Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34
Белият дроб (pulmo) е основният дихателен орган, в чийто паренхим се осъществява газовата обмяна между атмосферния въздух и венозната кръв, която след оксигениране (насищане с кислород) се превръща в артериална кръв. Представлява чифтен орган - ляв и десен бял дроб, който е разположен в кухината на гръдния кош. Белите дробове са отделени от коремната кухина чрез диафрагмата и са разделени един от друг посредством средостението (медиастинум). В медиастинумът се разполагат редица жизненоважни органи и съдово-нервни структури - сърце, големи кръвоносни съдове, хранопровод, трахея и др.
Структурните единици на белият дроб са дял (лоб), сегмент, лобул (вторично делче) и ацинус. Двата бели дроба се разделят от дълбока бразда на два дяла (горен и долен). В десния бял дроб има още една дълбока бразда, която е разположена хоризонтално от хилуса към предния ръб. Тя отделя един малък клиновиден среден дял, който се помества между другите два.
Трахеята в долният си край се разделя на два бронха - десен главен и лява главен. Двата бронха се отграничават помежду си в областта на бифуркацията на трахеята чрез хрущялна преграда (карина трахее). Главните бронхи, след навлизането си в белите дробове, започват да се разделят на по-малки разклонения в съответните дялове и сегменти на белите дробове.
Подробна информация за анатомично устройство за бял дроб и бронхи може да прочетете при:
Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб е по-често срещанo у мъже. Основният етиологичен фактор е тютюнопушенето, включително и пасивното тютюнопушене. Други рискови фактори са експозиция с азбест, никел, берилий, арсен и др. професионални вредности, както и инхалиране на радиоактивни вещества. Хроничните възпалителни процеси на белите дробове също имат значение за появата му.
Хистологичната класификация на белодробния рак включва:
- сквамозен карцином;
- дребноклетъчен карцином;
- аденокарцином;
- едроклетъчен карцином;
- аденосквамозен карцином;
- карциноми с плеоморфни, саркоматоидни и саркоматозни елементи;
- карциноми тип слюнчена жлеза.
Метастазирането на белодробния и бронхогенен рак е по лимфен път в лимфните възли на гръдния кош, подключичните лимфни възли, в белия дроб, перикарда, плеврата. Метастазирането (разсейването на ракови клетки) по кръвен път е в черния дроб, мозъка, костите, бъбреците и др.
Разпространеността на болестта се дефинира по ТИМ класификацията на злокачествените белодробни тумори:
1. Т - тумор:
- Tis - Carcinoma in situ;
- Tx - pозитивна цитология без доказан рентгенологично/бронхоскопски тумор;
- Т1 - по-малък от 3 см в диаметър;
- Т2 - по-голям от 3 см в диаметър, в главен бронх на 2 см от карината, ангажирана висцерална плевра, частична ателектаза;
- ТЗ - ангажирани гръдна стена, диафрагма, перикард, медиастинална плевра, в главен бронх на 2 см от карината, тотална ателектаза;
- Т4 - ангажирани медиастинум, сърце, големи съдове, карина, хранопровод, гръбначен стълб, интрапулмонална метастаза в същия дял на основния тумор, плеврален излив с туморни клетки.
2. N - лимфни възли:
- N0 - без регионални метастази в лимфните възли;
- N1 - метастази в ипсилатерални, перибронхиални и/или хилусни лимфни възли;
- N2 - метастази в ипсилатерални, медиастинални и/или субкаринални лимфни възли;
- N3 - метастази в контралатералните медиастинални или хилусни, прескаленни, или надключични лимфни възли.
3. М - далечни метастази:
- Mx - неустановими дистантни промени;
- М0 - няма далечни метастазил;
- M1 - далечни метастази, метастази в ипсилатералния бял дроб в различен от основния тумор дял, черен дроб, мозък, бял дроб.
По локализация се различават:
- периферен карцином - произлиза от крайните части на сегментните бронхи и техните разклонения като може да разрасне към корена на белия дроб;
- централен рак - по-чест и произлиза от главните, лобарните и началната част на сегментните бронхи.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб се определя от туморната локализация, скоростта на растеж, хистологичният тип на тумора, стадия на развитие и наличието на метастази в други, близко или далече разположени органи.
