Регулация на съкращението на гладките мускули
Съкращението на скелетните мускули зависи само от алфа-мотоневроните. За разлика от тях съкращението на гладките мускули се влияе от много фактори, към които спадат:
- локални хормони - локалните хормони се секретират от различни видове клетки, разположени в съседство с миоцитите. Те се разпространяват с дифузия на кратки разстояния и по този начин регулират тонуса на гладките мускули. Локални хормони, които играя роля в регулацията на тяхното съкращение, са ендотелин, азотен оксид, брадикинин, хистамин, серотонин и простагландини.;
- циркулиращи хормони - те също оказват влияние върху съкращението на гладките мускули. Към тях спадат окситоцин, адреналин, норадреналин, ангиотензин II и антидиуретичен хормон.;
- температура - охлаждането на гладките мускули засилва тяхното съкращение, а затоплянето ги отпуска.;
- метаболити - концентрацията на кислорода, въглеродния диоксид, аденозина влияе на съкращението на гладките мускули;
- разтягане - някои гладки мускули реагират на разтягането със съкращение. В този случай те действат като своебразни механорецептори. Когато разтягането се получава бавно, не се наблюдава възбуждане. Това важи за мускулите, които изграждат стените на органи с резервоарна функция. Когато тези органи се изпълват постепенно е възможно значително удължаване на гладките мускули, без да последват възбуждане и съкращение. При по-нататъшно разтягане се стига до възбуждане и съкращение.
Механизмите, по които горе изброените фактори оказват влияние върху съкращението на гладките мускули, са различни. Някои от тях действат директно като променят йоните потоци през сарколемата, а други оказват своите ефекти посредством втори посредници инозитолтрифосфат (ИТФ), цикличен аденозинмонофосфат (цАМФ) и цикличен гуанозинмонофосфат (цГМФ). Свързването на антидиуретичен хормон със съответните рецептори на сарколемата води до активиране на фосфолипаза С и до получаване на ИТФ и диацилглицерол (ДАГ). Свързването на адреналина с α1-рецепторите води до повишаване на концентрацията на ИТФ в саркоплазмата. Ако същото вещество се свърже с β-адренорецепторите се наблюдава активиране на аденилатциклазата и повишаване на нивата на цАМФ. Азотният оксид преминава саркоплазмата, свързва се с гуанилатциклазата и се получава цГМФ. Получените втори посредници оказват ефект върху йонните каналчета или върху протеинкиназите, които водят до последващо фосфорилиране на белтъци.
Механизмите, по които по-горе изброените фактори, оказват влияние върху регулацията на съкращението на гладките мускули, са две групи:
- механизми, които променят концентрацията на калциевите йони в саркоплазмата;
- механизми, които променят активността на ензимите.
Регулация на съкращението чрез промяна на концентрацията на калциевите йони в саркоплазмата
Концентрацията на Ca2+ в саркоплазмата се поддържа над 0,2 µmol/l. Обикновено тя се намира в една по-висока стойност и миоцитите се намират в леко умерено тонично съкращение (тонус). При увеличаване на концентрацията на Ca2+ тонусът се усилва. Транспортните механизми, които осигуряват циркулацията на калция в миоцитите, подлежат на регулация. Така например активността на Ca2+-помпи в саркоплазмата се повишава под действието на цГМФ. Активирането на тези помпи води до понижаване на концентрацията на Ca2+ и до отпускане на гладкия мускул. Повишаването на Ca2+ в саркоплазмата се получава при отваряне на Ca2+-каналчета на саркоплазмения ретикулум или сарколемата. Вторият посредник ИТФ отваря ИТФ-зависимите калциеви каналчета. По този механизъм действат хормоните вазопресин, ангиотензин II, ендотелин, адреналин и норадреналин. Други хормони отварят лиганд-зависимите калциеви каналчета. Разтягането на мускула води до отваряне на механо-зависимите калциеви каналчета. В резултат на всички тези механизми концентрацията на Ca2+ в саркоплазмата се повишава и мускулът се съкращава.
Регулация на съкращението чрез промяна на активността на ензимите
В гладките мускули между Ca2+ и миофиламентите се намират междинни звена - миозинкиназа и миозинфосфатаза. Миозинкиназата фосфорилира леките вериги на миозина, а миозинфосфатазата ги дефосфорилира. Количеството на фосфорилираните глави и силата на съкращението зависи от това кой от двата ензима е с по-голяма активност. Силата на съкращението зависи не само от концентрацията на калция в саркоплазмата, но и от активността на ензимите. Повишаването на силата на съкращението, което се дължи на увеличаване на активността на ензимите, се нарича повишаване на активността на Ca2+.
Чуствителността към Ca2+ се повишава чрез повишаване на активността на миозинкиназата и понижаване на миозинфосфатазата. Редица медиатори и хормони регулират съкращението на гладките мускули по този начин. Активирането на фосфолипаза С води до получаване на вторите посредници ИТФ и ДАГ. ИТФ предизвиква повишаване на Ca2+ в саркоплазмата, а ДАГ активира протеинкиназа С. Активната протеинкиназа фосфорилира протеин, който действа върху миозинфосфатазата и понижава нейната активност. Това води до стимулиране на съкращението.
Понижаването на чувствителността към Ca2+ се получава когато активността на миозинкиназата се понижи или тази на миозинфосфатазата се повиши. Вторите посредници цАМФ или цГМФ активират протеинкиназа А и протеинкиназа G, които повишават активността на миозинфосфатазата. Това води до засилено дефосфорилиране на леките вериги на миозиновите глави. Тези втори посредници причиняват отпускане на гладкия мускул.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://cvphysiology.com/Blood%20Pressure/BP026
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2742263/
https://www.researchgate.net/publication/294647986_Regulation_of_smooth_muscle_contraction
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Гладки мускули
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Термофор (грейка)
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Физиология на мускулите
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- Синапси
- Студен компрес или пакет с лед
- Строеж на мускулната клетка
Коментари към Регулация на съкращението на гладките мускули