Контакт със стоножки и отровни многокраки (тропически) артроподи МКБ X24
При контакт със стоножки и отровни многокраки (тропически) артроподи у човек може да се развие алергична или възпалителна реакция, както и заразяване с инфекция, например вследствие на съприкосновение със сколопендра и малариен комар.
Стоножките са членестоноги, които могат да се намерят в горния слой на почвата, под кора на дървета или под камъни, в някои случаи може да попаднат в жилищни домове. Те са плашливи животни. Стоножките се показват предимно нощем, пълзящи в домовете по стени и тавани. Скоростта им на пълзене е висока, поради което могат трудно да се уловят.
Стоножките са хищници. Улавят жертвата си с помощта на първата двойка израстъци, в които се намират отровни жлези. Отровата им е токсична и за хората.
Сколопендрите са вид стоножки, които се срещат и в България. Тялото им е кафяво на свят с жълтооранжеви крачета.
Ухапването на сколопендрата не е смъртоносно за човека, но предизвиква силна болка, алергична или възпалителна реакция, изразяващи се с обрив, оток и зачервяване. Опасност възниква при инфектиране на раната.
Комарите са вид двукрили насекоми. Комарите са изключително широко разпространени из целия свят, срещат се във всички континенти с изключение на Антрактида. Развитието на комарите протича през четири стадия, като първите три фази протича във водна среда. Женските индивиди са кръвосмучещи, докато мъжките се хранят само с цветен прашец и растителни сокове.
При всяко ухапване от комар има потенциален риск от заразяване с над 50 вирусни и бактериални инфекциозни и паразитни болести: малария, жълта треска, денга, енцефалити, хеморагични трески, туларемия, тропическа треска и др.
Отлична среда за развитие на маларийните комари са малки водоеми със стояща или бавнотечаща вода със защитени от вятър или обрасли с растителност брегове, които са добре осветени и огрявани от слънцето.
Маларийната инфекция се внася в човешкия организъм посредством ухапване от малариен комар, преносител на маларийни плазмодии. Заболяването представлява инфекция на кръвта, предавана от комари от болни на здрави хора.
Основната разлика между маларийните комари и другите комари са раираните крила.
Методите за предотвратяване на разпространението на болести, предавани от комари, включват предпазване на хората от ухапване, чрез ограничаване на популациите от комари, разработката на ваксини и репеленти на комари.
Прочетете информация за малария:
» Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum мкб B50
» Малария, предизвикана от Plasmodium vivax мкб B51
» Малария, предизвикана от Plasmodium malariaе мкб B52
» Други видове паразитологично потвърдена малария мкб B53
Заглавно изображение: Eran Finkle, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Контакт със стоножки и отровни многокраки (тропически) артроподи МКБ X24