Контакт с други уточнени отровни членестоноги МКБ X25
Kонтакт с други уточнени отровни членестоноги може да включва ухапване от мравки и гъсеници.
Мравките живеят в гнезда и колонии. Мравките са кастови насекоми, като всеки от колонията има отделна функция. Отличителни белези в морфологията на мравките от останалите насекоми са начупените антени и метаплеврални жлези. Главата на мравките е снабдена с множество сетивни органи.
Всички мравки имат силни и здрави челюсти, които са пригодени за различни функции. В зависимост от вида и типа храна, челюстите извършват дъвкане, рязане, трошене, убиване или пръскане на противника с отровни киселини.
Днес мравките се определят като еволюционно процъфтяващо семейство насекоми от гледна точка на етологията, екологията и физиологията.
Мравките умеят да хапят и да се защитават толкова добре, че някои видове са опасни за хората. Много разпространени са огнените мравки. Те могат да бъдат различени от другите мравки по тяхната меденокафява глава и по-тъмен цвят на коремчето.
Усещането при ухапване от огнена мравка наподобява изгаряне поради отделения при ухапването от мравката алкалоид пиперидин. Смъртните случаи вследствие на анафилактичен шок при ухапвания от огнени мравки са около 5%.
Lonomia obliqua е известна като "гъсеницата-убиец". Отговорна е за няколко смъртни случаи в южната част на Бразилия.
Изображение: Centro de Informações Toxicológicas de Santa Catarina, Public domain, via Wikimedia Commons
Отровата на тази гъсеница съдържа токсини, които предизвикват дисеминирана интраваскуларна коагулация и коагулопатия, водещи до хеморагичен синдром. Възможни са кръвоизливи на вътрешните органи и мозъчна смърт.
Изходът невинаги е летален. Важно е раната да се измие с вода и сапун и да се отстранят власинките, останали от гъсеницата. Прилага се лечение с антифибринолитици.
Още информация може да прочетете тук:
»Отрова от други артроподи мкб T63.4
Заглавно иображения: freepik.com
Коментари към Контакт с други уточнени отровни членестоноги МКБ X25