Клинична патология при тумори на панкреаса
Туморите на панкреаса, в зависимост от тяхната биология и морфология, се разделят на произхождащи от екзокринната и от ендокринната част на жлезата.
Туморите на ендокринния панкреас, част от които са хормонално активни, се срещат сравнително рядко. Те произхождат от A-, B-, D- и PP - клетките на Лангерхансовите острови. Приема се, че туморите произлизат от мултипотентни стволови клетки, които от своя страна се диференцират в специфични клетки. По този начин може да се обясни наличието на тумори, съставени от няколко вида клетки, секретиращи различни видове пептиди.
Понастоящем функциониращите тумори на панкреаса е прието да се делят на две групи:
- Ортоендокринни - група новообразувания от A-, B-, D- и PP - клетките на Лангерхансовите острови, които секретират гликоген, инсулин, соматостатин и панкреатичен пептид.
- Параендокринни - клетъчния произход на тези тумори е недоизяснен докрай. Известно е, че този вид тумори не са от B-клетъчен тип. Към тях се отнасят тумори секретирани гастрин (гастрином), вазоактивен интестинален пептид - випом, както и тумори с клинична картина на карциноиден синдром.
Макроскопски този вид тумори най-често представляват капсулирани възли, които най-често са единични, но могат да бъдат и множествени. Имат различна големина диаметър от 5 до 15 сантиметра. Микроскопски са изградени от клетки с добре оцветени ядра, които се подреждат в повлекла и трабекули, а могат да образуват и жлезни лумени.
Инсулиномите са едни от най-често срещаните тумори. Разпологат се в тялото и опашката на панкреаса. Глюкагоном, който в голям процент от случаите е злокачествен се среща значително по-рядко. Тези тумори се проявяват клинично със сложен симптомокомплекмплекс, който може да включва дерматит, диабет, анемия, загуба на тегло и други.
Тумори на екзокринния панкреас се срещат също рядко.
Различаваме доброкачествени и злокачествени тумори на панкреаса.
Доброкачествени тумори на екзокринния панкреас, произхождат от епитела на каналите и се наричат кистаденоми. Макроскопски кистаденомите се локализират най-често в опашката на панкреаса и могат да стигнат до 30 cантиметра в диаметър. Микроскопски стената на тези кистични тумори е тапицирана от кубичен или сплеснат епител. При диспластични промени кистаденомът може да малигнизира и да премине в кистаденокарцином.
Рак на панкреаса (carcinoma glandulae pancreatis) представлява злокачествен тумор изхождащ от панкреасната жлеза.
Рисковите фактори за възникването на злокачествени тумори на панкреаса са: тютюнопушене, захарен диабет, хроничен панкреатит, храни богати на животински мазнини, алкохол.
Наблюдава се в зряла и напреднала възраст, като мъжете боледуват по-често от жените. В 70% от случаите се открива в главата на панкреаса. Рак на панкреаса се разпространява чрез пряка инвазия на околните структури, като например мускулите и костите на коремната стена или в тънките черва (дванадесетопръстника).
Макроскопски тумора най-често представлява възловидно образувание с размери, които могат да стигнат до 10 cантиметра в диаметър. Невинаги туморът е добре ограничен от околния паренхим. По-често е плътен, със сивобелезникав цвят, а по-рядко е желеподобен.
Най-големи размери достигат карциномите на тялото и опашката на панкреаса. Карциномът на главата на панкреаса прораства в главния канал или инфилтрира стената на дванадесетопръстника, като създава диференциално диагностични трудности с карцинома на папилата на Vater.
Микроскопски карциномът на панкреаса е аденокарцином, който произхожда от епитела на каналите и рядко от този на ацините. Може да бъде и желатинозен аденокарцином. Метастазира по-кръвен и лимфен път.
Подраздели на Клинична патология при тумори на панкреаса
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН D ЗА ДЕЦА таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниМАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN
ЕНЬОВЧЕ СТРЪК
ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 100 мл
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
ГЛЮКОНОРМ ПЛЮС таблетки * 120 ТОШКОВ
Библиография
http://atlasgeneticsoncology.org/Tumors/PancreaTumOverviewID5054.html
https://medlineplus.gov/pancreaticcancer.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3336887/
http://pathology.jhu.edu/pc/BasicTypes2.php?area=ba
Коментари към Клинична патология при тумори на панкреаса