CA 19-9 туморен маркер
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
› Необходима ли е предварителна подготовка?
› Метод на провеждане на изследването:
› Какво ще усещате по време на изследването?
› Има ли рискове от провеждането на изследването?
› Резултати от проведеното изследване:
› Кога не трябва да провеждате изследването?
Въведение
СА 19-9 (cancer antigen 19-9), известен още като раков антиген 19-9, карциномен антиген 19-9, карбохидратен (въглехидратен) антиген 19-9, представлява туморен маркер, който се използва предимно при случаите, свързани със злокачествено новообразувание на панкреаса (задстомашна жлеза).
Карбохидратен антиген СА 19-9 е протеин (белтък), който се среща по повърхността на някои ракови клетки.
СА 19-9 е повишен при 70-95% от хората с напреднал стадий на карцином на панкреаса, но стойностите му могат да бъдат повишени и при други доброкачествени и злокачествени заболявания.
Малки количества от СА 19-9 се установяват и в кръвта на здрави индивиди.
Подробна информация за туморните маркери — видове, референтни стойности и заболявания, при които се изследват, ще намерите при:
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
Показанията за изследването на карбохидратен антиген 19-9 включват:
- Скринингово изследване за ранно откриване на рак на задстомашната жлеза (панкреас):
Редица специалисти обаче не препоръчват използването на СА 19-9 като скринингов тест за рак на панкреаса.
Чувствителността на маркера (68-93%) и неговата специфичност (76-100%) са недостатъчни за поставянето на точна диагноза.
Освен при карцином на панкреаса, стойностите на СА 19-9 могат да бъдат повишени (фалшиво положителни) и при хора, които са здрави, при доброкачествени новообразувания, както и при други злокачествени състояния.
Нивата на СА 19-9 обаче е възможно да не бъдат повишени при пациенти с малки тумори на панкреаса или при тумори в начален стадий на развитие.
Приблизително 5% от населението не произвежда СА 19-9.
Следователно, основното приложение на СА 19-9 е да се установи дали панкреасен тумор секретира този туморен маркер.
Изображение: Scientific Animations Inc., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
- СА 19-9 туморен маркер може да се назначи заедно с други изследвания — например карциноембрионален антиген (СЕА), билирубин и/или други чернодробни изследвания — при наличието на симптоми, насочващи към злокачествено заболяване на панкреаса.
Тези симптоми включват:- коремна болка;
- гадене;
- загуба на тегло;
- жълтеница
- За разграничаване на злокачествено заболяване на задстомашната жлеза от друго заболяване на жлезата;
- За предоперативна оценка на резектабилността (операбилността) на тумора и оценка на следоперативните резултати при злокачествено заболяване на панкреаса.
Резектабилността е основният прогностичен фактор на преживяемостта.
ЦА 19-9 не трябва да се използва като самостоятелен показател за определяне на резектабилността и постоперативните резултати.
- За ранно откриване на рецидиви при рак на панкреаса:
Възможно е туморният маркер СА 19-9 да спомогне за ранно диагностициране на рецидив, още преди физикално изследване или образна диагностика.
Въпреки това обаче карциномен антиген СА 19-9 не може да се използва като самостоятелен показател за поставяне на окончателна диагноза, като резултатите трябва да бъдат потвърдени с помощта на методите за образна диагностика и/или вземане на малко количество тъкан за изследване с микроскоп (биопсия).
- За проследяване на ефективността от лечението при рак на панкреаса;
- При злокачествено новообразувание на дебелото черво:
За момента обаче няма достатъчни данни, които да препоръчват използването СА 19-9 за скрининг, диагноза, стадиране и проследяване на лечението при пациенти с колоректален карцином;
- В някои случаи изследването на СА 19-9 се назначава, когато има съмнения за хепатобилиарен (жлъчно-чернодробен) карцином и/или обструкция (запушване) на жлъчните пътища:
Неракови причини за запушване на жлъчните пътища могат да доведат до много високи нива на раков антиген 19-9, които се понижават при премахване на причината за обструкция.
В тези случаи е добре да се изчака най-малко 1-2 седмици след премахване на обструкцията, преди повторно изследване на туморния маркер.
Необходима ли е предварителна подготовка
12 часа преди това изследване не трябва да приемате мултивитамини или хранителни добавки, съдържащи витамин В7 (биотин).
Препоръчително е първото изследване да се направи преди започване на терапия, а при проследяване — минимум 15 дни след оперативна интервенция, лъчетерапия или химиотерапия.
Метод на провеждане на изследването
При изследването на туморен маркер СА 19-9 е необходимо да се вземе венозна кръв, като повече информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите при:
За кръвната проба е необходима епруветка за серум с гел, след което епруветката с кръв се центрофугира и отделеният серум се изследва за ЦА 19-9.
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което ще усетите по време на вземането на кръв при изследване на СА 19-9 туморен маркер, ще намерите при:
Изображение: www.freepik.com
Има ли рискове от провеждането на изследването
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването на въглехидратен антиген CA 19-9 могат да варират между различните лаборатории.
Резултатите обикновено са готови за 24 часа.
Нормални стойности:
Референтни стойности на СА 19-9: < 35 U/ml (единици на милилитър)
Отклонения от нормата:
Повишени нива на раков антиген СА 19-9 могат да се установят и при здрави хора, както и при доброкачествени състояния, като например:
- обструкция (запушване) на жлъчните пътища;
- холангит;
- възпалително заболяване на червата;
- остър и хроничен панкреатит;
- цироза на черния дроб;
- кистозна фиброза;
- заболяване на щитовидната жлеза;
Повишени нива на СА 19-9 могат да се наблюдават при различни злокачествени заболявания, включително:
- карцином на жлъчните пътища;
- колоректален карцином;
- карцином на стомаха;
- овариален карцином (рак на яйчниците);
- хепатоцелуларен карцином;
- езофагеален (на хранопровода) карцином;
- карцином на панкреаса;
Най-високи стойности на СА 19-9 са наблюдавани при злокачествено заболяване на екзокринния (секретиращ храносмилателни ензими) панкреас.
Около 95% от случаите с рак на панкреаса са от този тип.
Високите стойности на този туморен маркер могат да се използват като предиктивен (прогностичен) показател за състоянието на пациента.
Постоперативното (след операцията) понижаване или нормализиране на стойностите на СА 19-9 е свързано с по-голяма продължителност на живота.
Кога не трябва да провеждате изследването
Преди изследването (12 часа) не трябва да се приемат мултивитамини или други препарати съдържащи витамин В7 (биотин).
Заглавно изображение: www.freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Лабораторни изследвания
- Туморни маркери
- Биопсия на гърда
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Д-р Денислав Исидоров Белинов, д.м.
- Биопсия на лимфни възли
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- Гъба Чага - пазител на здравето и лечител на рак
- Самоизследване на гърдата
- Минералната вата може да предизвика рак
- Д-р Нина Хаясетдинова
Коментари към CA 19-9 туморен маркер
Илина Дикова
Нивото на туморния маркер СА 19-9 непрекъснато ми се увеличава . Миналата година беше 1600 , а сега е 8400. Правиха ми пет скенер и нищо не откриха . Какви други изследвания трябва да направя? Благодаря предварително!
Здравейте! Нивата на СА 19-9 могат да бъдат завишени при различни доброкачествени и злокачествени състояния, които са посочени в статията „CA 19-9 туморен маркер“, като няма как конкретно да се посочи къде е проблемът.
Ето защо е необходимо да посетите лекар, който чрез подробно снета анамнеза и физикален преглед ще прецени кои са най-подходящите изследвания и най-правилното поведение в конкретния случай.
Нивото на туморния маркер СА 19-9 непрекъснато ми се увеличава . Миналата година беше 1600 , а сега е 8400. Правиха ми пет скенер и нищо не откриха . Какви други изследвания трябва да направя? Благодаря предварително!
Стояна Димитова
Маркера ми е завишен при стойност 37 чоя е 55 ... правила съм всички изследваня гастро и колоноскопии КТ но маркера остава завишен. На какво може да се дължи това? Благодаря!
Здравейте! По-честите причини за повишени стойности на СА 19-9 са посочени в статията. Имайте предвид, че при малък процент от хората стойността на нивата на маркера може да са завишени, а те да са клинично здрави. Освен това СА 19-9 не може да се използва като самостоятелен показател за поставяне на диагноза, а трябва да се съчетае с други методи за изследване.
Маркера ми е завишен при стойност 37 чоя е 55 ... правила съм всички изследваня гастро и колоноскопии КТ но маркера остава завишен. На какво може да се дължи това? Благодаря!
Антоанета Борисова
Сойността на маркера С19-9 ми е нормална-10.5. Защо тогава имам всичките симтоми за рак на панкреаса-отслабнах,гади ми се,втриса ме,оригвам се постоянно,имам тъпа коремна болка.
Здравейте! CA 19-9 туморен маркер не може да се използва като самостоятелен показател за поставяне или отхвърляне на диагноза, като резултатите трябва да бъдат потвърдени с помощта на методите за образна диагностика и/или вземане на малко количество тъкан за изследване с микроскоп (биопсия).
Ето защо е необходимо да се консултирате с лекар, който на основата на подробна анамнеза, физикален преглед и допълнителни изследвания ще определи причината за Вашите оплаквания.
Сойността на маркера С19-9 ми е нормална-10.5. Защо тогава имам всичките симтоми за рак на панкреаса-отслабнах,гади ми се,втриса ме,оригвам се постоянно,имам тъпа коремна болка.