Често уриниране при деца
Често уриниране при деца: състояние в детска възраст, което се проявява с по-чести позиви за уриниране. Характерно за него е необходимостта от често уриниране - 10 до 40 пъти на ден (като отделената урината е в малки количества). Най-често са засегнати деца на възраст между 3 и 5 години, но е възможно да се прояви и при тийнейджъри. В медицината честото уриниране е известно с термина полакиурия.
След 3-годишна възраст децата уринират около 12 пъти на ден. С порастването им расте и пикочния мехур и те започват да уринират от четири до шест пъти на ден.
Какви са симптомите?
Най-показателния симптом на полакиурията са многократните позиви за уриниране. Те са в пъти повече от обичайните за детето. При някои деца позив за уриниране може да се усети на всеки половин час и посещенията в тоалетната да достигнат до 40 пъти на ден.
За честото уриниране е характерно още, че децата обикновено не усещат болка при уриниране, не пият прекомерно количество течности, нямат инконтиненция, няма данни за инфекция или физическа причина.
Честото уриниране при деца може да се дължи на:
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, силни емоции, психогенна полидипсия, умствена изостаналост, безпокойство, тревожно разстройство, тикови разстройства, синдром на Турет (Tourette syndrome).
- Болести на нервната система - дисфункция на гръбначния мозък.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродени аномалии на гръбначния мозък, ектопичен уретер.
- Болести на пикочо-половата система - инфекция на пикочния мехур и пикочните пътища, нефрит, бъбречна недостатъчност, уретрит, цистит, камъни в бъбреците, уретрална стриктура, пиелонефрит.
- Новообразувания - тумор на гръбначен мозък.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травми на гръбначен мозък, интоксикация с вода.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, хиперкалциемия, хронична хипокалиемия.
- Болести на храносмилателната система - апендицит.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от медикаменти (употреба на диуретици).
- Други - външна компресия на пикочния мехур, консумация на големи количества сол.
По-чести причини за често уриниране при деца
В повечето случаи като причина за честото уриниране при деца се явяват стресови ситуации и промени в живота. Такива най-често могат да бъдат:
- преместване в ново жилище;
- поява на братче или сестриче (страдание от липса на внимание);
- загуба на близък член от семейството или приятел;
- развод на родителите;
- тръгване в детска градина;
- неприятности в училище или лоши оценки;
- жертва на физическо насилие.
Кога да потърсите лекар?
Ако забележите, че детето посещава тоалетната по-често от обичайното е необходимо да го заведете на преглед, за да се установи причината за това. За да постави правилна диагноза, лекарят вероятно ще назначи изследвания на урината и кръвна картина.
Лечението ще зависи от причината за полакиурията.
Библиография
https://www.healthline.com/health/pollakiuria
https://www.stlouischildrens.org/conditions-treatments/pollakiuria
Коментари към Често уриниране при деца