Язва на стомаха МКБ K25
Язвена болест или пептична язва, както се означава в англосаксонската литература, са група заболявания на гастроинтестиналния тракт, чиито морфологични промени и клинична картина в най-голяма степен се оформят от деструктивното действие на солната киселина и пепсина.
Остра или хронична рецидивираща лезия с формиране на дефект в стомашната лигавица се означава като язва на стомаха.
Стомашната язва се характеризира с кръгла или овална форма, възпаление и некротична ерозивна лезия на повърхността на стомаха. Тя може да прогресира до въвличане и на по-дълбоките слоеве на стомаха с развитие на различни по вид и тежест усложнения.
Обикновено болестта се среща след 40 годишна възраст, но може да възникне и при по-млади индивиди. Това е едно от най-често срещаните заболявания на храносмилателната система и представлява проблем с медицинско и социално значение.
Честотата на разпространение на заболяването показва известна вариабилност в отделните географски ширини, като значение оказва и икономическото развитие на съответните райони.
Редица фактори допринасят за развитието на стомашна язва, като ранното разпознаване на симптомите и консултацията със специалист за откриване на болестта и назначаване на ефективно лечение значително подобряват прогнозата.
Полезна и подробна информация по темата може да намерите и в раздел Здравни проблеми (Язва).
Причини и рискови фактори за развитие на язва на стомаха
Макар все още да има известни въпросителни относно причините и точните механизми за възникване на стомашната язва, като основни виновници за развитието на болестта се считат инфекцията с хеликобактер пилори и хроничната злоупотреба с нестероидни противовъзпалителни средства, като всеки от двата фактора води до нарушаване на финото равновесие между защитните и агресивните фактори в стомаха в полза на агресивните.
Един от най-важните фактори във формирането на стомашната язва е инвазия с бактерия Helicobacter pylori. Смята се, че този микроорганизъм формира дефекта в стомашната лигавица, като предизвиква гастрит, увреждайки клетки на стомашната лигавица.
Helicobacter pylori произвежда субстанции, токсични за стомаха. При болни с язва на стомаха от 65 до 95 процента от случаите се изолира този микроорганизъм. Неговата роля във формирането на заболяването е несъмнена, но трябва да се отбележи, че Helicobacter pylori е патогенен само при индивиди с нарушени имунни механизми и под въздействието на други рискови фактори. Това се доказва с изолирането на бактерия при напълно здрави хора.
Втората по честота причина, водеща до язва на стомаха, е продължителната употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, независимо дали се касае за хронично обезболяване, самоволна употреба или лечение на друго подлежащо заболяване.
Редица допълнителни рискови фактори играят роля за развитието на болестта, което обяснява защо само при някои от пациентите, подложени на терапията, се развива язва.
Редица фактори се определят като рискови и предразполагащи развитието на стомашна язва, като сред най-често коментираните се включват:
- вредни навици: някои вредни навици, като например тютюнопушене, наркомании, честа злоупотреба с алкохол могат да предразположат към появата на болестта
- нездравословно хранене: консумация предимно на мазни, пържени, пикантни, пушени, преработени храни, газирани напитки, тестени изделия и намален внос на пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, чисти меса, в комбинация с често преяждане, лягане или вдигане на тежести веднага след хранене може да стане причина за поява на язвена болест
- генетична предиспозиция: наличието на близък член от семейството с язвена болест или други стомашно-чревни увреждания излага пациента на по-висок риск
- други заболявания: някои други заболявания на храносмилателната система (болест на Crohn, улцерозен колит, гастроезофагеална рефлуксна болест, чернодробна цироза), както и хронична обструктивна белодробна болест, хиперпаратиреоидизъм, хронична бъбречна недостатъчност и други могат да предразположат към появата на стомашна язва
- стрес: хроничният стрес, преумора, отрицателни емоции, чести конфликтни ситуации, неудовлетвореност в семейството и професията от една страна предразполагат към развитие на язва и други увреждания, а от друга могат да станат причина за злоупотреба с алкохол и рисково поведение
Обикновено за развитието на язва на стомаха оказват въздействие комбинация от фактори, като тяхното ранно идентифициране подпомага в последващото изготвяне на целенасочен терапевтичен план и адекватна профилактика.
Патогенетични особености при язва на стомаха
При формирането на язвата на стомаха се наблюдава нарушена регулация на солно-киселинното равновесие на стомашната лигавица. При обединяване на всички механизми, водещи до лигавичния дефект, се оформя картина, при която са увеличени агресивните фактори (нестероидни противовъзпалителни лекарства, хеликобактер пилори инфекция, злоупотреба с алкохол) и намалени защитните (продукция на мукус, кръвоснабдяване, клетъчно възстановяване). При около две трети от болните стомашната киселинност е увеличена, а мукусът, играещ протективната (защитната) роля, е намален.
