Псевдокиста на задстомашната жлеза МКБ K86.3
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Псевдокиста на задстомашната жлеза представлява наличието на течна колекция ограничена и локализирана около панкреасната тъкан. Самият панкреас представлява ендокринен орган, намиращ се в ретроперитонеалното пространство зад стомаха. Той произвежда течности, които преминават през канал в тънките черва. Също така секретира хормони, които контролират нивата на кръвната захар
Най-честата причина за образуването на панкреасни псевдокисти е панкреатит. Панкреатит възниква, когато има остро или хронично възпаление на панкреасната тъкан. Това води до неговото увреждане и образуване на колекции от течност. Те се наричат панкреатични псевдокисти.
Псевдокистите се различават от истинските кисти на панкреаса. Истинската киста е затворена, капсулирана структура. Именно капсулата ги отделя от другите органи и структури. При псевдокистите липсва тази капсула от епителни клетки. Голяма част от пациентите прекарали остър или хроничен панкреатит, развиват псевдокиста на задстомашната жлеза.
Според причината на възникването, псевокистите могат да се класифицират на:
Честота
Псевдокистите на панкреаса могат да засягат хора на всяка възраст. Честотата е по-висока при мъжете, отколкото при жените. Разпространението при прекаран остър панкреатит варира от 5% до 16%. Псевдокистите обикновено са по-чести при хроничен панкреатит, с честота на заболеваемост между 20% и 40%. Това се дължи на дългото протичане на заболяването, което създава повишен риск от увреждане на панкреатичните канали с фиброза, конкременти и др.
Причини
Псевдокиста на задстомашната жлеза се образува, когато клетките на панкреаса се възпалят или наранят и панкреатичните ензими водят до индукция на един процес, наречен самосмилане на самата жлеза. Това води до патологични необратими промени в панкреасната тъкан.
Най-честите причини за образуването на псевдокисти са остър и хроничен панкреатит, като честотата при хроничния е значително по-висока.
Наличието на конкременти в жлъчния мехур и прекомерната консумация на алкохол са също често срещани причини за образуването на кисти. Някои други причини включват:
- Нараняване или травма на панкреаса
- Инфекция на панкреаса
- Тумор на панкреаса
- Високи нива на калций в кръвта
- Високи нива на мазнини в кръвта (хиперхолестеролемия)
- Увреждане на панкреаса от лекарства
- Автоимунни заболявания
- Кистозна фиброза (муковисцидоза)
Патофизиология
Кистите представляват кухини, изпълнени с различен по вид секрет - от прозрачен и бистър, до кръвенист, зеленикаво - кафяв и мътен. Имат различно дебела стена. Макроскопски в началната фаза представляват овална формация с мека, нестабилна стена. Когато срокът на образуване на псевдокиста на задстомашната жлеза след прекаран деструктивен панкреатит е къс, стената на кистата е тънка.
В напредналите стадии във формирането, стената на кистата става по-дебела и представлява уплътнена съединителна и фиброзна тъкан, които формират капсулата на псевдокистата. Тъканите в съседство с кистата реагират с възпалителен процес и тази защитна реакция ограничава разливането на панкреатичните секрети. За разлика от истинските кисти, псевдокистите не са покрити от вътрешната страна с продуциращ епител. В някои случаи те са свързани с панкреатичните канали и тогава съдържимото им е с висок ензимен потенциал. Когато не са свързани с панкреатични канали, постепенно ензимите се резорбират и течността на кистата става бедна на ензими.
Понякога съдържимото им се инфектира и се развива картината на ретроперитонеален гнойно - възпалителен процес, септикопиемия, сепсис. В някои случаи обаче, кистите могат да се само дренират към главния панкреатичен канал и да изчезнат.
Симптоми
След прекаран остър панкреатит или травма в горна част на корема може да се появи видима или палпираща се формация. Тя може да бъде леко болезнена и да се осети флуктуация. Като съпътстващи симптоми могат да се появят субфебрилитет и фебрилитет и отслабване на тегло.
В зависимост от големината и разположението на псвевдокистите в клиничната картина са преобладаващи симптоми от засягане на стомашно - чревния тракт.
Възможни са оплаквания дължащи се на избутване на дванадесетопръстника и ангажиране на стената му от възпалителния процес.
Възможно е прирастване към стомашната стена, нарушаване на стомашната перисталтика с гадене и повръщане, а при пробив на кистата - повръщане на съдържимото на кистата и нейно ликвидиране.
Ангажиране на тънко и дебело черво предизвиква чревни смущения - диария, запек, влошено усвояване на храната със стеаторея и креаторея, които се дължат на увредения паренхим на панкреаса. Компресия на холедоха води до холестаза и иктер.
В своето развитие псевдокистата може да се усложни с инфекция на съдържимото и да доведе до супурация с клиника на интраабдоминален абсцес.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, анамнестичните данни за прекаран панкреатит или коремна травма. От лабораторните изследвания може да се установи левкоцитоза, ускорена утайка, нарушен глюкозен толеранс и развитие на диабет. Голяма диагностична стойност имат ехографията, компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс. Чрез ултразвуковото изследване може да се установи локализацията на кистата и евентуалната и комуникация с главния панкреатичен проток.
Това е от голямо прогностично значение и основен фактор в лечебния подход. Ултразвуковото изследване уточнява дебелината на стената, характеристиката и обема на съдържимото, съседството и комуникацията с органи и съдове. КАТ и ЯМР имат подобна диагностична стойност, и се използват при неясни случаи и за уточняване. Диагностична пункция под ехографски контрол може да бъде и лечебна с поставяне на външен дренаж.
Диференциална диагноза
В диференциалната диагноза на псевдокиста на задстомашната жлеза влизат следните заболявания:
- Пептична язва на стомах и дуоденум
- Рак на стомаха
- Чревна обструкция
- Остър миокарден инфаркт
- Рак на панкреаса
- Истински кисти на панкреаса
Лечение
Лечението е разнообразно и изисква квалификация и компетентност. В период на развитието на псевдокистите те се лекуват консервативно със спазмолитици, аналгетици, антипиретици и основно със соматостатин или октреотид. Като алтернативен метод на хирургичното лечение е пунктиране на кистата. Най-подходящото лечение на псевдокистите са оперативните резекции. Противопоказаните за оперативно лечение псевдокистите се лекуват с анастомоза с най-близко прилежащия орган гастроинтестиналния тракт. При нагноили кисти в съображение идват и външните дренажи.
Усложнения
Псевдокистите могат да причинят сериозни усложнения. При някои пациенти те дори могат да доведат до смърт, ако не бъдат лекувани мигновено. Възможните усложнения включват:
- Инфектиране на псевдокистите - това може да доведе до сепсис или шок.
- Запушване на жлъчния канал (дуктус холедохус) - това води до иктер или състояние, при което пациентите имат пожълтяване на кожата и очите.
- Портална хипертония - повишаване на налягането в порталната вена.
- Руптура на киста
- Чревна непроходимост (илеус)
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pancreatic-pseudocysts
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557594/
https://en.wikipedia.org/wiki/Pancreatic_pseudocyst
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-is-a-pseudocyst
https://emedicine.medscape.com/article/184237-overview
Коментари към Псевдокиста на задстомашната жлеза МКБ K86.3