Лечение на грип
Всяка година през зимните месеци сме изправени пред поредната грипна вълна, поради което е хубаво да сме информирани за основните средства, които могат да ни помогнат при лечение на грип.
Никой не е застрахован: отиваме в магазина и чуваме кихане и кашляне, качваме се в автобуса и отново ставаме свидетели на същото, отиваме на работа, а там поне един от колегите видимо е с температура, не може да спре реките, течащи от носа му, едвам говори, едвам си стои на мястото, но стоически издържа до края на работния ден, когато със сигурност е предал щафетата на поне още няколко човека от офиса.
Не се изненадвайте, ако след подобен ден, вечерта (най-късно на следващата сутрин) сте силно отпаднали, всичко ви боли, носът ви е запушен и имате температура. Честито! Най-вероятно имате грип.
Продължителният престой на закрито, рядкото проветряване на помещенията и събирането на много хора в едно затворено помещение създава чудесни предпоставки за разпространение на грипната инфекция, като при подобен сценарий дори и лицата с много висок имунитет, които рядко боледуват, са изложени на сериозен риск.
Ефективното лечение на грип изисква правилно поставяне на диагнозата на първо място и ранно стартиране на терапията (възможно най-скоро след появата на първите признаци) на второ.
Най-големите затруднения при разпознаването на грипа произлизат от големите прилики със сезонните инфекции, банални настинки, синузит и други, предавани от множеството респираторни вируси инфекции, характерни за зимните сезони.
Как да различим грип от настинка? Първи симптоми при грип
Заразяването с грип е като детска игра, необходимо е само един човек в цялата стая (или автобус, магазин) да киха, кашля или само да говори. Вирусите се разпространяват със секретите и най-често поразяват организма след вдишването им. При поставянето на ръцете пред устата при кихане и кашляне, вирусите полепват по тях, след което лесно достигат до редица предмети и повърхности, с които много други хора са в пряк досег. Контактът с тях и последващото докосване на устата, носа или очите крие не по-малък риск от заразяване. Затова, особено в ситуации на грипна епидемия, се препоръчва редовно измиване на ръцете, поддържане на висока лична и битова хигиена, често проветряване.
По идентичен начин се предава и заразата с характерните за студените месеци респираторни вируси.
Важна особеност е различаването на баналната настинка от грипа, тъй като последиците от последния могат да са многократно по-сериозни в сравнение с настинката.
Най-общо критериите за различаване на грип от настинка включват:
- причинител на болестта: причинителят на грип е така нареченият грипен вирус или Influenza virus, докато баналните сезонни дихателни инфекции се причиняват от голямо разнообразие респираторни вируси
- скорост на развитие на симптомите: грипът поваля изключително бързо и безпощадно, често в рамките само на няколко часа след заразяването, докато за развитие на проявите при баналните дихателни инфекции може да са необходими до 72 часа
- фебрилитет: настинката обичайно протича с леко покачване на телесната температура и в изключително редки случаи достига високи стойности. При грип една от първите и основни прояви е значителното повишение на телесната температура до екстремни стойности
- главоболие и мускулни болки: при грип обикновено пациентите съобщават за упорито главоболие, болки по цялото тяло (болки по мускулите, болки в ставите), докато при настинка пациентите като цяло се чувстват добре, със запазено добро общо състояние
- умора, отпадналост: болките по тялото в комбинация с другите прояви на грип са причина пациентите да се чувстват изключително отпаднали, уморени, "като прегазени", нуждаейки се от повече почивка на легло, тишина и спокойствие
- назална обструкция, кашлица: проявите, характерни за хремата (запушен нос или течащ нос, кашлица, кихане), се наблюдават обикновено при настинка, докато при грип са по-скоро рядкост и в някои случаи насочват към вторично насложена бактериална инфекция
- други прояви: при баналната настинка рядко са налице други прояви, докато при грип са възможни диария, обостряне на гастроинтестинални, бъбречни или сърдечни заболявания, неврологични прояви и други
- риск от усложнения: рядко настинката води до развитие на усложнения (особено при ранно предприемане на лечебни мероприятия), докато при грип, понякога дори на фона на адекватно и своевременно лечение, е налице риск от развитие на различни по тежест усложнения, най-често респираторни (бронхит, бронхиолит, пневмония), но и извън дихателната система (миокардит, полиневрит, менингит, енцефалит и други)
Ранно разпознаване на коварния грип и назначаването на ефективна терапия може да ви спести редица главоболия.
Самолечението може да доведе до задоволителни резултати при някои пациенти, но може да изложи много на висок риск от усложнения, като това важи особено за лицата с подлежащи хронични заболявания (захарен диабет, бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест, имунодефицитни състояния, неоплазми).
Подробна информация за методите за различаване на грип от банална настинка може да намерите тук:
- Как да различим грип от настинка и да се лекуваме правилно?
- Грип или настинка? Можете ли да направите разликата?
- Настинка, грип, синузит - три заболявания на дихателната система със сходни симптоми
Лекарства, използвани за лечение на грип
Терапията при грип е необходимо да започне веднага след проявата на първите клинични признаци или най-късно до 48 часа след това.
Основните конвенционални средства, използвани за лечение на болните от грип, са така наречените антивирусни средства и по-конкретно противогрипните агенти.
Допълнително, за постигане на по-бързи и добри резултати и подобряване комфорта на пациентите, се назначава различна допълнителна терапия със симптоматични средства, прилагани локално или перорално.
Антивирусни лекарства: противогрипни медикаменти
Противогрипните лекарства са основните етиологични препарати, използвани при грип, като показват висока ефективност (особено при ранно приложение) и могат да се прилагат както за лечение при вече развило се заболяване, така и за профилактика при упражняване на рискови професии и контакт с много хора.
Към тази група се включват следните основни лекарствени средства:
- Оселтамивир: Агентът предизвиква промени в определен вирусен ензим (ензима неврамидиназа), необходим на вирусните частици да се разпространяват в организма. Подходящ е за възрастни и деца над една година, като може да се използва не само за лечение, но и за профилактика при контакт с болни от грип (до 36 часа след контакта). Употребата му още от първите часове на болестта води до значително облекчаване на симптоматиката и по-бързо възстановяване. Медикаментът съществува под формата на орална суспензия и капсули, като дозата и продължителността на терапията се съобразяват с възрастта на пациента и състоянието му. Така например е необходим пет дневен курс с по две дози дневно за лечение и десет дневен курс с по една доза дневно за профилактика на грип. Оселтамивир е слабо токсичен и рядко води до сериозни нежелани ефекти, като пациентите се оплакват предимно от гадене и повръщане, главоболие, замайване, коремна болка, диспептични нарушения
- Занамивир: Препаратът притежава идентични на оселтамивир характеристики, като основната разлика е в лекарствената форма (прилага се инхалаторно). Не е подходящ за деца под 5 години (поради възможни затруднения с правилното му приложение) и може да предизвика задух, хрипове, алергични прояви (оток на лицето, устата), сърбеж и кожни обриви. В случай, че страдате от бронхиална астма се консултирайте с вашия лекар, преди употребата на медикамента
- Римантадин: Препаратът потиска репликацията на вируса в ранен етап и предотвратява неговото размножаване и разпространение. Използва се за лечение и профилактика на грип при възрастни и деца в училищна възраст, както и за профилактика на грип при възрастни. Препаратът се прилага с повишено внимание при пациенти със стомашно-чревни, чернодробни и сърдечно-съдови увреждания. Едновременната употреба с аспирин или парацетамол намалява ефективността на противогрипния агент. Страничните ефекти от приложението му включват болки в корема, намаляване на апетита, сухота в устата, главоболие, повръщане, повишена раздразнителност, повишение на кръвното налягане, задух, кашлица
Противогрипните медикаменти като цяло се понасят добре и рядко водят до сериозни нежелани прояви (при наличие на странични ефекти обикновено са леки до умерени с бързопреходен характер и не налагат преустановяване на лечението).
Възможни са нежелани лекарствени взаимодействия при едновременната употреба с някои медикаменти (някои антидепресанти, имуномодулиращи агенти, лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания и други), поради което е необходима предварителна консултация с лекуващия лекар за съвместимостта на всички приемани лекарства.
Всички противогрипни средства се прилагат с повишено внимание при бременност, само след назначаването им от специалист. По време на лактация могат да се използват някои от лекарствата след консултация със специалист (обикновено се счита, че рискът от грипа е по-висок в сравнение с риска от преминаване на лекарствата в майчиното мляко).
Разпространеното схващане, че антибиотиците лекуват всичко, е изключително погрешно, особено що се касае до грипа. Лечение с антибиотици при грип е уместно единствено при доказана вторична бактериална инфекция. Грипният вирус и вирусите като цяло не се повлияват от действието на антибиотиците, антибиотиците са безсилни срещу тях и освен да почувствате някой от страничните им ефекти, друго няма да стане.
Не се подвеждайте по разпространените схващания, че антибиотиците се изписват за лечение на повишената температура или някои от проявите при грипа. Антибиотиците не могат да повлияят нищо, свързано с грипа, освен наличието на развила се вторична бактериална инфекция (при подходящи условия).
