Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол МКБ F10.-
Психозата, свързана с алкохола, е вторична психоза, която се проявява като ясни халюцинации и заблуди, възникващи при различни състояния, свързани с алкохола. При пациенти, злоупотребяващи с приема на алкохол, може да се появи по време на фази на остра интоксикация, с или без делириум. В допълнение, алкохолните халюцинози и алкохолните паранои са друг вид алкохол-индуцирани психотични разстройства, наблюдаващи се само при хронични алкохолици, които имат години на тежка злоупотреба. На последно място, психоза може да се появи и по време на алкохолна интоксикация, известна също като патологична интоксикация, рядко състояние, чиято диагноза се счита за противоречива.
Злоупотребата с алкохол и зависимостта имат съотношение мъже-жени от 5:1. Жените развиват свързаните с алкохола заболявания по-късно в живота, защото започват тежката употреба по-късно от мъжете. Ранният алкохолизъм води до по-голям шанс за усложнения по-рано в живота. Късното начало на алкохолизма само забавя началото на усложненията. Като общо правило, свързаната с алкохола психоза, се среща по-често при по-възрастните популации. Повечето от тях имат начало при лица на възраст 35-40 години.
Точната причина за психоза, предизвикана от алкохола, е неясна. Някои проучвания сочат, че тя е резултат от ефектите на алкохола върху нивата на някои невротрансмитери в мозъка, например допамин. Други предполагат, че начинът, по който алкохолът нарушава определени нервни рецептори, играе роля. Това, което е сигурно е, че продължителната употреба на алкохол има сериозни последици както за мозъка, така и за тялото. Смята се, че индуцираната от алкохол психоза е резултат от тези въздействия.
При хронично зависими пациенти, липсата на тиамин е често срещано състояние. Известно е, че дефицитът на тиамин води до синдром на Wernicke-Korsakoff, който се характеризира с неврологични находки при изследване и объркващо-апатично състояние.
Алкохолът е невротоксин, който уврежда мозъка по сложен начин при продължителна експозиция. Това води до значителна заболеваемост и смъртност. Психозата, свързана с алкохола, често е индикация за хроничен алкохолизъм. Етанолът е малка молекула, която лесно се разпределя в мозъка и достига пикови нива в кръвта приблизително 30 минути след поглъщането на алкохолна напитка. Етанолът засяга протеини, които са свързани с голямо разнообразие от невротрансмитери и пътища.
Подобно на други психотични разстройства, точната етиология на свързаната с алкохола психоза остава неясна. Допаминовата хипотеза често се прилага при психоза, включваща прекомерна активност на допаминергичната система. Като деца, пациентите може да са показали симптоми на психотично разстройство, като социална изолация, влошени способности в училище, нестабилност на настроението, демотивация, отчаяние и анхедония.
Психозата, свързана с алкохола, спонтанно се излекува с прекъсване на употребата на алкохол и може да се възобнови отново по време на многократния му прием. Разграничаването на свързаната с алкохола психоза от шизофрения или други първични психотични нарушения, чрез клинично представяне, често е трудно. Общоприето е, че свързаната с алкохола психоза се подобрява след спиране на алкохолната консумация, за разлика от шизофренията.
Анамнезата за злоупотребата с алкохол на пациента е изключително важна и се определя от следните въпроси:
- В момента пациентът в нетрезво състояние ли е?
- Има ли дом?
- Изпадал ли е в безсъзнание?
- Дали психозата се проявява като визуална, слухова и / или тактилна халюцинации?
- Кога е била последната консумация на алкохол?
- Колко често пациентът пие алкохол?
- Какво количество?
- Кога е започнал за първи път?
- Някога да е имал гърчове?
- Разстройството от употребата на алкохол на пациента води ли до значителни професионални и социални затруднения?
- Каква е историята на лечението на тази зависимост?
- Колко е продължила най-дългият трезвен период?
Интоксикацията от алкохол е състояние, което се случва, когато количество алкохол предизвиква поведение, характеризиращо се с агресия, нарушено съзнание, продължителен сън, преходни халюцинации, илюзии и заблуди. Тези епизоди се случват бързо, може да продължи от няколко минути до часове и са последвани от амнезия.
