Билкови бани

Билките от столетия наред са използвани за лечебни бани. Водните извлеци от лечебните растения притежават безспорно добър ефект – подобряват кожното кръвообращение, тонизират нервната система, имат успокоително действие при сърдечни неврози. Благоприятен е резултатът, който дават при заболявания свързани с обмяната на веществата, дегенеративни ставни проблеми, ревматоиден артрит и други.
Най-често се използват при кожни заболявания (екземи, лишеи, циреи, рани, изгаряния и други), но има и редица случаи, в които се прилагат и при заболявания на вътрешните органи (стомах, черва, жлъчка, бъбреци, пикочопроводи, яйчници, матка).
При кожните заболявания се препоръчват бани с концентрирани билкови извлеци. За целта се използват: цветове от лайка, корени от репей, листа от бреза, листа от живовляк, борови иглички, борови пъпки, листа от черни боровинки, цветове от невен, цветове от лавандула, корени от черен оман и други.
Източник: natural-medicine.ru
Когато проблемът е неврологично заболяване се препоръчват бани, приготвени от комбинирането на следните билки: корени от дилянка, листа от ранилист, листа от маточина, стръкове жълт кантарион, листа от мента, борови връхчета, стръкове мащерка.
Като средство за лечение при ставни възпалителни и дегенеративни заболявания се използват бани от: плодчета хвойна, корени бял оман, корени и стръкове глухарче, стръкове полски хвощ и други.
Билковите бани могат да се използват и при простудни заболявания. Препоръчва се в тези случаи те да бъдат топли. Приготвят се от листа на градински чай, листа от горска ягода, листа от малина, синапено семе, борови връхчета и други.
Билкови рецепти за прибавяне към ваната
Най-често използваните билки, подходящи за вана притежават стимулиращо и успокояващо действие. Такива са боровите иглички, мащерка, лавандула, лайка, невен, градински чай, маточина, мента, черен оман, жълта комунига и други.
Рецепта №1
300 гр. борови иглички
100 гр. стрък от босилек
100 гр. бял равнец
100 гр. цвят от бъз
Начин на приготвяне: в 2 литра кипяща вода се поставят 8 до 10 супени лъжици от билковата смес, която предварително се поставя в марля. Вари се около 10-15 минути и се остава да кисне половин час. Приготвената отвара се излива във водата за ваната.
Рецепта №2
200 гр. стрък мащерка
100 гр. листа от лайка
100 гр. кори от портокал
100 гр. листа от градински чай
100 гр. стрък от жълта комунига
Начин на приготвяне: виж рецепта №1.
Рецепта №3
150 гр. цвят от лавандула
150 гр. плодове копър
150 гр. цвят от лайка
150 гр. цвят от липа
Начин на приготвяне: виж рецепта №1.
Рецепта №4
150 гр. стрък мащерка
150 гр. листа от градински чай
150 гр. дъбови кори
150 гр. листа от живовляк
Начин на приготвяне: виж рецепта №1. Към тази рецепта може да се прибави и 50 гр. натриев бикарбонат (сода за хляб).
Рецепта №5
150 гр. корен девесил
150 гр. цвят от невен
150 гр. цвят от турта
150 гр. корен дилянка
Начин на приготвяне: виж рецепта №1. Към тази вана може да се добавят 1-2 чаени лъжички терпентиново масло.
Рецепта №6
150 гр. листа от мента
150 гр. листа от маточина
150 гр. стрък мащерка
150 гр. корен дилянка
150 гр. стрък босилек
Начин на приготвяне: виж рецепта №1.
Рецепта №7
150 гр. стрък босилек
150 гр. корен дилянка
150 гр. корен глухарче
150 гр. стрък жълта комунига
Начин на приготвяне: виж рецепта №1.
Рецепта №8
150 гр. цвят от роза
150 гр. цвят и плодове от бъз
150 гр. цвят от невен
150 гр. шишарки хмел
150 гр. корен дилянка
Начин на приготвяне: виж рецепта №1. Към билковата вана може да се добави 50 гр. морска сол.
Билкови бани при различни заболявания
Баня с орехови листа
Вариант I - 150-200 гр. изсушени листа от орех се прибавят към 5 литра вода за 20-30 минути. Готовата отвара се прибавя към 30-40 литра вода, която предварително е затоплена за 3-4 часа на слънце. Банята трябва да е с продължителност 15 - 20 минути. Прави се в продължение на 20-30 дни. Прилага се при рахит.
Вариант II – 300 – 500 гр. листа се варят за 10-20 минути в голям съд. Готовата течност се добавя към ваната като температурата трябва да е около 35-37 градуса. Продължителността на къпане е между 10 и 20 минути. Рецептата е подходяща за закаляване на малки деца и при рахит.
Вариант III – 200 гр. зелени или 100 гр. сушени листа се варят в два литра вода, докато течността не остане наполовина. Течността се смесва с водата за къпане и в нея се разтварят 200 гр. морска сол. Продължителността на къпане и температурата на ваната са както в горе посочените рецепти. Банята е подходяща при рахит и бронхит.
Изображение: freepik.com
Баня с трина (отпадъци от сено – оронени цветчета, листа, семена)
Вариант I – малка торбичка с трина се поставя във вряща вода в съд с капак. Оставя се за половин час да се запари. Получената течност се смесва с топла вода във ваната, като температурата на ваната и продължителността на банята е както в описаните по-горе рецепти. Банята е подходяща за закаляване на деца, при кожни болести (циреи, рани), възпаление на млечните жлези и зърната на гърдите и други.
Вариант II – в 4-5 литра вода се добавят 500 гр. трина и се вари 20-30 минути. Оставя се да се кисне, докато изстине. Готовата течност се прибавя към ваната. Правят се 20-30 бани по 15-30 минути. Рецептата е подходяща при възпалителни заболявания, ревматоиден артрит, заболявания на обмяната на веществата.
Баня с овесена слама
Eдна голяма връзка с овесена слама се поставя в съд с кипяща вода и се оставя да ври 30 минути. След като отварата е готова се смесва с топла вода във ваната като температурата и продължителността на банята е като в горе описаните рецепти. Рецептата е подходяща при ревматизъм, възпалителни заболявания на бъбреците и пикочния мехур, мазоли, мехури от обувки и други вроговени образувания по краката.
Баня с трина и овесена слама
Съставките се варят в продължение на половин час. Продължителността на банята трябва да е около 10-20 минути, а температурата 35-37 градуса. Тази рецепта може да се използва при състоянията посочени в рецептата за баня с трина и тази с овесена слама.
Баня с борови игли
Необходими са борови иглички, ситно нарязани борови клончета и наситнени борови шишарки. Всички те се варят за половин час. Температурата и продължителността на банята са както в горе описаните рецепти. Приложението е при заболявания на кожата, пикочните пътища, за укрепване на нервната система и с козметична цел.
Баня с трици
Необходими са от 0,5 до 4 кг. пшеничени трици, в зависимост от големината на ваната. Те се варят в 8-10 литра вода за половин час и се смесват с водата за къпане. Температурата трябва да е около 37 градуса, а продължителността на банята 30 минути. Подходяща е при кожни заболявания и най-вече при упорит сърбеж.
Баня с дъбови кори
В 6 л. вода се варят килограм дъбови кори, докато течността изври наполовина. Готовата отвара се прибавя към водата за къпане. Рецептата се препоръчва при кожни болести (пемфигус).
Изображение: glav-dacha.ru
Баня със синапено семе
Прясно счукано или смляно синапено семе в количество 100-150 гр. се поставя в платнена торбичка и се добавя във вода с температура 38 градуса, докато се размъти водата. Продължителността на банята трае 10-15 минути. Прилага се при хрема, настинка, плеврит, бронхит.
Баня с ечемик или гроздови пръщини
Току-що изварен за бира и още топъл ечемик (или гроздови пръщини при липса на такъв) се слага в кофа. Банята с него трае от 15 до 30 минути. Подходяща е при ревматизъм, артритни изменения, вроговявания. При наличие на разширени вени баните не трябва да са над 25 градуса.
Баня с хвойна
Счукани плодове от хвойна в количество 150 гр. се поставят в платнена торбичка и се киснат в топла вода (38-40 градуса) за половин час. Банята продължава около 10-15 минути. Препоръчва се при сърдечно-съдови и нервни заболявания.
Топла седяща баня със змийска хурка или полски хвощ
Банята се приготвя със 100 гр. хвощ или стръкове змийска хурка. Температурата на отварата след сваряването на билките трябва да е около 25-30 градуса. Продължителността на банята трае 15 минути. Използваната вече отвара може да се употребява още 2 пъти – 3-4 часа след първата вана и още веднъж час след втората. Като продължителността е 1-2 минути. Ваните се правят 2-3 пъти седмично и се прилагат при хемороиди, бъбречни колики, фистули на дебелото черво, камъни в бъбреците, трудно уриниране (като в този случай не се прилагат студените бани).
Парна баня за главата (инхалация)
¾ от широк и дълбок съд се пълни с вряла вода, в която се добавя по една супена лъжица от следните билки: градински чай, копър, бъз, чубрица, липов цвят, живовляк. Ако не можете да откриете тези билки като алтернативен вариант могат да се използват шепа коприва или трина. С така приготвената запарка се правят инхалации като лицето се надвесва над съда и се покрива с чаршаф или одеяло. Парите се вдишват дълбоко за 10-15 минути. Инхалацията се прави в отоплено помещение. Парните бани се препоръчват при задух, настинка, грип, ревматични и невралгични болки в горната част на тялото, синузит, възпаление на кожата и други.
Изображение: ricola.com
Не се препоръчват при хора със слабо сърце, високо кръвно или изтощени от тежко заболяване!
Парни бани на лицето
За целта могат да се използват разнообразие от билки в зависимост от типа на кожата. При суха и чувствителна кожа, която лесно се възпалява се смесват равни части маточина, копър, лайка, лавандула, подбел и невен. При мазна кожа и разширени пори добре действат равни части от розмарин, лайка, градински чай, листа от мента, липов цвят, дъбови кори, листа от върба, плодове конски кестен, листа от бреза. Ако кожата е бледа, вяла и уморена се препоръчва смес от лавандула, маточина и камфор.
Супена лъжица от билките се завира в широк съд с вода. След като водата започне да се изпарява лицето се приближава към съда и главата се покрива с хавлия. Парната баня продължава около 15 минути. След като приключи се измива със студена вода и се маже с билков лосион или билкова маска.
Билковата парна баня се прави веднъж седмично и се използва за освежаване на лицето и почистване на кожата от бели, черни точки и други.
Бани при кървящи и трудно зарастващи рани
Две-три лъжици листа от смрадлика или дъбови кори се варят в литър вода (количеството отвара се определя от конкретния случай) за 15 минути. С готовата отвара се правят бани с продължителност 15-30 минути. Курсът на лечение е 20-30 дни.
Бани при обриви и лишеи
100 гр. ситно нарязан стрък риган се запарва с 2 литра гореща вода и се кисне 30 минути. Течността се прецежда и се долива към водата за вана. Температурата трябва да е 37 градуса. Продължителността на банята е 30 минути.
Бани за омекотяване на краката
В приготвената вана с топла вода се добавят 100 гр. морска сол и отвара от половин килограм конски кестени. Продължителността на банята е половин час. След банята краката се разтриват със зехтин и камфоров спирт. Рецептата е подходяща при вроговявания по кожата на краката, за усилване тонуса на мускулите и циркулацията на кръвта.
Изображение: wisegeek.com
Баня при потене на краката и уморени крака
Ежедневно се правят бани с отвара от дъбови кори и морска сол при 37 градуса температура и последващ масаж на краката със зехтин.
Баня при студени крака
Краката се поставят в гореща вода (според търпимостта) за 2 минути и в студена за 10 секунди. Това се повтаря 5 пъти. Към банята се прибавят отвара от 50 гр. цвят от глог, който се вари в литър вода за 10 минути.
Заглавно изображение: sproutinghealthyhabits.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР МЕЧО ГРОЗДЕ * 16 БИЛЕК
ЗЪРНАСТЕЦ КОРИ
ЖИВОВЛЕК ЕДРОЛИСТЕН ЛИСТА
ЧАЙ ФИЛТЪР БИОБРОНХО * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЛИМОН, ГИНКО И ДЖИНДЖИФИЛ * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
БЯЛ ТРЪН СЕМЕ 100 г
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
Книга „Природна аптека“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1989, автори Димитър Памуков и Христо Ахтарджиев
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Отглеждане на розмарин
- И билките имат странични ефекти
- Билки при високи тромбоцити
- Отглеждане на мащерка
- Каталог на билки и лечебни растения
- Ако сте нервни, пригответе си отвара
- Билки по време на бременност
- Най-добрите билки за бързо премахване на коремните мазнини и токсините и забързване на метаболизма
Коментари към Билкови бани