Долен лоб, бронх или бял дроб МКБ C34.3
Белодробният рак е едно от най-честите злокачествени новообразувания, водещ е по заболеваемост и смъртност при мъжкия пол, като при жените е с непрекъснато увеличаваща се често. Най-засегнатата от белодробен рак възрастова група е от 45 до 64 години.
Етиологията и патогенезата на злокачествено новообразувание на долен лоб, бронх или бял дроб се свързва с редица фактори, които могат да се разделят на четири основни групи: тютюнопушене, професионални вредности (азбест, тежки метали, арсен, никел, хром, винилхлорид, йонизиращи лъчения и др.), атмосферни канцерогенни замърсители и хронични възпалителни заболявания на белите дробове. Над 90% от случаите на рак на белите дробове са свързани с тютюнопушенето. Рискът от рак на белия дроб е 30 пъти по-голяма при пушачите, отколкото при непушачите и корелира с броя на цигарите изпушени за един ден.
Хистологична класификация на белодробния карцином включва:
- сквамозноклетъчен карцином (30%);
- дребноклетъчен карцином (20-25%);
- аденокарцином (45%);
- едроклетъчен карцином (15%);
- аденосквамозен карцином (1-4%);
- карциноми тип слюнчена жлеза - двата основни типа са аденокистичния и мукоепидермоидния карцином;
- карциноми с плеоморфни, саркоматоидни и саркоматозни елементи. Плеоморфоклетъчен, вретеновидноклетьчен и гигантоклетъчен карциноми, бластом, карциносарком и др.
Ракът на белия дроб се разделя на две основни групи: недребноклетьчен и дребноклетъчен белодробен рак. Недребноклетъчният белодробен рак включва хистологични видове с донякъде еднакво клинично протичане и биологична характеристика. Дребноклетъчният рак е с бърза туморна пролиферация (разрастване), кратко време за удвояване на туморния обем и голяма брой пролифериращи туморни клетки.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание на долен лоб, бронх или бял дроб зависи от локализацията, злокачествения потенциал на малигнома (злокачествен тумор), стадия на неговото развитие и засягане на съседни или отдалечени органи. В 5-10% от случаите на белодробен рак, заболяването се откриват без поява на специфични оплаквания.
Клиничните симптоми на злокачествените тумори на долен лоб, бронх или бял дроб са разделени на три групи: интраторакални (вътрегръдни), екстраторакални и неспецифични (общи). Интраторакалните симптоми са резултат на възпаление или обструкция на бронха биват (бронхопулмонални симптоми) и разпространение на тумора извън белодробните граници - екстрапулмонапни. Бронхопулмоналните симптоми включват кашлица, отхрачване на кървав секрет (хемоптое), стридор (сухи хрипове от стеснение на бронх), диспнея (задух) и пневмонит. При ангажиране на плеврата и гръдната стена се появяват болка и плеврален излив. Дрезгав глас се установява при ангажиране на възвратния ларингеален нерв.
Екстраторакалните симптоми са резултат на метастатични и неметастатични причини. Белодробният рак се разпространява (метастазира) най-често в черния дроб, костите на скелета, мозъка, надбъбречните жлези и бъбреците.
Неметастатичните симптоми се причиняват от секретираните от тумора хормонални или хормоноподобни субстанции. Такива симптоми се обединяват в т. нар. паранеопластичните синдроми:
- метаболитни - ексцесивен антидиуретичен синдром, синдром на Cushing, хиперкалциемия;
- нервно-мускулни - периферна невропатия, карциноматозна миопатия, полимиозит, миастеничния синдром на Eaton-Lambert, енцефаломиелопатия;
- костно-скелетни - хипертрофична пулмонална остеоартропатия, барабанни пръсти;
- дерматологични (кожни) - дерматомиозит, акантозис нигранс, склеродермия;
- сърдечно-съдови - артериална тромбоза, мигриращ тромбофлебит, небактериален верукозен ендокардит;
- хематологични (кръвни) - полицитемия, анемия, фибринолитична пурпура, неспецифична левкоцитоза;
- хиперкалциемията.
В 10% от случаите болните търсят медицинска помощ за неспецифични симптоми като отпадналост, загуба на тегло, анорексия, повишена температура, разтрисане, изпотяване, безапетитие.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на долен лоб, бронх или бял дроб се поставя на базата на следните изследвания и диагностични процедури:
- анамнеза на сегашното състояние, минали заболявания, давност на тютюнопушенето или наличие на професионални вредности;
- физикален преглед;
- рентгенологични методи на изследване - рентгенография, компютърна аксиална томография (КАТ-сканиране);
- бронхоскопия - фибробронхоскопия с биопсия на тумора, трансторакална тънкоигелна биопсия, торакоскопия, торакотомия и др.
- хистологично изследване на тъканен материал от тумор за определяне на клетъчния тип;
- високоспециализирани образни методи на изследване - ядрено-магнитен резонанс, позитронно-емисионна томография.
Лечението на злокачествено новообразувание на долен лоб, бронх или бял дроб зависи от стадия на туморния процес и хистологичния му тип:
- хирургично лечение - сегментектомия, лобектомия, билобектомия, пулмонектомия, радиофреквентна аблация;
- радиотерапия - използва се като адювантна терапия в комбинация с оперативно лечение или като палиативен метод при тумори, които не подлежат на резекция;
- брахитерапия - директно въвеждане на радиоактивен източник чрез бронхоскопски поставен катетър в тумора или във въздухоносните пътища;
- химиотерапия;
- имунотерапия;
- комбинация от изброените методи в зависимост от клетъчния тип тумор и стадия на заболяването.
Коментари към Долен лоб, бронх или бял дроб МКБ C34.3