Среден лоб, бронх или бял дроб МКБ C34.2
Ракът на белия дроб е едно от най-честите неопластични заболявания. При мъжете е на първо място сред злокачествените новообразувания, а при жените на четвърто. Налице е тенденция за прогресивно зачестяване на белодробния рак през последните две десетилетия. Най-често засяга възрастта между 50 и 70 години. По-често боледуват мъже. Съотношението мъже/жени е 7:1, а според някои автори - 16:1.
Основният етиологичен фактор при злокачествено новообразувание на среден лоб, бронх или бял дроб, с доказано канцерогенно действие, е тютюнопушенето, в това число и пасивното тютюнопушене (с изключение на аденокарцинома). Другите рискови фактори са експозиция с канцерогени като азбест, радон, никел, берилий, хромати, катрани, медни съединения, арсен и др., в промишлените производства.
Понастоящем белодробният рак е разделен на две групи: дребноклетъчен белодробен рак и недребноклетъчен белодробен рак. TNM системата на белодробния рак се използват предимно за недребноклетъчен белодробен карцином, който съставляват около 75% от диагностицираните злокачествени тумори на белия дроб.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание среден лоб, бронх или бял дроб е разнообразна и се определя от: локализацията на тумора, хистологичната форма, възпалителните усложнения, ангажирането на съседни органи, наличието на далечни метастази, проява на паранеопластични симптоми. Клиничните прояви се дължат на настъпилия разпад на тумора и прорастването му в съседни органи. Най-важните симптоми са:
- Болка в гърдите, която е с различна степен на изразност - от слаба до нетърпима. Слаба е при засягане на плеврата, а силна при прорастване към гръдната стена и деструкция на ребра.
- Кръвохрак (хемоптое) - чест и понякога един от най-важните симптоми. Появява се по-рядко в началните стадии и зачестява с напредване на заболяването.
- Кашлицата е важен симптом, които се появява сравнително рано. Понякога при отхрачване на разпаднати туморни тъкани експекторацията е значителна.
При някои от болните с рак на белия дроб са налице и хормонални симптоми. Те се причиняват от хормони или хормоноподобни субстанции, секретиращи се от туморните клетки. Срещат се предимно при дребноклетъчен карцином.
Най-честите прояви на хормонални отклонения са:
- хиперкортицизъм - синдром на Cushing, проявява се с отоци по краката, повишени стойности на кортикостероидите, намаление на натрия (хипонатриемия), увеличение на калция (хиперкалциемия) при наличие на костни метастази;
- синдром на P.Marie-Bamberger - силни болки в подбедриците, глезенните и по-рядко в коленните стави, деформации на последните, барабанни пръсти, гинекомастия;
- серотонинови кризи - проявяват се пристъпи от хипертонични кризи.
Други симптоми са обща слабост, лесна уморяемост, субфебрилна температура. Метастатичните симптоми са най-разнообразни, тъй като са свързани с анатомичното разсейване извън неговата първична локализация. Ракът на белия дроб метастазира най-често в черния дроб, костите на скелета, надбъбречните жлези, мозъка и бъбреците.
Диагнозата на рака на белия дроб се поставя въз основа на следните изследвания:
- анамнеза - дава информация за субективните оплаквания, наличие на съпътстващи заболявания, професионални вредности и давността на тютюнопушенето;
- физикален преглед;
- рентгенологично изследване - рентгенография, КАТ (компютърна аксиална томография);
- високоспециализирани образни методи - MRI (ядрено-магнитен резонанс), позитронно-емисионна томография (ПЕТ);
- фибробронхоскопия с биопсия на туморната формация или трансторакална тънкоигелна биопсия, торакоскопия и др.
Лечението на злокачествено новообразувание на среден лоб, бронх или бял дроб зависи от стадия на туморния процес и хистологичния му тип. Лечението включва:
- оперативно лечение - лобектомия, билобектомия или пулмонектомия;
- лъчелечение - адювантна терапия в комбинация с хирургично лечение и като палиация при неоперабилни тумори;
- брахитерапия - директно въвеждане на радиоактивен източник чрез бронхоскопски поставен катетър в тумора или във въздухоносните пътища;
- химиотерапия - използват се медикаменти като cyclophosphamide, doxorubicin, cisplatin, намалява появата на рецидиви след радикални операции и отдалечава появата им по време;
- имунотерапия.
Водещо терапевтичен метод при недребноклетъчния белодробен рак е оперативното лечение. При дребноклетъчния карцином се приема агресивен подход - комбинирана химиотерапия, лъчетерапия и хирургия.
Коментари към Среден лоб, бронх или бял дроб МКБ C34.2