Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Лечение на коклюш (магарешка кашлица) Лечебни практики при заболявания

Лечение на коклюш (магарешка кашлица)

от 26 юли 2019г., обновено на 29 яну 2020г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Лечение на коклюш (магарешка кашлица) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Инфекциозните заболявания са бич за обществото от хилядолетия насам. Особено висок риск представляват инфекциите, предавани по въздушно-капков път (респираторни инфекции) във връзка с изключително лесния начин на предаване на заразата и възможностите от засягане на голям брой хора едновременно.

Някои от инфекциите са елиминирани и имат чисто историческо значение благодарение на революцията в медицината и създаването на ваксините, тяхното внедряване в клиничната практика и повсеместна употреба. Въпреки масовите имунизации някои инфекции все още показват сравнително висока честота (при липса на поставена ваксина, при заразяване преди поставянето на ваксината).

Едно от тези заболявания е магарешката кашлица или известна още като коклюш. Въпреки наличната ваксина (ваксина против дифтерия, тетанус, коклюш) все още се съобщават случаи за заразяване, необходимост от хоспитализация при тежко протичане или заразяване на кърмачета и малки деца, като в някои райони коклюшът се явява една от причините за ранна детска смъртност и развитие на различни по тежест усложнения.

Своевременното лечение на коклюш (магарешка кашлица) с подходящи средства и наблюдение на пациентите минимизира рисковете от развитие на сериозни усложнения, значително подобрява преживяемостта и прогнозата на заболяването.

Полезна информация за различните форми на болестта, особеностите в протичането и методите за диагностициране може да намерите в раздел Заболявания:

  • Коклюш

 Необходимост от своевременно лечение на коклюш (магарешка кашлица)

Необходимост от своевременно лечение на коклюш (магарешка кашлица)

Магарешката кашлица представлява бактериална инфекция, причинена от представители на род Bordetella, като най-често се изолира Bordetella pertussis. Бактерията поразява главно респираторния тракт, като води до характерно протичане на болестта.

Заразяването се осъществява предимно по въздушно-капков път (бактериите се съдържат в пръски от слюнка, секрети, отделени при говор, кихане, кашляне). Главният източник на заразяване са болните хора, като особено чувствителна е детската популация.

Най-често боледуват малки деца (на възраст между една и пет години), кърмачета (под една година), по-рядко деца над шест години, вероятно във връзка с имунизационния календар и особеностите на растящия организъм.

Инкубационният период (времето от заразяване и проникване на бактериите в организма до първите симптоми на болестта) показва големи вариации и може да продължи от три до 21 дни.

Заболяването протича в няколко сравнително добре отдиференцирани стадия, като обикновено започва с така наречения катарален стадий, характерно за който е наличието на суха, непродуктивна кашлица, влошаваща се нощно време, леко повишение на телесната температура с или без други прояви от страна на горния респираторен тракт.

В следващия стадий (известен като конвулсивен или спастичен) е налице пристъпна кашлица (характерно протичане на пристъпите) с отделяне на жилави, стъкловидни на вид храчки. Особено характерно за пристъпите при магарешка кашлица е наличието на цианоза (посиняване) на устните.

Третият стадий на болестта е възстановителен (реконвалесцентен), като може да продължи и над един месец.

Своевременното лечение на коклюш (магарешка кашлица) е от критично значение, тъй като инфекцията показва склонност към развитие на усложнения без провеждането на подходяща терапия. Към едни от най-честите рискове и усложнения, свързани с болестта, са развитието на тежка пневмония, наслагване на вторични бактериални инфекции с развитие на бронхит, бронхиолит, бронхопневмония, емфизем, пневмоторакс и други, кръвоизливи в мозъка в резултат от пристъпната кашлица с развитие на хемиплегии и различни по тежест неврологични прояви.

Особено важно и решаващо е своевременното лечение на болестта при кърмачета под една година, тъй като при тях усложненията се развиват изключително бързо, криейки риск от сериозни усложнения, включително леталитет. Най-тежко е протичането при деца под шест месеца.

Заболяването може да се прояви и при лица в активна възраст (при липса на поставени ваксини), като при тях в зависимост от общото състояние (индивидуални особености в имунния статус, подлежащи заболявания, възраст, приемани лекарства и други) протичането обикновено е по-леко.

При възрастните лица обикновено не е необходимо хоспитализиране, докато при заразяване с инфекцията при деца под 5 години се препоръчва хоспитализация в съответното инфекциозно отделение, изолиране на пациентите за намаляване на риска от допълнителна вторична инфекция и обстоен мониторинг с възможност за своевременна реакция при влошаване на състоянието.

 Лекарства за лечение на коклюш: избор на антибиотик

Лекарства за лечение на коклюш (магарешка кашлица)

Във връзка с особеностите на етиологичния причинител основното лечение на магарешка кашлица е с помощта на антибиотици.

Обикновено се предприема емпирична терапия с представители на антибиотиците, за които е известно, че са ефективни срещу Bordetella. Рядко се изчакват резултатите от антибиограмата (за определяне на чувствителността на конкретния представител на Bordetella към антибиотиците), тъй като ранната терапия е от ключово значение за благоприятния изход от болестта. Всяко закъснение с антибиотичното лечение крие риск от развитие на усложнения.

Едни от най-често използваните антибиотици, за които е известно, че все още са ефективни и бактерията не е развила резистентност към тях са макролидите и комбинираните сулфонамиди.

Употребата на пеницилини и цефалоспорини не е уместна във връзка с наличието на висок процент резистентност.

Продължителността на антибиотичния курс, използваните дози и особеностите в лечението се определят индивидуално в зависимост от възрастта на пациента, общото здравословно състояние, тежестта на инфекцията, наличието или липсата на развили се усложнения.

При малки деца се препоръчва хоспитализиране и престой в съответното лечебно заведение до стабилизиране на състоянието, като след изписване антибиотичният курс може да продължи и в домашна обстановка.

Към едни от най-често използваните антибиотици за лечение на коклюш се включват:

  • азитромицин: един от най-често използваните представители на макролидите с изключително висока ефективност и широк спектър на фона на добър профил на безопасност и нисък риск от поява на странични ефекти. За лечение на коклюш при кърмачета под шест месеца се назначава в дози от 10 милиграма на килограм тегло в продължение на пет дни, при кърмачета над шест месеца дозата е 10 милиграма на килограм тегло, но не повече от 500 милиграма за първия ден и до 250 милиграма за следващите четири дни, приемани еднократно дневно. При възрастни дозата е 500 милиграма за първия ден от лечението и по 250 милиграма за следващите четири, приети еднократно дневно
  • кларитромицин: калритромицин също се използва изключително често, като при деца дозата се изчислява на 7,5 милиграма на килограм тегло до 500 милиграма на всеки 12 часа в продължение на седем дни. При възрастни дозата е 500 милиграма на всеки 12 часа в продължение на седем дни
  • еритромицин: еритромицин рядко се прилага във връзка с наличието на по-ефективни и безопасни алтернативни от представителите на макролидите. При липса на друг подходящ антибиотик се назначава лечение с еритромицин, което обикновено продължава за период от две седмици
  • триметоприм със сулфаметоксазол: относително често прилаган химиотерапевтик поради своя широк спектър на действие и висока ефективност, но обикновено не е на първи избор (особено в детска възраст), поради някои от рисковете от нежелани реакции, които крие употребата му. В педиатрията се прилага при деца над 2 месеца по схема за период от 7 дни, при възрастни дозата е обикновено една таблетка на всеки 12 часа за една седмица
  • механична вентилация: при особено тежките форми на болестта, както и при заразяване на кърмачета под шест месеца, може да се наложи асистирано дишане с помощта на механична вентилация за намаляване на рисковете от тежки увреждания и усложнения. Механичната вентилация обикновено се прилага в рамките на няколко дни до стабилизиране състоянието на пациентите и възстановяване на респираторния им капацитет и възможности
  • симптоматични лекарства: в зависимост от състоянието на пациента се прилагат и различни по вид симптоматични средства, като например антипиретици (за лечение на високата телесна температура), аналгетици (при необходимост от обезболяване), бронходилататори като салбутамол (за облекчаване на дишането), кортикостероиди (прилагат се при особено тежките форми), като назначаването им се контролира и регулира от лекуващия медицински екип. Самоволният прием на лекарства, особено при малки деца, може да доведе до обратен ефект и влошаване на състоянието, поради което е необходимо да се доверите на лекуващия лекар

При наличие на вторична бактериална инфекция може да се наложи включването на допълнителни антибиотици с цел овладяване на ситуацията и намаляване на рисковете от последващи усложнения.

Изключително важно е стриктното спазване на терапевтичния план, тъй като всеки пропуск в антибиотичния прием може да доведе до влошаване на състоянието.

Препоръчва се превантивно антибиотично лечение (един от малкото случаи, в които е показан и удачен прием на антибиотици с профилактична цел) на членовете от семейството, които са в тесен контакт с болния за намаляване на риска от развитие на инфекцията и при тях, особено при липсата на поставена имунизация срещу коклюш.

Полезни съвети: поставяне на ваксина, добра хигиена, прием на течности

Полезни съвети

  • при първи съмнения за магарешка кашлица, своевременно потърсете медицинска помощ
  • незабавно се свържете с вашия лекар в случай, че детето ви е с температура, която не се повлиява от стандартно използваните антипиретици и получава цианоза на устните в пристъп на кашлица
  • преустановете контактите на заразения с външния свят (детски градини и площадки, училище, контакти с близки и роднини, особено с бременни жени и малки деца)
  • винаги носете предпазна маска при посещение или грижа за болен от коклюш
  • поддържайте висока лична хигиена (измиване на ръцете, пране на високи градуси)
  • в случай, че детето ви има магарешка кашлица следете за достатъчния прием на течности (за намаляване риска от дехидратация) и му предлагайте често, но на малки порции питателна храна
  • използвайте овлажнител за въздух, за да намалите пристъпите на кашлица, като допълнително се постараете да отстраните всички дразнители (тютюнев дим, прах, силни ароматизатори и други)
  • не приемайте (в случай, че вие сте болни) и не давайте на детето си (в случай, че то е с магарешка кашлица) лекарства, които не са преминали през одобрението на лекуващия лекар
  • не пропускайте редовните имунизации за коклюш
  • избягвайте контакти с болни лица

Ранното разпознаване на болестта и своевременното и подходящо антибиотично лечение на коклюш (магарешка кашлица) значително подобряват прогнозата и минимизират рисковете от развитие на сериозни усложнения.

Още по темата:
  • Еритромицин Еритромицин
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш Ваксина дифтерия тетанус коклюш
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20
2.00лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20

АЛИН ЧАЙ ВЕТРОГОН СТРЪКОВЕ 50 гр.
1.80лв.

АЛИН ЧАЙ ВЕТРОГОН СТРЪКОВЕ 50 гр.

Библиография

https://www.cdc.gov/pertussis/clinical/treatment.html
https://emedicine.medscape.com/article/967268-treatment
https://www.webmd.com/children/features/whooping-cough-what-you-need-to-know#1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4626598/
https://www.uptodate.com/contents/pertussis-infection-in-infants-and-children-treatment-and-prevention
https://www.healthline.com/health/pertussis
https://www.cdc.gov/pertussis/about/diagnosis-treatment.html
https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/whoopingcough/Pages/workers-managing-cases.aspx
https://www.emedicinehealth.com/whooping_cough_pertussis/article_em.htm

Коментари към Лечение на коклюш (магарешка кашлица)

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лечение на коклюш (магарешка кашлица)
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 05:47
    Коментирайте "Лечение на коклюш (магарешка кашлица)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебни практики при заболявания
  • Еритромицин
  • Ваксина дифтерия тетанус коклюш
  • Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
  • Иглика – жълта, Игличина, Аглика
  • Росянка
  • Ветрогон, Биволски трън
  • Див розмарин, Лабрадор чай, Блатен чай
  • Ведрица, Кандилка, Кошнички
  • Всяка продължителна кашлица трябва да се тества за коклюш
  • Ипекакуана

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах