Често уриниране
Често уриниране: повечето хора уринират между четири и осем пъти на ден. Необходимостта за уриниране повече от осем пъти дневно или събуждане през нощта, повече от веднъж, се счита за често уриниране. Честите позиви за уринаране може да са резултат от увеличение на общия обем произведена урина (полиурия) или нарушена функция на съхранението и отделянето на урината. Въпреки че пикочния мехур може да задържи около 600 мл урина, желанието за уриниране обикновено се усеща, когато той съдържа около 150 мл.
Състоянието се характеризира с усещане аз натиск върху пикочния мехур, което предизвиква неотложен позив за уриниране. Съществува разлика между често уриниране и уринарна инконтиненция (незадържане на урина). При инконтиненцията се наблюдава неволно изтичане на урина. Честото уриниране повлиява съня, работата и общото благосъстояние.
Признаците, които могат да съпътстват състоянието включват: болка и дискомфорт при уриниране, необичаен цвят на урината, затруднено уриниране, повишен апетит и жажда, треска, студени тръпки, гадене, повръщане и други.
Честото уриниране може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - уретрит, уретрален синдром, цистит, камъни в пикочния мехур, нефрит, пиелонефрит, камъни в бъбреците и уретера, хиперплазия на простатата, бъбречна недостатъчност (остра и хронична), вагинит, тубулоинтерстициален нефрит, бъбречна колика, остър простатит, хроничен простатит, възпалителна болест на шийката на матката, възпалителни болести на женските тазови органи, ендометриоза, пролапс на матката, инконтиненция, орхит, епидидимит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, безвкусен диабет, хиперкалциемия, хипокалиемия, тиреотоксикоза, недоимък на есенциални мастни киселини.
- Болести на нервната система - диабетна невропатия, множествена склероза, болест на Паркинсон (Parkinson disease).
- Болести на органите на кръвообращението - сърдечна недостатъчност, инсулт, първична хипертония.
- Психични и поведенчески разстройства - безпокойство, генерализирана тревожност.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - лъчева терапия на таза.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Новообразувания - рак на пикочния мехур, рак на простатата, лейомиом на матката.
- Инфекциозни и паразитни болести - гонококова инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт, хламидийна инфекция, трихомониаза.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - нарушен глюкозен толеранс.
- Други - прием на много течности (кафе, чай, алкохол), медикаменти (диуретици).
Водещи причини за често уриниране
Диабет
Захарният диабет представлява метаболитно нарушение, характеризиращо се с високи нива на кръвна захар за продължителен период от време.
Диабетът може да възникне, когато панкреасът не произвежда достатъчно инсулин. Друга причина за възникването му е неправилното усвояване на произведения вече инсулин от клетките на тялото. Инсулинът служи за понижаване на нивата на кръвна захар.
Прекомерната жажда и честото уриниране са често срещани признаци и симптоми на диабет. Обикновено, когато бъбреците произвеждат урината, те реабсорбират цялата кръвна захар и я насочват обратно към кръвния поток. При диабет, заради повишените нива на кръвна захар, излишната захар се отделя с урината. Заедно с това се извличат и повече течности, което води до дехидратация.
Други симптоми на диабет могат да бъдат:
- Лесна уморяемост
- Отслабване
- Замъглено зрение
- Бавно заздравяващи рани или чести инфекции
- Изтръпване на ръцете и краката
Бременност
От ранните седмици на бременността нарастващата матка оказва натиск върху пикочния мехур, което води до чести позиви за уриниране.
Повече информация в здравния проблем "Бременност".
Интерстициален цистит
Възпаление на пикочния мехур, което се проявява с признаци като болка в областта на таза и корема, чести позиви за уриниране, усещане за парене по време на уриниране, невъзможност за задържане на урина. Състоянието засяга повече жени.
Допълнителна информация за състоянието в раздел заболявания "Интерстициален цистит (хроничен) МКБ N30.1".
Проблеми с простатата
Уголемяването на простатната жлеза води до притискане на уретрата и блокиране на потока от урина. Пикочния мехур започва да се свива и в резултат на това, дори съдържайки малки количества урина, се проявяват по-чести позиви за уриниране.
Прием на медикаменти
Приемът на определени лекарства (диуретици) води до по-често уриниране.
Диагноза и лечение
За поставянето на диагноза могат да се използват:
- анализ на урината - с това изследване се установяват стойностите на различните компоненти на урината, а също така и наличието на бактерии (които може да са причина за инфекция);
- ултразвук - неинвазивно изследване, което се използва за визуализиране на бъбреците и пикочния мехур. С негова помощ може да се открият структурни аномалии или тумори образувания;
- рентгенография или томография;
- неврологични тестове - диагностични тестове като уродинамика, образна диагностика, ЕЕГ и ЕМГ, които помагат на лекаря да потвърди или да изключи наличието на нервно разстройство;
- изследване за полово предавани инфекции.
Лечението зависи от основната причина. Ако причината например е захарен диабет - лечението ще е насочено към контролн върху нивата на кръвната захар. При бактериална инфекция - антибиотици и болкоуспокояващи. Ако причината е свръхактивен пикочен мехур, може да се използва медикамент, известен като антихолинергик.
Необходимо, лекарствената терапия ще бъде предписана и наблюдавана от лекар.
Допълнителна терапия у дома
Упражнения на Кегел - това са така наречените упражнения за тазово дъно. Тонизирането на мускулите в тази област спомага за подобряване контрола на пикочния мехур и може да намали честите позиви за уриниране.
Промяна в начина на хранене - избягвайте храни, които дразнят пикочния мехур или действат като диуретик (кофеин, алкохол, газирани напитки, шоколад, пикантни храни, изкуствени подсладители, продукти на доматена основа).
Контролирайте приема на течности - приемайте достатъчно течности, за да предотвратите риск от запек и прекомерна концентрация на урината. Избягвайте до колкото е възможно течности преди лягане, за да намалите нощното уриниране.
Биофийдбек - метод, който подпомага контрола на редица неволеви функции на организма.
Превантивни мерки
Балансираната диета и поддържането на активен начин на живот може да спомогне за умерена продукция на урината. Това означава ограничаване приема на алкохол, кофеин и някои храни, които могат да раздразнят пикочния мехур или да действат като диуретик (шоколад, пикантни храни и изкуствени подсладители).
Консумацията на храни с високо съдържание на фибри също може да помогне, ако причината за честите позиви за уриниране е запек. Това може индиректно да подобри потока на урината през уретрата, тъй като е възможно запекът да окаже натиск върху пикочния мехур, уретрата или и двете.
Заболявания при симптом Често уриниране
- Адреномедуларна хиперфункция
- Безвкусен диабет
- Болест на Parkinson
- Болест на далака
- Болест на надбъбреците, неуточнена
- Бременност, (още) непотвърдена
Продукти свързани със СИМПТОМА
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ РАВНЕЦ 10 мл.
ЦИСТИНАЛ капсули 600 мг * 60
МАГНАЛАБС БОНУРЕЛ капсули * 30
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ РАДИАТА 10 мл
ЦИСТАТ капсули 425 мг * 20 МИРТА МЕДИКУС
ДРЕБНОЦВЕТНА ВЪРБОВКА СТРЪК
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/70782.php
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/frequent-urination-causes-and-treatments#1
https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/frequent-urination-women#prevention
СИМПТОМА е свързан към
- Цистит
- Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Упражнения и билки при често уриниране и свръхактивен пикочен мехур
- Лечение при цистит
- Билки за лечение на цистит
- Ливански кедър
- Ешерихия коли в урината
- Акупресурни точки облекчаващи парене и болки при уриниране
- N30 Цистит
Коментари към Често уриниране