Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на панкреаса Клинична патология при кисти на панкреаса

Клинична патология при кисти на панкреаса

от 01 авг 2018г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология при кисти на панкреаса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Кистите на панкреаса представляват част от клинична патология на панкреаса, която е често срещана. Те представляват кухини, които могат да се образуват в панкреатичния паренхим, като невинаги са свързани с каналчестата система на жлезата. Различават се вродени и придобити кисти на панкреаса, които от своя страна, биват истински (ратенционни, дизонтогенетични и неопластични) кисти и псевдокисти (посттравматични и дегенеративни).

Вродени кисти се наблюдават при муковисцидоза. Панкреасът е един от най-ранните и най-често засегнатите органи при пациенти с муковисцидоза. Изследването на патогенезата на панкреасната болест е ограничено при пациенти с кистична фиброза поради ранното му клинично начало, съпътстващи заболявания и липса на тъканни проби от ранните фази на заболяването.

Муковисцидозата (хроничната кистична панкреатична фиброза) е наследствено заболяване, което се предава по автозомно-рецесивен път. Засяга кърмаческата, юношеската и младата възраст. Заболяването се характеризира с продукция на вискозна слузна секреция на мукозните и серозните жлези. Високият вискозитет на секрета на мукозните жлези запушва малките и средните канали, като нарушава нормалния отток. Това довежда до дилатация на каналите с развитие на възпалителен и перидуктален фибропластичен процес. Заболяването засяга панкреаса, слюнчените и потните жлези, белите дробове, черния дроб и тънкото черво.

Кистозна фиброза се причинява от дефекти в гена, който кодира протеинов трансмембранен регулатор на проводимостта, който функционира като хлорен канал и се регулира от цикличен аденозин монофосфат. Мутациите в този ген водят до аномалии на хлоридния транспорт през епителните клетки върху лигавичните повърхности. Дефектният протеинов трансмембранен регулатор на проводимостта води до понижена секреция на хлорид и повишена ре-абсорбция на натрий и вода през епителните клетки.

Някои стомашно-чревни проблеми при пациенти с кистозна фиброза се дължат на неспособността на панкреаса да доставя храносмилателни ензими в червата. Тъй като обемът на секрецията на панкреатичните ензими намалява, панкреаса отделя дебела слуз, която пречи на панкреасните канали и обемът на ензимите, които могат да се секретират, става още по-малък. Тази промяна причинява малобсорбция на протеините и повлиява абсорбцията на мастноразтворими витамини А, D, Е и К. Добавките на панкреатичния ензим, които приемат много пациенти с кистозна фиброза, могат да увредят абсорбцията на желязо.

Макроскопски картината в панкреаса варира от почти нормална жлезна тъкан до множество кистични образувания, които проминират над повърхността на жлезата. Тези кисти се разпределят дифузно в главата, тялото и опашката на панкреаса. Тъканта между кистите е силно уплътнена, със сивобелезникав цвят, което се дължи на разрасналата тъкан. Кистите са изпълнени с вискозен секрет.микроскопско изследване на кисти на панкреаса

Микроскопски се установяват различни по степен разширени канали, изпълнени с еозинофилни слузни запушалки. Около каналите е разраснала пръстеновидно съединителна тъкан, инфилтрирана предимно с лимфоцити, фибробласти и фиброцити (фигура 1). В интерстициума се наблюдава картината на мастна инфилтрация (липоматоза). В някои от кистично разширените канали могат да се наблюдават микролити. Освен панкреаса са засегнати слюнчените жлези, белите дробове, червата и други.

Истински кисти на панкреаса се срещат сравнително по-рядко в клиничната и патоморфологичната практика. Ретенционни кисти възникват в резултат на обтуриране на жлъчните канали след възпалителни и фибропластични процеси. Макроскопски най-често те са единични и достигат различна големина, като стената им всъщност представлява стена на панкреатичен канал.

Неопластични кисти, които могат да бъдат доброкачествени (кистаденоми) или злокачествени. Развиват се в разклоненията на главния канал на панкреаса.

Псевдокистите най-добре се определят като локализирани флуидни колекции, които са богати на амилаза и други панкреатични ензими, които имат не-епителизирана стена, състояща се от фиброзна и гранулационна тъкан и обикновено се появява няколко седмици след началото на панкреатит.

Панкреатичните псевдокисти могат да бъдат единични или множествени. Многобройни кисти се наблюдават по-често при пациенти с алкохолизъм и те могат да бъдат множествени в около 15% от случаите. Размерът варира от 2 до 30 сантиметра. Около една трета от псевдокистите се проявяват в главата на жлезата и две трети се появяват в опашката. Течността в тях е добре охарактеризирана като прозрачна или водна, или може да бъде ксантохромна. Течността в псевдокистите обикновено съдържа много големи количества амилаза, липаза и трипсин, въпреки че нивото на амилазата може да намалее с течение на времето.

Патогенезата изглежда произтича от нарушения на панкреатичния канал поради панкреатит и екстравазация на ензимния материал. Две трети от пациентите с псевдокисти имат видими връзки с панкреаса. Причината за псевдокистите е паралелна причина за остър панкреатит. 75-85% от случаите са причинени от панкреатит, свързан с алкохол или жлъчни камъни. При децата често се свързват с травми.

Макроскопски ясно образуваните псевдокисти имат тънки стени и са изпълнени с кашава детритна материя. Псевдокистите, които са персистирали продължителен период от време, имат сравнително по-дебели стени, изградени от съединителна тъкан и изпълнени с водниста течност, която може да бъде бистра или мътна.микроскопско изследване на кисти на панкреаса

Хистологичните находки варират с възрастта, защото по-старите кисти имат по-дебели стени с повече колаген. Етиологията на кистата не променя хистологията. Псевдокистите по дефиниция нямат епителна лигавица. Лигавицата обикновено се състои от гранулационна тъкан, възпалителни клетки и фиброзна тъкан (фигура 2). С прогресията, стената на псевдокистата може да стане плътно фиброзна и да показва ниско ниво на васкуларност. В допълнение, панкреатичният паренхим може да присъства в или близо до влакнестата стена на псевдокистата и може да има атрофичен външен вид. Липсва течна некроза, характеристика, която помага за отделянето на псевдокисти от панкреатичните абсцеси. Псевдокистите могат или не могат да показват доказателства за комуникация с основната система на панкреатичните канали.

Още по темата:
  • Зрял кистичен тератом Зрял кистичен тератом
  • Езофагеални кисти Езофагеални кисти
  • Клинична патология при тумори на панкреаса Клинична патология при тумори на панкреаса
  • Злокачествени тумори на панкреаса Злокачествени тумори на панкреаса
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ
18.90лв.

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

БИОДОКТОР ФЕМИНО - ЗА ЖЕНСКА ПОЛОВА СИСТЕМА солуцио 50 мл.
13.70лв.

БИОДОКТОР ФЕМИНО - ЗА ЖЕНСКА ПОЛОВА СИСТЕМА солуцио 50 мл.

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл
42.00лв.

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60
19.80лв.

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60

ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР
23.50лв.

ДИАФУНГИ капсули 330 мг * 90 ДР. БИОМАСТEР

БИОДОКТОР ПРО ДИАБЕТО ЗА ЗАДСТОМАШНАТА ЖЛЕЗА 50 мл
13.70лв.

БИОДОКТОР ПРО ДИАБЕТО ЗА ЗАДСТОМАШНАТА ЖЛЕЗА 50 мл

Библиография

http://www.archivesofpathology.org/doi/full/10.1043/1543-2165-133.3.423?code=coap-site
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633181/
https://www.cysticfibrosisjournal.com/article/S1569-1993(17)30819-6/fulltext
https://emedicine.medscape.com/article/1001602-overview
https://emedicine.medscape.com/article/184237-overview#a6
https://emedicine.medscape.com/article/184237-workup#c11


Коментари към Клинична патология при кисти на панкреаса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология при кисти на панкреаса
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:23
    Коментирайте "Клинична патология при кисти на панкреаса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на панкреаса
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Лечение при панкреатит
  • Билки при остър панкреатит
  • N90.7 Киста на вулвата
  • Амилаза в кръвта
  • Берберин - новата алтернатива при диабет
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Изследване на липаза
  • Заместително лечение с панкреасни ензими
  • КП № 74 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ХЕПАТОБИЛИАРНАТА СИСТЕМА, ПАНКРЕАСА И ПЕРИТОНЕУМА
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Депресия и съмнения за рак на панкреаса - има ли връзка?

преди 1981 дни, 4 часа и 17 мин.

Панкреатит и заболявания на панкреаса

преди 2347 дни, 2 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival