Съкращение на гладките мускули
Съкращението на гладките мускули се основава на приплъзването на актиновите спрямо миозиновите нишки. То се предизвиква от повишаването на концентрацията на Ca2+ в саркоплазмата. Механизмът на съкращение при гладките мускули се различава от този при напречнонабраздените в три отношения:
- при гладките мускули калциевите катиони идват не само от саркоплазмения ретикулум, но и екстрацелуларната течност, като преминават през Ca2+ каналчета на сарколемата;
- калциевите катиони не действат директно върху филаментите. Между тях съществуват две междини звена (калмодулин и протеинкинази).;
- за да се получи съкращение на гладкомускулната клетка се активират и актиновите и миозиновите нишки. Това се осъществява посредством фосфорилиране на серинови и треонинови аминокиселинни остатъци.
Повишаване на концентрацията на Ca2+
За да се осъществи съкращението на гладкомускулната клетка е необходимо концентрацията на калциевите йони в саркоплазмата да се повиши. При скелетните мускули почти цялото количество калций, което се свързва с тропонина и идва от саркоплазмения ретикулум. При гладките мускули калциевите йони идват и от саркоплазмения ретукулим и от екстрацелуларната течност (ЕЦТ). Навлизането на Ca2+ в ЕЦТ винаги е свързано с деполяризация на сарколемата. Деполяризацията може да бъде и следствие и причина от навлизането на калций. Когато се отворят лигандзависимите калциеви каналчета, деполяризацията е следствие от навлизането на Ca2+. От друга страна голямата деполяризация предизвика отваряне на потенциалзависимите калциеви каналчета на сарколемата и е причина за навлизането на Ca2+.
Когато някакъв лиганд (медиатор, хормон или фармакологично вещество) се свърже със съответния рецептор от сарколемата, се задвижва каскада от реакции, които завършват с образуването на втори посредници инозитолтрифосфат (ИТФ) и диацилглицерол (ДАГ). ИТФ отваря ИТФ-зависимите калциеви каналчета на саркоплазмения ретикулум. Това води до излизане на Ca2+ от ретикулума към цитозола. В този случай повишаването на концентрацията на калция се получава без деполяризация, а посредством активирането на фосфолипаза С. Тази връзка се означава като фармако-механична връзка. По този механизъм ацетилхолинът секретиран от парасимпатиковите влакна предизвиква съкращение на m. sphincter pupillae и свиване на зеница. Саркоплазменият ретикулум на гладките мускули има и Ca2+-зависими калциеви каналчета, които се отварят при повишаване на калциевата концентрация. Свързването на някои лиганди води до отваряне на лигандзависимите Ca2+ каналчета, през които започва да навлиза калций от ЕЦТ и концентрацията му саркоплазмата постепенно се увеличава. Това движение на калциевите йони води до бавна деполяризация.
Освен фармако-механичната връзка в гладките мускули съществува и електро-механична връзка. За този тип връзка се говори само в случаите когато съкращението е резултат от генерирането на акционни потенциали. Гладките мускули, които имат много електрични синапси, могат да генерират акционни потенциали. Такива са например висцералните мускули. Те притежават и много потенциалзависими калциеви каналчета. Акционните потенциали в гладките мускули се получават вследствие на бързото навлизане на Ca2+ от ЕЦТ. Генерирането им води до значително повишаване на количеството на калциевите йони и до силно съкращение на гладкия мускул.
Калциевите катиони необходими за съкращението на гладките мускули могат да дойдат само от саркоплазмения ретикулум или от саркоплазмения ретикулум и ЕЦТ.
Фосфорилиране на миофиламентите
За да се осъществи съкращението на гладките мускули, се изисква активиране на миозиновите и на актиновите нишки. След като концентрацията на калциевите йони се повиши, калция се свързва с калмодулина, който представлява регулаторен белтък. Една молекула калмодулин може да свърже 4 Ca2+. Това свързване води до промяна в конфигурацията на белтъка, която се нарича активиране. Активираният калмодулин може да свързва с протеинкинази. Активирането на Ca2+-калмодулин зависимите протеинкинази води до съкращение. Едната от тях може да фосфорилира леката верига на миозина и се нарича миозинкиназа. Другите две протеинкинази активират регулаторните белтъци калдесмон и калпонин на тънката нишка. Активността на АТФазата на миозина е много ниска. Фосфорилирането на леката верига на миозина води до повишаване на активността около 50 пъти. Само в този случай тази АТФаза може да осъществи частична хидролиза на АТФ. В резултат на това афинитетът на миозиновата глава към актина се повишава. Избутването на тропомиозина от активните центрове на актина се извършва от миозиновите глава. Това избутване се възпрепятства от калдесмона и калпонина. Техният задръжен ефект изчезва едва когато белтъците са фосфорилирани. Тогава тропомиозинът се измества от браздата и активните центрове на актина се откриват. Миозиноите глави се свързват към актина и следват етапите от цикъла на миозиновата глава. Той има много по-голяма продължителност в сравнение със скелетните мускули. По време на съкращение се получава плъзгане на актиновите нишки спрямо миозиновите, без да се променя дължината са миофиламентите. Плътните телца се приближават в резултат на което дължината на мускулната клетка намалява.
Съкращението продължава докато миозинът, калдесмонът и калпонинът са фосфорилирани. Понижаването на концентрацията на Ca2+ не е достатъчно за спиране на съкращението. За да се спре, е необходимо фосфорилираните белтъци да бъдат дефосфорилирани. Дефосфорилирането се извършва от специални ензими, наречени протеинфосфатази. Те се намират активни в саркоплазмата и действат едновременно с протеинкиназите. Така миозинкиназата фосфорилира леката верига на миозина, миозинфосфатазата я дефосфорилира. Каква част от веригата е фосфорилирана зависи от активността на миозинкиназата и на миозинфосфатазата. В началото на съкращението преобладава фосфорилирането, а след това дефосфорилирането.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН МС ПЛЮС таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниСТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ / ПОЯС С МЕТЕЛА / 2164, размери S, M, L, XL, XXL
Безплатна доставка за България!СТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ / ПОЯС размери S, M, L, XL, XXL, XXXL ВИСОЧИНА 22 см 2264
ШИНА КОНТРОЛИРАЩА ОБЕМА НА ДВИЖЕНИЯТА В КОЛЯННАТА СТАВА - ДЪЛЖИНА 55 см. 4039 , универсален размер
Безплатна доставка за България!ШИНА КОНТРОЛИРАЩА ОБЕМА НА ДВИЖЕНИЯТА В ОБЛАСТТА НА КОЛЯНОТО 4139 , универсален размер
Безплатна доставка за България!ХИАЛУРГЕН ампули 10 мл * 10 НАТУРФАРМА
Библиография
http://www.jbc.org/content/277/3/2186.full.html
https://www.physiology.org/doi/10.1152/advan.00025.2003
https://www.wikilectures.eu/w/Physiology_of_the_smooth_muscle_contraction
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Гладки мускули
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Термофор (грейка)
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Физиология на мускулите
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- Синапси
- Студен компрес или пакет с лед
- Строеж на мускулната клетка
Коментари към Съкращение на гладките мускули