Пневмония, причинена от стрептокок група В МКБ J15.3
Стрептококите са разнообразна група бактерии, част от род Streptococcus. Този род включва повече от 50 различни бактерии, някои, от които нормални обитатели на човешкия организъм, а други, причиняващи тежки инфекциозни заболявания. В зависимост на серологичните различия между отделните представители на този род, стрептококите се разделят в някои основни групи - A, B, C, D и т.н.
В тази статия ще разгледаме пневмония, причинена от стрептокок група B. Стрептококите от група В, с основен представител Streptococcus agalactiae, са част от нормалната бактериална флора на гениталния тракт на повечето жени. При напълно здрави индивиди той не причинява заболявания.
Въпреки това той е чест причинител на следродилни инфекции на новороденото, както и неонатален сепсис. При нормален механизъм на раждане, плодът влиза в пряк контакт със съдържащите се в бактериалната флора микроорганизми. Наличието на този бактерии може да доведе до инфекциозно заболяване на новороденото, в някои случаи, проявяващо се като пневмония.
Рядко, но стрептококите от група В могат да причинят и инфекции при небременни жени. Тази заболеваемост е свързана с някои хронични заболявания като диабет, ХОББ. Друга рискова група представляват имунокомпрометираните жени, с вроден или придобит имунен дефицит, чиято имунна система не е в състояние да се справи с наличната инфекция.
Честота
Като част от бактериалната флора в гениталния тракт при повечето жени, S. agalactiae е широко разпространен сред хората бактерии. Противоположно на разпространението, инфекциите, причинени от тези микроорганизми не са толкова често срещани.
Както вече споменахме, стрептококовата пневмония се среща при малки деца, в частност кърмачета и новородени, които са били инфектирани по време на раждането.
Според направени епидемиологични проучвания, честотата на вродените инфекции причинени от стрептококи група В е намалява в сравнение с предишното десетилетие. Причината за това е въведената задължителна профилактика на жени по време на бременност, за S. agalasctiae като част от нормалната флора. Това е основен метод за превенция на вродените инфекции от този причинител, които понякога могат да доведат и до летален изход.
Докато видимо намалява броят на инфекциите при новородените от този причинител, процентът при възрастни е значително повишен на 32%. От тези проценти средно трима са били диагностицирани със стрептококова пневмония от 100 000 население.
Също така пневмонията, причинена от S. agalactiae, се среща и при възрастни над 65 години, при които се наблюдава отслабване на имунитета.
Според публикувани доклади, смъртността от стрептококова инфекция варира от 9-47%. Тази вариация основно се дължи на различните възрастови групи, при които се среща заболяването. Смъртността е най-висока при пациенти в напреднала възраст с придружаващи хронични заболявания. Високата смъртност при възрастни не отразява патогенността на самия микроорганизъм, а предразполагащите фактори, които излагат индивида на риск от инфекция (слабост на имунната система).
Причина
S. agalactiae е микроорганизъм, който принадлежи към група В стрептококи. Той представлява грам-положителен бактерии с овална форма, като се разполага по двойки или къси верижки. Не образува капсула и е неподвижен.
Стрептококите от група В колонизират гастроинтестинален тракт, кожата и влагалището при някои животни, включително крави и овце, без да причинява инфекция. Някои от щамовете на този микроорганизъм могат да причинят тежки инфекции при новородени и имунокомпрометирани пациенти.
Характерно за този бактерии е, че расте сравнително бързо на кръвен агар, като произвежда колонии, заобиколени от участък на пълна хемолиза на еритроцити (бета-хемолиза). Бактериите са факултативни анаероби, което означава, че могат да се развиват както в кислородна, така и в безкислородна среда. За тяхното развитие е нужна оптимална температура между 10 и 40 градуса. Основен енергиен източник за бактериалната клетка представлява глюкозата.
Състояния, при които се наблюдава повишена честота на инфекциозни заболявания, причинени от група В стрептококи:
- Сърдечно-съдови аномалии
- Пикочо-полови аномалии
- Неврологични дефицити
- Цироза
- Продължителна употреба на кортикостероиди
- Инфекция с вирус на СПИН
- Бъбречна дисфункция
- Периферна съдова болест
Симптоми
Клиничната картина на пневмония, причинена от стрептокок група В се характеризира с бурно начало в рамките на няколко часа, след попадане на бактериите в белодробната тъкан. Те индуцират силна възпалителна реакция, при която са налице задръжка на секрети, локален тъканен оток и хиперемия. В следствие на тези патологични промени се проявяват и симптомите на заболяването.
Симптоми при новородени
- Треска - висока температура над 39 градуса, трудно повлияваща се от приложението на антипиретични лекарствени средства.
- Летаргия
- Затруднено дишане
- Раздразнителност
- Трудно хранене
- Персистираща жълтеница
Симптоми при възрастни
- Задух
- Влажна кашлица
- Гнойни храчки (експекторация)
- Висока температура (фебрилитет)
- Болка в гърдите, проявяваща се най-често при кашляне
Диагноза
Физикален преглед
При преглед от лекар, според представените от пациента симптоми, той може да се ориентира, че се касае за инфекциозно-възпалително заболяване на белите дробове. От прегледа най-съществена за диагностицирането на пневмония е аускултацията на белите дробове. Поради задръжката на течности и секрети, често се аускултират различни патологични находки, сред които най-често:
- Сухи свиркащи хрипове
- Дребни, средни или едри влажни хрипове
- Удължен експириум
- Крепитации
Образно изследване
При съмнение за заболяване, което засяга белите дробове рутинно се назначава рентгенография на гръден кош. Този диагностичен метод е високо информативен, щом се касае за инфекциозно-възпалителни заболявания с белодробно засягане. Тъй като пневмонията е причинена от бактериален причинител, тя е лобарна (инфекциозният процес засяга цял белодробен лоб). Измененията при рентгенографията са типични, като включват увеличени хилусни сенки и наличие на ивицесто-петнисто засенчване. При развитието на инфекциозния процес, могат да се визуализират промени като наличие на колекция в плевралната кухина (заличени косто-диафрагмални синуси), както и разрастване на плевралната съединителна тъкан (сраствания).
Микробиологично изследване
Метод, чрез който може да се диагностицира конкретният причинител на заболяването. Взима се материал, чрез който се прави посявка в специфични хранителни среди, пригодени за бактериален растеж. Самият материал при пневмония най-често е храчка или плеврален пунктат. След 24-48 часа микробиологичното изследване се позитивира. На базата на уточнения причинител се предприема адекватно антибактериално лечение.
Диференциална диагноза
Тъй като пневмония, причинена от стрептокок група В може да има сходно протичане като множество други инфекциозни и неинфекциозни заболявания, е важна диференциалната диагноза между отделните състояния.
- Вирусна пневмония
- ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест)
- Пневмония, причинена от други бактериални причинители
- Остър бронхит
- Бронхиална астма
- Бронхиектазна болест
- Аспирационен пневмонит
Лечение
Лечението на пневмония, причинена от стрептокок група В е комплексно. Основната задача на приложеното лечение е ограничаване и повлияване на инфекциозния процес. За това в основата на прилаганите лекарствени препарати са антибиотиците. Използват се антибиотици, към които стрептококите са силно чувствителни. Обикновено при по-напреднал стадий на заболяването антибиотиците се прилагат интравенозно, особено при малки деца. При бременни е важно антибиотикът да не може да преминава хемато-плацентарната бариера, което го прави безопасен при бременност. Използваните антибиотици, с цел превенция на предаване на инфекцията на новороденото, се прилагат перорално:
- Цефалексин
- Пеницилин (ампицилин)
При възрастни основно се прилагат широкоспектърни антибиотици, за предпочитане втора или трета генерация цефалоспорини.
Други групи медикаменти, които се прилагат при това състояние са за симптоматично облекчение. Такива са:
- Аналгетици
- Антипиретици
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Противокашлични средства
Усложнения
При навременно диагностициране на заболяването, рискът от възникване на усложнения е малък. Въпреки това, някои от тях могат да доведат до необратими патологични промени в белодробната тъкан и извън нея. Агресивното антибиотично лечение при диагностициране на заболяването е от особено значение за благоприятния изход от него. Някои от усложненията, които могат да възникнат, в следствие на стрептококова пневмония са:
- Белодробен абсцес
- Фиброзирал бял дроб
- Гноен плеврит (емпием)
- Дихателна недостатъчност
- Неонатален сепсис
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ФОКСЕРО суспензия 40 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД
ЦИПРИНОЛ таблетки 250 мг * 10 KRKA
МЕДОКЛАВ прах за инжекционен / инфузионен разтвор 1.2 г * 1
МЕДОКЛАВ прах за перорална суспензия 125 мг / 31.25 мг / 5 мл 100 мл
МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16
КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14
КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 12
МЕДОКЛОР суспензия 250 мг / 5 мл 100 мл
МОКСИКВИН филмирани таблетки 400 мг * 5
КЛИНДАМИЦИН таблетки 300 мг * 16 МИП ФАРМА
КЛАЦИД сироп 250 мг / 5 мл 60 мл МАЙЛАН
МЕДОКЛОР капсули 500 мг * 16
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/group-b-strep/symptoms-causes/syc-20351729
https://emedicine.medscape.com/article/229091-overview
https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-group-b-strep#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Group_B_streptococcal_infection
https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- B95.1 Стрептококи група В като причина за болести, класифицирани другаде
- Стрептококи
- Пневмококи
- Стрептококи от група А
- Стрептококи от нормалната микрофлора при човека
- J03.0 Стрептококов тонзилит
- J02.0 Стрептококов фарингит
- Бърз тест за стрептококи
- G00.2 Стрептококов менингит
- Бактериите в гърлото играят основна роля при предаването на инфекции със стрептококи от група А
Коментари към Пневмония, причинена от стрептокок група В МКБ J15.3