Индуцираната от алкохол психоза описва всякакви заблуди и халюцинации, свързани с тежка консумация на алкохол, които не могат да бъдат приписани на съществуващо психично състояние. Като цяло, индуцираната от алкохол психоза съществува в три форми: остра интоксикация, хроничен алкохолна халюциноза и алкохолна абстиненция.
Остра интоксикация
Макар и рядко, острата интоксикация описва острата алкохолна психоза, която се появява, след като човек консумира голямо количество алкохол. В повечето случаи симптомите на алкохолната психоза свършват, след като тялото е изчистено от алкохола. Въпреки това, тъй като консумирането на алкохол в достатъчно големи количества, за да предизвика психоза, често води и до отравяне с алкохол, от решаващо значение е всеки, който преживява остро интоксикация, да получи медицинска помощ възможно най-скоро. В много случаи отравянето с алкохол може да бъде фатално.
Хронична алкохолна халюциноза
Алкохолната халюциноза е рядко заболяване, което обикновено възниква след години на хронична, тежка злоупотреба с алкохол. Докато други форми на алкохолна психоза могат да включват визуални и тактилни халюцинации, тези, свързани с алкохолна халюциноза, са предимно слухови и обикновено се случват по време или малко след периоди на тежка консумация на алкохол. Алкохолната халюциноза може също да включва заблуди и смущения в настроението. Периодите на психоза, характерни за алкохолната халюциноза, могат да продължат за няколко часа, дни или седмици или да преминат към хронична, дълготрайна форма, която имитира шизофрения.
Абстиненция
Халюцинациите са възможен страничен ефект от спиране на алкохола. В някои случаи тези халюцинации могат да прераснат в пълно състояние на временна психоза, наречена делириум при спиране на алкохол. Индивидите, които спират да пият, след като консумират алкохол с голям обем за продължителен период от време, са изложени на особено висок риск от развитие на делир. Дългосрочният алкохолизъм може да промени структурата и химическия състав на мозъка, предизвиквайки временна психоза, когато приемът на алкохол в системата спира.
При интоксикация с психоза може да се появи изследване за психично състояние:
- Общ външен вид и поведение: силен алкохолен дъх, труден контакт с очите, психомоторна възбуда.
- Реч: Занижен обем речников запас.
- Мисловни процеси: неорганизирани.
- Настроение: раздразнителен.
- Преценка: слаба.
- Сънливост и дезориентираност към мястото и целта на човека.
За разлика от алкохолизма, свързаната с алкохола психоза не разполага със задълбочени изследвания, необходими за изучаване на неговата патофизиология, демография, характеристики и лечение.
Лечението на алкохолната зависимост е сериозен терапевтичен проблем. През последните години се наложи т.н. мултидисциплинарен подход към зависимостите. Изработени са клинични пътеки за насочване на пациента към различни специализирани служби за провеждане на лечение и поддържаща терапия. В много случаи просто да спре консумацията и детоксикация е достатъчно, за да се разрешат психотичните симптоми. Въпреки това, в някои случаи пациентът може да се нуждае от незабавно лечение.
Лекарствата, които могат да се използват за лечение на свързаната с алкохола психоза, включват бензодиазепини. Това са успокоителни и лекарства срещу тревожността, които често се използват за справяне със симптомите на алкохолна абстиненция. Антипсихотиците могат също да се използват за намаляване на психотичните симптоми, но те не могат да бъдат прилагания при някой, който има абстиненция, тъй като повишават риска от припадъци.
Перспективата е положителна за някой, който преминава през такъв тип психоза, ако медицинските грижи се дават незабавно и ако последва лечението за разстройство от употребата на алкохол. Повечето хора, които са в състояние да се въздържат от алкохол след психотичен епизод, се възстановяват напълно, но тези, които продължават да консумират, вероятно ще изпитат следващ епизод.
Симптоми и признаци при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол МКБ F10.-
ВсичкиЛечение на Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол МКБ F10.-
Изследвания и тестове при Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол МКБ F10.-
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/289848-overview
https://www.therecoveryvillage.com/alcohol-abuse/related-topics/alcoholism-with-psychosis/#gref
https://www.altamirarecovery.com/alcoholism/alcohol-induced-psychosis/
Коментари към Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол МКБ F10.-