Симптоматични средства за лечение на грип
За допълнително лечение често се прилагат различни препарати (в зависимост от симптомите при всеки отделен пациент), като важна особеност е спазването на препоръчаните дози и консултация с лекуващия лекар за намаляване на риска от предозиране (в много от наличните в аптечните мрежи препарати за симптоматично облекчаване проявите при грип се съдържат идентични основни съставки и при незнание и употреба на няколко различни вида лесно може да се стигне до предозиране).
За по-бързо облекчаване на симптоматиката и укрепване на общото състояние на болните се прилагат и следните препарати:
- назални деконгестанти: назалните деконгестанти под формата на капки за нос ефективно се справят с назалната обструкция, като най-разпространеният препарат е ксилометазолин. Използва за облекчаване на секрецията от носа (ринореята) и дискомфорта, свързан с нея, като е налице бърз ефект, но се препоръчва ограничаване на употребата за няколко дни (най-често между три и пет)
- антипиретици: средствата за понижаване на температурата каквито са например парацетамол, фенацетин, аспирин, са едни от първите, които се назначават допълнително към противогрипните препарати и са едни от най-разпространените в аптечните мрежи средства за справяне с грипа
- аналгетици: обезболяващи средства за овладяване на болковия синдром (главоболие, болки в мускулите и ставите) се прилагат обикновено успоредно с антипиретици, като много често един и същ препарат се използва с двойна цел (например парацетамол, ибупрофен и други показват както антипиретични, така и аналгетични свойства)
- средства срещу кашлицата: при суха кашлица се прилагат така наречените антитусивни средства, съдържащи основно декстрометорфан, бутамират, кодеин, докато при влажна кашлица се прилагат предимно муколитици, каквито са амброксол, ацетилцистеин, бромхексин. Употребата на антитусивни средства при влажна кашлица крие сериозни рискове (потискането на центъра на кашлица не позволява отстраняване на натрупаните секрети), поради което се препоръчва избор на противокашлични средства само след консултация с лекуващия лекар
- таблетки за смучене срещу неприятната болка в гърлото: тези средства съдържат местни анестетици (бензокаин, лидокаин) срещу болката и антисептици (хлорхексидин) за противодействие и унищожаване на микробните агенти. В аптечните мрежи може да откриете огромно многообразие от препарати от този вид, като за избора на най-доброто средство може да се консултирате с вашия фармацевт
- витамини и минерали: допълнителният прием на витамини и минерали се препоръчва като допълнително средство при лечение на грип, както и за профилактика. Те повишават имунната активност на организма и подпомагат бързото възстановяване, като с най-висока активност са витамин С, витамин А, витамин D, витамините от група В и цинк. Не бива да се прекалява с тяхната употреба, приемат се в обичайната, стандартна доза, като се препоръчва употреба по време на целия грипен сезон
- алтернативни средства: ехинацея, риган, куркума, чай от бъз, липа, джинджифил, мента и други се славят със своите благоприятни ефекти в допълнителното лечение на грип, като някои от тях показват противовъзпалителни свойства, други облекчават отделни прояви на грипа, трети подпомагат имунната активност
- подходящ хранителен режим: някои храни притежават антиоксидантен ефект, повишават имунологичната реактивност, противодействат на патогените, оказват противовъзпалителни свойства. Такива са мед, чесън, пилешка супа, пресни плодове и зеленчуци, като е необходим прием на достатъчно течности, избягване на алкохола, кафето и газираните напитки, вредните захари
- почивка на легло: грипът може да ви повали в рамките на няколко часа и да ви държи в плен за повече от една седмица. За да подпомогнете организма за справяне с инфекцията се препоръчва активна почивка и достатъчно сън (болничният престой вкъщи не означава да се заемете с всички отлагани досега задачи или да работите от вкъщи)
- хигиенни мерки: проветрявайте по-често, редовно измивайте ръцете си, отстранявайте носната секреция (вместо жално да подсмърчате е по-добре да използвате носна кърпичка и да отстраните насъбралите се секрети), почиствайте често пода, дръжките на вратите и повърхностите в дома с препарати с дезинфекциращи свойства
- ограничете контактите си: това не означава само да не ходите на работа, но и да избягвате срещите на по кафе с приятели, ходенето на кино, разходката в мола, тъй като от една страна ще допринесете за разпространяването на грипния вирус, но от друга страна не знаете кой какво може да ви "подари" и като нищо да си навлечете вторична бактериална инфекция. При обявена грипна епидемия се препоръчва строго ограничаване на контактите (това не е ваканция) и спазване на общите препоръки за намаляване на рисковете от заразяване. В случай, че сте болни, ограничаването на контактите ще предпази околните от грип, а вас от допълнителни инфекции и усложнения
Употребата на противогрипни средства в комбинация с подходяща симптоматична терапия бързо води до подобряване на общото състояние, съкращава давността на инфекцията и намалява рисковете от развитие на усложненията, свързани с грип.
Как да се предпазим от заразяване в грипния сезон?
Профилактиката е най-доброто лечение при грип. Грижата за здравето през цялата година ви гарантира стабилен имунитет през есента и зимата.
В случай, че принадлежите към някоя от рисковите групи, при които грипния вирус може да доведе до изключително тежки увреждания и усложнения, като например бременните жени, възрастните хора, лицата с хронични респираторни заболявания (астма, ХОББ), болните от захарен диабет, е препоръчително ранно предприемане на необходимите превантивни мерки срещу грип.
Основните противогрипни мерки, които се препоръчват за активна профилактика срещу грип, включват:
- противогрипни ваксини: противогрипните ваксини са чудесно средство за активна профилактика, като се препоръчва прилагането им поне един месец преди очаквания грипен сезон (най-добре е да се ваксинирате в месеците октомври, ноември). Тъй като след приложението им тялото изработва антитела за приблизително две до три седмици, ваксинирането в разгара на грипна епидемия е неуместно и неефективно. Препоръчва се ежегодно ваксиниране срещу грип на всички рискови контингенти (хронично болни пациенти, възрастни хора, бременни жени, малки деца, пациенти с туморни новообразувания и имунен дефицит)
- хигиенни мерки: високата лична и битова хигиена е основна за предпазване от заразяване, като се препоръчва проветряване на всеки един до три часа, измиване на подовите повърхности с дезинфектант, редовно измиване на ръцете (за поне 20 секунди, а не просто изплакване с вода и сапун за норматив), пране на високи градуси и други
- подходяща диета: правилният подбор на ежедневното меню ще ви спести допълнителният прием на хранителни добавки, съдържащи витамини, минерали, есенциални аминокиселини. Подходящата диета снабдява организма с всички необходими субстанции, поддържа висока имунната защита и може да подпомогне по-бързото оздравяване при евентуално заразяване. Препоръчва се наблягане на сезонни плодове и зеленчуци, бяло месо и риба, яйца, ядки, пълнозърнести храни и изключване изцяло от менюто на консервирани, силно преработени, богати на трансмазнини и захари храни. Допълнително се препоръчва прием на достатъчно течности (под формата на вода, чай, прясно изцедени плодови сокове, айрян) с ограничаване консумацията на алкохол, енергийни напитки, съдържащи кофеин напитки
- ограничаване на контактите: никой не говори да се изолирате от околния свят, а само да ограничите при възможност масовите мероприятия, особено в помещения на закрито с подозрителна вентилация. При възможност изберете прояви на открито или отложете събиранията за друго време, а не точно в грипния сезон, особено в случай, че принадлежите към някоя от рисковите групи
- консултация с лекуващия лекар при първи симптоми: изключително важно е още при първи симптоми да осведомите и посетите вашия лекар за преценка и предприемане на съответните мерки за противодействие срещу инфекцията
Ефективната терапия при грип се основава на разумен подход в избора на медикаменти, а не в безразборно самолечение с най-рекламираните препарати или с наличните в домашната аптечка.
Своевременното назначаване на подходяща, индивидуална терапия за лечение на грип при всеки конкретен пациент е в основата на ефективните противогрипни мерки.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на грип
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАМИФЛУ прах за перорална суспензия 60 мл
РЕЛЕНЦА прах за инхалация 5 мг 20 дози
РЕМАНТАДИН таблетки 50 мг * 20 ЕКОФАРМ
ФЕРВЕКС ЗА ВЪЗРАСТНИ МАЛИНА гранули за перорален разтвор * 8
ТАМИФЛУ капсули 75 мг * 10
КОЛДРЕКС МАКСГРИП ГОРСКИ ПЛОДОВЕ ПРИ НАСТИНКА И ГРИП * 10
Библиография
https://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-treatment#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/diagnosis-treatment/drc-20351725
https://www.cdc.gov/flu/treatment/index.html
https://www.thecut.com/article/how-to-treat-the-flu.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/15107.php
https://www.unitypoint.org/livewell/article.aspx?id=05701f98-2402-4fb7-b4bf-cf6aaf761d3c
https://www.healthline.com/health/influenza-a-symptoms
https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_treatment
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4335-influenza-flu/management-and-treatment
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Грип
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
Коментари към Лечение на грип