Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Бактериология Спирохети

Спирохети (Spirochaetaceae)

от 15 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Спирохети (Spirochaetaceae) - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Спирохетите представляват раздел, включващ две семейства от микроорганизми:

  1. Leptospiraceae, с род Leptospira;
  2. Spirohaetaeae, към който принадлежат родовете Treponema и Borrelia.

Към рода Лептоспира принадлежат видовете L. interrogans, причиняващ лептоспирози при човека и животните и L. biflexa.

Към род Трепонема се отнасят видовете:

  • T. pallidum;
  • T. pallidum spp. pallidum;
  • T. pallidum spp. endemicum;
  • T. pallidum spp. pertenue.
  • T. carateum;
  • T. denticola;
  • T. orale;
  • T. minutum.

T. pallidum и T. pallidum spp. pallidum са причинителите на сифилис, причинител на тропическата болест фрамбезия е T. pallidum spp. pertenue, а на болестта пинта - T. carateum.

Родът Borrelia включва видовете:

  • B. recurentis;
  • B. duttonii;
  • B. burgdorferi;
  • B. garinii.

Лаймската болест се причинява от Борелия бъргдорфели, а въшковият възвратен тиф от Борелия рекурентис.

Морфологична характеристика

Спирохетите са Грам-отрицателни, подвижни, спирално извити бактерии. Броят на извивките на спирохетите варира в отделните родове. Дължината на бактериите варира от 5 до 250 микрометра. Диаметърът им варира от 0,1 до микрометра. Трепонемите са изключително тънки (0,2) което налага тяхното наблюдение да се извършва единствено на тъмно зрително поле. Останалите спирохети се оцветяват по метода на Гимза-Романовски и се наблюдават със светлинен микроскоп. Лептоспирите притежават извити краища, поради което често се оприличават на въпросителен знак.

Спирохетите не оразуват спори и не притежават ресни, тяхната подвижност се дължи на аксиални филаменти, които представляват нишковидни структури, навити по наджлъжната ос на бактериалната клетка. Техният брой варира в отделните родове - за трепонемите 3, борелий от 7 до 30, лептоспири - 1 на брой. Движенията, които извършват спирохетите биват три вида:

  1. Ротация около надлъжната си ос;
  2. Сгъване и разгъване;
  3. Движение напред и назад.

Единствено T. pallidum притежава микрокапсула, която не се свързва с анилиновите бои и остава бледа, от тук идва името названието и бледа спирохета (pallidum - блед).

Културелни особености

Спирохетите се силно взискателни спрямо хранителните среди, различните родове се развиват при различни условия. Трепонемите са строги анаероби, с изключение на трепонема палидум, която е микроаерофил. В среди богати на албумин и цистеин се развива, но губи вирулентността си и силно изменя своята морфология.

Борелиите се култивират при микроаерофилни условия в обогатени с нативни белтъци хранителни среди и тампература на средата от 25 градуса. Дори в такива селективни среди борелиите се развиват бавно - за 7 до 10 дни.

Лептоспира се строги аероби, оптималната температура за тяхното развитие е около 28-32 градуса. В твърди хранителни среди, обогатени със серумен албумин, образуват едри колонии.

Фактори на патогенност и вирулентност

Инвазията на спирохетите се подпомага от продуцираната хиалуронидаза - ензим, разграждащ хиалуроновата киселина в клетките на гостоприемника. Друг фактор на патогенността са адхезивните разположени по клетъчната мембрана на бактериите, ахезините подпомагат прилепването към клетките на гостоприемника. Вирулентните трепонеми продуцират фибронекти и церулоплазмин, които маскират бактериалните антигени, като по този начин клетките на имунната система не успяват да го разпознаят.

Антигенна структура

Антигените на спирохетите имат липиден, протеинен и липопротеинен характер. Съществуват специфични за причинителя антигени, като и групово специфични такива.

Епидемиология

Спирохетите причиняват голям брой инфекции, разпространени в цял свят. T. pallidum причинява сифилис единствено при човека и някои видове маймуни. Източник на заразата е болният, най-вече през втория стадий на заболяването. Предаването се осъществява по полов път, при кръвопреливане, от болна майка на плода и много рядко по друг начин. Сифилисът остава преобладаващ в много развиващи се страни и в някои райони на Северна Америка, Азия и Европа. Най-високите стойности са в Южна и Югоизточна Азия, а третият най-висок процент е в районите на Латинска Америка и Карибите.

Повечето нови случаи се наблюдават при мъже и жени на възраст 20-29 години. През 2013 г. процентът на първичен и вторичен сифилис е най-висок при хора на възраст 25-29 години. Честотата на вродения сифилис се е увеличила до 11,6 случая на 100 000 живородени деца през 2014 г., най-високият брой на вроден сифилис от 2001 г. насам.

Мъжете се засягат по-често с първичен или вторичен сифилис, отколкото при жените. Тази разлика се е променила с течение на времето. През изминалото десетилетие се наблюдава рязко покачване на случаите на сифилис сред мъжете. Сред жените наблюдаваната степен на първичен и вторичен сифилис се е увеличила от 0,9 на 1,5 за 100 000 население годишно през периода 2005-2008 г. и е намаляла до 0,9 през 2013.

Borrelia burgdorferi причинява Лаймската болест. Инфекцията предтавлява ендемична зооноза с резервоар диви гризачи, птици, вълци и други диви животни. В Европа основен резервоар са кърлежите. В Азия инфекцията с Borrelia burgdorferi е докладвана в страни като Китай, Корея, Япония, Индонезия, Непал и Източна Турция. В Европа повечето лаймска болест се съобщава от скандинавските страни, Германия, Австрия и Словения. Лаймската болест в Европа се дължи главно на B. afzelii и B. garinii. Наблюдавани са и увеличения на разпространението в Полша, Германия, България, Норвегия и Финландия.

За останалите лептоспири основен източник н заразата са домашните и диви животни, а входни врати са лигавиците на устната кухина, конюнктивата и малки рани по кожата.

Патология и клинична картина

Спирохетите причиняват различни заболявания:

  • Borrelia burgdorferi - Лаймска болест;
  • T. pallidum - сифилис;
  • Leptospira - лептоспироза;
  • B. recurentis - въшков възвратен тиф.

Лаймската болест се предава чрез ухапване от кърлежи Ixodes ricinus. Входна врата е кожата. Признаците и симптомите на лаймската болест варират в зависимост от стадия на заболяването. Физическите открития при пациенти с ранно заболяване са:

  1. Еритема мигранс - Обрив;
  2. треска;
  3. миалгия;
  4. безпокойство;
  5. артралгия;
  6. главоболие.

Сифилисът се предава чрез сексуален контакт с инфекциозни лезии, от майката до плода в утробата, чрез трансфузия на кръвни продукти и понякога през ранички по кожата, които влизат в контакт с инфекциозни лезии. Ако не се лекува, той преминава през 4 етапа:

  1. първичен;
  2. вторичен;
  3. латентен;
  4. третичен.

Лептоспирозата варира в тежест от леко заболяване, което предполага вирусна инфекция до мултисистемен синдром с уникални характеристики. Тя се характеризира с внезапно настъпване на:

  • треска (38-40 °C);
  • мускулни болки;
  • главоболие;
  • ретро-орбитална болка;
  • фотофобия;
  • суха кашлица;
  • гадене и повръщане;
  • диария.

Въшковия възвратен тиф е антропоноза, която се предаве чрез дрешната въшка. Инфекция възниква едниство при размачкване на въшката в ухапаното място. След като бактериите достигнат кръвообращението се развива масивна бактериемия придружена от треска и ендотелни наранявания.

Микробиологична диагностика

Изследват се:

  1. кръв;
  2. плазма;
  3. урина;
  4. при сифилис - секрет от шанкъра;
  5. пунктат от лимфни възли.

За диагностика на сифилис серологичната диагностика е средство на избор, също така се прилагат тестове за IgG и IgM.

Лечение

Пеницилин е средство на избор при голяма част от спирохетите инфекции, също тетрациклините и еритромицинът.

5.0/5 7 оценки

Подраздели на Спирохети

  • Трепонеми

  • Борелии

  • Лептоспири

Библиография

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Spirochaeta
https://emedicine.medscape.com/article/229461-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/229461-overview#a2
https://emedicine.medscape.com/article/330178-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/330178-overview
https://emedicine.medscape.com/article/220563-overview

Коментари към Спирохети (Spirochaetaceae)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спирохети (Spirochaetaceae)
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 07:50
    Коментирайте "Спирохети (Spirochaetaceae)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Бактериология
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2297 дни, 14 часа и 37 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2949 дни, 14 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 18 часа и 13 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 10 часа и 26 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 29 дни, 20 часа и 59 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 17 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕМУТОПИК ЛИПОГЕЛ 30 мл

ОСТРОВИТ МОРСКИ КОЛАГЕН 200 г

ЕКВИЛИБРА КРЕМ ПРОТИВ БРЪЧКИ С АРГАНОВО МАСЛО 50 мл

ЖАВАЛАТ ЙЕРБА МАТЕ капсули * 60

ЖАВАЛАТ КИСЕЛЕЦ (СЕМЕНА) капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:30:21

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: Нина Колева от 08 май 2025г. в 14:51:32
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival