Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на бременността

Клинична патология на бременността

от 21 ное 2011г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на бременността - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бременността е физиологичен процес, при който настъпват значителни промени в почти всички системи на женския организъм. Тя може да настъпи чрез полов акт или асистирана репродуктивна технология. Бременността може да завърши с живо раждане, аборт по желание или спонтанен аборт. Раждането обикновено се случва около 40 седмици от началото на последната менструация. Това е малко над девет месеца, където всеки месец е средно 31 дни. Ембрионът е развиващото се потомство през първите осем седмици след оплождането, след което терминът плод се използва до раждането.

Бременността е разделена на три триместъра, всеки от които продължава приблизително 3 месеца. Първият триместър включва зачеване, когато един или понякога няколко сперматозоида оплождат яйцеклетката. След това оплодената яйцеклетка пътува надолу по фалопиевата тръба и се прикрепя към вътрешността на матката, където започва да образува ембриона и плацентата. През първия триместър възможността за спонтанен аборт (естествена смърт на ембрион или плод) е най-висока. Около средата на втория триместър може да се усети движението на плода.

Обичайните симптоми и дискомфорт на бременността не пречат значително на ежедневните дейности или представляват заплаха за здравето за майката или бебето. Обаче усложненията при бременност могат да причинят други по-тежки симптоми, като тези, свързани с анемия. Честите симптоми и дискомфорт на бременността включват:

  • умора
  • сутрешно гадене
  • запек
  • болки в тазовия пояс
  • болка в гърба
  • контракции на Бракстън Хикс - понякога, нередовни и често безболезнени контракции, които се появяват няколко пъти на ден.
  • периферни отоци на долните крайници - често оплакване при напредване на бременността. Могат да бъдат причинени от синдром на долна празна вена, в резултат на компресия на долната вена и тазовите вени от матката, което води до повишено хидростатично налягане в долните крайници.
  • ниско кръвно налягане, често причинено от компресия както на долната празна вената, така и на коремната аорта.
  • често уриниране - често оплакване, причинено от увеличен вътресъдов обем, повишена скорост на гломерулна филтрация и компресия на пикочния мехур от разширяващата се матка
  • инфекция на пикочните пътища
  • разширени вени - често оплакване, причинено от отпускане на венозната гладка мускулатура и повишено вътресъдово налягане.
  • хемороиди - причинени от нарушено венозно връщане, напрежение, свързано със запек, или повишено вътреабдоминално налягане при по-късна бременност.
  • регургитация, киселини и гадене
  • стрии
  • нежността на гърдите е често срещана през първия триместър и е по-честа при жени, които са бременни в млада възраст
  • хлоазма, известна още като маска на бременността, е обезцветяване, най-често на лицето. Обикновено започва да избледнява няколко месеца след раждането.

Доста интересен и обемен раздел е клинична патология на бременността. Тя представлява един от най-важните компоненти за установяването и диагностицирането на различни патологични процеси, които могат да настъпят по време на бременността.

Толерантността на майчиния организъм към плода (по същество своеобразна имплантация) е недостатъчно проучена проява. Нарушаването на сложните взаимоотношения между тях могат да доведат до редица патологични процеси, които увреждат плода или майката. Заболяванията, свързани с бременността, са твърде разнообразни и многобройни, но тук ще се обсъждат само най-честите и с най-тежки последици заболявания. Те могат да варират от леки и тежки вродени аномалии, забавено вътреутробно развитие до вътреутробна смърт на плода.

Усложненията на бременността са здравословни проблеми, които са свързани с бременността. Усложненията, които възникват главно по време на раждане, се наричат акушерски усложнения, а проблемите, които се появяват предимно след раждането, се наричат пуберпуални нарушения. Тежките усложнения на бременността, раждането и пуерпериума са налице при 1,6% от майките. В непосредствения следродилен период (пуерпериум) 87% до 94% от бременните индивиди съобщават за поне един здравословен проблем. Дългосрочните здравословни проблеми (персистиращи над шест месеца след раждането) са докладвани от 31% от бременните.

През 2016 година усложненията на бременността, раждането и пуерпериума довеждат в световен мащаб до 230 600 смъртни случая, което е спад от 377 000 смъртни случая през 1990 година. Най-честите причини за смъртността на майката са кървенето при майката, майчиният сепсис и други инфекции, хипертоничните заболявания на бременността, препятствието на раждането и бременност с абортивен резултат, която включва спонтанен аборт, извънматочна бременност и елективен аборт.

Много усложнения на бременността са причинени от различни плацентарни патологии, някои от които се откриват антенатално чрез ултразвуково изследване. Хистопатологичното изследване на доставената плацента може да позволи както потвърждаване на конкретни диагнози, така и идентификация и механизми на основните модели на заболяването и патофизиология. Изглежда, че някои патологични състояния са антенатални и не се откриват добре и понастоящем се разпознават само при микроскопично изследване на плацентата. Твърде вероятно е, че освен описаните аномалии, редица плацентарни функционални нарушения също могат да доведат до усложнения, спадащи към клинична патология на бременността.

Фактори, повишаващи риска (или за бременния индивид, за плода/и за двете)от усложнения на бременността извън нормалното ниво на риск, могат да присъстват в медицинския профил на бременната, преди да забременее или по време на бременността. Тези съществуващи фактори могат да са свързани с генетиката на индивида, физическото или психическото здраве, с околната среда и социалните му проблеми или с комбинация от всички.

Още по темата:
  • Клинична патология на скарлатина Клинична патология на скарлатина
  • Клинична патология на гърдата Клинична патология на гърдата
  • Клинична патология на сифилис Клинична патология на сифилис
  • Клинична патология на сепсис Клинична патология на сепсис
3.9/5 7 оценки

Подраздели на Клинична патология на бременността

  • Клинична патология при аборт

  • Клинична патология при остри възпалителни изменения в плацентата

  • Клинична патология при заболявания на трофобласта

  • Клинична патология при нарушение на плацентарното кръвообращение

  • Клинична патология при токсикози на бременността

  • Клинична патология при следродова инфекция

  • Клинична патология при извънматочна бременност

  • Клинична патология при хронични възпалителни изменения в плацентата

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОБЩА ПАТОЛОГИЯ ТОМ I ШЕСТО ИЗДАНИЕ - СТЕНО
45.00лв.

ОБЩА ПАТОЛОГИЯ ТОМ I ШЕСТО ИЗДАНИЕ - СТЕНО

МАМА ДОНА АНТИБАКТЕРИАЛЕН КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ NS 5
73.60лв.

МАМА ДОНА АНТИБАКТЕРИАЛЕН КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ NS 5

ФЕРТИЛЕН КОМПЛЕКС ЗА ЖЕНИ капсули * 60 VIRIDIAN
41.90лв.

ФЕРТИЛЕН КОМПЛЕКС ЗА ЖЕНИ капсули * 60 VIRIDIAN

БЕКЛИ ОРГАНИКС МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ С ЛАВАНДУЛА 100 мл.
31.30лв.

БЕКЛИ ОРГАНИКС МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ С ЛАВАНДУЛА 100 мл.

ВЕГЕТАМИН БИО ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА + ПРОТЕИН капсули * 60 БИОНИА
18.90лв.

ВЕГЕТАМИН БИО ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА + ПРОТЕИН капсули * 60 БИОНИА

СЕГРЕТА МЛАДЕЖКА ЛИНИЯ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЕЖОВИ 1 размер 70 ДНИ
39.20лв.

СЕГРЕТА МЛАДЕЖКА ЛИНИЯ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЕЖОВИ 1 размер 70 ДНИ

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy
https://en.wikipedia.org/wiki/Complications_of_pregnancy
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/pregnancy-complication
https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/complications


Коментари към Клинична патология на бременността

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на бременността
    www.framar.bg 
    на 28 May 2023 в 20:21
    Коментирайте "Клинична патология на бременността"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Бременност
  • Лекари от кърджалийската болница спасяват живота на бременна с остър инфаркт на миокарда
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Лечение на настинка и грип при бременни
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Антибиотици по време на бременност
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Упражнения за тазово дъно (упражнения на Кегел)
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Лечение на хемороиди при бременност

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Успяхте ли да спрете цигарите и алкохола по време на бременността?

преди 1266 дни, 6 часа и 13 мин.

Появиха ми се хемороиди с бременността - изчезват ли след това?

преди 1530 дни, 8 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 2 дни, 11 часа и 37 мин.

Неспираща лактация

преди 8 дни, 8 часа и 26 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 83 дни, 9 часа и 17 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 90 дни, 32 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival