Отрова от други артроподи МКБ T63.4
Артроподите (членестоноги) са безгръбначни животни с екзоскелет, сегментирано тяло и придатъци. Въпреки че членестоногите са най-многобройни на Земята и хиляди видове членестоноги са отровни, те нанесат сравнително малко сериозни ухапвания и ужилвания на хора.
Ухапванията и ужилванията от насекоми са техен естествен защитен механизъм. Действието на ухапване или ужилване от отровно насекомо включва инжектирането на някои токсични химикали в тялото на мишената. Примери за отровни артроподи са огнени мравки, многоножки, оси, стършели, пчели.
Симптомите в резултат на отрова от други артроподи, инжектирана в жертвата чрез ужилване или ухапване от отровно насекомо, обикновено не са особено тежки и зависят от вида на насекомото и здравословното състояние на пострадалия.
Най-често срещаните признаци са:
- болка в засегнатата от ухапване или ужилване област
- сърбеж
- зачервяване
- усещане за парене
- изтръпване или мравучкане
- треска
Ухапването или ужилването от някои насекоми може да предизвика алергична реакция и анафилактичен шок при чувствителни хора.
Огнените мравки са агресивни, отровни насекоми с червеникав цвят, откъдето идва и името им. Срещат се в Централна и Източна Африка, САЩ, Австралия, Азия. Ужилвания от огнена мравка обикновено се появяват по краката след случайно стъпване върху колония от огнени мравки. През лятото мравките имат най-голямо количество отрова и следователно ужилванията са най-големи и най-болезнени.
Отровата от огнена мравка е коктейл от поне 46 протеина. При повечето хора ужилванията предизвикват само локална кожна реакция. Въпреки това, скорошно изследване на отровата от огнена мравка предполага, че отровата съдържа токсин, който оказва ефект върху нервната система. Това може да обясни защо някои жертви на ужилване от огнени мравки съобщават за халюцинации и други подобни симптоми, особено след преживяване на голям брой ужилвания.
Възможни са много токсични реакции, които са свързани с ужилвания от огнени мравки: серумна болест, гърчове, мононеврит, нефротичен синдром и влошаване на съществуващото кардиопулмонално заболяване.
Ужилването от огнена мравка често причинява интензивна пареща болка непосредствено след експозицията. Тази болка е краткотрайна, продължаваща от няколко секунди до няколко минути. Следва сърбеж или парене, които могат да бъдат леки или интензивни. Сърбежът се засилва през следващите няколко дни. Повечето ужилвания отшумяват без лечение.
Ужилванията от огнени мравки причиняват характерни лезии, които ги отличават от другите ужилвания от насекоми - подути червени петна, които развиват изпълнени с гной мехури на върха си.
Изображение: Public Domain via Wikimedia Commons
Тъй като огнените мравки са склонни да атакуват жертвите си на групи, лезиите от ужилванията често се повяват на клъстери. Мехурите се развиват бързо, обикновено в рамките на 20 минути след атака на огнена мравка.
Въпреки и по-рядко, е възможно някои хора да развият опасни алергични реакции при ужилване от огнени мравки. Признаците на анафилаксия се проявяват в рамките на минути след експозицията и могат да включват сърбеж по цялото тяло, затруднено дишане, затруднено преглъщане, гадене, замаяност, подуване на езика и гърлото, объркване, загуба на съзнание. При поява на алергична реакция трябва да се потърси незабавно медицинска помощ.
Стоножките са хищни членестоноги, принадлежащи към класа Chilopoda на надклас Myriapoda (многоножки). Повечето стоножки обикновено са отровни и могат да причинят болезнени ухапвания, инжектирайки отровата си чрез подобни на клещи придатъци, известни като форципули.
Въпреки името, стоножките могат да имат различен брой крака, вариращи от 30 до 354. Стоножките винаги имат нечетен брой двойки крака. Следователно никоя стоножка няма точно 100 крака. Размерът им може да варира от няколко милиметра до около 30 см.
Смята се, че в световен мащаб съществуват около 8000 вида стоножки, от които 3000 са описани. Стоножките имат широк географски обхват, дори достигащ отвъд Северния полярен кръг.
Ухапването на стоножка е нараняване, получено в резултат на действието на форципулите на стоножката, подобни на жила придатъци, които пробиват кожата и инжектират отрова в раната. Форципулите са модифицирана първа двойка крака, а не истински устни части.
Отровата на стоножката причинява болка и подуване в областта на ухапването, както и може да причини други реакции в тялото. По-голямата част от ухапванията не са животозастрашаващи за хората и представляват най-голям риск за децата и хората, които развиват алергични реакции.
Симптомите при ухапване от стоножка, които могат да се развият, включват:
- силна болка, която обикновено е пропорционална на размера на стоножката
- подуване и зачервяване
- некроза на кожата
- локално кървене
- подути, болезнени лимфни възли в областта на ухапания крайник
- главоболие
- сърцебиене или ускорен пулс
- гадене и повръщане, въпреки че това е рядко
- локален сърбежи и усещане за парене
Болката, причинена от ухапване на стоножка, често се описва като сравнима с болка от ужилвания от скорпион и ухапвания от змии. Въпреки това, за разлика от скорпионите и змиите, за които някои видове могат да бъдат много по-отровни от други, токсичността на отровата на стоножките изглежда по-еднаква за всички видове. Следователно количеството и интензивността на болката при ухапване на стоножка има тенденция да бъде силно корелирана с размера на стоножката, което допълнително се основава и на факта, че по-големите стоножки имат по-големи форципули, които могат да инжектират отрова по-дълбоко в кожата.
Раната от ухапването може да бъде придружена от подуване, зачервяване и малки прободни рани, които могат да образуват кръгов модел. Тази рана може да е податлива на локални язви и некроза.
Тежко ухапване от по-големи видове може да причини опасна и животозастрашаваща анафилаксия, ако не се лекува. Възможно е да се появят и инфекции.
Още информация може да прочетете тук:
»Контакт със стършели, оси и пчели мкб X23
»Контакт със стоножки и отровни многокраки (тропически) артроподи мкб X24
»Контакт с други уточнени отровни членестоноги мкб X25
Изображения: freepik.com
Изображение стоножка: Eran Finkle, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Отрова от други артроподи МКБ T63.4
ВсичкиЛечение на Отрова от други артроподи МКБ T63.4
Библиография
https://www.aocd.org/page/FireAntBites
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312484
https://www.healthline.com/health/fire-ant-bites
https://en.wikipedia.org/wiki/Centipede_bite
https://en.wikipedia.org/wiki/Centipede
Коментари към Отрова от други артроподи МКБ T63.4