Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм] Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан

Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Щитовидната жлеза се отличава със специфично разположение, анатомични особености и функционална активност, като синтезираните от нея хормони, тироксин и трийодтиронин, изпълняват многобройни функции в организма, подпомагайки метаболизма, терморегулаторните процеси, репродуктивните функции, имунната защита, сърдечно-съдовата и нервната функции.

Полезна и подробна информация относно анатомичните особености на жлезата може да намерите в раздел Анатомия:

  • Щитовидна жлеза

При наличие на промени в нормалните анатомични и морфологични особености на структурата се развиват различни по тежест увреждания, свързани с промени в нейната функционална активност.

Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан представлява заболяване, което се характеризира с наличие на тиреоидна тъкан, разположена на нетипично място в човешкия организъм. От ектопичната тиреоидна тъкан се произвеждат голямо количество щитовидни хормони, съответно се развива тиреотоксикоза (увеличение, излишък на хормони в периферната кръв).

Повишената секреция на хормони се дължи на автономната секреция на щитовидни хормони от ектопичната тиреоидна тъкан. Процесът се развива в резултат от увреждания в диференциацията на ембрионалните тъкани, като една от най-честите причини е наличието на определени мутации, засягащи развитието на щитовидната жлеза.

Ектопичната тиреоидна тъкан може да се открие в различни части от човешкото тяло, като най-често е в основата на езика (сублингвална щитовидна жлеза), в трахеята, мандибулата, аксиларната област, каротидната област, както и други по-редки локализации (белодробна, дуоденална, езофагеална и други).

Основната причина за развитието на увреждания в диференциацията са нарушения в нормалното ембрионално развитие.

При възрастни заболяването се среща изключително рядко, като често се асоциира с неопластичен процес.

Симптоми при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан

Клиничната картина при тази особена форма на тиреотоксикоза включва симптоми от страна на излишъка от хормони в периферната кръв, а от друга страна включва прояви, свързани с локализацията на жлезата (симптоми на притискане, засягане на други структури).

Най-често пациентите се оплакват от повишена чувствителност към топлина, изразено изпотяване, ускорена интестинална перисталтика, диария, повишен апетит, който контрастира с редукцията на теглото.

Много често болните се оплакват от нарушения на съня, изразяващи се в безсъние, трудно заспиване, често събуждане нощем, повишена раздразнителност и тревожност. Възможни са нарушения в менструалния цикъл при жените, промени в либидото при мъжете, репродуктивни нарушения.

Често са налице оплаквания от страна на сърдечно-съдовата система, като например тахикардия, тахиаритмия, предсърдно мъждене, които могат да станат причина при по-възрастните и олигосимптоматични пациенти за погрешно диагностициране.

В детска възраст се наблюдават увреждания, засягащи нормалния растеж и развитие (психическо, двигателно).

При възрастни лица заболяването често се асоциира с неопластичен процес, като прогнозата се определя индивидуално, но често е неблагоприятна.

Симптомите, свързани с притискане на разположени в съседство на ектопичната тиреоидна тъкан структури, са разнообразни и често неспецифични. Възможни са задух и нарушения в дишането (при разположение в областта на трахеята), затруднения в приема на храна и болки при преглъщане (при засягане на хранопровода), болезненост, дискомфорт, чувство за тежест и други.

Подробна информация за характерните прояви при тиреотоксикоза може да намерите в раздел Заболявания:

  • Тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм)

Тежестта на клиничните признаци се определя до голяма степен от локализацията на ектопичната тиреоидна тъкан и индивидуалните особености на пациента.

Поставяне на диагнозата при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан

За откриването на болестта с високо значение са главно данните от образните методи на изследване и характерната за тиреотоксикоза лабораторна констелация.

Анамнезата и физикалните находки често са слабо информативни и не особено надеждни при поставянето на диагнозата.

Изследването на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон показва характерни за тиреотоксикоза стойности, а именно повишение на щитовидните хормони на фона на понижение на TSH.

От образните методи на изследване се прилагат най-често:

  • ултразвук (ехография) на жлезата
  • рентгеново изследване на тиреоидеята
  • компютърна томография (скенер, КТ) на жлезата
  • ядрено-магнитен резонанс на щитовидната жлеза
  • радиоизотопно изследване на жлезата

При откриване на ектопична тиреоидна тъкан при необходимост и под строг медицински контрол при някои пациенти е необходимо извършване на тънкоиглена биопсия с цел изследване на материала и неговото хистологично охарактеризиране и доказване на произхода му.

Диференциалната диагноза при тази форма на тиреотоксикоза, свързана с ектопична тиреоидна тъкан, включва главно процеси с неопластичен и възпалителен характер. Необходимо е различаване от доброкачествени новообразувания на жлезата, злокачествени новообразувания на щитовидната жлеза, различни болести на щитовидната жлеза.

Лечение при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан

Терапията при наличие на ектопична тиреоидна тъкан и тиреотоксикоза включва овладяване и контрол над излишните количества щитовидни хормони в периферната кръв и отстраняване на ектопичните огнища.

Прилагат се лекарства за щитовидната жлеза, които потискат продукцията на щитовидни хормони, най-често тиамазол (метимазол) и/или пропилтиоурацил, в дози съобразени с индивидуалните потребности на болния.

След достигане на еутиреоидно състояние се предприема хирургично лечение и отстраняване на ектопичните огнища от жлезата.

След проведения терапевтичен курс се препоръчва продължително проследяване на пациентите и профилактични изследвания на нивата на щитовидните хормони и структурата на жлезата (ехография).

При част от пациентите след отстраняването на ектопичните участъци е възможно развитие на хипофункция на жлезата и необходимост от прием на левотироксин (представлява синтетично получен аналог на един от основните хормони, синтезирани от щитовидната жлеза).

Прогнозата при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан е сериозна, като при забавяне с диагностицирането и лечението са възможни различни усложнения (сърдечно-съдови инциденти, тиреотоксична криза или кома, остеопороза и други).

Още по темата:
  • E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша
  • E00-E07 Болести на щитовидната жлеза E00-E07 Болести на щитовидната жлеза
  • E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша
  • E05.9 Тиреотоксикоза, неуточнена E05.9 Тиреотоксикоза, неуточнена
3.8/5 10 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.
568.00лв.

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.

Безплатна доставка за България!

Библиография

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1743919114001769
http://neuron.mefst.hr/docs/katedre/orl/seminari_medicina/Noussios-Ectopic%20Thyroid%20tissue.pdf
http://www.hormones.gr/739/article/ectopic-thyroid:-etiology-pathology-and-management%E2%80%A6.html

Коментари към Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 13:55
    Коментирайте "Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Базедова болест
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Щитовидни хормони
  • E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Лечение при Базедова болест
  • Билки при увеличена щитовидна жлеза
  • Функция и хормони на щитовидната жлеза
  • E05.2 Тиреотоксикоза с токсична полинодозна гуша
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Глицин чист 99 % на прах - аминокиселина за укрепване на мускулна тъкан и ускоряване разграждането на въглехидратите.

преди 1227 дни, 1 час и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 22 часа и 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 14 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 21 часа и 39 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 4 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ 50 мл

ИДЕАЛКО ЗАГРЯВАЩ КРЕМ 50 мл

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ БЕЛЕЗИ, СТРИИ И РАНИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival