Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Плазмафереза Възстановителни процедури

Плазмафереза

от 03 дек 2019г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Плазмафереза - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Многобройните иновативни и подобрени класически методи на терапия са в полза на пациентите при голям брой, различни по тежест и етиология заболявания.

С времето се усъвършенстват някои от старите техники, доказали своята ефективност с времето, като успоредно с това се влагат много усилия и изследвания в създаването на нови, по-добри, по-удобни, по-безопасни технологии за облекчаване на симптомите при болните.

Въведеният в експерименталната практика метод на терапия през 1914 година, известен тогава като плазмообмен и приложен при хора за първи път през 1960 година, е доказал своите многобройни ползи в терапията на множество заболявания, предимно с автоимунна генеза.

Какво представлява методът плазмафереза?

Терминът е с гръцки корени, като в буквален превод означава отстраняване, извличане на плазма (аферезис от гръцки означава извличам).

По същество представлява процес на отделяне на течната съставка на кръвта (плазмата) от кръвните клетки, като за целта се прилагат различни методики.

Обикновено плазмата се замества с друг разтвор (най-често албумин или физиологичен разтвор) или се подлага на терапия (отстраняване на наличните патогенни компоненти) и се връща обратно в тялото. Това е лечебен, инвазивен метод, чиято цел е отстраняване на патологичните макромолекули (например имунни комплекси, автоантитела, моноклонални протеини, липопротеини и други) от системната циркулация на пациента.

Процедурата крие несъществени рискове от усложнения и странични ефекти, като показанията за нейното приложение постоянно нарастват.

Основен недостатък е високата цена на процедурата, необходимостта от няколко сеанса, както и наличието на достатъчно добре обучен персонал, който да борави с техниката.

Методът се отнася към екстракорпоралните (медицинските процедури, които се осъществяват извън тялото на пациента) терапевтични процедури.

Съществуват най-общо три основни типа плазмафереза:

  • отстраняване на кръвната плазма, провеждане на съответните процедури за нейното "лечение" и връщане обратно в тялото на същия пациент
  • отстраняване на кръвната плазма, отделяне едни от други на нейните компоненти и връщане на част от тях на същия пациент, а другите се използват при необходимост от донорство (обикновено в организма на пациента се връщат кръвните клетки, докато плазмата се замразява или се използва като компонент при производството на различни медикаментозни средства)
  • отстраняване на кръвната плазма и нейната обмяна с кръвни продукти за донорство на реципиента (пациентът, от който се взимат, е реципиент или получател)

Методика

Техника на изпълнението при палзмафереза

Лечебната процедура се провежда основно чрез центрофужен метод или с хемодиализна техника, използваща мембранни филтри с определени размери. При центрофужния метод процедурата се извършва с помощта на сепаратор (уред за разделяне), който отделя формените елементи от плазмата посредством центрофугиране, като основният недостатък на тази е техника е значителното намаление на броя на тромбоцитите (стойностите им може да се понижат с до 50 %).

При мембранния метод се използва филтър, състоящ се от кухи фибри с висока пропусклива способност и пори с малки размери. Плазмата преминава безпрепятствено през порите, докато кръвните клетки се връщат веднага в циркулацията на болния. Всички видове имуноглобулини се филтрират ефективно през мембраната, като основният недостатък на методиката е възможността за нефилтриране на някои имунни комплекси и криоглобулини.

Различават се:

  • центрофугиране на непостоянен (прекъснат) поток: необходим е един венозен достъп, като обикновено 300 милилитра от кръвта се отстраняват и центрофугират за отделяне на плазмата от формените елементи на кръвта
  • центрофугиране на непрекъснат поток: необходими са два венозни достъпа, като методът изисква по-малко количество кръв и може непрекъснато и едновременно да отстранява плазмата, да я центрофугира и да връща формените елементи в циркулацията
  • плазмена филтрация: необходими са два венозни достъпа, като плазмата се филтрира с помощта на стандартна хемодиализна техника. Процесът е непрекъснат, като по време на процедурата по-малко от 100 милилитра от кръвта са извън тялото на пациента

По време на процедурата от системната циркулация се извличат патогенни молекули с големи размери, като например антитела, автоантитела, ендотоксини, липопротеини, имунни комплекси, като по този начин се осъществява отстраняване на патогенетичните фактори, свързани с основното заболяване и неговите прояви.

Ефективността на процедурата се определя в зависимост от скоростта на формиране на патологичните макромолекули, ефективното им очистване и наличието на увреждания на таргетните органи.

Лечебният метод рядко се прилага самостоятелно, най-често се прилага в комбинация с имуносупресивна терапия за потискане проявите на основния болестен процес, отговорен за наличието в циркулацията на патологичните молекули.

Подготовка за извършване на плазмафереза

Процедурата се извършва в масовия случай в амбулаторни условия, но в зависимост от състоянието на пациента може да се наложи болничен престой.

За намаляване на рисковете от възможни усложнения и странични реакции преди процедурата се препоръчва прием на достатъчно количество течности, храна (приложението на празен стомах може да доведе до световъртеж, ниско кръвно налягане, колапс), достатъчно сън и почивка, както и намаляване (прекратяване) приема на кофеин и съдържащи кофеин напитки, тютюневи изделия, алкохол.

Процедурата рядко е еднократна, в повечето случаи е необходимо приложение няколко пъти в седмицата, като се препоръчва в тези дни хранителен режим, богат на протеини и беден на съдържащи фосфор, калий и натрий храни.

Продължителността на процедурата е различна в зависимост от състоянието на пациентите и показанията за нейното приложение, като обикновено е в рамките на от един до три часа с честота до пет пъти седмично. Необходимостта и честотата на приложение се определят от лекуващия лекар, общото здравословно състояние на болния, наличието на развили се усложнения в резултат от основното заболяване и други фактори.

Самата процедура не е болезнена, като единственото, което може да усетите е убождането на иглата при създаването на венозния път. При пациенти, нуждаещи се от честа плазмафереза (над 7 процедури) се използва централен венозен път, а при болни, чието лечение продължава доживотно може да се конструира специална AV фистула.

Болният е в легнало, седнало или полуседнало положение. Канюлират се вени на едната, по-често и на двете му ръце, като обикновено през едната се изтегля кръв от тялото, а през другата обратно в него се връщат кръвните клетки и заместващи течности.

За намаляване на риска от развитие на тромботични усложнения и затрудняване процесите на кръвосъсирване, преди или по време на процедурата се прилага антикоагулантна терапия, най-често с хепарин, обикновено в дози от порядъка на 2 000 до 5 000 единици болусна апликация, последвани от 500 до 2 000 единици на всеки час.

Независимо от използваната техника при процедурата е необходимо провеждане на заместителна терапия, като най-често се използва хуман албумин в концентрация от 5 % в доза приблизително 50 милилитра на килограм тегло. При пациенти с тромботични микроангиопатии приложението на хуман албумин е противопоказно, като за заместителна терапия се използват желатинови заместители или прясно замразена плазма.

Плазмафереза - показания

Показания за приложение на плазмафереза

Процедурата е доказала своя терапевтичен ефект при редица състояния с автоимунен, инфекциозен, неопластичен характер и различна локализация на основния процес.

Най-често намира приложение в терапията на автоимунни, хематологични, неврологични и бъбречни заболявания, както и при отравяне:

  • автоимунни заболявания: системен лупус еритематодес, системен васкулит, автоимунна тромбоцитопенична пурпура
  • хематологични заболявания: миелом
  • хипервискозитетни синдроми: криглобулинемия, парапротеинемия, макроглобулинемия на Waldenstrom
  • неврологични заболявания: синдром на Guillain-Barre, демиелинизираща невропатия, миастения гравис
  • синдром на Miller Fisher
  • болест на Wilson
  • идиопатична пулмонарна фиброза
  • синдром на Behcet
  • след органна трансплантация
  • бъбречни заболявания: при антитяло медиирана реакция на отхвърляне след бъбречна трансплантация, при рецидив на огнищно-сегментна гломерулна склероза и хиалиноза след бъбречна трансплантация, синдром на Goodpasture

Процедурата осигурява предимно краткосрочен ефект, състоящ се в облекчаване на симптомите след няколко дни при автоимунни заболявания и редукция на симптомите в рамките на няколко седмици при другите заболявания.

За постигане на дългосрочни резултати е необходимо провеждане на етиологична терапия спрямо основния причинител на болестта. Плазмаферезата осигурява подобряване на състоянието и облекчаване на част от основните прояви на болестта в кратки срокове, поради което е необходимо приложение с различна честота.

Плазмаферезата като метод на лечение

Рискове и нежелани ефекти при приложението на плазмафереза

Процедурата като цяло е безопасна и в изключително редки случаи води до развитие на странични, нежелани прояви, обикновено с относително лек характер без нанасяне на последици в дългосрочен план.

Рисковете при процедурата са свързани със следните прояви:

  • спад в кръвното налягане на пациента: проявява се със замъгляване на зрението, слабост, световъртеж, като за намаляване на риска от развитието на тази реакция се променя положението на тялото и се дават интравенозни течности
  • хипокалциемия с характерните за нея парестезии (особено в крайниците и около устата), втрисане, като профилактично може да се приложат средства, съдържащи калциев глюконат перорално или интравенозно
  • уртикария
  • гадене
  • кървене или образуване на хематом при неправилно поставяне на иглата
  • алергична реакция: дължи се на приложението на прясно замразена плазма
  • супресия на имунната система: плазмаферезата отстранява всички антитела
  • потенциален риск от излагане на заразени, контаминирани кръвни продукти

Процедурата се толерира и понася добре от пациентите, като по-висока честота на развитието на усложнения се описва при пациенти с нестабилни жизнени показатели, анемия, хипотония, тежка бронхообструкция или активно кървене в организма.

Най-често усложнения се констатират при провеждане на процедурата при болни от тромботична тромбоцитопенична пурпура, синдром на Goodpasture или синдром на Guillain-Barre.

Противопоказания за приложението на плазмафереза:

  • пациенти, които не толерират наличието на централен венозен катетър
  • хемодинамично нестабилни пациенти
  • наличие на септично състояние
  • при алергия към замразена плазма или албумин
  • при подлежаща хипокалциемия
  • при прием на АСЕ инхибитори (използвани най-често в терапията наартериалната хипертония): препоръчва се прекратява не приема им поне 24часа преди процедурата
  • при свръхчувствителност към хепарин не се препоръчва употребата му катоантикоагулант преди или по време на терапията

Консултирайте се с вашия лекар за необходимостта от приложението на тази лечебна процедура, продължителността и интензивността на терапията, необходимостта от друго лечение, както и възможните рискове, усложнения и противопоказания.

При избора на специалист се доверете на медик с дългогодишен опит в областта, запознат с технологията и начина на изпълнение.

Още по темата:
  • Плазмотерапия Плазмотерапия
  • Плазмолифтинг Плазмолифтинг
  • Метотрексат Метотрексат
  • Имуносупресивни лекарства Имуносупресивни лекарства
3.8/5 25 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Плазмафереза

  • Myasthenia gravis
  • Артериит, неуточнен
  • Болест на Refsum
  • Бързо прогресиращ нефритен синдром
  • Вторична тромбоцитопения
  • Гломерулни болести
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИМУНОТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ИМУНОТЕРА капсули * 30

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ
24.70лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ

Нов
МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N2 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
6.70лв.

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N2 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N4 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
6.70лв.

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N4 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N5 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
6.70лв.

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N5 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N6 РОТЕМЕЛ КЛАСИК
6.70лв.

МЕДИЦИНСКИ ЛАСТИЧЕН ПОЯС N6 РОТЕМЕЛ КЛАСИК

Библиография

http://www.healthline.com
http://www.webmd.com
http://www.nationalmssociety.org
https://en.wikipedia.org
http://emedicine.medscape.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.pandasnetwork.org

Коментари към Плазмафереза

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Георги 
    на 17 February 2023 в 23:58

    Страхотен материал!

СТАТИЯТА е свързана към

  • Възстановителни процедури
  • Хирургически дренаж
  • Шънт
  • Отстраняване на кърлеж
  • Кръвно-газов анализ
  • Змийско мляко, Брадавично мляко, Жълтениче, Жълта млечка, Пръшивец, Лишейче
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)
  • Имунохистохимия
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Левурда, Див чесън
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 513 дни, 21 часа и 59 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1272 дни, 17 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 1 час и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 16 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 16 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията

Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията

от 04 март 2025г. Прочети повече
Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР

Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР

от 15 март 2023г. Прочети повече
Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

от 25 яну 2021г. Прочети повече
Хранене при високо ниво на липидите Хранене при високо ниво на липидите

Хранене при високо ниво на липидите

от 24 яну 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival