Клинична патология на бременността
Бременността е физиологичен процес, при който настъпват значителни промени в почти всички системи на женския организъм. Тя може да настъпи чрез полов акт или асистирана репродуктивна технология. Бременността може да завърши с живо раждане, аборт по желание или спонтанен аборт. Раждането обикновено се случва около 40 седмици от началото на последната менструация. Това е малко над девет месеца, където всеки месец е средно 31 дни. Ембрионът е развиващото се потомство през първите осем седмици след оплождането, след което терминът плод се използва до раждането.
Бременността е разделена на три триместъра, всеки от които продължава приблизително 3 месеца. Първият триместър включва зачеване, когато един или понякога няколко сперматозоида оплождат яйцеклетката. След това оплодената яйцеклетка пътува надолу по фалопиевата тръба и се прикрепя към вътрешността на матката, където започва да образува ембриона и плацентата. През първия триместър възможността за спонтанен аборт (естествена смърт на ембрион или плод) е най-висока. Около средата на втория триместър може да се усети движението на плода.
Обичайните симптоми и дискомфорт на бременността не пречат значително на ежедневните дейности или представляват заплаха за здравето за майката или бебето. Обаче усложненията при бременност могат да причинят други по-тежки симптоми, като тези, свързани с анемия. Честите симптоми и дискомфорт на бременността включват:
- умора
- сутрешно гадене
- запек
- болки в тазовия пояс
- болка в гърба
- контракции на Бракстън Хикс - понякога, нередовни и често безболезнени контракции, които се появяват няколко пъти на ден.
- периферни отоци на долните крайници - често оплакване при напредване на бременността. Могат да бъдат причинени от синдром на долна празна вена, в резултат на компресия на долната вена и тазовите вени от матката, което води до повишено хидростатично налягане в долните крайници.
- ниско кръвно налягане, често причинено от компресия както на долната празна вената, така и на коремната аорта.
- често уриниране - често оплакване, причинено от увеличен вътресъдов обем, повишена скорост на гломерулна филтрация и компресия на пикочния мехур от разширяващата се матка
- инфекция на пикочните пътища
- разширени вени - често оплакване, причинено от отпускане на венозната гладка мускулатура и повишено вътресъдово налягане.
- хемороиди - причинени от нарушено венозно връщане, напрежение, свързано със запек, или повишено вътреабдоминално налягане при по-късна бременност.
- регургитация, киселини и гадене
- стрии
- нежността на гърдите е често срещана през първия триместър и е по-честа при жени, които са бременни в млада възраст
- хлоазма, известна още като маска на бременността, е обезцветяване, най-често на лицето. Обикновено започва да избледнява няколко месеца след раждането.
Доста интересен и обемен раздел е клинична патология на бременността. Тя представлява един от най-важните компоненти за установяването и диагностицирането на различни патологични процеси, които могат да настъпят по време на бременността.
Толерантността на майчиния организъм към плода (по същество своеобразна имплантация) е недостатъчно проучена проява. Нарушаването на сложните взаимоотношения между тях могат да доведат до редица патологични процеси, които увреждат плода или майката. Заболяванията, свързани с бременността, са твърде разнообразни и многобройни, но тук ще се обсъждат само най-честите и с най-тежки последици заболявания. Те могат да варират от леки и тежки вродени аномалии, забавено вътреутробно развитие до вътреутробна смърт на плода.
Усложненията на бременността са здравословни проблеми, които са свързани с бременността. Усложненията, които възникват главно по време на раждане, се наричат акушерски усложнения, а проблемите, които се появяват предимно след раждането, се наричат пуберпуални нарушения. Тежките усложнения на бременността, раждането и пуерпериума са налице при 1,6% от майките. В непосредствения следродилен период (пуерпериум) 87% до 94% от бременните индивиди съобщават за поне един здравословен проблем. Дългосрочните здравословни проблеми (персистиращи над шест месеца след раждането) са докладвани от 31% от бременните.
През 2016 година усложненията на бременността, раждането и пуерпериума довеждат в световен мащаб до 230 600 смъртни случая, което е спад от 377 000 смъртни случая през 1990 година. Най-честите причини за смъртността на майката са кървенето при майката, майчиният сепсис и други инфекции, хипертоничните заболявания на бременността, препятствието на раждането и бременност с абортивен резултат, която включва спонтанен аборт, извънматочна бременност и елективен аборт.
Много усложнения на бременността са причинени от различни плацентарни патологии, някои от които се откриват антенатално чрез ултразвуково изследване. Хистопатологичното изследване на доставената плацента може да позволи както потвърждаване на конкретни диагнози, така и идентификация и механизми на основните модели на заболяването и патофизиология. Изглежда, че някои патологични състояния са антенатални и не се откриват добре и понастоящем се разпознават само при микроскопично изследване на плацентата. Твърде вероятно е, че освен описаните аномалии, редица плацентарни функционални нарушения също могат да доведат до усложнения, спадащи към клинична патология на бременността.
Фактори, повишаващи риска (или за бременния индивид, за плода/и за двете)от усложнения на бременността извън нормалното ниво на риск, могат да присъстват в медицинския профил на бременната, преди да забременее или по време на бременността. Тези съществуващи фактори могат да са свързани с генетиката на индивида, физическото или психическото здраве, с околната среда и социалните му проблеми или с комбинация от всички.
Подраздели на Клинична патология на бременността
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy
https://en.wikipedia.org/wiki/Complications_of_pregnancy
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/pregnancy-complication
https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/complications
СТАТИЯТА е свързана към
- Клинична патология
- Бременност
- Антибиотици по време на бременност
- В Израел се роди бебе със собствения си близнак в стомаха
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
Коментари към Клинична патология на бременността