Спондилоза, неуточнена МКБ M47.9
Гръбначният стълб е основна опорна и функционална единица на опорно-двигателната система. Гръбначният стълб има S- образна форма, благодарение на която се осигурява механичната опора и се разпределя равномерно тежестта.
Основна структурна единица на гръбначния стълб са прешлените. Между тях се разполагат интервертебралните дискове, чрез които се реализират свързванията на гръбначния стълб. Анатомични области на гръбнака са шийния, торакалния, поясния и сакрално — опашния отдел.
С напредването на възрастта еластичността на междупрешленните дискове намалява, получават се фиброзно дегенеративни промени. Общ термин за обозначаване на заболяванията на гръбнака е спондилоза.
Неуточнената спондилоза представлява заболяване на гръбначния стълб, което може да засегне индивиди от всички възрасти. Общоприето е, че болестите на гръбначния стълб се срещат предимно при възрастни хора. Но през последното десетилетие дорзалгията, следствие на спондилоза се среща все по-често и при по-млади хора. Предполага се, че причина за това е понижената физическа активност и статичното натоварване на гръбначния стълб в седнало положение. Тази биомеханична теория за възникването на болестта се подкрепя от етиологията и рисковите фактори за възникването на спондилозата при възрастни. Най-честите рискови фактори първопричинители на спондилоза, неуточнена са:
- Травми в областта на гръбнака, тоест травматична спондилопатия
- Интензивен физически труд, носене на товари, които надвишават физиологичния капацитет на гръбначния стълб
- Анкилозиращ спондилит
- Вродени или придобити аномалии на прешлените
- Доброкачествени костни образувания — остеофити
- Злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли
- Остеопороза
- Продължителна флексия на шийния отдел на гръбначния стълб, като например при продължителното взиране в телефона
Изображение: Kenneth K. Hansraj, MD, Chief of Spine Surgery , New York Spine Surgery & Rehabilitation Medicine
Спондилоза, неуточнена, разглежда:
- Спондилоза
- Синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии
- Други спондилози с миелопатия
- Други спондилози с радикулопатия
- Други спондилози
Спондилоза
Спондилозата е хронично протичащо невъзпалително заболявания, с бавен и прогресивен болестен ход. Спондилозата се характеризира с необратими дегенеративни изменения на прешлените, междупрешленните дискове и останалите свързвания на гръбначния стълб. Патологичните промени могат да засегнат всеки един отдел на гръбначния стълб. Водещ клиничен симптом е болката, която започва внезапно. Тя е остра, по характер е стрелкаща и често пациентът съобщава, че нещо изведнъж го "сецна".
Други спондилози с миелопатия
Като миелопатии се означават заболявания на гръбначния мозък. При наличието на травматична спондилоза, най-честата причина се явява компресията на изходящите нерви от гръбначния стълб. В момента на травмата, притискането на гръбначния стълб се изразява с остра болка. Други симптоми на миелопатията могат да бъдат: изтръпване на крайниците, слабост, световъртеж, нарушена кординация и други.
Други спондилози с радикулопатия
Радикулопатия е медицински термин за означаване на болестни състояния на периферните нерви на гръбначни стълб. Водеща причина за възникване на спондилоза с радикулопатия е компресията на периферен нерв при херниването на междупрешленен диск.
Други спондилози
Рубриката "други спондилози" разглежда шийната, торакалната и поясната спондилоза. Етиологията при тези заболявания е сходна, а клиничната картина се изразява с дорзалния. Локализираната болка в гърба се обозначава като цервикалгия, болка в гръдния отдел на гръбначния стълб или ниска кръстна болка.
Клиничната картина при спондилоза, неуточнена, се изразява в силна болка и ограничения в движението. Характерно е локализирането на болките в строго определен участък, съответстващ на огнището на увреждане. Тази специфична зона на инервация се означава като дерматом. Понякога се наблюдават отоци на засегнатите участъци. Подобен оток се наблюдава при паникулит, поразяващ шийния отдел и гръбначния отдел.
Диагнозата се поставя посредством анамнестични и клинични данни, които се снемат от лекар специалист. Рентгенографията е конвенционален диагностичен метод, подходящ за визуализиране на костните промени и деформации. Посредством компютърната томография и ядрено-магнитен резонанс се наблюдават промените в меките тъкани.
Изображение: europepmc.org
Лечението се извършва посредством нестероидни противовъзпалителни средства и глюкокортикоиди. Оперативното лечение на спондилоза, неуточнена, се предприема само в крайни случаи, при изчерпване на терапевтичните възможности на консервативното лечение и при точна преценка от лекуващия лекар за ползите от провеждане на такова лечение.
Симптоми и признаци при Спондилоза, неуточнена МКБ M47.9
- Умора
- Повишена телесна температура
- Загуба на тегло
- Мускулна слабост
- Симптоми при движение
- Болка в гърба
Лечение на Спондилоза, неуточнена МКБ M47.9
- Аналгетици
- Екстензионна терапия
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Проследяване на състоянието без нужда от лечение
- Противовъзпалителни средства
- Физиотерапия
Коментари към Спондилоза, неуточнена МКБ M47.9