Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3
Щитовидната жлеза се отличава със специфично разположение, анатомични особености и функционална активност, като синтезираните от нея хормони, тироксин и трийодтиронин, изпълняват многобройни функции в организма, подпомагайки метаболизма, терморегулаторните процеси, репродуктивните функции, имунната защита, сърдечно-съдовата и нервната функции.
Полезна и подробна информация относно анатомичните особености на жлезата може да намерите в раздел Анатомия:
При наличие на промени в нормалните анатомични и морфологични особености на структурата се развиват различни по тежест увреждания, свързани с промени в нейната функционална активност.
Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан представлява заболяване, което се характеризира с наличие на тиреоидна тъкан, разположена на нетипично място в човешкия организъм. От ектопичната тиреоидна тъкан се произвеждат голямо количество щитовидни хормони, съответно се развива тиреотоксикоза (увеличение, излишък на хормони в периферната кръв).
Повишената секреция на хормони се дължи на автономната секреция на щитовидни хормони от ектопичната тиреоидна тъкан. Процесът се развива в резултат от увреждания в диференциацията на ембрионалните тъкани, като една от най-честите причини е наличието на определени мутации, засягащи развитието на щитовидната жлеза.
Ектопичната тиреоидна тъкан може да се открие в различни части от човешкото тяло, като най-често е в основата на езика (сублингвална щитовидна жлеза), в трахеята, мандибулата, аксиларната област, каротидната област, както и други по-редки локализации (белодробна, дуоденална, езофагеална и други).
Основната причина за развитието на увреждания в диференциацията са нарушения в нормалното ембрионално развитие.
При възрастни заболяването се среща изключително рядко, като често се асоциира с неопластичен процес.
Симптоми при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан
Клиничната картина при тази особена форма на тиреотоксикоза включва симптоми от страна на излишъка от хормони в периферната кръв, а от друга страна включва прояви, свързани с локализацията на жлезата (симптоми на притискане, засягане на други структури).
Най-често пациентите се оплакват от повишена чувствителност към топлина, изразено изпотяване, ускорена интестинална перисталтика, диария, повишен апетит, който контрастира с редукцията на теглото.
Много често болните се оплакват от нарушения на съня, изразяващи се в безсъние, трудно заспиване, често събуждане нощем, повишена раздразнителност и тревожност. Възможни са нарушения в менструалния цикъл при жените, промени в либидото при мъжете, репродуктивни нарушения.
Често са налице оплаквания от страна на сърдечно-съдовата система, като например тахикардия, тахиаритмия, предсърдно мъждене, които могат да станат причина при по-възрастните и олигосимптоматични пациенти за погрешно диагностициране.
В детска възраст се наблюдават увреждания, засягащи нормалния растеж и развитие (психическо, двигателно).
При възрастни лица заболяването често се асоциира с неопластичен процес, като прогнозата се определя индивидуално, но често е неблагоприятна.
Симптомите, свързани с притискане на разположени в съседство на ектопичната тиреоидна тъкан структури, са разнообразни и често неспецифични. Възможни са задух и нарушения в дишането (при разположение в областта на трахеята), затруднения в приема на храна и болки при преглъщане (при засягане на хранопровода), болезненост, дискомфорт, чувство за тежест и други.
Подробна информация за характерните прояви при тиреотоксикоза може да намерите в раздел Заболявания:
Тежестта на клиничните признаци се определя до голяма степен от локализацията на ектопичната тиреоидна тъкан и индивидуалните особености на пациента.
Поставяне на диагнозата при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан
За откриването на болестта с високо значение са главно данните от образните методи на изследване и характерната за тиреотоксикоза лабораторна констелация.
Анамнезата и физикалните находки често са слабо информативни и не особено надеждни при поставянето на диагнозата.
Изследването на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон показва характерни за тиреотоксикоза стойности, а именно повишение на щитовидните хормони на фона на понижение на TSH.
От образните методи на изследване се прилагат най-често:
- ултразвук (ехография) на жлезата
- рентгеново изследване на тиреоидеята
- компютърна томография (скенер, КТ) на жлезата
- ядрено-магнитен резонанс на щитовидната жлеза
- радиоизотопно изследване на жлезата
При откриване на ектопична тиреоидна тъкан при необходимост и под строг медицински контрол при някои пациенти е необходимо извършване на тънкоиглена биопсия с цел изследване на материала и неговото хистологично охарактеризиране и доказване на произхода му.
Диференциалната диагноза при тази форма на тиреотоксикоза, свързана с ектопична тиреоидна тъкан, включва главно процеси с неопластичен и възпалителен характер. Необходимо е различаване от доброкачествени новообразувания на жлезата, злокачествени новообразувания на щитовидната жлеза, различни болести на щитовидната жлеза.
Лечение при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан
Терапията при наличие на ектопична тиреоидна тъкан и тиреотоксикоза включва овладяване и контрол над излишните количества щитовидни хормони в периферната кръв и отстраняване на ектопичните огнища.
Прилагат се лекарства за щитовидната жлеза, които потискат продукцията на щитовидни хормони, най-често тиамазол (метимазол) и/или пропилтиоурацил, в дози съобразени с индивидуалните потребности на болния.
След достигане на еутиреоидно състояние се предприема хирургично лечение и отстраняване на ектопичните огнища от жлезата.
След проведения терапевтичен курс се препоръчва продължително проследяване на пациентите и профилактични изследвания на нивата на щитовидните хормони и структурата на жлезата (ехография).
При част от пациентите след отстраняването на ектопичните участъци е възможно развитие на хипофункция на жлезата и необходимост от прием на левотироксин (представлява синтетично получен аналог на един от основните хормони, синтезирани от щитовидната жлеза).
Прогнозата при тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан е сериозна, като при забавяне с диагностицирането и лечението са възможни различни усложнения (сърдечно-съдови инциденти, тиреотоксична криза или кома, остеопороза и други).
Библиография
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1743919114001769
http://neuron.mefst.hr/docs/katedre/orl/seminari_medicina/Noussios-Ectopic%20Thyroid%20tissue.pdf
http://www.hormones.gr/739/article/ectopic-thyroid:-etiology-pathology-and-management%E2%80%A6.html
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Базедова болест
- Билки при увеличена щитовидна жлеза
- Щитовидни хормони
- Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
- Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
- Лекарства за щитовидната жлеза
- E05.0 Тиреотоксикоза с дифузна гуша
- Лечение при Базедова болест
- Добавки в помощ на щитовидната жлеза
- Функция и хормони на щитовидната жлеза
Коментари към Тиреотоксикоза от ектопична тиреоидна тъкан МКБ E05.3