Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища Остър бронхит Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент

Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент МКБ J20.8

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент МКБ J20.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Респираторният тракт представлява отворена система, която е в постоянен обмен на вещества (кислород и въглероден диоксид) с околната среда. Този обмен е нужен за изпълнението на основната функция на дихателната система - газообменна. Благодарение на нея се доставя достатъчно количество на кислородни атоми, които след преминаване през алвеолите в белодробното кръвообращение, се свързват с хемоглобина.

Този постоянен обмен, от своя страна, води до постоянно излагане на дихателната система на различни Метапневмовирусвредни агенти. В повечето случаи тя е способна да се справи с тези агенти чрез различните защитни механизми, с които разполага.

Най-честите вредни агенти, на които е изложен респираторният тракт са различни видове вируси и бактерии. В статията остър бронхит, причинен от друг уточнен агент ще разгледаме инфекцията на бронхиалното дърво от метапневмовируси. Те са сравнително нови, открити през 2001 година инфекциозни агенти, които могат да причинят остри инфекции на горните и долните дихателни пътища. При някои пациенти се наблюдава и засягането на бронхите, което клинично не се различава от останалите вирусни причинители на остър бронхит.

Честота

Инфекциите, причинени от метапневмовируси са сред едни от широко разпространените в световен мащаб. Именно те се асоциират с от 6% до 40% от инфекциите на дихателните пътища при хоспитализирани пациенти.

Острият бронхит може да засегне хора на всякаква възраст, но най-често се диагностицира сред деца, възрастни хора и хора с отслабена имунна система. През последните години, с по-широкото използване на различни молекулярно-диагностични тестове, сравнително е повишено доказването на метапневмовируси като причинители на остър бронхит.

Метапневмовирусните инфекции проявяват изразена сезонност, като се наблюдават епидемични взривове основно през зимата и пролетта. Серологичните изследвания показват, че всъщност всички деца до навършването на 5-годишна възраст са се сблъскали с този вирусен причинител (изследване на нивата на антителата в кръвта).

Хората, които са изложени на риск за по-тежко протичане на заболяването са:

  • Имунокомпрометирани (ХИВ-позитивни, изложени на радиационно облъчване (лъчетерапия), хора със злокачествени заболявания)
  • Хора с хронични белодробни заболявания (астма, ХОББ)
  • Малки деца под 5-годишна възраст
  • Възрастни над 65 години

Основните механизми за предаване на инфекцията са чрез:

  • Въздушно-капков - чрез секрети, кашляне, кихане
  • Контактен - при близък контакт със заразно болни

Причина

МетапневмовирусЧовешкият метапневмовирус (HMPV) е вирусен агент, принадлежащ към семейство Pneumoviridae. Изграден е от едноверижна РНК. Те са сравнително новооткрити вирусни причинители на инфекции на горни и долни дихателни пътища.

Вирусът е силно разпространен сред хората, като основно са засегнати малки деца. Пиковата възраст на инфекции, причинени от метапневмовирус е между 6 и 12 месеца.

Геномната организация на тези вируси е подобна на респираторно-синцитиалните вируси (RSV). Филогенетичният анализ показва разпределение на HMPV в две основни групи, които имат минимални различия в своята структура.

Метапневмовирусите попадат в респираторния тракт чрез инхалиране (въздушно-капков път). Инвазирането на респираторните епителни клетки става чрез прикрепянето на вирусите към тяхната повърхност. Доказано е, че експресираните гликопротеини и глюкозамингликани на повърхността на метапневмовирусите води до стабилното прикрепяне към епителните клетки. Това противодейства на защитните механизми на дихателната система.

За идентифицирането на метапневмовирусите се използват методи, с които се доказва вирусната РНК. Най-често това е полимеразна верижна реакция.

Патогенеза остър бронхитПатогенеза

При попадането в дихателните пътища, вирусните частици се прикрепят към епителните клетки на бронхиалното дърво. След усилена вирусна репликация, клетките се увреждат. При тази увреда се отделят различни възпалителни медиатори, които действат като активатори на имунната система. Локалните патологични промени се изразяват със зачервяване, оток на лигавицата и сгъстяване на секретите. Често срещано е десцендирането на инфекциозния процес към белите дробове, състояние известно като бронхопневмония.

