х. Флори (H. Florey) и колеги от "Оксфордския университет" изолират пеницилин, което дава началото на ерата на антибиотиците. През 1944 г. З. Уаксман (S. Waksman) изолира стрептомицин и впоследствие открива агенти като хлорамфеникол, тетрациклини и еритромицин в проби на почвени микроорганизми. През 60-те години на 20-ти век иновации в методите на ферментация и напредъкът на медицинската химия позволиха да се синтезират много нови химиотерапевтични средства, посредством молекулярна модификация на съществуващите съединения. Напредъкът в разработването на нови антибактериални средства е значителен, но създаването на ефективни и нетоксични противогъбични и антивирусни средства се развива с по-бавни темпове. Амфотерицин В, изолиран през 50-те години на миналия век, остава ефективен противогъбичен агент, въпреки че по настоящем по-новите антимикотици като флуконазол се използват широко. Нуклеозидни аналози като ацикловир се оказаха ефективни при химиотерапията на определени вирусни инфекции.

За целите на противомикробната химиотерапия днес са открити над 4 хил. биосинтетични антибиотика, но само малка част от тях се използват при лечение на инфекциозни заболявания. Много от тях се модифицират химично, като към молекулите им се прибавят различни химични групи, с цел подобряване на техните противобактериални и фармакологични характеристики. Така са получени голям брой полусинтетични антибиотици, една част от които се използват широко в медицинската практика. Поради нежелани странични ефекти - токсичност, мутагенност, канцерогенност, повечето от тези противомикробни вещества не намират клинично приложение. До този момент не са разработени идеални химиотерапевтици, които да ефективно да унищожават микроорганизмите, без да оказват негативно влияние върху макроорганизма.

Към веществата, използвани в противомикробната химиотерапия, освен липсата на токсичност, мутагенност и канцерогенност, съществуват и други изисквания. Такива са:

  • да притежават водноразтворимост;
  • в макроорганизма да са относително стабилни;
  • да се разпределят равномерно във всички тъкани и органи;
  • да не се натрупват в организма и лесно да се отстраняват от него след спиране на приема;
  • да са ефективни срещу голям брой микроорганизми (широк спектър на действие);
  • да не водят до алергизиране на организма;
  • да не се развива резистентност към тях и др.

Една от най-важните характеристики на агенти, използвани в противомикробната химиотерапия, е разликата между токсичната и терапевтичната им доза, т.е. тяхната терапевтична ширина. Определя се чрез т.нар. терапевтичен индекс на препарата, който представлява отношението между максимално поносимата доза и минимално лечебната доза. При антимикробните препарати с голяма терапевтична ширина дозата може да варира в по-големи граници и при нужда могат да се прилагат много високи дози. За разлика от тях, препаратите с малка терапевтична ширина се дозират внимателно, с което се цели избягване на токсичното им действие. С най-висок химиотерапевтичен индекс се характеризират вещества, които потискат метаболитни процеси, липсващи в клетките на третирания макроорганизъм. Пример за подобни препарати са β-лактамните антибиотици, които потискат биосинтезата на пептидогликана в бактериалната клетъчна обвивка. Тази структура отсъства в клетките на макроорганизма, поради което тези антибиотици не са токсични за него и имат голяма терапевтична ширина.

Наименованията на антимикробните агенти могат да бъдат химични, генерични и търговски. Химичните названия са съответни на химичната им структура. Генеричните са международно признати наименования, като всеки антибиотик и химиотерапевтик има едно-единствено генерично название. То може да съответства на няколко търговски наименования, в зависимост от броя на фармацевтичните компании, които го произвеждат. Генеричните наименования на противомикробните субстанции имат окончания -cillin или -mycin, съответстващи на названието на биопродуцента. Т.напр. Penicillin от името на плесените от род Penicillium, Streptomycin от Streptomyces. Gentamicin от Micromonospora - micin.

4.8/5 6 оценки

Подраздели на Противомикробна химиотерапия

  • Антибактериални лекарствени средства

  • Други противомикробни препарати

  • Устойчивост на микроорганизмите към противомикробни средства

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИБРАМИЦИН диспергиращи таблетки 100 мг * 10 БЕСТА МЕД
8.50лв.

ВИБРАМИЦИН диспергиращи таблетки 100 мг * 10 БЕСТА МЕД

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7986/
https://en.wikipedia.org/wiki/Antibiotics
https://en.wikipedia.org/wiki/Antimicrobial_chemotherapy
https://www.scribd.com/document/340682690/jawetz-2013 medical miceobiology-pdf
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Противомикробна химиотерапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Противомикробна химиотерапия
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:26
    Коментирайте "Противомикробна химиотерапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща микробиология
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 17 часа и 13 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2957 дни, 16 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival