Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на бременността Заболявания на трофобласта

Заболявания на трофобласта

от 25 ное 2019г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Заболявания на трофобласта - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Библиография
Коментари
Свързаност

Заболяванията на трофобласта, или наричани още гестационната трофобластна болест, е термин, използван за група тумори, свързани с бременността. Тези тумори са рядкост и се появяват, когато клетките в утробата започват да се размножават неконтролируемо. Клетките, които образуват гестационни трофобластични тумори, се наричат трофобласти и идват от тъкан, която расте в плацентата по време на бременност.

Тези заболявания могат да симулират бременност, защото матката може да съдържа фетална тъкан, макар и ненормална. Тази тъкан може да расте със същата скорост, както при нормална бременност и произвежда човешки хорионгонадотропен хормон, хормон, който се измерва за наблюдение на благосъстоянието на плода.

Гестационната трофобластна болест е общото наименование на пет тясно свързани тумора (един доброкачествен тумор и четири злокачествени тумора):

  • Мола хидатидоза (гроздовидна бременност)
  • Деструираща мола
  • Хориокарцином
  • Трофобластен тумор на плацентарното място
  • Епителиоиден трофобластен тумор

И петте тясно свързани тумора се развиват в плацентата. Всичките пет тумора възникват от трофобластните клетки. Трофобластът е мембраната, която образува стената на бластоциста в ранното развитие на плода. При нормална бременност трофобластните клетки подпомагат имплантирането на оплодената яйцеклетка в стената на матката. Но при заболявания на трофобласта те се развиват в туморни клетки.

Епидемиология

Гестационната трофобластична неоплазия се диагностицира при 15-20% от пациентите с пълна мола хидатидоза и 2% от частичните хидатидозни моли. Белодробните метастази се откриват при 4-5% от пациентите с пълни и рядко в случаите на частични хидатидидозни моли.

Епидемиологичните проучвания съобщават за голяма промяна в честотата на мола хидатидоза. Югоизточна Азия и Япония имат най-високата отчетена честота, която се изчислява на две на 1000 бременности. В Съединените щати се срещат при приблизително 1 на 600 терапевтични аборта и 1 на 1500 бременности. Двадесет процента от тези пациентки ще развият злокачествена трансформация, изискваща химиотерапия след евакуацията на тумора. В Съединените щати хориокарциномът се среща при приблизително 1 на 20 000 до 40 000 бременности. 50% се появяват след срочна бременност, 25% от моларна бременност и 25% след други гестационни събития. Въпреки това, в Югоизточна Азия и Япония процентите на хориокарцином са по-високи при три до девет на 40 000 бременности. Честотата на заболеваемост както на гроздовидна бременност, така и на хориокарцином намалява през последните 30 години във всички популации.

Гестационната трофобластична неоплазия засяга жените през техните репродуктивни години. Трофобластните тумори на плацентарното място обаче са диагностицирани, когато пациентките са били в постменопауза.

Честотата на хориокарцинома нараства с възрастта и е 5-15 пъти по-висока при жени на 40 години и по-възрастни, отколкото при по-млади жени.

Етиология

Гестационната трофобластична неоплазия е свързана с анормална гаметогенеза и/или оплождане. Рисковите фактори включват крайности на възрастта, етническа принадлежност и предишна анамнеза за подобно заболяване, което предполага генетична основа за неговата етиология. В сравнение с жените на възраст от 21 до 35 години, рискът е по-висок при жени по-големи от 35 години и по-млади от 21 години, и 7 пъти по-висок за жени над 40 години. Рискът от повторна моларна бременност при жени с анамнеза е приблизително 1%, което е десет до 20 пъти по-голям от риска за общата популация. Интересно е, че анамнезата за предходен спонтанен аборт е дала на жените увеличаване на риска от два до три пъти в сравнение с жена без анамнеза за спонтанен аборт.

Пълните хидатидозни моли нямат фетална тъкан и няма майчина ДНК, в резултат на майчината яйцеклетка без функционална ДНК. Най-често един сперматозоид се дублира и опложда празна яйцеклетка. По-рядко два отделни сперматозоида оплождат празна яйцеклетка (диспермично оплождане).

Най-честите места на метастази на злокачествена гестационна трофобластна неоплазия са белите дробове, долния генитален тракт, мозъка, черния дроб, бъбреците и стомашно-чревния тракт.

Патология

Класическото описание на гестационната трофобластична тъкан е „грозде“. Микроскопски може да се наблюдава дифузно вилозно разширение с хидропични промени. Почти винаги има някаква степен на цитологична атипия, като много клетки са митотично активни. Ще присъстват и централни цистерни, както и трофобластна хиперплазия. Стромални промени като стромален муцин и апоптоза се появяват рано и могат да помогнат за поставяне на диагнозата. Отделните типове ще бъдат разгледани по-подробно в отделни статии.

Прогноза

Неметастатичните заболявания на трофобласта имат степен на излекуване близо 100% при лечение с химиотерапия. Метастатичните има степен на излекуване близо 100% при лечение с химиотерапия.

Понастоящем прогнозата и лечението се решават, като се използва прогнозната оценка на Световната здравна организация. Пациентите с оценка 6 или по-малко имат отлична прогноза и първоначално се лекуват с единична химиотерапия. Пациентите с оценка по-висока от 6 имат прогноза, подобна на тази на пациенти, класифицирани по-рано с метастатично заболяване с висок риск. Тези пациенти с високорисково заболяване се лекуват първоначално с многоагентна химиотерапия. Пациентите с оценка от 5-6 имат по-голяма вероятност да не успеят първоначалната химиотерапия с единично средство, но обикновено се постига пълен отговор при преминаване към алтернативно средство, ако серумният човешки хорионгонадотропинов хормон е под 300 единици/литър.

Вероятността за късен рецидив, след като пациентът е в ремисия (нормални серумни бета-hCG титри) за 1 година, е по-малък от 1%. Платирането или повишаването на серумните нива на човешки хорионгонадотропинов хормон през периода на последващи грижи може да показва нормална вътрематочна бременност или гестационна трофобластна болест със или без метастази.

Етопозидът е свързан с повишен риск от развитие на левкемия. Трябва да се използва само при пациенти с високорисково заболяване. Честотата на анормалните бременности (спонтанни аборти, мъртвородени) е по-висока, ако последваща бременност настъпи в рамките на 6 месеца след приключване на химиотерапията, в сравнение с бременностите, които настъпват след 12 месеца.

4.0/5 6 оценки

Подраздели на Заболявания на трофобласта

  • Трофобластен тумор на плацентарното място

  • Епителиоиден трофобластен тумор

  • Хориокарцином

  • Мола хидатидоза

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470267/
https://en.wikipedia.org/wiki/Gestational_trophoblastic_disease
https://emedicine.medscape.com/article/279116-overview#a7
https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/guidelines/gtg_38.pdf
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1576/toag.5.3.130



Коментари към Заболявания на трофобласта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 05 December 2019 в 21:10
    Коментирайте "Заболявания на трофобласта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на бременността

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах