Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на личността и поведението в зряла възраст Специфични разстройства на личността Параноидно разстройство на личността

Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

Параноидното разстройство на личността е психично заболяване, характеризиращо се с параноидни заблуди, всеобхватна, дългогодишна подозрителност и генерализирано недоверие към другите. Болните с това разстройство на личността могат да бъдат свръхчувствителни, лесно се обиждат и обичайно се отнасят с повишена бдителност в околната среда. Те смятат, че са в опасност и търсят признаци на заплаха, като потенциално не оценяват доказателства, сочещи безопасност.

Счита се, че това разстройство засяга между 1 до 2% от възрастните. Точната причина за параноидно разстройство на личността не е известна, но вероятно включва комбинация от биологични и психологически фактори. Фактът, че се среща по-често при хора, които имат близки роднини с шизофрения и налудно разстройство, предполага генетична връзка между двете разстройства. Смята се също, че силно травмиращите преживявания в ранна детска възраст, включително физическа или емоционална травма, играят роля в развитието му.

Към параноидно разстройство на личността спадат:

  1. Експанзивно-параноидна личност.
  2. Фанатична личност. Фанатикът е човек, който е абсолютно сигурен, че неговите възгледи са единствената възможна истина. Той не приема мнението на друг с различни виждания.
  3. параноидна личностКверулантна личност. Кверулантът (от латинското querulus - „оплакващ се“) е човек, който обсесивно се чувства неправомерно обвинен, особено по отношение на незначителни причини. По-специално терминът се използва за хора, които многократно предприемат правни действия въз основа на явно неоснователни основания. Тези заявления включват по-специално оплаквания за дребни нарушения.
  4. Параноидна личност. Човек с параноидно поведение е много подозрителен към другите хора. Те вярват, че околните искат да им навредят. Допълнителните отличителни белези на това състояние включват нежелание да се доверяват на хора, засягат се или откриват заплашващ подтекст дори в най-невинните коментари или събития.
  5. Сензитивно-параноидна личност.

Болните имат доста ограничен емоционален живот. Те не се доверяват и не развиват близки отношения с другите, защото се притесняват, че информацията може да бъде използвана срещу тях. По този начин хората с параноидно разстройство на личността могат да бъдат трудни за комуникация. Когато околните реагират отрицателно на техните думи, те приемат тези отговори като потвърждение на първоначалните си подозрения.

Тъй като болните нямат доверие в другите, те имат прекомерна нужда от самостоятелност и силно чувство за индивидуалност. Също така изпитват нужда за висока степен на контрол над околните. Те често са твърди, критични към другите и не могат да си сътрудничат с тях.

Хората с това разстройство предполагат, че другите ги експлоатират, ще им навредят или измамят, дори ако няма доказателства, които да подкрепят това очакване. Макар че е съвсем нормално всеки да има някаква степен на параноя относно определени ситуации в живота си (като например притеснение от предстоящия набор от съкращения на работното място), болните с параноидно разстройство на личността приемат това до крайност.

Характерното поведение на болните включва:

  1. Съмнения в лоялността или надеждността на околните, вярвайки, че не са искрени или заблуждават болния.
  2. Не са склонни да се доверяват на други хора или разкриват лична информация поради страх, че ще бъде използвана срещу тях.
  3. Не са склонни да прощават.
  4. Свръхчувствителни ли са и приемат много остро критиката.
  5. Обикновено реагират с гняв и са склонни да отмъщават.
  6. Имат повтарящи се подозрения, без причина, че техните съпрузи им изневеряват.
  7. Като цяло са студени в отношенията си с другите.
  8. Не виждат вина в тях при създадени проблеми или конфликти и вярват, че винаги са прави.

консултация с психиатър

Ако са налице физически симптоми, се оправи оценка чрез извършване на пълна медицинска и психиатрична анамнеза. След това лекарят преминава към физикален преглед. Въпреки, че няма конкретни лабораторни тестове за диагностициране на параноидно разстройство на личността, той може да използва различни образни и кръвни изследвания, за да изключи физическо заболяване като причина за симптомите.

Медицинските специалисти ще диагностицират човек с параноидно разстройство на личността само ако той изпълни поне 4 от следните критерии:Ако лекарят не намери физическа причина, може да насочи болния към психиатър, психолог или здравен специалист, които са специално обучени за диагностициране и лечение на психични заболявания.

  • Подозира, че другите го експлоатират, нанасят вреди или го заблуждават.
  • Притеснява се за лоялността и дали може да се довери на семейството, приятелите или колегите си.
  • Избягва да се доверявате на другите поради страх, че хората ще използват всякаква информация срещу тях.
  • Тълкуване на забележки или събития като унижаващи или заплашващи без основание.
  • Лесно се обижда.
  • Възприемане на думите като атаки срещу техния характер и репутация, които реално не са така, с последващо агресивно действие в отговор на това.
  • Подозрението, че партньорът им изневерява без основание.

Също така имат значителна коморбидност с други личностни разстройства, а като диференциална диагноза влизат:

  • шизоидно разстройство
  • голямо депресивно разстройство
  • агорафобия
  • социално тревожно разстройство
  • обсесивно-компулсивно разстройство
  • нарушения, свързани с алкохол

Хората с параноидното разстройство на личността често не търсят лечение самостоятелно, защото не смятат, че имат проблем. Първа линия на лечение е психотерапията. Тя се фокусира върху повишаване на общите умения за справяне с проблеми, както и върху подобряване на социалното взаимодействие, комуникацията и самочувствието. Тъй като доверието е важен фактор за психотерапията, лечението е предизвикателство, защото болните с параноидното разстройство на личността страдат именно от липса на доверие към другите. В резултат на това много хора не желаят да спазват терапевтичния план.

Други терапевтични подходи включват:

  • групова терапия
  • междуличностна терапия
  • психодинамична терапия

депресивно състояниеКогнитивно-поведенческата терапия е вид психотерапевтично лечение, което помага на пациентите с параноидно разстройство на личността да проучат и разберат мислите и чувствата, които влияят на поведението им. Тя обикновено се използва за лечение на широк спектър психични разстройства, включително:

  • фобийно тревожно разстройство
  • зависимости
  • депресивно разстройство
  • тревожни разстройства

Когнитивно-поведенческата терапия обикновено е краткосрочна и е насочена към подпомагане на болните да се справят с много специфичен проблем. По време на лечението хората се научават как да идентифицират и променят разрушителни или смущаващи мисловни модели, които имат отрицателно влияние върху поведението им.

Лечението с медикаменти не е основен фокус при параноидното разстройство. Въпреки това, могат да бъдат изписани антидепресанти или антипсихотични лекарства, ако симптомите са екстремни или ако болният страда от свързан психологически проблем, като тревожност или депресия.

3.9/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0

  • Параноя
  • Социална изолация
  • Чувство на подозрителност

Лечение на Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0

  • Антидепресанти
  • Лечение с циталопрам
  • Лечение със сертралин
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
  • Флуоксетин

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ХАЛОПЕРИДОЛ инжекционен разтвор 5 мг/мл 1 мл * 10 СОФАРМА
5.54лв.

ХАЛОПЕРИДОЛ инжекционен разтвор 5 мг/мл 1 мл * 10 СОФАРМА

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Paranoid_personality_disorder
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9784-paranoid-personality-disorder
https://www.webmd.com/mental-health/paranoid-personality-disorder#1
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/sex-drugs-and-boredom/201103/the-fanatic-and-the-addict
https://en.wikipedia.org/wiki/Querulant
https://www.healthline.com/health/paranoid-personality-disorder
https://www.verywellmind.com/paranoid-personality-disorder-2795448
https://psychcentral.com/disorders/paranoid-personality-disorder/

Коментари към Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:27
    Коментирайте "Параноидно разстройство на личността МКБ F60.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 15 часа и 43 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 5 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival