Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Колпоскопия

Колпоскопия

от 03 апр 2015г., обновено на 09 дек 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Колпоскопия - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

› Въведение 

› В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?

› Необходима ли е предварителна подготовка?

› Метод на провеждане на изследването:

› Какво ще усещате по време на изследването?

› Има ли рискове от провеждане на изследването? 

› Резултати от проведеното изследване:

› Кога не трябва да провеждате изследването?

Въведение

Колпоскопията (от гръцки: kolpos/κóλπος — "влагалище" и skopos — "гледам/наблюдавам") представлява специализирана неинвазивна диагностична процедура в гинекологията, чрез която се прави детайлен оглед на вулвата (външните полови органи), влагалището (вагина) и шийката на матката (цервикс, cervix) с помощта на специално увеличително устройство, приличащо на бинокъл — колпоскоп.

КолпоскопКолпоскопът има специално осветление и възможност за няколко степени на увеличение, което позволява на лекаря да види проблеми, които не биха могли да се видят с невъоръжено око.

Към колпоскопа може да бъде прикрепена камера, позволяваща заснемането (снимки и клипове) на влагалището и цервикса по време на изследването.

Ако по време на колпоскопията се установят патологични изменения, от маточната шийка или от ендоцервикалния канал (свързващ канал между маточната кухина и влагалището) може да се вземе малко количество тъкан (биопсия), която се изследва под микроскоп.

Основната цел на колпоскопията е да се предотврати развитието на рак на маточната шийка чрез ранното откриване на предракови лезии и тяхното лечение.

Процедурата е разработена от немския лекар Hans Hinselmann през 1925 година като скринингов метод за ранното откриване на рак на маточната шийка.

↑Върни се в началото

В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването

Причините за извършване на колпоскопия включват:

  • Допълнително изследване на маточната шийка за патологични изменения, когато резултатите от извършена ПАП-цитонамазка не са нормални.
    Ако по време на колпоскопия се установят зони с тъканни изменения, препоръчва се вземане на тъканна проба (биопсия) от маточната шийка или биопсия от ендоцервикалния канал;
  • При съмнение за злокачествени или преканцерозни (предракови) изменения на шийката на матката, вагината (влагалището) или външните полови органи.
    Например ако е налице кръвотечение след полов акт (посткоитално кръвотечение);

Колпоскопия

изображение: www.freepik.com

  • Оглед на възпалени участъци или на други лезии (например генитални брадавици — кондиломи), установени по или около влагалището и шийката на матката при гинекологичен преглед;
  • Проследяване хода на развитие на атипичен участък, установен при предишна колпоскопия.
    Колпоскпопия може да се назначи и за проследяване резултатите от лечение;
  • Оглед на маточната шийка за патологични изменения, ако изследване за човешки папилома вирус - Human papillomavirus (HPV) показва наличието на високорисков тип HPV;
  • Жени с ХИВ/HIV инфекция са с по-голям риск за развитие на рака на маточната шийка.
    Обикновено колпоскопия се препоръчва при жени с ХИВ инфекция и анормални резултатите от ПАП-тест;
  • При експозиция на диетилстилбестрол (DES) през вътреутробния живот;
  • Като част от съдебномедицинска експертиза при сексуално посегателство;

Колпоскопия обикновено не се прилага като скринингов тест при жени с висок риск за рак на маточната шийка.
За тази цел се прави цитонамазка и ако резултатите от нея не са нормални, колпоскопията ще даде повече информация.

↑Върни се в началото

Колпоскопия

изображение: www.freepik.com

Необходима ли е предварителна подготовка

Ще бъдете помолени да подпишете формуляр за информирано съгласие, в който е посочено, че разбирате рисковете от изследването и сте съгласни да го направите.

Не се притеснявайте да говорите с Вашия лекар, ако имате някакви въпроси по отношение на необходимостта от колпоскопия, рисковете, получените резултати или друго.

Необходимо е да информирате лекуващия си лекар, ако:

  • Сте бременна или има вероятност за това, като преди колпоскопия може да се направи тест за бременност.

    Колпоскопията не носи рискови по време на бременност.

    Ако по време на процедурата е необходимо да се направи биопсия на маточната шийка, вероятността за усложнение на бременността (например спонтанен аборт) е много малка.
    Биопсията може да причини по-силно кървене от обичайното.

    Колпоскопията може да бъде повторена около 6 месеца след раждането.

  • Приемате някакви медикаменти и добавки;

  • Сте алергични към някакви медикаменти, латекс и други;

  • Имате анамнеза за нарушения в съсирването на кръвта или приемате някои медикаменти като Аспирин, варфарин и други, които предпазват кръвта от съсирване;

  • Сте били лекувани за вагинална, цервикална или тазова инфекция;

Колпоскопия

изображение: www.freepik.com

Не трябва да имате полови контакти, не трябва да правите вагинални промивки, не трябва да използвате тампони и медикаменти (вагинални таблетки/глобули и кремове) в продължение на 24 часа преди колпоскопията.

За удобство се препоръчва точно преди процедурата да изпразните пикочния си мехур.

Лекарят може да Ви препоръча да вземете болкоуспокояващи (например ибупрофен) 30 до 60 минути преди колпоскопията, особено ако е необходимо да се направи биопсия.
Това може да намали спазматичните болки, които биха могли да възникнат при процедурата.

Колпоскопията не трябва да се провежда по време на менструация, тъй като кръвотечението затруднява огледа на маточната шийка.
Най-доброто време за насрочване на колпоскопия е между 8-и и 12-и ден от менструалния цикъл, броени от началото на последната менструация.

↑Върни се в началото

Метод на провеждане на изследването

Колпоскопията се извършва от специалист акушер-гинеколог.
Ако ще се прави биопсия, пробата се изследва от патолог.
Изследването се провежда в болница или в кабинета на лекаря.

Ще бъдете помолени да свалите дрехите си от кръста надолу, като ще Ви бъде предоставено болнично покривало, с което да се покриете.

Ще бъдете помолени да легнете по гръб на гинекологичния стол, с повдигнати крака, поставени върху подложките за крака на стола (както за гинекологичен преглед).

Метод на провеждане на изследването

След това гинекологът ще постави във влагалището инструмент, наречен спекулум, с помощта на който внимателно разтваря стените на влагалището, което ще осигури на изследващия по-добра видимост на влагалището и маточната шийка.
При някои жени това процедура може да причини известен дискомфорт, ако са притеснени и не са отпуснати.

След това лекарят оглежда маточната шийка с помощта на колпоскопа (колпоскоппът не навлиза във влагалището) за патологични промени.Колпоскопия

При нужда се използват различни разтвори — оцетна киселина или Луголов разтвор (разтвор на йод във вода) — чрез които маточната шийка се оцветява, което ще спомогне за разграничаване на нормалните от изменените тъканни области.

По време на изследването могат да бъдат направени снимки или видео на влагалището и цервикса, които да бъдат записани на цифров носител.

Ако по маточната шийка бъдат установени изменени участъци, лекарят ще вземе малка тъканна проба от шийката (цервикална биопсия) от съответното атипично място.
Обикновено се вземат няколко такива проби.

Какво ще усещате по време на биопсия зависи от мястото на вземане на тъканната проба:

Цервикална биопсия

Биопсията на маточната шийка може да предизвика лек дискомфорт, но обикновено не е болезнена.
Може да почувствате лек натиск или спазми.

Вагинална биопсия

По-голямата част от влагалището се характеризира с ниска чувствителност и затова няма да усетите болка по време на процедурата.
При биопсия на долната част на вагината или на вулвата (външните полови органи) обаче може да възникне болка, поради което Вашият лекар може приложи местна упойка, за да обезболи съответния участък.

Взетите проби се разглеждат под микроскоп за променени клетки и ако такива са налице, това може да означава злокачествено заболяване или вероятност да се развие такова.Кюрета

Ако е необходимо да се вземе тъканна проба от ендоцервикалния канал, възможно е да се наложи ендоцервикален кюретаж (ЕЦК), тъй като ендоцервикалният канал не може да се види посредством колпоскоп.

При тази процедура в ендоцервикалния канал внимателно се въвежда малък инструмент с остър ръб (подобен на лъжица), наречен кюрета, чрез който се взема проба (остъргват се клетки).
ЕЦК отнема по-малко от минута, като може да причини леки спазми.
Ендоцервикален кюретаж не се извършва по време на бременност.

Колпоскопия и цервикална биопсия отнемат обикновено около 15 минути.

↑Върни се в началото

Какво ще усещате по време на изследването

Може да усетите лек дискомфорт при поставяне на вагиналния спекулум.

Ако се взема тъканна проба (биопсия) за изследване, може да усетите щипване и леки спазми.

Има ли рискове от провеждането на изследването

По време на изследването

В редки случаи вземането на биопсия по време на колпоскопия може да предизвика усложнения:

  • инфекция;
  • кървене;

След изследването

Ако е била направена биопсия, в продължение на 1-2 дни може да се появи болезнено усещане във влагалището.

След биопсия (в рамките на 1 седмица) е нормално да се появи кървене или секреция от влагалището.

Не трябва да се правят вагинални промивки, не трябва да имате полови контакти и не трябва да се използват тампони в продължение на 1 седмица, за да се даде време на маточната шийка да се възстанови от процедурата.

Не трябва да се тренира/спортува в продължение на 24 часа след колпоскопия.

Незабавно информирайте лекуващия си лекар, ако появи:

  • обилно вагинално кървене (или повече от една нормална менструация);
  • висока температура или втрисане;
  • болка в корема и/или таза;
  • признаци на инфекция, като например вагинално течение с лоша миризма;

↑Върни се в началото

Резултати от проведеното изследване

Колпоскопията е изследване, позволяващо на Вашия лекар да огледа вулвата (външните полови органи), вагината (влагалището) и цервикса (шийката на матката) с помощта на специално увеличително устройство (колпоскоп).

Резултатите от изследването може да обсъдите с лекуващия си лекар по време на процедурата или след нея.
Ако се наложи биопсия, резултатите от нея ще отнемат няколко дни.

Ако ПАП тестът, колпоскопията и цервикалната биопсия показват различни резултати, може да се наложи още една биопсия. 

Нормални резултати:

Нормален цервикс

  • Влагалището и маточната шийка имат нормален вид;

Проба с оцетна киселина
  • Пробите с оцетна киселина или с Луголов разтвор не показват области с тъканни изменения;

Изображение: Haeok Lee, Mary Sue Makin3, Jasintha T Mtengezo4,5 and Address Malata6, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Нормална биопсия

  • Тъканната проба (биопсия) не показва клетъчни изменения;

Изображение: webpath.med.utah.edu

Отклонения от нормата:

  • Около или по влагалището или маточната шийка се установява възпаление или друга патология, като например генитални брадавици (кондиломи) или инфекция:CIN

Подробна информация за цервикална интраепителиална неоплазия (CIN), известна също и като цервикална дисплазия, ще намерите при:

» Карцином in situ на шийката на матката МКБ D06

Лека дисплазия при проба с оцетна киселина

  • Пробите с оцетна киселина или с Луголов разтвор показват участъци с тъканни изменения;

Изображение: oacapps.med.jhmi.edu

CIN2/HSIL

  • Тъканната проба (биопсия) показва наличието на изменени клетки.
    Това може да означава, че се е развил рак на маточната шийка или има вероятност да се развие:

↑Върни се в началото 

Кога не трябва да провеждате изследването?

Факторите, които биха могли да възпрепятстват провеждането на това изследване или могат да доведат до неточни резултати, включват:

  • полов контакт в рамките на 24 часа преди колпоскопията;
  • използване на вагинални душове, тампони или вагинални медикаменти (кремове и таблетки/глобули) 24 часа преди изследването;
  • менструално кървене по време на колпоскопия;
  • наличие на вагинална или цервикална инфекция;
  • жени в постменопаузален (след менопауза) период — хормоналните промени могат да възпрепятстват огледа на цервикалния канал;

Колпоскопията не трябва да се извършва при жени, лекувани за рак на цервикса, ако техните PAP тестове показват ниска степен на плоскоклетъчна интраепителна лезия или по-леки промени.
Колпоскопията при тези жени не може да засече рецидиви, освен ако не са налице видими изменения.

↑Върни се в началото


Заглавно изображение: www.freepik.com

Още по темата:
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Конизация Конизация
  • Биопсия на маточната шийка Биопсия на маточната шийка
  • Гинекологичен преглед Гинекологичен преглед
4.0/5 20 оценки

Заболявания, при които се прилага Колпоскопия

  • Аногенитални (венерични) брадавици
  • Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
  • Възпалителна болест на шийката на матката
  • Други възпалителни болести на женските тазови органи

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7
51.90лв.

ПАПИЛОКЕЪР вагинален гел 5 мл * 7

АЛКАДЖИН вагинални овули * 10
38.80лв.

АЛКАДЖИН вагинални овули * 10

ВАГИЗАН овлажняващ крем + апликатор 25 г
28.70лв.

ВАГИЗАН овлажняващ крем + апликатор 25 г

ВИДЕРМИНА лубрикант 30 мл
37.40лв.