Ранни симптоми са появата на суха и дразнеща кашлица. Настъпват промени в апетита, установява се отслабване на тегло, намалено желание за работа и развлечения. При откриване на мигриращи тромбофлебити и периферни неврити с неясна етиология трябва да се мисли за злокачествено заболяване на белия дроб. Периферните неврити могат да се появят до 2-3 години преди началото на заболяването.
Късната изява се свежда до поява на влажна кашлица със слузести, течни, слузно-гнойни храчки и накрая гнойни храчки при развитие на възпалителни изменения в бронхите и белодробния паренхим. Кръвохраченето е чест симптом с характерен вид на "малиново желе". Други оплаквания са болки в гърдите, които се влияят от кашлицата и дишането, като това е знак за засягане на плеврата от злокачествения процес. Подозрителни за рак са болките разположени между плешките, подключично, рамото, плекситната болка. При костни метастази болката също е много силна. Друг симптом е задухът, който се усеща при вдишване, особено ако е обтуриран по-голям бронх. Температурата е от порядъка на 37-38 градуса. Общото състояние е запазено, но прогресивно се влошава с напредване на процеса. Като характерна е обща отпадналост, умора, загуба на тегло.
Периферният рак протича с много оскъдна симптоматика, като проявите се установяват по-късно, като най-чест симптом е гръдната болка.
Тумор на Панкост - развива се в горния лоб на белите дробове и прораства във всички посоки, уврежда и притиска околните тъкани, като причинява болка. Тя се локализира в предната част на гръдния кош, към рамото и ръката. Развива се бързо.
Извънбелодробни симптоми на злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб са:
- метаболитни и ендокринни;
- нервно-мускулни - периферна невропатия със загуба на рефлексите;
- съдови и кръвни - мигриращи тромбофлебити, анемия и др.;
- съединителнотъканни - склеродермия, барабанни пръсти и др.;
- кожни - обриви и сърбежи.
Диагнозата се поставя въз основа на:
- анамнеза - дава информация за субективните оплаквания на болните, тяхната давност;
- физикален преглед - засегната белодробна половина изостава в дишането, установява се характерна физикална находка;
- рентгенография с характерна рентгенова сянка - при периферния карцином е окръглено образуванието, а при централен рак - характерна триъгълна сянка поради уголемения плътен хилус (корен на белия дроб) с повлекла към периферията;
- бронхоскопията - с щипкова биопсия е най-сигурния метод за доказване на белодробния рак, поради точната хистологична преценка;
- цитологично изследване - взема се материал за изследване от храчки, бронхиален секрет, плеврална течност;
- лабораторни изследвания - При изследване на кръвта се открива анемия и повишена скорост на утаяване на червените кръвни клетки;
- КТ (компютърна томография) - за откриване на метастази;
- ядрено-магнитен резонанс.
Усложненията, които могат да се развият са: бронхопневмонични огнища, абсцеси и при засягане на плеврата - плеврит, а при ангажиране на перикардната торбичка - перикардиални изливи.
Лечението на злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб е:
1. Оперативно - отстраняване на белодробния тумор и системна медиастинална лимфна дисекция. Прави се най-често премахване на цял лоб от белия дроб.
2. Лъчелечение - Провежда се преди и след оперативното лечение. Добре се повлиява тумор като Панкост и централен дребно клетъчен карцином.
3. Химиотерапия - използват се платинови производни по определени схеми. Прилагат се при 2 и 3 стадий.
4. Брахитерапия - представлява директна апликация на радиоактивен източник, съществува възможност за локално приложение във високи дози. Източникът се поставя директно в тумора.
5. Имунотерапия - прилагат се интерферони и моноклонални антитела срещу туморните растежни фактори и др.
Прогнозата е сериозна.
Подробна информация за отделните локализации на злокачествени новообразувания на бронхите и белия дроб може да прочетете при:
Видове Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
Лечение на Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34
ВсичкиИзследвания и тестове при Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34
- Биопсия на тестисите
- Изследване с рентгенови лъчи
- Компютърна томография (КТ)
- Радиоизотопно изследване на кости (костна сцинтиграфия)
- Физикално изследване
- Функционални белодробни изследвания
Коментари към Злокачествено новообразувание на бронхите и белия дроб МКБ C34