Като правило стомашната язва е единична и се намира в масовия случай (при повече от две трети от засегнатите) по малката кривина на стомаха, с рязко очертани ръбове и с диаметър около половин сантиметър до три сантиметра. Локализацията в другата част на стомаха винаги буди съмнение за стомашен карцином.
Патоморфологичните особености при язвена болест на стомаха включват:
- възникване на ерозия: наличие на повърхностен дефект на лигавицата, възникващ на места на малки огнищни некрози и кръвоизливи. Образува се обикновено на върха на лигавичните гънки във всички стомашни отдели. Бързо заздравява без цикатрикс, като често са налице множествени ерозии, които могат да бъдат източник на кръвотечение
- развитие на остра язва: процесът достига до подлигавичния слой. Острите язви имат кръгла форма и диаметър около три милиметра до три сантиметра, дъното е покрито с некротични маси. Микроскопски се характеризират с незначително разрастване на съединителна тъкан, а също и с явления на съдова стаза и периваскуларни кръвоизливи
- развитие на хронична язва: развива се дефект на лигавичния, подлигавичния и мускулния слой с изразено разрастване на съединителна тъкан и възпалителна инфилтрация в краищата и дъното на язвата. Размерите варират от 1 до 10 сантиметра в диаметър. В напредналите случаи с прогресиране на пролиферативно-склеротичните процеси язвата става плътна и с надигнати ръбове (калозна язва)
Клиничните прояви при отделните фази на възникване и прогресия на болестта показват известна вариабилност от пълна липса и поява при възникване на някои от усложненията, характерни за болестта, до изразени симптоми в ранните етапи на формиране на язвата.
Характерни симптоми при язва на стомаха
Клиничната картина при язва на стомаха показва известна вариабилност при отделните пациенти и значителни различия в протичането в зависимост от наличието или липсата на усложнения.
Според киселинността язвите на стомаха могат да се разделят на язви, протичащи с хиперацидитет (повишена киселинност), язви, протичащи с нормацидитет (нормална киселинност) и язви, протичащи с хипоацидитет (понижена киселинност). Според протичането се подразделят на неусложнени и усложнени, като последните от своя страна биват калозни, пенентриращи, перфорирали, кървящи, дегенерирали, с пилорна стеноза, с деформация на стомаха.
Сред най-честите прояви на стомашната язва се включват следните:
- болка: най-честата проява при язва на стомаха е болката, описвана при над 90 процента от пациентите. Болката може да бъде тъпа, пареща или режеща, обикновено се локализира в горната част на корема (но при някои пациенти може да имитира сърдечна болка във връзка с характерното разпространение на болката към лявото рамо и гърба), като характерни за нея са периодичност, ритмичност и сезонност (обостряне на проявите се описва през пролетта и есента). Обикновено се проявява до половин час след прием на храна, като колкото по-високо разположена е язвата, толкова по-скоро след прием на храна започва болковият синдром. Болките обикновено продължават до два часа и преминават след прием на антиациди и антисекреторни лекарства
- други прояви при неусложнена язва: други чести симптоми, придружаващи болковия синдром, са наличието на парене зад гръдната кост в резултат от киселини (при някои пациенти е единствена проява), гадене с или без повръщане, кисели оригвания, нарушения в апетита (главно във връзка с болките, възникващи след приема на храна)
- симптоми, насочващи към усложнения: към наличие на развили се усложнения насочват прояви като внезапна, постоянна, неповлияваща се от храна и лекарства болка в корема, втвърдяване на коремната стена, многократни повръщания, които не носят облекчение на пациента, фебрилитет (повишение на телесната температура), хематемеза (повръщане на кръв), мелена (кървави изпражнения), загуба на съзнание, обезводняване и други, изискващи спешна медицинска намеса
Ранното ориентиране в клиничното протичане на болестта от страна на медицинските специалисти намалява рисковете от възникването на допълнителни усложнения и увреждания.
Усложненията при стомашна язва показват различна честотата, като могат да включват развитие на хеморагия (остри кръвоизливи с тежка прогноза или хронично кървене, често оставащо дълго време незабелязано), перфорация (язвата води до пробив в стената на стомаха и изливане на стомашно съдържимо в коремната кухина), пенетрация (проникване на язвата през всички слоеве на стената на стомаха и проникване в съседен орган), стеноза на пилора, раково израждане.
Поставяне на диагнозата
Откриването и потвърждаването на стомашната язва изисква комплексен, целенасочен подход, като се използват различни лабораторни и образни методи на диагностициране.
Най-често диагностиката на язвата на стомаха се осъществява със следните методики:
- анамнеза и клинични находки: разпитът на пациентите може да насочи към въздействието на определени рискови фактори (вредни навици, злоупотреба с обезболяващи, анамнеза за друго подлежащо заболяване), както и за особеностите, тежестта и давността на проявите. Физикалните находки при стомашна язва обикновено са оскъдни или напълно липсват съществени изменения в общото състояние на пациентите (освен в случаите на картина на развили се тежки усложнения, при които се описва различно по степен увреждане на общото състояние на засегнатите)
- лабораторна диагностика: пълните кръвни изследвания (рядко се назначава и провеждане на уринен анализ) могат да насочат към някои от усложнения на заболяването, както и към подлежащ инфекциозен процес или други системни увреждания, но обикновено при неусложнена стомашна язва липсват особени отклонения в рутинно изследваните лабораторни показатели
- изследване за хеликобактер пилори: при наличие на подозрения за подлежаща стомашна язва е уместно назначаването на различни по вид изследвания за доказване и изолиране на хеликобактер пилори с цел назначаване впоследствие на подходяща и целенасочена терапия. За целта може да се назначи изследване на кръв (серологично изследване с откриване на антитела в кръвта), изследване на антиген във фекалните маси, уреен дихателен тест, както и изследване за хеликобактер в хода на ендоскопското изследване. Изборът на конкретна методика се определя индивидуално, като се предпочитат тези методи, които показват висока специфичност и чувствителност, като повторно изследване се назначава и след терапията за проследяване на нейната ефективност
- езофагогастродуоденоскопия (горна ендоскопия): горна ендоскопия е високо информативен диагностичен метод и се извършва за откриване и потвърждаване на стомашната язва (откриват се характерни изменения по лигавицата), но също и за различаване от някои идентично протичащи заболявания с локализация в хранопровода или стомаха. По преценка на лекуващия лекар в хода на ендоскопското изследване може да се назначи и биопсия с последваща обработка на материала
- рентгеново изследване на стомаха: при някои пациенти се назначава рентгенография с или без използване на контрастна материя (най-често бариева каша) за откриване на характерните изменения в стомаха, както и за различаване от други заболявания с възпалителна или неопластична етиология
Диференциалната диагноза при стомашна язва включва различаване от гастрит, езофагит, гастроезофагеална рефлуксна болест, язва на дванадесетопръстника, рак в областта на хранопровода, стомаха или по хода на интестиналния тракт, както и от някои други, срещани по-рядко в клиничната практика заболявания с инфекциозна, автоимунна или неопластична етиология.
Лечение при язва на стомаха
Терапевтичният подход при язва на стомаха включва системни, комплексни и целенасочени мерки с изготвяне на индивидуален терапевтичен план, съобразен с особеностите на болестта, наличните вредни навици и подлежащи заболявания при всеки отделен пациент.
Най-общо лечението бива консервативно (лекарства, диета, общи мероприятия) и оперативно (прилагане на различни хирургични методи за корекция на уврежданията и възстановяване целостта на стомаха).
В зависимост от индивидуалните особеностите при отделните пациенти терапевтичният план може да включва някои или комбинация от няколко от следните лечебни опции:
- терапия за ерадикация на хеликобактер пилори: антихелокобактерна терапия се назначава при всички пациенти с доказана инфекция като причина за развитието на болестта. За постигане на желаните резултати и намаляване риска от рецидив на инфекцията или развитие на лекарствена резистентност се прилагат утвърдени схеми, включващи антибиотици и/или химиотерапевтици (най-често за целта се назначават метронидазол, кларитромицин, амоксицилин, тетрациклин) в комбинация с антисекреторен агент или бисмутови производни
- антисекреторни лекарства, антиациди и протектори: при всички пациенти се назначава подходяща антисекреторна терапия, включваща медикаменти за потискане секрецията на солна киселина, като сред най-често използваните са инхибиторите на протонната помпа (омепразол, рабепразол, ланзопразол), Н2-блокерите (фамотидин, ранитидин) и други. При необходимост може да се назначат симптоматично действащите антиациди (препарати, съдържащи магнезиеви или алуминиеви соли, неутрализиращи солната киселина) или протективно действащите гастродуоденални мукозопротектори (сукралфат, мизопростол)
- диетичен режим: при язва на стомаха се препоръчва спазването на лечебна диета (полезна информация може да прочетете в раздел Хранене: Диета №1 - при язви на стомаха и дванадесетопръстника) с увеличаване на приема на определени хранителни продукти и силно ограничаване консумацията на други (полезна информация може да намерите на: Хранене при язви на стомаха и дванадесетопръстника), като се препоръчва пълно ограничаване приема на алкохол, газирани напитки, пикантни и пържени храни. Препоръчва се прием на малки количества храна, пет до шест пъти дневно, бавно хранене, придобиване на полезни навици (почивка на масата след хранене, вместо впускане в задачи или лягане)
- лайфстайл лечение: лайфстайл терапията включва общи мерки за подобряване на цялостното здравословно състояние, като мерки за справяне със стреса (медитация, йога, практикуване на любимо хоби), отказ от тютюнопушене и прием на спиртни напитки, овладяване на техники за релаксация, контрол над теглото, адекватна физическа активност, контрол и лечение над подлежащи заболявания, осигуряване на достатъчно сън и почивка. След консултация с лекуващия лекар могат да се включат към терапията (допълнително лечение, а не основно и единствено) определени билки и лечебни растения, хранителни добавки, домашни средства
- оперативно лечение: хирургично лечение се препоръчва при усложнена язва на стомаха (при развитие на перфорация, кървене, стеноза), като абсолютни показания за оперативно лечение са перфорация, неовладяно кръвотечение, пилорна стеноза тежка степен, съмнение за малигнизация, а относителни показания са наличието на калозни язви с изразен перивисцерит, пенетриращи язви, повторен кръвоизлив, често рецидивиращи язви, невъзможност за провеждане на ефективно консервативно лечение. След хоспитализация лекуващият медицински екип в зависимост състоянието на пациента и особеностите на болестта назначава подходящо хирургично лечение с адекватна предоперативна подготовка и мерки за намаляване рисковете от усложнения в следоперативния период
Прогнозата при язва на стомаха се определя индивидуално, като при ранно откриване на болестта (без развитие на усложнения), назначаване на адекватно лечение и неговото стриктно спазване от страна на пациента прогнозата обикновено е благоприятна.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
» Язва
Изображения: CC0 Public Domain, framar.bg
Симптоми и признаци при Язва на стомаха МКБ K25
ВсичкиЛечение на Язва на стомаха МКБ K25
- Антиациди при киселинен рефлукс (киселини)
- Антибиотици
- Здравословен хранителен режим
- Избягване на киселинни храни
- Инхибитори на протонната помпа
- Лайфстайл лечение
Изследвания и тестове при Язва на стомаха МКБ K25
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЧЕРЕН БЪЗ сироп 500 мл РУАН 2010
ТАЛЦИД таблетки за дъвчене 500 мг * 20 BAYER
МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 500 мл ЗДРАВНИЦА
РЕНИЕ АЙС таблетки за дъвчене * 24 BAYER
РУЖА МЕДИЦИНСКА КОРЕНИ
ГАВИСКОН ЛИКВИД САШЕТА перорална суспензия 10 мл * 12
ЖЪЛТ КАНТАРИОН таблетки * 120 ТОШКОВ
РЕПЕЙ капсули 475 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРАЗОЛИД таблетки 20 мг * 14 ЕКОФАРМ
ЧАЙ ЦЯР ПРИ КИСЕЛИНИ В СТОМАХА филтър * 30
ГАСТРОЦИД ЕЗО таблетки 20 мг * 14 АКТАВИС
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ХВОЙНА 10 мл
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peptic-ulcer/symptoms-causes/syc-20354223
https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer
https://en.wikipedia.org/wiki/Peptic_ulcer_disease
https://patient.info/digestive-health/dyspepsia-indigestion/stomach-ulcer-gastric-ulcer
https://www.webmd.com/digestive-disorders/peptic-ulcer-overview
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312045
https://medlineplus.gov/ency/article/000206.htm
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Стомах
- КП № 68 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ГОРНИЯ ГАСТРОИНТЕСТИНАЛЕН ТРАКТ
- Язва
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- д-р Румен Вълчев Тенев
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- д-р Едриана Неделчева Едрева
- д-р Димитър Кирилов Димитров
- Н2-блокери
Коментари към Язва на стомаха МКБ K25
Теодора Стоилова
Преди повече от година съм оперирана от перфорирана язва и ми изписаха Витамин А със Квамател. Скоро научих за NEXIUM . Може ли да го пия ?
Здравейте! Нексиум се отпуска по лекарско предписание и е необходимо да се консултирате с лекуващия си лекар.
Преди повече от година съм оперирана от перфорирана язва и ми изписаха Витамин А със Квамател. Скоро научих за NEXIUM . Може ли да го пия ?