ВИДЕРМИНА лубрикант 30 мл

БИО АНТИСЕПТИКА МАСЛО ЕМП - КОМФОРТ 10 мл
12.00лв.

БИО АНТИСЕПТИКА МАСЛО ЕМП - КОМФОРТ 10 мл

ПЕСАР PORTEX PVC N 85 мм.
26.00лв.

ПЕСАР PORTEX PVC N 85 мм.

Коментари към Колпоскопия

От сайта (6)
Напиши коментар 6 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 27 November 2019 в 12:11

    Петя Петрова

    Здравейте искам да ви попитам след колкоскопия - с оцетна киселина колко часа трябва да се минат за да имам полов контакт. И опасен ли е секса след процедурата. Благодаря ви предварително

    Здравейте! Препоръчително е да изчакате минимум 24 часа.

  2. Петя Петрова 
    на 26 November 2019 в 21:00

    Здравейте искам да ви попитам след колкоскопия - с оцетна киселина колко часа трябва да се минат за да имам полов контакт. И опасен ли е секса след процедурата. Благодаря ви предварително

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 01 August 2019 в 12:31

    Галя иванов

    Здравейте днес ми правиха колпоскопия и 16 часа преди изследването се бях измила отвътре възможно ли е да е дало не точен резултат. Излезе ми ZT-///, липсва колп. Атипизам. В смисъл на 30.07.2019 в 23.00 се бях измила хубаво отвътре. И на 31.07.2019 в 16.00 ми е правено това са някаде 16 часа. Благодаря ви предварително за отговора

    Здравейте! Преди колпоскопия не трябва да имате полови контакти, не трябва да правите вагинални промивки, не трябва да използвате тампони и медикаменти (вагинални таблетки/глобули и кремове) в продължение на 24 часа преди изследването.

    Подробна информация ще намерите, ако прочетете статията.

  4. Галя иванов 
    на 31 July 2019 в 20:24

    Здравейте днес ми правиха колпоскопия и 16 часа преди изследването се бях измила отвътре възможно ли е да е дало не точен резултат. Излезе ми ZT-///, липсва колп. Атипизам. В смисъл на 30.07.2019 в 23.00 се бях измила хубаво отвътре. И на 31.07.2019 в 16.00 ми е правено това са някаде 16 часа. Благодаря ви предварително за отговора

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 September 2014 в 21:59

    lili

    Здравейте, днес бях на изследвания при гинеколог, когото не съм посещавала до сега. Искам да попитам има ли значение в какъв ред се прави колпоскопията и цитонамазката, когато се извършват в рамките на един преглед. Взеха ми проба с цитонамазка, после за днк тест високорисковите групи на ЧПВ и накрая колпоскопия, като ме намазаха с 2 разтвора и ми казаха, че имам раничка. Възможно ли е това да е реакцията от обстърганата кожа след двете взети проби?

    Едва ли раничката се е образувала от самото вземане на цитонамазка. Ако имате притеснения посетете и друг гинеколог.

  6. lili 
    на 18 September 2014 в 15:03

    Здравейте, днес бях на изследвания при гинеколог, когото не съм посещавала до сега. Искам да попитам има ли значение в какъв ред се прави колпоскопията и цитонамазката, когато се извършват в рамките на един преглед. Взеха ми проба с цитонамазка, после за днк тест високорисковите групи на ЧПВ и накрая колпоскопия, като ме намазаха с 2 разтвора и ми казаха, че имам раничка. Възможно ли е това да е реакцията от обстърганата кожа след двете взети проби?

СТАТИЯТА е свързана към

  • КП № 163 ОПЕРАТИВНИ ИНТЕРВЕНЦИИ ЧРЕЗ ДОЛЕН ДОСТЪП ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА БОЛЕСТНИ ИЗМЕНЕНИЯ ИЛИ ИНВАЗИВНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЖЕНСКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ
  • Анализ на урина
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Д-р Ина Цонева
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Фекален тест
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Тромбоцити (PLT)
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Парене в интимната област (влагалище и анус)

преди 1154 дни, 8 мин.

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1251 дни, 9 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 1 час и 28 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 4 часа и 12 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 4 часа и 16 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 4 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания? Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Възстановяване след конизация Възстановяване след конизация

Възстановяване след конизация

от 26 ное 2024г. Прочети повече
Алтернативно лечение на миома Алтернативно лечение на миома

Алтернативно лечение на миома

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Влагалище Влагалище

Влагалище

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival