Други разстройства на навиците и влеченията МКБ F63.8
Към други разстройства на навиците и влеченията се включва периодично експлозивно разстройство. При достатъчно силен стрес всеки нормално спокоен и стабилен психически човек може да се разгневи, дори до степен на насилие. Но някои хора, които страдат от периодично експлозивно разстройство, многократно губят самообладание - напрежението нараства, докато не възникне експлозивно освобождаване.
Периодично експлозивно разстройство
То се характеризира с:
- враждебност
- импулсивност
- периодични агресивни изблици
Болните от други разстройства на навиците и влеченията „избухват“ в ярост, въпреки липсата на явна провокация или причина. Хората, страдащи от периодично експлозивно разстройство са описали чувството, сякаш губят контрол над емоциите си и се преодоляват с гняв. Импулсивната агресия не е преднамерена и се определя от непропорционална реакция на всяка провокация, реална или погрешно възприемана.
Някои хора съобщават за афективни промени преди самото избухване, например:
- напрежение
- промени в настроението
- промени в енергията
Болният може да опише епизодите като атаки, при които експлозивното поведение е предшествано от чувство на напрежение или възбуда и последвано веднага от чувство на облекчение. Често изпитват истинско съжаление след самото избухване. По-късно болният може също да се почувства разстроен, разкаян или смутен от поведението си.
Хората с това разстройство заплашват или действително нападат предмети, животни или други хора. Твърди се, че периодичното експлозивно разстройство обикновено започва през ранните тийнейджърски години и доказателствата сочат, че има потенциал да предразполага хората към депресия, тревожност и психични и поведенчески разстройства, дължащи се на комбинирана употреба или употреба на други психоактивни вещества.
Причини
Причината за периодично експлозивно разстройство се крие зад комбинация от множество компоненти, включително генетични фактори, физически фактори и фактори на околната среда. Сред примерите за такива са:
- Генетика. Предполага се, че чертите, от които се състои това разстройство, се предават от родители на деца, но понастоящем няма конкретен ген, идентифициран като оказващ значително влияние върху развитието на периодично експлозивно разстройство.
- Физически. Изследванията предполагат, че може да възникне периодично експлозивно разстройство в резултат на нарушения в зоните на мозъка, които регулират възбудата и инхибирането. Количеството серотонин, който работи за изпращане на химически съобщения в мозъка, може да бъде променен по различен начин при хора с прекъснато експлозивно разстройство.
- Околна среда. Средата, в която човек израства, може да има голямо влияние върху това дали той ще развие симптоми на периодично експлозивно разстройство. Хипотезата е, че хората, които растат в домове, в които са били подложени на сурови наказания, са по-склонни. Смята се, че тези деца ще следват примера, зададен от техните родители и ще действат агресивно - първоначалната им реакция към нещо негативно, което срещат.
Рискови фактори
- мъжки пол
- подлагане на насилие в ранна детска възраст
- експлозивно поведение у дома (например гневни изблици от родители или братя и сестри)
- преживяване на физическа травма
- преживяване на емоционална травма
- анамнеза на злоупотребата с наркотици
- определени медицински състояния
Честота
Обикновено започвайки в късна детска или юношеска възраст. Проучвания сочат, че периодично експлозивно разстройство може да бъде открито при 2,7% от общата популация.
Симптоми
Импулсивните, агресивни епизоди, които характеризират заболяването, могат да приемат много форми. Някои типове поведение, които са признаци на периодично експлозивно разстройство включват:
- крясъци
- интензивни аргументи
- интриги
- заплахи
- яростно шофиране
- пробиване на стени или чупене на плочи
- повреда на имущество
- физическо насилие, като шамари или блъскане
- бой или кавги
- домашно насилие
- нападение
Тези атаки често се случват с малко или никакво предупреждение. Те са краткотрайни, рядко продължават повече от половин час. Могат да се появят наред с физическите симптоми, като:
- повишена енергия (прилив на адреналин)
- главоболие
- сърцебиене
- стягане в гърдите
- мускулна треска
- изтръпване
- тремор
Чувствата на дразнене, ярост и загуба на контрол обикновено се съобщават преди или по време на епизода. Хората изпитват състезателни мисли или чувство за емоционално напрежение. Веднага след това могат да се почувстват уморени или облекчени. Често съобщават за чувство на угризение или вина след епизод.
При някои хора тези епизоди се появяват редовно. За други - след продължителни седмици или месеци на неагресивно поведение. Могат да възникнат словесни изблици между актове на физическо насилие.
Диагноза
Диагнозата започва със снемане на:
- обща медицинска история
- психиатрична анамнеза
- провеждане на изпит за физическо и психическо състояние
За да бъде диагностициран с периодично експлозивно разстройство, болният трябва да покаже неуспех да контролира агресивните импулси, както е дефинирано в някое от следните:
- Вербална агресия (бурни реакции, словесни спорове или битки) или физическа агресия към предмет, животни или индивиди, възникваща средно 2 пъти седмично за период от 3 месеца. Агресията не води до физическо нараняване на хора, животни или унищожаване на имущество.
- Три епизода, включващи увреждане и унищожаване на имущество или физическо нападение, включващи физически наранявания срещу животни или други лица, настъпили в рамките на 12-месечен период.
- Степента на агресия, проявена по време на изблиците, е много непропорционална на ситуацията. В допълнение, изблиците не са предварително планирани - те се основават на импулс или гняв. Освен това изблиците не се обясняват по-добре с друго психическо разстройство, медицинско състояние или злоупотреба с вещества.
Диференциална диагноза
Много психиатрични разстройства и някои разстройства на употребата на вещества са свързани с повишена агресия и често са съпътстващи с периодично експлозивно разстройство, което често затруднява диференциалната диагноза. Болните с периодично експлозивно разстройство са средно 4 пъти по-склонни да развият депресивни или тревожни разстройства и 3 пъти по-вероятно да развият нарушения в употребата на вещества.
Биполярното-афективно разстройство е свързано с повишена възбуда и агресивно поведение при някои хора, но за тях агресивността е ограничена до маниакални или депресивни епизоди, докато хората с периодично експлозивно разстройство изпитват агресивно поведение дори в периоди с неутрално или положително настроение. В едно клинично проучване, двете нарушения се проявяват съвместно в 60% от времето. Пациентите съобщават за маниакални симптоми, появяващи се непосредствено преди изблици и продължаващи през целия период. Според проучване, средната възраст на начало на периодично експлозивно разстройство е била около 5 години по-рано от възрастта на биполярно разстройство, което показва възможна връзка между двете.
По подобен начин нарушенията в употребата на алкохол и други вещества могат да проявяват повишена агресивност, но ако тази агресия не се проявява извън периоди на остра интоксикация и абстиненция, не се поставя диагноза периодично експлозивно разстройство.
За хронични разстройства, като посттравматично стресово разстройство, е важно да се прецени дали нивото на агресия отговаря на критериите на периодично експлозивно разстройство преди развитието на друго разстройство.
При антисоциално разстройство на личността междуличностната агресия обикновено има мотивиран характер (т.е. мотивирана от осезаеми награди), докато при периодично експлозивно разстройство е по-скоро импулсивна, безпрецедентна реакция на ситуационен стрес.
Терапия
Най-голямото предизвикателство е, че хората, които имат проблеми да се съпротивляват на насилствените си импулси, без значение каква е причината, няма голяма вероятност да потърсят лекарска помощ. Част от болните се подлагат на психиатрично лечение, но малцина от тях са лекувани специално заради импулсивните си яростни атаки - по-малко от 20% в 2 проучвания. Онези, които получават лечение, често изчакват десетилетие или повече след появата на симптомите, за да потърсят помощ. Това обикновено се случва след настъпване на значително насилие, или защото търсят лечение на друго разстройство.
Известно е, че редица лекарства намаляват агресията и предотвратяват изблиците на ярост, включително:
- антидепресанти - селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин
- стабилизатори на настроението – литий
- антиконвулсанти
- антипсихотични лекарства
В проучване на 100 пациенти, изследователите установяват, че тези, които са приемали Fluoxetine в продължение на 12 седмици, са имали статистически значимо намаление на импулсивното агресивно поведение в сравнение с тези, приемали плацебо. Учените доказват, че ефектът да изглежда силен, по-малко от половината пациенти, приемащи Fluoxetine, постигат пълна ремисия.
Когнитивно-поведенческата терапия, която комбинира когнитивно преструктуриране, трениране на уменията за справяне със стресови ситуации и упражнения за релаксация изглежда обещаващо.
Превенция
Като се има предвид сравнително ранното начало на периодично експлозивно разстройство (на възраст 13 години при мъже и на възраст 19 години при жени, средно в едно проучване), програмите за превенция на насилието в училище могат да помогнат да се идентифицират други разстройства на навиците и влеченията състоянието при подрастващите и да се стимулира лечението им.
Симптоми и признаци при Други разстройства на навиците и влеченията МКБ F63.8
- Агресия
- Изолация
- Отказ от стари хобита за сметка на интернет
- Тревожност при липса на достъп до компютър
- Постоянна нужда от прекарване на дълго време пред компютъра
- Нежелание за признаване на истинския брой часове прекарани пред компютъра
Лечение на Други разстройства на навиците и влеченията МКБ F63.8
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_explosive_disorder
https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/treating-intermittent-explosive-disorder
https://www.psychologytoday.com/intl/conditions/intermittent-explosive-disorder
https://www.valleybehavioral.com/disorders/ied/signs-symptoms-causes/
https://www.healthline.com/health/mental-health/intermittent-explosive-disorder
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17786-intermittent-explosive-disorder
Коментари към Други разстройства на навиците и влеченията МКБ F63.8