Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Болест на далака Други болести на далака

Други болести на далака МКБ D73.8

от 29 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Други болести на далака МКБ D73.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Слезката е лимфоиден орган, участващ в имунната защитата на организма. Основните му функции се свързват с разрушаване на остарели и функционално негодни формени елементи на кръвта, производство на левкоцити и антитела, филтрация на кръвта, както и роля на кръвно депо – слезката задържа значително количество кръв, което се освобождава в системното кръвообращение при нужда. При редица патологични процеси в организма може да се засегнат функциите на слезката. Към рубриката други болести на далака се включват състоянията:

  • спленит
  • периспленит
  • фиброза на далака

Спленит

Възпалението на далака, нар. още спленит, може да възникне при възпалителни заболявания на други органи и при заболявания като коремен тиф, малария, кисти на слезката. Причина за възпаление може да бъде инфаркт на далака или нагнояване в областта на инфаркта.

Клинично, възпалението на далака се характеризира с появата на остра болка в областта на ляво подребрие, която се увеличава при извършване на различни физически действия, придружена е с фебрилитет, тахикардия, увеличен болезнен далак с множество абсцеси или дифузно възпаление. В други случаи възпалението протича с по-леко изразени симптоми. Високата температура при възпаление може да бъде придружена от неясна коремна болка или болка в долната лява част на гръдния кош, която ирадиира към лявото рамо и гърба. Понякога се долавя триене в областта на далака при дишане. При наличие на абсцес се палпира флуктуираща формация.

Кръвната картина показва левкоцитоза и значително увеличение на СУЕ.

За диагностициране или изключване на възпаление се провежда ултразвуково изследване и компютърна томография. При диагностициране на възпаление на далака, находката в този случай ще бъде изразена под формата на видими огнища на възпаление. Компютърната томография е най-точния метод за изследване и в случай на съмнение за възпаление, ще помогне за поставяне на точна диагноза.

При рентгеново изследване на лявата горна част на корема може да се открие масивна находка, образуване на газ в областта на възпалението, която се появява в резултат на микробната активност, компенсиране и изместване на други органи като ляв бъбрек, дебелото черво и стомах.

Усложнение на спленит може да бъде формирането на абсцес и неговия пробив в областта на корема или други органи, водещо до развитието на перитонит.

Лечението на спленит обикновено включва широкоспектърни антибиотици. При наличие на гнойна колекция в слезката, отстраняването й се осъществява чрез дренаж или по-често чрез спленектомия.

Периспленит

Периспленитът представлява възпаление на капсулата (фиброзна и серозна обвивка) на далака. Най-често се развива при възпалителни процеси, засягащи паренхима на слезката или съседните органи и анатомични структури чрез директен преход на възпалителния процес в капсулата на далака (например при абсцес, инфаркт, ехинококоза на далака, възпаление на стомаха, червата, диафрагмата).

Периспленит може да се развие вследствие на хематогенно и лимфогенно дисеминиране от възпалителни заболявания на черния дроб, медиастинума, белите дробове, хранопровода, бъбреците (особено с левостранна локализация на патологичния процес), сепсис, вроден или придобит сифилис, туберкулоза. Периспленит често съпътства перитонит и полисерозит, също така може да възникне след травма на далака.

Съществува остра и хронична форма на периспленит. Острата форма се характеризира с развитието на серозно, фибринозно или гнойно възпаление в капсулата на далака. В резултат на организация на ексудата се образуват сраствания, които свързват далака с левия купол на диафрагмата, тялото на стомаха, чревни бримки, оментум и др. Последиците от тези промени са открити под формата на възли и сраствания на капсула на слезката, състояние известно като адхезивен периспленит. Понякога удебеляването на капсулата на слезката има вид на плътни белезникави плаки и възли. Подобна ситуация е типична за т.нар. хроничен нодозен периспленит.

Клиничната изява на периспленит, в повечето случаи, не се проявява самостоятелно, защото обикновено преобладават симптомите на основното заболяване, в резултат на което се развива периспленит. При палпация на корема се установява болезненост в областта на слезката, при аускултацията на далака се долавя шум от триене. В някои случаи, като например спленомегалия, шумът от триене може да бъде толкова изразен, че може да се усети при палпация.

Диагнозата се подпомага от ехографско изследване, КАТ и експлоративна лапароскопия.

Лечението е насочено към терапия на основното заболяване и хирургично лечение на възникналите усложнения. Прогнозата при периспленит обикновено е благоприятна.

Фиброза на далака

Фиброза на далака бива два вида - паренхимна и капсулна фиброза. Те могат да се появят като репаративен процес след травма или възпаление. Фиброза може да бъде предизвикана от различни химически агенти и може да доведе до образуване на сарком.

Паренхимната фиброза е локализирана предимно в червената пулпа, въпреки че може да засегне и бялата пулпа, когато е налице значителна фиброза. Фиброзата може да бъде фокална(огнищна) или дифузна.

Капсулната фиброза е по-често срещана, обикновено е фокална и може да бъде резултат на травма на повърхността на далака. Капсулна фиброза може да възникне във връзка с възпалителни, токсични или неопластични лезии на далака. Фиброзните участъци съдържат хеморагични зони и/или отлагане на хемосидерин.

 

3.3/5 12 оценки

Коментари към Други болести на далака МКБ D73.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други болести на далака МКБ D73.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:25
    Коментирайте "Други болести на далака МКБ D73.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 5 часа и 8 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 10 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival