Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на други ендокринни жлези Дисфункция на яйчниците Хиперандрогения

Хиперандрогения МКБ E28.1

от 13 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Хиперандрогения МКБ E28.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

› Въведение

› Какво представлява хиперандрогения

› Причини

› Патогенеза

› Симптоми

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Андрогените (мъжките полови хормони) се произвеждат главно от надбъбречните жлези и яйчниците. Повишената продукция на андрогени може да засегне различни тъкани и органи, причинявайки акне, хирзутизъм, вирилизъм и репродуктивни нарушения.

Продуцират се няколко основни вида андрогени като тестостерон, дехидроепиандростерон, дехидроепиандростерон сулфат, андростенедион, андростенедиол.

Тестостеронът и неговия метаболит дихидротестостерон (DHT) са единствените андрогени с директен андрогенен ефект. Дехидроепиандростерон сулфат, дехидроепиандростерон и андростенедион са прекурсори на тестостерона.

Яйчниците представляват органите, които продуцират 25% от циркулиращия тестостерон под влияние на LH (лутеинизиращия хормон) от предния дял на хипофизата. Те също така секретират андростенедион и дехидроепиандростерон. Тестостеронът се използва като маркер за яйчниковата секреция на андрогени.

Надбъбречните жлези произвеждат всичкия дехидроепиандростерон сулфат и 80% от дехидроепиандростерона. Те също секретират 50% от андростенедиона и 25% от циркулиращия тестостерон.

Дехидроепиандростерон сулфат и 11-андростенедион не се секретират от яйчниците и затова се използват като маркери за надбъбречната секреция на андрогени. Тази секреция е зависима от АКТХ, произвеждан от предния дял на хипофизата. Пролактинът и естрогенът могат да повлияят надбъбречната продукция на андрогени.

В това МКБ Е28.1 се разглежда състоянието хиперсекреция на овариални андрогени.

Какво представлява хиперандрогения?

Хиперандрогения или излишъкът на андрогени е най-често срещаното заболяване при жени в репродуктивна възраст.

При жените в репродуктивна възраст 25% от циркулиращия тестостерон идва от надбъбречната жлеза, а другите 25% - от яйчниците. Останалата част се набавя чрез конверсията на андростенедион в мастната тъкан. У здравите жени 80% от тестостерона е свързан с глобулин (SHBG - sex hormone binding globulin), 19% е свързан с албумин и 1% циркулира свободно в кръвния ток. Останалите андрогени - дехидроепиандростерон сулфат, дехидроепиандростерон и андростенедион са свързани с албумин. За разлика от свързващия половите хормони глобулин, албуминът има по-нисък афинитет към половите хормони.

Надбъбречните андрогени се повишават в отговор на АКТХ стимулация, но андрогените не повлияват секрецията на АКТХ. По същия начин LH стимулира яйчниците да произвеждат андрогени, но няма обратна връзка. По-голямата част от циркулиращия тестостерон се метаболизира в черния дроб до андростерон и етиохоланолон, които се конюгират с глюкуронова киселина и се екскретират с урината като 17-кетостероиди.

Причини

Причините, които могат да доведат до хиперандрогения са:

  • При над 80-90% от жените с хиперандрогения имат поликистозен синдром на яйчниците. Синдром на поликистоза на яйчницитеТой се асоциира с инсулинова резистентност, затлъстяване и акантозис нигриканс.
  • Яйчникова хипертекоза.
  • Вродена хиперплазия на надбъбреците - стоп в синтезата на кортизола води до загуба на отрицателната обратна връзка, повишава се секрецията на АКТХ - и съответно продукцията на андрогени.
  • Cushing синдром - рядка, но важна причина за хиперандрогения. Хирзутизъм се открива в близо 80% от тези пациенти.
  •  Андроген секретиращи тумори на яйчниците или надбъбречните жлези. Андроген секретиращите надбъбречни тумори се срещат по-рядко от яйчниковите тумори.
  • Хиперпролактинемия.
  • Екзогенни андрогени.

изображение: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Патогенеза

Патогенезата на хиперандрогенията е много характерна. Хиперандрогенията повлиява космените фоликули и репродуктивната система. Съществуват три типа косми - лануго, велус и терминални косми. Космите в областта на гениталиите, подмишниците, гърдите и лицето се влияят от андрогените, за разлика от космите в останалите части на тялото. Андрогените удължават фазата на растеж на косъма и осигуряват появата на окончателното окосмяване. Хирзутизъм се появява в 70-80% от жените с хиперандрогения.

Под влияние на андрогените се увеличава и мастната продукция. Акне може да се появи и влоши от повишените андрогенни нива като увеличената мастна продукция и отронването на хиперкератинизиралия епител може да запуши космения фоликул. Propionobacterium acnes пролиферира, при което триглицеридите на мастния секрет се хидролизират от бактериалните липази до глицерол и свободни мастни киселини. Мастната продукция се увеличава през предпубертета, когато серумните нива на дехидроепиандростерон сулфат са също повишени. Индивиди, които са нечувствителни към андрогени, не произвеждат мастен секрет и не развиват акне.

Хиперандрогенията е чест белег на поликистозния овариален синдром. Яйчниковите тека-клетки увеличават андрогенната продукция под влияние на повишените нива LH и повишените инсулинови нива. Хиперинсулинемия, дължаща се на периферна инсулинова резистентност, често се среща при жени с поликистоза на яйчниците и води до хиперандрогения чрез свързването на инсулина с инсулиноподобен растежен фактор 1 рецептор. Подробна информация за заболяването може да прочетете в секцията "Заболявания" и "Здравни проблеми":

» Синдром на поликистоза на яйчниците

» Синдром на поликистозните яйчници

Симптоми

Клиничните прояви на хиперандрогения включват: Хирзутизъм

  • хирзутизъм
  • акне
  • андрогенна алопеция - представя се с разреждане на косата в короната на скалпа и челно-слепоочната област
  • вирилизация

Повечето от пациентите с хирзутизъм развиват повишено окосмяване около пубертета и няколко години по-късно. Бързият растеж на космите обикновено се асоциира с тумор, секретиращ андрогени. Пациентите имат нежелано окосмяване по лицето. Бързата вирилизация в комбинация с хирзутизъм предполага наличие на андроген секретиращ тумор или употреба на лекарства, съдържащи андрогени.

Срещат се също акне, алопеция, клиторомегалия, промени в гласа, атрофия на гърдите, аменорея. Тъй като поликистозния овариален синдром е основен етиологичен фактор, винаги се търсят менструални нарушения - олигоменорея, аменорея. Откриват се и други характерни за синдрома признаци - мазна кожа, алопеция, себорея, затлъстяване.

Изолираното наличие на някои от тези белези не се използва за диагностичен критерий за хиперандрогенизъм. Може да се наблюдава и аcanthosis nigricans, което е белег за инсулинова резистентност.

Изображение: DermNet / CC BY-SA 3.0

Диагноза

За диагнозата значение има определяне нивата на общ тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат, 17-хидроксипрогестерон, TSH. Извършва се орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ) при инсулинова резистентност и гликиран хемоглобин. При съмнение за синдром на Cushing се определя свободния кортизол в 24 часова урина. Допълнително могат да се извършат КТ, ЯМР, ехография.

Диференциална диагноза се прави с:

  • аденом на надбъбреците
  • Cushing синдром
  • рак на яйчниците
  • поликистозен овариален синдром
  • излишък на андрогени, предизвикан от прием на медикаменти

Лечение

Лечението на андрогенния излишък е насочено към понижение на андрогенното производство от яйчниците или надбъбречните жлези, намаляване на свободното андрогенно ниво и блокиране на периферното андрогенно действие.

Лечението на хиперандрогенията зависи от причината за възникването на заболяването. Лечение на хиперандрогенияТо може да се изразява в:

  • прием на орални контрацептиви, които намаляват андрогените, произведени от яйчниците и надбъбречните жлези. Тези, които съдържат прогестина дроспиренон, блокират андрогените на ниво рецептор.
  • орални и локални антиандрогени - представляват ефективно лечение на хирзутизъм.
  • хирургично лечение - при наличие на яйчникови и надбъбречни тумори.

 

Изображения: freepik.com

2.3/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Хиперандрогения МКБ E28.1

  • Прекомерно окосмяване по тялото
  • Преждевременно настъпване на пубертета
  • Внезапно спиране на менструацията

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/273153-clinical
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperandrogenism
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16772149

Коментари към Хиперандрогения МКБ E28.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хиперандрогения МКБ E28.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:32
    Коментирайте "Хиперандрогения МКБ E28.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 13 часа и 2 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 3 часа и 51 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 3 часа и 51 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 12 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival