Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги МКБ W57
› Лечение
› Прогноза
› Видове неотровни насекоми и други неотровни членестоноги
Въведение
Членестоногите представляват тип безгръбначни животни, които се характеризират с три пласта на тялото си. Те се определят като най-големият животински тип в света. Насекомите представляват клас безгръбначни животни от тип членестоноги, като по целия свят има около един милион вида насекоми.
Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги може да се случи от:
Рискови фактори
Рисковите фактори за ухапване или ужилване са:
- извършване на работа или прекарване на времето на открито
- по-топъл климат
- липса на подходяща защита
- превантивни мерки за домашните любимци
- събиране на насекоми като хоби.
Патофизиология
Има няколко основни механизма, отговорни за патофизиологичните въздействия на ухапвания и ужилвания от членестоноги.
Ухапванията от неотровни насекоми причиняват пробиване на кожата с цел хранене на насекомото с кръв. Това обикновено води до силен дразнещ сърбеж (папулозна уртикария). Ухапаното място може да се прояви като малко повдигнато червено петно с или без наличие на мехур. Механичното нараняване на тъканите по време на ухапвания и ужилвания води до болка и подуване и осигурява портал за влизане на бактерии, което може да доведе до вторична инфекция. За съжаление подтикът към почесване обикновено води до отворена рана, която може да се инфектира и да отнеме повече време за оздравяване.
Алергичните реакции към слюнчените антигени на членестоноги са чести и допринасят за развитието на локализирани и системни обриви и кожен пруритус. Най-значимият алергичен отговор към ухапвания и ужилвания от членестоноги е развитието на анафилаксия, която може бързо да бъде фатална.
Най-значимото патофизиологично въздействие на ухапванията от неотровни членестоноги е техният потенциал да предават няколко клинично важни заболявания.
В някои части на света ухапванията от насекоми могат да бъдат по-проблематични, тъй като насекомите са носители на болести като малария, денга, рикетсиоза и др. Пренасяните от кърлежи инфекции са например Лаймска болест, туларемия, Марсилска треска, Кримска-конгоанска хеморагична треска, Ку-треска, бруцелоза, кърлежов петнист тиф, протозои, туларемия, тетанус, енцефалит, рикетсиоза и др.
Клинични прояви при ухапвания и ужилвания от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги
Реакцията при среща с членестоноги зависи от участващия вид, дали е носител на болест и индивидуални фактори като имунитета на гостоприемника.
Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги предизвиква кожни реакции. Те могат да включват:
- сърбеж
- обрив
- зачервяване
- болка
- топлина
- леко подуване
около засегната област.
Ухапване или ужилване от насекомо се проявява като една или повече силно сърбящи папули върху част от тялото, изложена на насекомото. Обикновено папулата изчезва в рамките на няколко часа.
Може да има централен прозрачен или хеморагичен мехур и да персистира няколко дни. Разчесването води до отворена рана. Голяма локализирана реакция причинява по-широко разпространение на отока за няколко часа.
Изображение: ProjectManhattan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Повечето случаи на ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги се лекуват в домашни условия, но тези, които предизвикват тежки алергични реакции, изискват незабавна медицинска помощ. Симптомите на тежка алергична реакция включват:
- недостиг на въздух
- хрипове
- подуване, зачервяване или уртикария, обхващащи по-голямата част от тялото
- гадене и/или повръщане
- втрисане / треска
- мускулни болки или крампи
- слабост
- болки в корема
- главоболие
- изпотяване
Анафилаксията води до незабавен ангиоедем, уртикария и бронхоспазъм и може да бъде животозастрашаваща.
Усложнения
Усложненията от ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги включват:
- Вторична инфекция със стафилококи и/или стрептококи (импетиго, целулит)
- Папуларна уртикария - реакция на свръхчувствителност, най-често при малки деца поради ухапвания от бълхи и/или комари. Новите ухапвания са придружени от реактивиране на старите и се представят като симетрични култури от сърбящи уртикариални папули. Папулозната уртикария преминава с развитието на имунологична толерантност.
- Перманентна реакция на ухапване от насекоми - ерманентните реакции на единични ухапвания от насекоми могат да бъдат уртикариални, булозни, васкулитни или грануломатозни.
- Инфекция, пренасяна от членестоноги - болестите, при които специфични членестоноги са вектор, се срещат по целия свят, но са особено разпространени в тропическите и развиващите се региони. Те включват:
Лечение
Лечение при при ужилване от насекоми
Ако реакцията е лека, ужилването от насекомо трябва да се лекува, като първо се отстрани жилото. Това е необходимо, тъй като жилото продължава да инжектира отровата си от сакчето си, докато не бъде изпразнено или извадено.
- Поставете твърдо острие като нож или кредитна/дебитна карта върху кожата до вграденото жило.
- Прилагайте постоянен силен натиск и изстържете повърхността на кожата, за да отстраните жилото. Това е за предпочитане пред използването на пинсети или пръсти, които могат случайно да изстискат повече отрова в пациента.
- Почистете мястото с дезинфектант или със сапун и вода.
- Нанесете лед или студен компрес върху мястото на ужилване за 10 до 20 минути. Това помага за намаляване на болката и подуването.
- Нанесете върху засегнатата област локален стероиден крем или каламинов лосион няколко пъти на ден, докато симптомите отшумят. Ако е необходимо, могат да се приемат и перорални антихистамини.
- Приемете болкоуспокояващо без рецепта, ако е необходимо.
Ако ужилване от насекомо причини тежка реакция или анафилаксия, трябва да се потърси спешна медицинска помощ. Ако е известно, че пациентът има алергия към ужилвания от насекоми, той може да носи със себе си комплект за лечение на алергии, съдържащ адреналин (епинефрин).
Лечение при ухапване от насекоми
Основната цел на лечението на ухапвания от насекоми е да се предотврати сърбеж.
- Охладете засегнатата област с лед или студен компрес.
- Нанесете локален каламинов лосион или локален анестетик.
- Орален антихистамин намалява сърбежа и подуване.
- Използвайте локални стероиди с умерена ефективност за папулозна уртикария или персистиращи реакции.
Ухапванията от насекоми, пренасящи болестта, изискват специфична антимикробна терапия за лечение на болестта.
Прогноза
Повечето ухапвания и ужилвания от членестоноги водят до неусложнени локализирани кожни реакции и произтичащите от тях усложнения са редки. В малък брой случаи може да настъпи развитието на анафилактичен шок. Рискът от фатална анафилаксия намалява значително при навременно приложение на епинефрин.
Най-голямото медицинско въздействие на ухапванията от членестоноги е предаването на инфекциозни заболявания. Прогнозата при инфекциозни заболявания, пренасяни от членестоноги, зависи от патофизиологичните ефекти на конкретния пренесен организъм.
Превенция
Следните прости мерки могат да предотвратят ужилвания и ухапвания от насекоми:
- Ако сте навън по време на деня, когато насекомите са особено активни, като изгрев или залез, покрийте кожата си, като носите дълги ръкави и панталони.
- Нанесете репеленти против насекоми, съдържащи DEET (диетилтолуамид), върху откритата кожа.
- Избягвайте парфюми, силно ароматизирана козметика и ярки цветни дрехи.
- Дръжте прозорците и вратите затворени през нощта или използвайте структурни бариери (като мрежа)
- Бъдете внимателни около цъфтящи растения, боклук, застояла вода и на открити места, където се сервира храна. Контролирайте миризмите на пикници и места за боклук, които могат да привлекат насекоми.
- Дръжте храната и напитките покрити, когато ядете или пиете навън, особено сладки неща.
- Избягвайте да къмпингувате близо до вода, като езера и блата - комарите и конските мухи обикновено се срещат близо до вода.
- Унищожете или преместете кошери или гнезда близо до дома.
- Използвайте електрически устройства за отблъскване на насекоми.
- Редовно проверявайте и премахвайте бълхите от котки, кучета и други домашни любимци.
- Опитайте се да не изпадате в паника, ако попаднете на оси, стършели или пчели, и се отдалечете бавно. Не размахвайте ръце наоколо.
Видове неотровни насекоми и други неотровни членестоноги
Комарите представляват двукрили насекоми, които обитават всички континенти с изключение на Антрактида. Хранят се с растителни сокове и нектар, като женските смучат кръв, която им е необходима за яйцата им.
Ухапванията от комари представляват сърбящи подутини върху кожата, които се появяват след като комарите използват устния си апарат за пробиване на кожата и хранене с кръвта. Комарите избират своите жертви чрез оценяване на аромата, издишания въглероден диоксид и на химичните вещества в потта на човека. Има противоречиви данни затова дали комарите предпочитат жените или мъжете.
Повечето ухапвания от комари са безвредни, но в някои случаи предизвикват около засегнатото място оток, болезненост и зачервяване. Този вид реакция се наблюдава най-често при деца.
Ухапванията от комари, пренасящи вируси или паразити, могат да предизвикат тежки заболявания. Заразени комари в много части на света предават вируса на западнонилската треска на хората. Други предавани от комари инфекции включват жълта треска, малария, както и някои видове мозъчни инфекции (западен енцефаломиелит, калифорнийски енцефалит, лимфоцитарен хориоменингит).
Протеини от слюнката на комарите могат да предизвикат имунни реакции, включително и алергична реакция. Тези реакции могат да бъдат както непосредствени, така и забавени във времето.
Тежките реакции при ухапване от комар възникват по-рядко. Те могат да се изразят с образуване на обрив с мехури, охлузвания, разпростиращ се оток около засегнатото място, тъмни петна, които приличат на синини. В редки случаи ухапани от комари хора могат да изпаднат в анафилактичен шок. Други хора могат да получат уртикария или ангиоедем или влошаване на симптомите на астма. Обикновено тези симптоми се развиват няколко минути след ухапване от комар. Хората, изложени на по-голям риск от развитие на алергична реакция, са малките деца и хора с нарушения на имунната система.
Бълхите представляват безкрили кръвосмучещи насекоми, които обитават телата на бозайници и птици. По-рядко нападат хората поради липсата на козина, в която да се скрие. Едни от най-разпространените видове бълхи са котешката бълха, кучешката бълха и човешката бълха. Въпреки че няма крила, бълхата осъществява летеж - тя може да скача 200 пъти над размера си.
Бълхите са преносители на много инфекции като ендемичен тиф, туларемия, уртикарии, рикетсиоза, бактериози, трипанозома, сериозни патогенни и болестни реакции на кожата и др.
Ухапванията от бълхи обикновено са фокусирани на краката. Бълхите могат да преживеят в килими и подови настилки. Отделяният от бълхата секрет представлява антикоагулант, който може да причини опасни алергични реакции.
Засегнатото място става оточно и еритемно, като има опасност да възникне дерматит. Често в ухапаното място се загнездват акари, които причиняват възпаление и мехури, в резултат на което може да се развие вторична инфекция. Алергичният дерматит причинява упорит и неистов сърбеж и силно раздразнение на кожата.
Кърлежите представляват паякообразни ектопаразити, които се хранят чрез кръвосмучене от гостоприемника си. Обитават тревисти и горски местности и места с висока влажност. Кърлежите са преносители на вируси, инфекции, патогенни микроорганизми.
За съжаление ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено. По-късно засегнатото място може да причини сърбеж, парене, зачервяване и рядко локализирана силна болка. Някои хора могат да развият алергична реакция - обрив, задух, оток, изтръпване, парализа. Въпреки това по-голямата част от хората с ухапвания от кърлеж не развиват симптоми и може да не спомнят, че са били ухапани.
Някои незабавни симптоми, които се развиват рядко непосредствено след ухапване от кърлеж могат да бъдат: повишена температура, слабост, схванат врат, болки в мускулите, болки и възпаление в ставите, подути лимфни възли, фоточувствителност, повръщане, оток, главоболие, затруднено дишане, объркване, сърцебиене. Хора с такива симптоми трябва незабавно да потърсят лекарска помощ.
Информация за премахване на кърлеж може да прочетете тук:
Въшките са кръвосмучещи ектопаразити. Съществуват над 300 вида въшки, като само при три от тях гостоприемник е човекът - главовата, срамната и дрешната въшка.
При убождане на кожата от въшка се появява непосредствен силен сърбеж. Слюнчената течност на въшката причинява възпалителен процес като се образуват еритемни мехурчета.
Разчесването води до развитие на вторична инфекция, която се характеризира с подуване на намиращите се около засегнатото място лимфни възли.
Изображение: Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Повече информация може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
» Въшки
Дървениците са малки безкрилати кръвосмучещи насекоми и имат около 100 вида, като в България се срещат основно креватните дървеници. Хранят се предимно нощем и обикновено хапят хората, докато спят.
Дървениците хапят безболезнено поради инжектирането в кожата на анестетично вещество. Най-често засегнатите места от ухапвания от дървеници са лицето, шията, ръцете и краката. Признаците на ухапване могат да се появят от минути до дни след увреждането. Обикновено ухапаният се оплаква от сърбеж и червеникави лезии по кожата, които могат да са на или над нивото на кожата. Често се разполагат в линия, неравен кръг или триъгълник. Обикновено кожните лезии изчезват след 1-2 седмици.
Лица, при които има повтарящи се ухапвания, могат да проявят по-силно изразени симптоми. При някои хора могат да се появят белези или инфекция на кожата от интензивното разчесване. Рядко може да се развие по-тежка системна алергична реакция. Някои хора могат да страдат от безсъние и тревожност от тежки и повтарящи се нашествия на дървеници.
Изображение: CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskrecki, Public domain, via Wikimedia Commons
Молците и гъсениците, които са в състояние да причинят неблагоприятни реакции при хората, са много малко видове. Гъсениците са отговорни за по-голямата част от нежелание реакции. Възрастните молци по-рядко причиняват увреждания.
За да се защитят, някои молци и гъсеници имат косъмчета и/или остри шипове, които могат да оказват директно дразнещо действие или да отделят различни токсини. Някои хора могат да развият алергична реакция към определени видове гъсеници и молци.
В много редки случаи шиповете на краката на големите молци могат да проникнат в кожата на човек и да причинят ужилване, дерматит, уртикария. Гъсениците и молци са рядка причина за заболяване на кожата, по-специално в Нова Зеландия.
Обикновено при контакт с гъсеници и молци нежеланите реакции са леки и изчезват спонтанно. Уртикарията и дерматитът обикновено се причиняват от косми на гъсеници или молци. Реакциите при тези състояния варират от лек сърбеж и папулозна уртикария (малко червени подутини), които изчезват в рамките на час, до умерен сърбеж, уртикария, поява на мехури или подобни на екзема широко разпространени реакции, които могат да съществуват в продължение на седмици.
Някои видове гъсеници предизвикват ангиоедем, за който се смята, че се появява в резултат на алергична реакция. Системни симптоми като повръщане, коремна болка, анафилаксия са редки.
Някои видове гъсеници в Южна Америка причиняват локализирани ужилвания, които могат да прогресират до тежка хеморагична болест. Жилото предава отрова, която причинява пареща болка, главоболие, гадене или повръщане. През следващите дни се появяват широко разпространени подкожни кръвоизливи, кръвоизливи в белите дробове, мозъка или бъбреците. Това състояние може да е с фатален край, но има налична противоотрова.
Ухапването от молци може да бъде безболезнено или силно болезнено с оток, който се запазва с продължение на 24 часа.
Космите на гъсеницата могат да предизвикат офталмия нодоза - токсично или алергично дразнене на очите. Веднага след експозиция се появява оток на конюнктивата. Пострадалият има усещане за чуждо тяло в окото. Структурите в окото могат да се възпалят и да се образуват грануломи. Всяка космата гъсеница може да предизвика тази реакция.
Мухите са разпространени по целия свят. Те представляват летящи насекоми, които се отличават като едни от най-оцеляващите видове насекоми. Най-активни са през пролетта и лятото.
Мухите са преносители на множество патогенни микроорганизми - предимно на чревни инфекции и особено дизентерия, както и на коремен тиф, трахома, вирусен хепатит А, протозои, паразитни заболявания и др.
При ухапване от муха като случай на ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги се появява незабавна болка, червени подутини и сърбеж на засегнатото място. Разчесването може да доведе до нараняване на кожата и развитие на инфекция.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги МКБ W57
- Сърбеж на кожата
- Обрив
- Кожни мехурчета
- Зачервяване на кожата
- Подутини, възли, бучки по кожата
- Локална болка в участъци с кожни увреждания
Лечение на Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги МКБ W57
Изследвания и тестове при Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги МКБ W57
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПРОПОЛДЕРМ мехлем с пчелен клей 23 г
КЛИНЕС ПРЕПАРАТ ПРОТИВ ХЛЕБАРКИ кубчета 2 г * 35
ФЕНИСТИЛ гел 0.1% 30 г
БИОТЕК ЕК ИНСЕКТИЦИДЕН ЕМУЛСИОНЕН КОНЦЕНТРАТ 10 мл * 2
АЛЕРГОЗАН 1% маз 18 г СОФАРМА
АЛЕРГОЗАН таблетки 25 мг * 20 СОФАРМА
ХЛЕБОМОР-Д ГЕЛ ЗА ХЛЕБАРКИ контейнери * 6
КАРМОЛИС капки 40 мл
БРОС ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ + ТЕЧЕН ПЪЛНИТЕЛ ПРОТИВ КОМАРИ
КИЛТОКС СПРЕЙ СРЕЩУ ПЪЛЗЯЩИ И ЛЕТЯЩИ НАСЕКОМИ 500 мл
ЕНТОКС ИНСЕКТИЦИДЕН СПРЕЙ 400 мл
БРОС АЕРОЗОЛ ПРОТИВ МОЛЦИ 150 мл
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537235/
https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/
https://dermnetnz.org/topics/arthropod-bites-and-stings
https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593
https://www2.hse.ie/conditions/insect-bites-stings/symptoms/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/174229
https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/bites/prevent-treat-bug-bites
Коментари към Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги МКБ W57