Болест на далака МКБ D73
Слезката(далак) представлява лимфоиден орган, който се намира в горния ляв квадрант на коремната кухина в областта на ляво подребрие под диафрагмата, играе ключова роля в имунната система и отстраняването на остарелите еритроцити, тромбоцити и миелоидни клетки. Далакът играе ролята на кръвно депо, участва активно в метаболизма на желязото и при необходимост освобождава в кръвообращението допълнително количество кръв. Далакът заема ключова роля в имунната система, тъй като в него се осъществява антигенното представяне на алогенни агенти на имунокомпетентните клетки.
Етиологичните фактори, отговорни за развитието на болест на далака, са разнообразни и ще бъдат разгледани подробно при отделните нозологични единици. Към рубриката болест на далака спадат следните заболявания:
Хипоспленизъм - представлява състояние, което се характеризира с липсваща или намалена функция на слезката. Той може да настъпи поради различни причини – ятрогенна генеза, новообразувания, болести на кръвта и кръвотвворните органи, инфекциозни болести и други. Увреждането на далака варира от лек обратим хипоспленизъм до тежка необратима атрофия. Подробна информация за хипоспленизъм може да прочетете при:
По своята същност хиперспленизмът е синдром, съчетаващ в себе си цитопения на един или повече кръвни редове, хиперплазия в костния мозък на прекурсорните(дефицитни) клетки, с или без спленомегалия. Хиперспленизъм може да се появи като първично заболяване, водещо до други усложнения, като това се наблюдава рядко. Почти винаги заболяванията на слезката са придобити(вторични). Хиперспленизъм може да бъде причинен от наличие на инфекциозни и паразитни болести, новообразувания, болести на ендокринната система, болести на храносмилателната система и други. Клиничната картина на хиперспленизма се владее от симптомите на основното заболяване, както и промени в периферната кръв поради променените функции на слезката, обикновено има наличие на панцитопения. Подробна информация за хиперспленизъм може да прочетете при:
Спленомегалията или увеличени размери и тегло на слезката е често срещано състояние при много заболявания. Спленомегалията се наблюдава най-често при:
- инфекциозни и паразитни болести - малария, туберкулоза, хроничен вирусен хепатит В, кандидозен ендокардит, синдром на придобита имунна недостатъчност(СПИН) и др.;
- болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм – идиопатична тромбоцитопенична пурпура, хистиоцитоза, саркоидоза, наследствена хемолитична анемия, киста на далака, абсцес на далака и др.;
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – дисеминиран лупус еритематодес, серопозитивен ревматоиден артрит, болест на Still и др.;
Хроничната застойна спленомегалия възниква в резултат на същите етиологични фактори, описани горе. Може да се отбележи също, че това е състояние, характерно за хроничната застойна сърдечна недостатъчност и цироза на черния дроб. При тези заболявания се повишава налягането в порталната система, което води до увеличен черен дроб – хепатомегалия и до увеличена слезка - спленомегалия. Подробна информация за хронична застойна спленомегалия може да прочетете при:
» D73.2 Хронична застойна спленомегалия
Абсцесът на далака представлява ограничена гнойна колекция, дължаща се на различни патологични промени. Абсцес на далака може да се появи в резултат на няколко механизма:
- Директно – най-често при травма на далака, а инфекциозните агенти навлизат от околната среда
- По съседство – от бактерии като E.coli, стафилококи и др.
- По хематогенен път – при сепсис, инфекциозен ендокардит, коремен тиф, паратиф и др.
Подробна информация за абсцес на далака може да прочетете при:
Кистите представляват формации, изпълнени обикновено с течна колекция съдържимо, постлани отвътре с епител, а отвън ограничаващи се от околната тъкан чрез съединително-тъканна капсула. Кистите на далака биват два вида – паразитарни и непаразитарни. Към паразитарните кисти се отнася ехинококовата киста, а непаразитарните се разделят на епителни(истински), псевдокисти(лъжливи) и кистични тумори. Подробна информация относно класификацията, диагностиката и лечението на кисти на далака може да прочетете при:
Инфаркта на слезката е патологично състояние, което се свързва с образуването на емболи.Това най-често се наблюдава при болни с:
- Инфаркт на миокарда
- Сърдечна недостатъчност
- Онкохематологични заболявания
- Ревматологични заболявания
Темата за инфаркт на далака е подробно описана и може да прочетете на:
Други болести на далака включват фиброза на далака, периспленит и спленит.
Спленит е терминът, с който се описва възпалението на далака, а периспленитът – възпаление на неговата капсула. Фиброзата на далака може да бъде резултат от въздействието на различни химични агенти, или да възникне като репаративен процес след травма или възпаление.Подробна информация за други болести на далака може да намерите при:
Коментари към Болест на далака МКБ D73