Инфаркт на далака МКБ D73.5
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Далакът(слезката) е най-големият периферен лимфоиден орган, разполага се в лявото подребрие между фундуса на стомаха и левия купол на диафрагмата. Повърхността на далака е покрита от серозна капсула, която е сраснала с подлежащата фиброзна капсула. Хистологично се състои от бяла и червена пулпа. Бялата пулпа представлява лимфоидна тъкан под формата на лимфни фоликули, а червената се състои от пулпни повлекла и венозни синуси.
Слезката се кръвоснабдява от a. lienalis, която е клон на truncus cаeliacus. Крайните разклонения на артерията се наричат пулпни артерии(aa. pulpae albae) и кръвоснабдяват периферните слезкови полета с клиновидна форма. Запушването на пулпните артерии от емболи или тромби води до развитие на инфаркт на слезковата пулпа. Инфарктната зона има клиновидна форма с основа към повърхността на слезката.
Етиология и патогенеза
Етиологията на инфаркт на далака е свързана с образуване на емболи, преминаващи от лявата сърдечна половина. Емболите се срещат при болни с:
- Сърдечна недостатъчност
- Инфаркт на миокарда
- Шок
- Карцином на панкреаса
- Остър ендокардит
- Стеноза на митрална клапа
- Полицитемия и левкози - при тях патогенетично значение има засиленото тромбообразуване
- Онкохематологични заболявания(първична миелофиброза, полицитемия вера, хронична миелоидна левкемия и др.)
Някои заболявания и патологини процеси могат да причинят руптура(разкъсване) на далака. В такива случаи слезката се подува и капсулата изтънява, става лесно ранима и има по-голяма вероятност да руптурира. Заболявания, които увеличават риска от руптура на далака, нетравматична, включват:
- Инфекциозна мононуклеоза - в някои случаи, разкъсан далак е първият признак на заболяването
- Хематологични заболявания като хемолитична анемия и някои видове лимфом
- Малария
Тъй като при руптурата на слезката изтича големо количество кръв в коремната кухина, може се развие хемодинамичен шок и смърт, което налага спешна медицинска помощ, реанимация от специализиран екип и провеждане на хирургично лечение. В миналото, руптурата на слезката се е лекувала рутинно със спленектомия, сега все по-често се подхожда с наблюдение на пациента за преценка на продължителността и тежестта на кървенето. В някои случаи кървенето спира без лекарска намеса, но при данни за тежко и продължително кървене се пристъпва към оперативно лечение.
Торзио или усукване на далака е много рядко състояние, при което далака е усукан около кръвоносните съдове, които го кръвоснабдяват. При ектопична или дистопична локализация на далака поради липса или отслабване на основните придържащи сухожилия на слезката е възможно да възникне усукване на далака.
При т. нар. "блуждаеща" слезка, резултат на вродена слабост на придържащите връзки, далака "виси" и е възможна торзия (усукване) по оста на съдовете. В случай, че далака остава в анормално положение, тънкостенните вени на слезката колабират и се запушват. В arteria lienalis кръвно налягане е по-високо, отколкото във вената и продължава да изпомпва кръвта в слезката. Резултатът е увеличен, болезнен далак. Среща се по-често при жени след раждане или бързо отслабване.
Клинична картина
Клинично, наличието на микроинфаркти не предизвиква субективни оплаквания. Когато инфаркта е по-обширен, капсулата на далака се разтяга, което поражда силна болка особено при вдишване. Болката обикновено ирадиира наляво и нагоре към рамото и гърба, или наляво и надолу - към лява ингвинална гънка. При аускултация се долавя шум от триене, който се дължи на периспленит. Прогресията на инфаркта е към запълване на инфарктната зона със съединителна тъкан. Ако тази зона нагнои се образува абсцес, който протича с по-тежка клинична картина - повишена температура, влошено общо състояние, наличие на силна болка в ляво подребрие. Повече за това какво представлява абсцес на далака може да прочетете на:
Картината на усукване на далака се презентира с интермитираща болка и симптоми на остър хирургичен корем. Възможно е усукването на слезката да причини спонтанна руптура на v. lienalis с масивен интраперитонеален и екстраперитонеален кръвоизлив, водещ до хеморагичен шок и летален изход.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на физикалния преглед, клиничната картина, лабораторни и инструментални изследвания - ехография на корем, компютърна аксиална томография(КАТ), лабораторни изследвания - установяват се изменения в кръвната картина, напр. появата на левкоцитоза при абсцедиране, при съмнение за окултно кървене то се потвърждава от спада на хемоглобина и т.н.
Лечение
Лечението на инфаркт на далака се провежда въз основа на индивидуалното състояние и показатели на пациента. При наличие на картината на остър хирургичен корем се пристъпва задължително към оперативно лечение.
Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Инфаркт на далака МКБ D73.5
- Повръщане
- Гадене
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Болка в гръдната област
- Втрисане
Библиография
teachmesurgery.com/hpb/spleen/splenic-infarct/
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430902/
emedicine.medscape.com/article/193718-overview
Коментари към Инфаркт на далака МКБ D73.5