Анти-бета 2 гликопротеин I тест
› Въведение
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Бета-2 гликопротеин 1, известен също и като аполипопротеин Н (Apo-H) и β2-glycoprotein 1, е автоантитяло, което е свързано с отклонения в съсирването на кръвта.
Този тест открива и измерва един или повече класове (IgG, IgM или IgA) антитела на бета-2 гликопротеин 1.
Бета-2 гликопротеиновото антитяло се счита за едно от основните автоантитела, наречени антифосфолипидни антитела, които погрешно се насочват към собствените липидни протеини (фосфолипиди) на тялото, открити в най-външния слой на клетките (клетъчните мембрани) и тромбоцитите.
Антифосфолипидните антитела пречат на процеса на кръвосъсирване на тялото по начин, който все още не е напълно разбран. Те повишават риска от развитие на патологични кръвни съсиреци (тромби) в артериите и вените.
Антифосфолипидни антитела най-често се развиват при хора с автоимунно заболяване, наречено антифосфолипиден синдром (АФС). Това състояние е свързано с образуване на кръвни съсиреци (тромботични епизоди), нисък брой на тромбоцитите (тромбоцитопения) или с усложнения на бременността като прееклампсия и повтарящи се спонтанни аборти, особено през втория и третия триместър.
Също така, някои хора с автоимунни заболявания като лупус (системен лупус еритематозус, SLE) може да започнат да произвеждат едно или повече от тези автоантитела, което може да ги изложи на риск от образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове.
Този тест често се назначава заедно с тестове за други антифосфолипидни антитела, включително антикардиолипинови антитела и лупусен антикоагулант.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на анти-бета 2 гликопротеин I се използва, за да се диагностицират:
- Антифосфолипиден синдром (АФС)
- Причината за прекомерно съсирване (тромботичен епизод)
- Инсулт или преходни исхемични атаки (мини инсулти)
- Тромбоза на кръвоносен съд - например дълбока венозна тромбоза (ДВТ)
- Причината за повтарящи се спонтанни аборти
- Усложнения на бременността като прееклампсия
Понякога тестът може да се използва, за да се определи дали са се развили автоантитела, ако е налице автоимунно заболяване, като лупус.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на анти-бета 2 гликопротеин I не изисква специална предварителна подготовка относно приема на храна и течности.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването, включително:
- фенитоин
- пеницилин
- прокаинамид
Метод на провеждане на изследването
За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
» Изследване на кръв
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръвта, необходима за това изследване, ще намерите в:
» Изследване на кръв
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследване на естрогените в кръвта, ще намерите при:
» Изследване на кръв
Резултати от проведеното изследване
Когато човек с автоимунно нарушение даде отрицателен резултат за анти-бета 2 гликопротеин 1, тестът може да се повтаря периодично като скрининг за развитие на антитяло.
Когато един от тестовете за антитела е положителен, той ще бъде повторен най-малко 12 седмици по-късно, за да се определи дали антитялото е транзиторно (временно) или постоянно.
Нормалните стойности могат да варират между различните лаборатории.
Нормални стойности:
- 15.0-39.9 U/ml - слабо положителен
- 40,0-79,9 U/ml - положителен
- ≥ 80,0 U/ml - силно положителен
Отклонения от нормата:
Положителен резултат за бета-2 гликопротеин 1 антитела може да означава, че е налице антифосфолипиден синдром (АФС), тъй като те най-често се наблюдават при това състояние. Ако тестът е положителен, той трябва да бъде повторен около 12 седмици по-късно, за да се определи дали състоянието е персистиращо или преходно.
Високо ниво на анти-бета 2 гликопротеин 1, което е изследвано и потвърдено като положително 12 седмици по-късно, означава, че с голяма вероятност е налице АФС. Това е особено вярно, ако други тестове за антифосфолипидни антитела са положителни.
Единичен положителен резултат за анти-бета 2 гликопротеин 1 не е диагностичен за АФС, а отрицателният резултат не изключва развитието на антифосфолипидни антитела. Те просто показват наличието или отсъствието на антитялото по време на изследването.
Ако тестът е отрицателен за анти-бета 2 гликопротеин 1, но положителен за други антифосфолипидни антитела и са налице признаци и симптоми, вероятно става въпрос за АФС.
Ако тестът е слабо до умерено положителен за анти-бета 2 гликопротеин 1 и слабо положителен или отрицателен за други антифосфолипидни антитела, това означава, че антитялото може да се дължи на състояние, различно от антифосфолипиден синдром.
Ако повторното изследване е отрицателно, тогава е вероятно антителата да са транзиторни. Тези автоантитела могат да бъдат открити временно при хора с остри инфекции, ХИВ/СПИН, някои видове рак или при употреба на лекарства като фенитоин, пеницилин и прокаинамид.
Ако е налице автоимунно заболяване, като например лупус (системен лупус еритематозус, SLE) и положителен тест за анти-бета 2 гликопротеин 1, може да има повишен риск от развитие на съсирек (тромб) в кръвоносен съд. Едно или повече антифосфолипидни антитела могат да присъстват при различни автоимунни заболявания. Човек може също да има и други съпътстващи автоимунни заболявания, като АФС.
Ако е налице автоимунно заболяване и тестът е отрицателен за антифосфолипидни антитела, изследването може да се повтори по-късно, за да се определи дали организмът е започнал да ги произвежда, тъй като те могат да се появят по всяко време в хода на заболяването.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на анти-бета 2 гликопротеин I или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- неправилно вземане на кръвната проба
- неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- хемолиза на кръвната проба
- нагряване на кръвната проба
- хиперлипидемия
- автоимунни заболявания
- остри инфекции
- ХИВ/СПИН
- някои видове рак
- прием на някои на лекарства като фенитоин, пеницилин и прокаинамид
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Анти-бета 2 гликопротеин I тест