Контакт със стършели, оси и пчели МКБ X23
Осите са жилещи насекоми, прародители на медоносната пчела. Осите са с продълговато тяло, шест крака и характерна жълто-черна окраска на райета. В България най-разпространена е европейската жълта оса.
Осите употребяват гладкото си жило и за защита, и за нападение. Те прибират жилото си след ужилване.
Стършелите живеят в гнезда на рояци сред природата, но търсят храна самостоятелно. Те са хищници, които се хранят с насекоми. Имат прилика с осите, но са няколко пъти по-големи.
Жилата на стършелите са силни, много здрави и пробиват сериозни прегради. Подобно на осите, те жилят многократно, но отровата им е далеч по-токсична.
Пчелите представляват високоорганизирани насекоми. Те могат заедно да търсят храна, вода, жилище и заедно да се защитават от врагове. Пчелите заедно изграждат своето жилище. Отличават се с тъмен цвят на тялото и дълго хоботче, което се използва за изсмукване на нектара от цветните растения.
Пчелите използват назъбеното си жило само за защита. То се фиксира в ужилената плът, откъсва се от тялото на пчелата, където е храносмилателният й тракт. Пчелата умира от раната.
Изображения: freepik.com
В резултат на контакт със стършели, оси и пчели при някои хора ужилванията преминават леко и без последствия, но при други може да се предизвика животозастрашаващо състояние.
Основният риск при ужилване е появата на алергична реакция, която понякога може да доведе до фатален край.
Изображение: freepik.com
Първото нещо, което трябва да се направи при ужилване, да се провери за наличие на останало жило. Трябва да се извади внимателно с пинсета или да се изстърже с тъп предмет без да се натиска, за да не проникне намиращата се в него отрова в тъканта.
Поставя се студен компрес на ужиленото място. Нанася се върху него смес, приготвена от вода и сода за хляб, и се оставя за 15-20 минути.
Ако ужилването е в устата или носа, незабавно трябва да се потърси лекарска помощ поради риска, при който отокът може да блокира дишането.
Изображения: freepik.com; Scutterbob, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Намесата на спешна медицинска помощ е нужна и при развитие на тежка алергична реакция (анафилактичен шок):
- затруднено дишане
- замаяност
- поява на оток, обхващащ голяма област
- стягане в гърлото или гърдите
- обрив
- гадене и повръщане
- прилошаване и др.
Още информация може да прочетете тук:
» Отрова от други артроподи мкб T63.4
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Контакт със стършели, оси и пчели МКБ X23