Симптоми

Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент протича с характерните за заболяването симптоми. Инкубационният период е с различна продължителност, средно между 3 и 6 дни. Този период се характеризира с усилена вирусна репликация и липса на клинична изява на заболяването. Част от пациентите могат да имат неспецифични симптоми като обща слабост през този период.

Най-честите симптоми при метапневмовирусен бронхит са:

  • Симптоми бронхитКашлица - в началото тя е непродуктивна, но с напредване на заболяването, кашлицата става влажна.
  • Храчки - експекторацията при вирусните бронхити е почти винаги слузна. Това е основен белег, който отличава вирусните от бактериалните инфекции.
  • Висока температура
  • Хрема - тя може да е прехождащ симптом, тъй като при някои пациенти може да се наблюдава първично засягане на горните дихателни пътища.
  • Висока температураОтпадналост
  • Главоболие
  • Общо неразположение
  • Задух (при малка част от пациентите) - проява на бронхообструкция.

Тежестта на заболяването може да варира от леко грипоподобно до тежка респираторна инфекция. При повечето пациенти се наблюдава леко протичане на бронхита. Застрашени от по-тежко протичане са пациентите от рисковите групи, изброени по-горе. Този симптомо-комплекс не е специфичен за остър бронхит, тъй като множество други респираторни заболявания могат да протичат със сходни симптоми.

Диагноза

Диагностицирането на метапневмовирусен бронхит е в две основни насоки:

Рентгеново изследване на гръден кошДиагностициране на бронхит

Поставянето на диагноза при пациент с остър бронхит не представлява трудност за лекарите, тъй като в повечето случаи изявените симптоми са достатъчно ориентиращи. Основните методи, които се използват в медицинската практика за диагностициране са:

  • Физикални находки при преглед
  • Рентгеново изследване на белите дробове
  • Кръвни изследвания

Диагностициране на причинител

Потвърждаването на метапнемовируси като причинители на инфекциозно заболяване обикновено не се налага поради лекото протичане на заболяването. Въпреки това, най-често използваните методи са:

  • Полимеразна верижна реакция (PCR)
  • Имунофлуоресцентен метод
  • ELISA

ПневмонияДиференциална диагноза

Състояние, с които най-често се прави диференциална диагноза са:

  • Астма
  • Пневмония
  • Бронхиолит

Превенция и лечение

Понастоящем няма специфична антивирусна терапия за метапневмовирусни инфекции. Също така, няма ваксина за предотвратяване на HMPV. Поради липсата на етиологично лечение, основните медицински грижи са насочени към симптоматично облекчение на пациентите.

Повечето от диагностицираните с остър бронхит не се нуждаят от хоспитализация и могат да се лекуват в домашна обстановка, като спазват предписаното лечение от лекаря. При голяма част от случаите на бронхит се наблюдава подобряване на общото състояние дори и без никакво лечение. Въпреки това, най-често употребяваните групи медикаменти са:

  • Противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Антипиретици
  • Аналгетици
  • Муколитици и антитусивни

Основните мерки, свързани с предотвратяване разпространението на инфекцията са:

  • Избягване на тесен контакт с хора
  • Често миене на ръцете
  • Избягване на докосването на очи, нос или уста с немити ръце

За пациентите, които вече имат изявени симптоми, трябва да:

  • Останат вкъщи до подобряване на състоянието им
  • Спазват дистанция
  • Избягване споделянето на прибори за хранене и чаши

Прогноза

Прогнозата на остър бронхит, причинен от друг уточнен агент е добра. При повечето пациенти се наблюдава значително подобрение на тяхното състояние в рамките на няколко дни. Дори и при по-тежко протичащите случаи на бронхит, прогнозата е благоприятна.

4.2/5 6 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_metapneumovirus
https://www.cdc.gov/surveillance/nrevss/hmpv/clinical.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Acute_bronchitis
https://www.webmd.com/lung/understanding-bronchitis-basics
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/symptoms-causes/syc-20355566

Коментари към Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент МКБ J20.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент МКБ J20.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:59
    Коментирайте "Остър бронхит, причинен от друг уточнен агент МКБ J20.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ще е изневяра ли ако правя секс със страпон с друг мъж?

преди 1963 дни, 11 часа и 6 мин.

Оставяте ли децата си болни на грижите на друг?

преди 2792 дни, 12 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival