Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Болест на далака Хронична застойна спленомегалия

Хронична застойна спленомегалия МКБ D73.2

от 28 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Редактор: Теодора Славова
Хронична застойна спленомегалия МКБ D73.2 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Слезката представлява лимфоиден орган, чиито основни функции са свързани с производство на лимфоцити, съхранение на моноцити, разрушаване на остарели еритроцити, както и производство на имуноглобулини(IgG). При нормални условия слезката не се палпира. Тя тежи около 150-200 грама и е с дължина приблизително 11cm. При различни патологични състояния, слезката увеличава своя размер и става достъпна за палпация. Спленомегалията почти винаги е вторично състояние.

Епидемиология

Спленомегалията не е често срещано състояние. Диагностицира се при приблизително 2% от населението на САЩ, а в региони като Азия и Африка тропическата спленомегалия е разпространена значително. Няма данни за преобладаване на спленомегалията въз основа на пол, възраст или етническа принадлежност. 

Етиология

За да се разбере какво представлява спленомегалията трябва да се разгледа хистологичния строеж на слезката. Този лимфоиден орган е покрит със съединителнотъканна капсула, от която във вътрешността навлизат гредички, които помежду си анастомозират. В слезката се наблюдават два вида пулпа – бялата пулпа, нар.също „слезкови“ телца, и червена пулпа, която е съставена от венозни синуси с пулпни повлекла между тях. При спленомегалия червената пулпа се разширява, поради натрупване на неутрофили в слезката и последващото им инвазиране в лимфните фоликули. Хроничната застойна спленомегалия присъства обструкция на венозния оток, което от своя страна води до увеличаване количеството на червената пулпа. Основните причини, поради които се наблюдава хронична застойна спленомегалия, се свързват с:

  • Инфекциозни и паразитни болести – хроничен вирусен хепатит В, малария, туберкулоза, синдром на придобита имунна недостатъчност(СПИН), кандидозен ендокардит и др.
  • Новообразувания - хемангиом
  • Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм – идиопатична тромбоцитопенична пурпура, наследствена хемолитична анемия, саркоидоза, таласемия, хистиоцитоза, абсцес на далака и др.
  • Болести на органите на кръвообращението – застойна десностранна сърдечна недостатъчност
  • Болести на храносмилателната система – фиброза и цироза на черния дроб, синдром на Banti, тромбоза на порталната вена, тромбоза на далачните вени, първичен карцином на черния дроб, малформации на порталните съдове и др.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – болест на Felty, дисеминиран лупус еритематодес, серопозитивен ревматоиден артрит, болест на Still и др.

Синдромът на Banti представлява хронично застойно увеличение на слезката, което се дължи на повишената деструкция на еритроцити. Освен със спленомегалия, синдромът се манифестира с хипохромна анемия и левкопения, късно начало на чернодробна цироза с асцит и кръвоизливи от стомашно-чревния тракт. Етиологията е неизвестна. Слезката се описва като увеличена, твърда и застойна. Често се среща периспленит. Патогенетично се открива обструкция на порталната, чернодробните или далачни вени, които нарушават кръвотока от вените на далака към сърцето.

Различните обструктивни фактори увеличават налягането в системата на v. portae и водят до развитие на портална хипертония. В зависимост от локализацията на причината, тя се разделя на прехепатална, интрахепатална и постхепатална.

Причините при цироза на черния дроб, които обуславят развитие на портална хипертония са отлагане на колаген в пространствата на Дисе, притискане от увеличените хепатоцити и регенераторни възли, склерозиране на централните вени на чернодробното лобче. Променя се посоката на кръвотока на v. portae - от черния дроб към тъканите. Застойна спленомегалия се развива като последствие на порталната хипертония.

При хронична десностранна сърдечна недостатъчност също се развива застойна спленомегалия като резултат от системната венозна хипертония и последващото засягане на черния дроб с развитие на портална хипертония.

Клинична картина

Клиничната картина на хронична застойна спленомегалия се характеризира със симптоми, дължащи се на основното заболяване и симптоми на увеличена слезка - усещане на дискомфорт, тежест или болка в лявото подребрие, като болката често ирадиира към лявото рамо, ранно засищане при хранене, поради притискането на стомаха. При обективното изследване се откриват белезите на портална хипертония - асцит, развитие на колатерали по хода на предната коремна стена.

Диагноза

Диагнозата за хронична застойна спленомегалия се основава на данни от анамнезата и физикалния преглед, като се установяват увеличена слезка, асцит, капут медузе. Провеждат се различни изследвания, свързани както с основното заболяване, така и със самата спленомегалия, а именно:

  • Инструментални изследвания - ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс (при съмнение за тромбоза на порталната или далачните вени).
  • Кръвни изследвания- при цироза се установяват отклонения в чернодробните ензими, увеличена е серумната алкална фосфатаза, АСАТ, АЛАТ,ГГТ. При хроничен хепатит се наблюдава повишение на серумния билирубин(директен и общ). Характерни за хроничния вирусен хепатит са вирусните маркери – HbsAg, AntiHBs, AntiHBc, HBeAg, AntiHBe, AntiHCV, AntiHDV, както и показателите за вирусна репликация HBV-DNA и HCV-DNA.

Лечение

Лечението на хроничната застойна спленомегалия зависи от конкретното заболяване, което е причина за нейната поява. Пациентите със силно увеличена по размери слезка се съветват да избягват активни спортове, за да се намали риска от руптура на слезката.

4.3/5 6 оценки

Библиография

www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430907/

www.pathologyoutlines.com/topic/spleencongestivesplenomegaly.html

www.osmosis.org/answers/splenomegaly

Коментари към Хронична застойна спленомегалия МКБ D73.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хронична застойна спленомегалия МКБ D73.2
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:49
    Коментирайте "Хронична застойна спленомегалия МКБ D73.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хронична инсомния - лечение

преди 2525 дни, 10 часа и 19 мин.

Хронична диария -какви изследвания да си направя?

преди 2574 дни, 11 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival