Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Донори на органи и тъкани Донор на кръв

Донор на кръв МКБ Z52.0

от 16 апр 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Донор на кръв МКБ Z52.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

При кръводаряване, човек доброволно дарява собствената си кръв, която се използва за трансфузии или се превръща в биофармацевтични лекарства, чрез процес, наречен фракциониране. Днес в развития свят повечето донори на кръв са неплатени доброволци.

Видове кръводарения

Даренията на кръв се разделят на групи въз основа на това кой ще получи събраната кръв.

  1. Алогенно (хомоложно) дарение е, когато донор дава кръв за съхранение в кръвна банка за преливане на неизвестен получател.
  2. Насочено дарение е когато човек, често член на семейството, дарява кръв за преливане на конкретно лице.
  3. Дарението за заместващ донор е комбинация от двете и е често срещано в развиващите се страни. В този случай приятел или член на семейството на реципиента дарява кръв, за да замени съхраняваната кръв, използвана при преливане, осигурявайки последователно кръвопреливане.
  4. Когато човек има съхранена кръв, която ще бъде прехвърлена обратно на донора на по-късен етап, обикновено след операция, се нарича автологично даряване.

Кръвта, която се използва за приготвяне на лекарства, може да бъде направена от алогенни дарения или от дарения, използвани единствено за производството.

Световната здравна организация (СЗО) дава препоръки за кръводаряването, но в развиващите се страни много от тях не се спазват. Например задължителното тестване за инфекции в кръвта изисква лабораторни съоръжения, обучен персонал и специални консумативи, а те може да не са налични или да са твърде скъпи в развиващите се страни.

Даряване на кръвСкрининг

Обикновено от донора на кръв се изисква да даде съгласие за даряване на кръв, затова лица под 18 г. могат да даряват само с писменото съгласие от родител или настойник. В някои страни имената на кръводарителите се пазят в тайна, за да се осигури анонимност, докато в други (САЩ) имената се съхраняват, за да се създадат списъци с недопустими донори.

Расата или етническата принадлежност на донора понякога са важни, тъй като определени кръвни групи, особено редки, са по-често срещани при определени етнически групи.

Донорите се проверяват за заболявания, които се предават по кръвен път и биха могли да заразят реципиента. Тъй като дарената кръв може да се дава на бременни жени или жени в детеродна възраст, кръвта от донори, приемащи тератогенни (причиняващи вродени дефекти) лекарства, се отлага.

Донорите се изследват за признаци и симптоми на заболявания, които могат да се предават при кръвопреливане, като СПИН, малария или вирусен хепатит. Скринингът може да включва въпроси за рисковите фактори за различни заболявания, като например пътуване до държави, където са разпространени малария.

Нивата на хематокрит или хемоглобин на донора се тестват, за да се гарантира, че загубата на кръв няма да доведе до анемия. Пулсът, кръвното налягане и телесната температура също се оценяват.

Кръвни групиКръвни изследвания

Задължително се определя кръвната група на донора (тип А, В, АВ или О) и дали е Rh (D) положителна или отрицателна на донора. Кръвна група 0 е универсален дарител, тя дарява на всички останали кръвни групи, а АБ е универсален реципиент (приема от всички останали). Кръвна група AB положителна е универсалният донор на тромбоцити, а AB положителна и AB отрицателна са универсални плазмени донори.

Повечето кръв се тества за заболявания, включително някои полово — предавани болести (ППБ). Обикновено кръвта се изхвърля, ако тези тестове са положителни, но има някои изключения, например автоложни дарения. Обикновено донорът е уведомен за резултата от теста.

Дарената кръв се тества по много методи, но основните заболявания, срещу които се тества, препоръчани от Световната здравна организация, са:

  • хепатит В
  • хепатит С
  • HIV, обикновено подтипове 1 и 2
  • сифилис

Различни други тестове за инфекции, предавани чрез трансфузия, често се използват въз основа на местните изисквания. Допълнителното тестване е скъпо, а в някои случаи тестовете не се прилагат заради разходите. Тези допълнителни тестове включват други инфекциозни заболявания като Западно-Нилска треска и бабезиоза.

Понякога за едно заболяване се използват множество тестове, заради ограниченията на всеки тест. Например, тестът, който открива антитела срещу HIV вируса няма да открие наскоро инфектиран донор, така че някои кръвни банки използват p24 антиген или тест за ХИВ нуклеинова киселина, в допълнение към основния тест за антитела, за да открият заразени донори през този период.

Повечето хора дават положителна проба за цитомегаловирус. Той не представлява опасност за здравия реципиент, но може да навреди на кърмачета и други реципиенти със слаба имунна система.

Взимане на кръвВзимане на кръв

Два са основните методи за получаване на кръв от донор. Най-често използваният метод е да се вземе кръв от вена. Тази кръв се разделя на части, обикновено на еритроцити и плазма, тъй като повечето реципиенти се нуждаят само от специфичен компонент за преливане. Обикновено кръводарението е около 300-450 милилитра,

При другият метод, след извличането на кръвта, с помощта на центрофуга или филтър, тя се разделя на части. Желаната част се съхранява, а останалата част се връща в кръвообращението на донора. Процесът се нарича афереза и често се извършва с машина, специално проектирана за тази цел. Този процес се използва най-често за извличане на плазма и тромбоцити.

За директно преливане най-често се използва вена, но понякога кръвта може да се извлече и от артерия. В този случай кръвта не се съхранява, а директно се влива в реципиента. Това е ранен метод за кръвопреливане и рядко се използва в съвременната практика.

Подготовка на мястото и изтегляне на кръвта

Кръвта се взима от голяма вена на ръката, обикновено средната кубитална вена от вътрешната страна на лакътя. Кожата над кръвоносния съд се почиства с антисептик, за да се предотврати замърсяването, както и за предотвратяване на инфекции, когато иглата прониква в кожата на донора.

Използва се голяма игла, за да се минимизира увреждането върху червените кръвни клетки (еритроцити), докато минават през иглата. Понякога турникет се увива около горната част на ръката, за да увеличи налягането на кръвта във вените на ръката и да се ускори процеса. Донорът може също да бъде подканен да държи предмет и да го стисне многократно, за да увеличи притока на кръв през вената.

Обикновено кръвта се съхранява в гъвкава пластмасова торбичка, която съдържа натриев цитрат, фосфат, декстроза и аденин. Тази комбинация предпазва кръвта от съсирване и я запазва по време на съхранението до 42 дни. По време на обработката понякога се добавят и други химикали.

КръводарителствоПлазмата от кръвта може да се използва за приготвяне на трансфузии или също така да се преработи в други лекарства, използвайки процес, наречен фракциониране.

Аферезата е метод за кръводаряване, при който кръвта се предава през апарат, който отделя един конкретен компонент и връща остатъка на донора. Обикновено върнатият компонент са червените кръвни клетки.

По време на даряването на тромбоцити кръвта се изтегля от пациента и тромбоцитите се отделят от останалите кръвни компоненти. Остатъкът от кръвта (червените кръвни клетки, плазмата и белите кръвни клетки) се връщат на пациента. Този процес се извършва няколко пъти за период от два часа, за да се съберат тромбоцити, достатъчни за едно дарение.

Възстановяване и време между даренията

Обикновено донора на кръв остават в пункта за кръводаряване за 10-15 минути след процедурата, тъй като повечето нежелани реакции се проявяват по време или непосредствено след дарението.

Кръвните центрове предлагат храна и напитки за по-бързо възстановяване. Мястото на иглата е покрито с превръзка и донорът трябва да държи превръзката в продължение на известно време. В горещ климат донорите се съветват да избягват дехидратация няколко часа след даряването.

Дарената плазма се заменя след 2-3 дни. Червените кръвни клетки се заменят, благодарение на кръвотворенето в костния мозък. В едно проучване, диапазонът на възстановяване е бил от 20 до 59 дни. Донорите на плазма и тромбоцити могат да даряват много по-често, защото не губят значителни количества.

Кръвни банкиУсложнения

Донорите се проверяват за здравословни проблеми, които биха ги изложили на риск от сериозни усложнения след кръводаряването. Като цяло след кръводаряването няма риск от появата на усложнения.

Хиповолемични реакции могат да се появят поради бързата промяна в кръвното налягане. Като цяло отпадналостта и припадъкът са най-често срещаните проблеми. Възможно е натъртване на ръката при поставяне на иглата. Едно проучване е установило, че по-малко от 1% от донорите имат този проблем.

Понякога донора на кръв има нежелани реакции към натриевия цитрат, използван в процедурите за събиране, за да се предпази кръвта от съсирване. Тъй като кръвните компоненти се връщат в тялото на донора заедно с антикоагуланта, той може да се свърже с калция в кръвта на донора и да причини хипокалциемия. Тези реакции водят до изтръпване в устните, но могат да доведат до гърчове, хипертония или по-сериозни проблеми.

3.4/5 9 оценки

Библиография

https://www.redcrossblood.org/donate-blood/how-to-donate/common-concerns/first-time-donors.html
https://www.sandiegobloodbank.org/donors/blood-donor-requirements
https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_donation#Types_of_donation

Коментари към Донор на кръв МКБ Z52.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Донор на кръв МКБ Z52.0
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 14:34
    Коментирайте "Донор на кръв МКБ Z52.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 516 дни, 23 часа и 12 мин.

Кръв в храчките след третиране на пъпка в носа с антибиотик

преди 2333 дни, 19 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 2 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 17 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 17 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 17 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ТЕСТО БУСТЕР капсули * 90

ВИЗИН СПРИНТ 0.5 mg/ml капки за очи, разтвор 15 мл

ДИ ДЖИ ЕЛ дъвчащи таблетки * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС ПАМЕТ И КОНЦЕНТРАЦИЯ капсули * 60

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС ХАРМОНИЯ С УМА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕВЕТЕН таблетки 600 мг * 28 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:46:25

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:39:38

БЛАНД таблетки * 30 ПРИ СТРЕС БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:37:31

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:36:32

ЗИРТЕК-D таблетки * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:35:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival