Пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ J17.1
Респираторните инфекции на долните дихателни пътища са сред едни от най-често срещаните заболявания в световен мащаб. Именно най-засегнатите органи от инфекциозните процеси са белите дробове. Възпалителното засягане на белодробната тъкан, следствие на различни инфекциозни агенти, се нарича пневмония.
Като най-чести причинители на пневмония се посочват различни видове вируси. Те заемат голяма част от диагностицираните случаи на пневмония сред малки деца и възрастни над 60 години.
Разпространението на вирусните пневмонии зависи изцяло от състоянието на имунната система на индивида, както и от вирулентността на самия причинител. От значение за протичането на заболяването са възрастта и съпътстващите заболявания на пациента. То може да варира от лека грипоподобна инфекция до тежко респираторно заболяване.
В статията пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде, ще разгледаме белодробно засягане при някои от следните инфекциозни състояния:
Честота
Вирусните пневмонии заемат голяма част от разпространените инфекции на долните дихателни пътища. Както вече споменахме, основно засегнати от заболяването са хора с изразена слабост на имунната система. Като рискови групи, при които се наблюдава висока честота на вирусна пневмония се посочват:
- Малки деца (до 10-годишна възраст)
- Възрастни над 60 години
- Имунокомпрометирани (хора с вроден или придобит имунен дефицит)
Според проведени проучвания, през последното десетилетие се наблюдава увеличение в разпространението на вирусните пневмонии сред хората. Принос от една страна, имат подобрените диагностични методи, които се използват рутинно. Вирусите причиняват средно между 13-50% от диагностицираните случаи на пневмония. От друга страна при около 8-27% от пациентите се наблюдава смесена инфекция (с бактериален и вирусен причинител).
На риск от инфекция с цитомегаловирус са изложени имунокомпрометираните пациенти. Висока честота се наблюдава особено при заразените с вирус на СПИН. При тях инфекцията може дълго време да протече безсимптомно, след което се проявяват симптоми на дихателна недостатъчност (тежко протичане).
Острата вирусна пневмония е често срещана и понякога недиагностицирана при бременни жени. Въпреки че, тежестта на заболяването не се променя, в сравнение с нормален индивид, вирусната пневмония може да има сериозна клинична еволюция. Сред най-често срещани причинители се посочват вирусът на варицела и морбили. С развитието на инфекцията могат да настъпят тежки усложнения в хода на бременността, както и преждевременно раждане.
Причина
Цитомегаловирусна болест
Цитомегаловирусът (CMV) е един сравнително често срещан инфекциозен причинител сред хората. Веднъж попаднал в организма и индуцирал инфекция, той се запазва за цял живот в неактивна форма. Повечето хора не знаят, че имат инфекция с цитомегаловирус, тъй като той рядко води до появата на симптоматика при здрави индивиди.
Рискова група за инфекция с CMV-вирус са имунокомпрометираните. Особено често се среща при ХИВ-позитивни, при които заболяването може да протече с тежки последици. Застрашени от цитомегаловирусна болест са също бременните жени, които могат да предадат инфекцията на своя плод по вертикален механизъм. Предаването на инфекцията на новородени може да доведе до тежко протичане и необратими патологични промени.
Инфекцията може да се разпространява от човек на човек чрез различни телесни течности като кръв, слюнка, урина, кърма и др. Засега не съществува лечение на цитомегаловирусната инфекция, но има множество лекарствени препарати за симптоматично облекчение.
Рубеола
Рубеолата, известна още като "тридневно морбили", е инфекциозно заболяване, причинено от вируса на рубеола. При повечето хора, заболяването протича изключително леко, дори асимптоматично.
Единственото, което притеснява пациентите е изразеният обрив, който се появява около две седмици след експозиция на вируса. Той обикновено първо се появява по лицето и се разпространява по цялото тяло. Обривът понякога е сърбящ и не толкова ярък, колкото е при морбили. Подути шийни лимфни възли е един често съпътстващ симптом на заболяването. При възрастни, заболяването обикновено протича по-тежко, с поява дори на ставни болки (артралгия). Често като придружаващо заболяване се диагностицира пневмония, след рентгенографско изследване.
Рубеолните вируси се характеризират с висока степен на контагиозност, като инфекцията се разпространява по въздушно-капков път. Хората за заразни седмица преди появата на симптомите и една седмица след отшумяване на симптоматиката. Насекоми не разпространяват болестта.
След възстановяване от инфекциозното заболяване, се развива траен имунитет и хората са имунизирани срещу повторни инфекции. Налични са тестове, които могат да потвърдят изградения имунитет.
Морбили
Морбили представлява силно заразна инфекциозна болест, причинена от едноименните вируси. Симптомите обикновено се развиват 10-12 дни след излагане на вируса и продължават около седмица.
Първоначалните симптомите са характерни за всички инфекциозни заболявания. Характерен симптом са изразените бели петна по тялото на инфектираните, известни като петна на Коплик, които дори могат да се появят по лигавицата на устната кухина. Освен петната, друга кожна изява е генерализираният червен обрив. Едно от сравнително честите усложнения на морбили е пневмония. Тя се проявява поради имуносупресията по време на инфекция с вируса на морбили.
Важно е да се спомене, че съществува задължителна ваксинация в имунизационния календар за морбили. С така нашумялото наскоро антиваксърско движение, се наблюдава значително нарастване на броя на инфектираните лица. Вирусът на морбили е един от вирусите с най-висока контагиозност, като в затворено пространство с десет неваксинирани души, всички ще се заразят от вируса.
Варицела
Варицела, известна в английската литература като "chickenpox", е силно заразно заболяване, причинено от първична инфекция с вируса на варицела зостер (VZV).
Заболяването води до характерен кожен обрив, при който се образуват силно сърбящи дребни мехури по тялото. Обривът обикновено започва от гърдите, като се разпространява по гърба, лицето и останалата част на тялото. Други симптоми на заболяването са фебрилитет, умора и главоболие. Симптомите обикновено продължават около седмица. Най-честото усложнение на инфекцията е белодробно засягане (пневмония). Пневмонията е по-характерно усложнение при възрастни, отколкото при деца. Колкото заразените са в по-напреднала възраст, толкова по-тежка протича заболяването.
Варицела се разпространява лесно сред хората чрез въздушно-капков механизъм. Симптомите обикновено се появяват няколко дни преди излагане на вируса. След преболедуване се образува траен имунитет. Въпреки това, при някои хора се наблюдава повторна инфекция, която протича леко.
След въвеждането на задължителната ваксина срещу варицела през 1995 година, се наблюдава в около 70-90% от случаите леко протичане на инфекцията при заразените.
Симптоми
Клиничното протичане на пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде може да варира по тежест. При някои заболяването може да протича безсимптомно, при други като леко респираторно заболяване, а при трети водещо до тежки животозастрашаващи усложнения. Разгледаните в тази статия вирусни инфекциозни заболявания имат еднаква клинична изява на пневмония. Те се различават основно чрез проявеният характерен обрив по кожата, както и чрез различните диагностични методи.
При белодробно засягане, като често усложнение на вирусните инфекции, се появяват следните симптоми:
- Главоболие
- Отпадналост
- Субфебрилитет (около 38 градуса)
- Втрисане
- Нощно изпотяване
- Мускулни болки и слабост
- Непродуктивна кашлица
Някои от инфекциозните заболявания може да са придружени от симптоми на горните дихателни пътища като болезнено и зачервено гърло, хрема и др.
Диагноза
Диагностицирането на цитомегаловирусна инфекция, морбили, рубеола и варицела обикновено не представлява трудност за лекарите. От анамнестичните данни и физикалния преглед обикновено се съобщава за контакт с наскоро преболедували индивиди. Друг сигурен белег от прегледа е изразеният обрив, който съпровожда инфекциозните заболявания, разглеждани в статията.
Кръвни изследвания
Обикновено за диагностицирането на инфекциозните заболявания се взима венозна кръв. Вирусите могат да бъдат открити и в други телесни течности, но рутинно обикновено се използва кръв. Използва се PCR (Полимеразна верижна реакция) за доказване на вирусния причинител.
Образно изследване
Тъй като, пневмонията е най-честото усложнение на вирусните инфекции, изброени по-горе, някои лекари предпочитат назначаването на рентгенография на гръден кош, за оценка на белодробната функция. Ако белите дробове са засегнати от инфекцията, се визуализират различни патологични промени. За по-детайлно визуализиране на белодробния паренхим може да се използва и КТ (Компютърна томография).
Диференциална диагноза
В диференциално-диагностичен план обикновено се разглеждат самите инфекциозни вирусни заболявания от статията. Те имат сходно протичане и понякога могат да бъдат сбъркани. Най-сигурни белези са някои от патогномоничните симптоми, които при тези заболявания представляват кожните промени.
Лечение
При здрави лица обикновено лечение не е необходимо при инфекциозни заболявания като варицела, морбили, рубеола. Важно е заболелите да са ваксинирани, което в повече от 90% от случаите води до леко протичане на инфекцията.
Най-важното мероприятие след установяване на пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде е пълна изолация на заболелите в рамките на 2 седмици, за да не предават инфекцията на околните.
Новородените и хората с отслабен имунитет се нуждаят от лечение, което обикновено е за симптоматично облекчение. При цитомегаловирусна инфекция често се прилагат различни антивирусни лекарствени средства, при някои пациенти показващи благоприятен ефект. Тяхното основно действие е забавяне на вирусната репликация.
При установена пневмония се прилагат някои от следните групи медикаменти, които помагат за ограничаване на инфекцията и по-леко протичане:
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Аналгетици
- Антитусивни средства (противокашлични)
Превенция
Следването и спазването на следните превантивни мерки, могат да предотвратят бъдеща инфекция с по-горе изброените вируси:
- Ваксинация - ваксинацията е най-сигурният метод за превенция на заболяванията, за които са известни такива. Ваксинирането обикновено не означава, че хората нямат никакъв шанс от заразяване, но тя води до много по-леко протичане на заболяването в 90% от ваксинираните хора.
- Често миене на ръце
- Изполване на дезинфектанти
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cmv/symptoms-causes/syc-20355358
https://en.wikipedia.org/wiki/Chickenpox
https://en.wikipedia.org/wiki/Rubella
https://en.wikipedia.org/wiki/Measles
https://emedicine.medscape.com/article/300455-overview
https://www.healthline.com/health/viral-pneumonia
Коментари към Пневмония при вирусни болести, класифицирани другаде МКБ J17.1