Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Бактериология Хеликобактер

Хеликобактер (Helicobacter)

от 16 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Хеликобактер (Helicobacter) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Родът Хеликобактер принадлежи към семейство Helicobacteraceae и се състои от 35 вида Грам-отрицателни бактерии, притежаващи характерна спирална форма. Първоначално те били считани за членове на рода Campylobacter, но през 1989 г. Гудлин публикува достатъчно основания, за да причисли бактериите в рода Helicobacter.

Видовете Helicobacter могат да бъдат разделени в две основни групи - стомашни Helicobacter и ентерохепатични видове Helicobacter. И двете групи демонстрират високо ниво на специфичност спрямо органите, които поразяват затова стомашните видове хеликобактер не са в състояние да колонизират червата или черния дроб и обратно.

Важни за човешката патология са видовете:

  1. H. pullorum;
  2. H. pylori;
  3. H. canis.

Докато първите два вида предизвикват язва при човека, Helicobacter canis се среща основно при кучета, въпреки това са известни случаи за инфекция с бактерия при имунокомпрометирани пациенти.

H. pylori е причинител на антрален гастрит, дуоденална (пептична) язва, стомашна язва и стомашна аденокарцинома при човека.

Микробиологична характеристика

H. pylori е Грам-отрицателна бактерия със S-образна форма, притежаваща 1 до 3 извивки (спирали), с дължина 0,5 до 5 μm и 5 до 7 полярно разположени флагели. По-голямата част от хеликобактерите притежават тази основна морфология, но се наблюдават вариации в размера и броя на спиралите.

Вариантни форми се наблюдават в редица други видове - Helicobacter mustelae е къса пръчица със странични и полярни флагели, докато Helicobacter felis, Helicobacter bizzozeronii, Helicobacter suis и Helicobacter heilmannii имат спирална морфология и характерна подвижност на тирбушон. Helicobacter bilis, Helicobacter trogontum и Helicobacter rappini имат фузиформена форма (пръчица със заострени краища). Два от познатите понастоящем родове Helicobacter pullorum и Helicobacter rodentium и наскоро предложен нов вид, Helicobacter ganmani, притежават нефункционираща флагела.

Спиралната морфология и флагелите са от съществено значение за колонизирането на стомашната и чревна лигавица.

Всички хеликобактер бактерии са подвижни благодарение на своите флагели. Флагелите са съставени от основно тяло и четири концентрични пръстена, разположени в различните слоеве на клетъчната стена и от кука, която от своя страна се свързва с филамент за поддържане на стабилността.

Културелни особености

columbia-blood-agarХеликобактер бактериите растат в продължение на 3-6 дни, когато се инкубират при 37 °С в микро-аерофилна среда (среда с високо съдържание на въглероден диоксид). Хранителните среди за изолиране включват Скиров - среда с ванкомицин, полимиксин В и триметоприм, шоколадов агар и други селективни среди.

Колониите са полупрозрачни, с размери от 1-2 mm в диаметър. Видовете Helicobacter са каталаза и оксидаза положителни, могат да процъфтяват в много кисела среда, като произвеждат големи количества ензим уреаза, която локално повишава рН от 2 до по-биосъвместим диапазон от 6 до 7.

Епидемиология

helicobacterХеликобактер инфекция може да бъде придобита във всяка възраст. Според някои епидемиологични изследвания тази инфекция се получава най-често в детска възраст. Децата и жените имат по-висока честота на повторно заразяване (5-8%), отколкото мъжете в зряла възраст.

Хеликобактер пилори присъства в стомашната лигавица на около 20% от лицата под 30-годишна възраст, но този процент се увеличава до 40-60% при хората на възраст от 60 години. В развиващите се страни разпространението на инфекцията може да достигне 80% или по-висока при възрастни.

Учените Робин Уорън и Бари Маршал от Австралия са откривателите на патогенната връзка между пептичната и стомашна язва и хеликобактер пилори през 1982 г. През 1994 г. на конференцията на националните институти по здравеопазване връзката между H. pylori и язвите е била призната и антибиотиците са били препоръчани за лечение.

Патогенеза и клинична картина

След като H. pylori навлезе в стомаха на гостоприемника, бактериалната колонизация преминава през четири етапа:

  1. Оцеляване в киселинния стомах чрез продукция на ензима уреаза;
  2. Движение към епителни клетки чрез флагелата;
  3. Прикрепване към клетките на гостоприемника чрез взаимодействие между бактериалните адхезини и клетките;
  4. Причиняване на тъканно увреждане чрез освобождаване на токсин.

При податлив гостоприемник, хеликобактер пилори причинява хроничен активен гастрит, който от своя страна може да доведе до дуоденална, стомашна язва или рак на стомах.

По принцип пациентите, заразени с Н. pylori, са асимптоматични и не са описани специфични клинични признаци и симптоми. Когато има признаци или симптоми, те могат да включват следното:

  • гадене;
  • повръщане;
  • коремна болка;
  • киселини в стомаха;
  • диария;
  • Халитоза (лош дъх).

Най-честият начин на инфекция с H. pylori е при орален или фекално-орален контакт.

Микробиологична диагностика

При пациенти със съмнение за инфекция с бактерия се препоръчва изследване за хеликобактер пилори за поставяне на точна диагноза, като се използват инвазивни техники, изискващи ендоскопия и биопсия (хистологично изследване, посявка на култура и бърз уреазен тест) или неинвазивни техники като:
  • Антигенен тест за хеликобактер - високо специфичен (98%) и чувствителен (94%), може да се използва за откриване и започване на лечението.
  • Въглероден-13 карбамид дихателен тест: Концентрацията на белязания въглерод е високо в издишания въздух от лицата, при които уреаза е налице в стомаха.
  • Серологичен тест - висока (90%) специфичност и чувствителност, полезна за откриване на ново инфектиран пациент, но не е добър тест за проследяване на лекуваните пациенти.

Лечение

Съществуват различни подходи при лечението на хеликобактер пилори инфекцията, но тройната терапия е най-често прилаганата.

Тройната терапия състои в следното:

  1. Инхибитор на протонната помпа (PPI);
  2. Кларитромицин 500 mg или метронидазол 500 mg, в зависимост от наличието на кларитромицинова резистентност;
  3. Амоксицилин.
4.4/5 18 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АНТИГЕНЕН БЪРЗ ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1 ADVENT LIFE
15.00лв.

АНТИГЕНЕН БЪРЗ ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1 ADVENT LIFE

Нов
ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1
30.80лв. 24.64лв.

ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1

Нов ПРОМО
БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ
24.70лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ

Нов

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/2172395-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17382278
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27105595
https://emedicine.medscape.com/article/176938-overview#a6

Коментари към Хеликобактер (Helicobacter)

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 May 2022 в 11:39

    Стефан

    Здравейте, след кръвен тест IgG (количествен тест) за Хеликобактер пилори резултата е 4.35 (+) positive. Назначеното ми лечение е с Hepasave S plus 2x2 таб., Улкамед 2х2 таб., Еманера 2х2 таб., ProHelico 2x1таб. Въпросът ми е дали назначеното лечение е адекватно спрямо стойностите на изследването, защото навсякъде в нета се пише, че се лекува с антибиотици, поне два. А никое от тези лекарства не е антибиотик. Може би стойностите да по ниски и затова д-р. Е предпочел да пробва този начин? Благодаря предварително на всеки писал в темата.

    Здравейте! Доказано ефективен лечебен подход за ерадикация на H.pylori е двойна комбинация от антибиотици и инхибитор на протонната помпа като езомепразол (Еманера). Не знаем какви са мотивите зад назначената ви терапия. Потърсете обяснение от лекуващия лекар.

  2. Стефан 
    на 04 May 2022 в 13:36

    Здравейте, след кръвен тест IgG (количествен тест) за Хеликобактер пилори резултата е 4.35 (+) positive. Назначеното ми лечение е с Hepasave S plus 2x2 таб., Улкамед 2х2 таб., Еманера 2х2 таб., ProHelico 2x1таб. Въпросът ми е дали назначеното лечение е адекватно спрямо стойностите на изследването, защото навсякъде в нета се пише, че се лекува с антибиотици, поне два. А никое от тези лекарства не е антибиотик. Може би стойностите да по ниски и затова д-р. Е предпочел да пробва този начин? Благодаря предварително на всеки писал в темата.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Бактериология
  • Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
  • Алтернативно лечение на гастрит
  • Лечение на гастрит
  • Изследване за хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
  • Противоязвени лекарства
  • Лечебна употреба на чесъна от 16 до 19 век сред някои народи от европейския континент
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хиперотделяне на слюнка и високи нива на Хеликобактер

преди 1120 дни, 4 часа и 10 мин.

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2304 дни, 10 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 7 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 7 часа и 27 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 34 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival