Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на панкреаса

Клинична патология на панкреаса

от 03 фев 2012г., обновено на 01 авг 2018г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на панкреаса - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Панкреасът е жлезист орган в храносмилателната система и ендокринната система. Намира се в коремната кухина зад стомаха. Това е ендокринна жлеза, която произвежда няколко важни хормона, включително инсулин, глюкагон, соматостатин и панкреатичен полипептид, всички, от които циркулират в кръвта. Панкреасът е също и храносмилателен орган, който отделя панкреатичен сок, както и храносмилателни ензими, които подпомагат храносмилането и усвояването на хранителните вещества в тънките черва. Панкреасът е известен като смесена жлеза.

Той има лентовидна форма с дължина 12-15 сантиметра и тегло от 60 до 100 грама. Анатомотопографски той се разделя на три части: глава, тяло и опашка. Главата е включена в извивката на дванадесетопръстника и е разположена ретроперитонеално на равнището на първия и втория лумбален прешлен. Неговата опашка завършва в хилуса на слезката.

Човешкият панкреас е жлезист орган, съставен от екзокринен и ендокринен апарат. Панкреасът е секреторна структура с вътрешна хормонална роля (ендокринна) и външна храносмилателна роля (екзокринен). Ендокринната част се състои от хормонална тъкан, разпределена по дължината на панкреаса в дискретни единици, наречени острови от Лангерханс. Островите на Лангерханс имат добре установена структура и формират плътни канали през екзокринната тъкан. Екзокринната част има два главни канала, основен и допълнителен панкреасен канал.

Панкреасът съдържа тъкан с ендокринна и екзокринна роля, заемаща основно място в клинична патология на панкреаса, и това разделение е видимо и когато панкреасът се гледа под микроскоп.микроскопско изследване на панкреас

Тъканта с ендокринна роля може да се види при оцветяване като леко оцветени клъстери от клетки, наречени панкреатични островчета (наричани още острови на Лангерханс, фигура 1). Микроскопски ендокринният панкреас се представя от Лангерхансовите острови, които са струпани в особено голямо количество в опашката на панкреаса. Те са съставени от A- , B-, С - клетки, които секретират съответно глюкагон, инсулин и гастрин директно в кръвната циркулация.

Микроскопски екзокринният панкреас се разделя на ромбоидни лобули, които се отделят с помощта на съединителнотъканни септи. В тях се откриват кръвоносни и лимфни съдове, нерви и панкреатични канали.

Всеки лобул е съставен от жлези. Жлезните клетки съдържат голямо количество зимогенни гранули в горния полюс. С помощта на имунофлуоресцентна техника в тези гранули се откриват ензимите - трипсин, карбоксипептидаза и еластаза. В базалната част жлезните клетки са базофилни и тук липсват зимогенни гранули. Апикалният полюс на жлезните клетки е ориентиран към центроацинозните канали, в които се секретира тяхната продукция. Тези канали на определено равнище се сливат в по-големи, за да се оформи в крайна сметка големият панкреатичен канал.

Съществуват различни нарушения в клинична патология на панкреаса, включително остър панкреатит, хроничен панкреатит и рак на панкреаса. Панкреасът също играе роля в диабета. При диабет тип 1 бета-клетките на панкреаса вече не произвеждат инсулин, защото имунната система на организма ги е атакувала. При диабет тип 2 панкреасът губи способността си да отделя достатъчно инсулин.

Оценката на панкреатичните заболявания може да бъде трудна поради недостъпността на панкреаса. Има няколко метода за оценка на панкреаса. Първоначалните тестове на панкреаса включват физически преглед, който е труден, тъй като панкреасът е дълбоко в коремната област близо до гръбначния стълб. Кръвните тестове често са полезни при определяне дали панкреасът участва в специфичен симптом. Най-добрите рентгенографски тестове за оценка на структурата на панкреаса включват компютърна томография, ендоскопски ултразвук и ядрено-магнитен резонанс. Тестовете за оценка на панкреатичните канали включват ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография и магнитно резонансна холангиопанкреатография. Съществуват и случаи, при които хирургичното изследване е единственият начин да се потвърди диагнозата на панкреасната болест.

Още по темата:
  • Клинична патология на токсоплазмоза Клинична патология на токсоплазмоза
  • Клинична патология на гърдата Клинична патология на гърдата
  • Клинична патология на сифилис Клинична патология на сифилис
  • Клинична патология на кандидоза Клинична патология на кандидоза
3.5/5 4 оценки

Подраздели на Клинична патология на панкреаса

  • Клинична патология при остър панкреатит

  • Клинична патология при хроничен панкреатит

  • Клинична патология при захарен диабет

  • Клинична патология при тумори на панкреаса

  • Клинична патология при кисти на панкреаса

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОБЩА ПАТОЛОГИЯ ТОМ I ПЕТО ИЗДАНИЕ - СТЕНО
36.00лв.

ОБЩА ПАТОЛОГИЯ ТОМ I ПЕТО ИЗДАНИЕ - СТЕНО

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 30 мл
5.10лв.

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 30 мл

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 100 мл
12.60лв.

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 100 мл

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 30 мл
5.10лв.

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 30 мл

ГЛЮКОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
15.40лв.

ГЛЮКОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 100 мл
12.60лв.

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 100 мл

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1915993/
https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1569&sectionid=95970204
https://librepathology.org/wiki/Pancreas
https://en.wikipedia.org/wiki/Pancreas


Коментари към Клинична патология на панкреаса

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на панкреаса
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 13:05
    Коментирайте "Клинична патология на панкреаса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Лечение при панкреатит
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Да преборим диабет тип 2 с хранителни добавки и билки
  • Билки при остър панкреатит
  • Дренаж на абсцес
  • Берберин - новата алтернатива при диабет
  • Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография
  • Алтернативно лечение на диабет
  • Амилаза в кръвта
  • Функция и хормони на задстомашната жлеза

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах