Други соматоформни разстройства МКБ F45.8
Соматоформните разстройства са група от психологически разстройства, при които пациентът изпитва физически симптоми, несъвместими с реалното му състояние или не могат да бъдат напълно обяснени от някакво основно медицинско или неврологично състояние. Медицински необясними физически симптоми съставляват до 50% от посещенията при лекар. Физическите симптоми или болезнени оплаквания с неизвестна етиология са често срещани в педиатрията. Много здрави деца изразяват емоционален стрес по отношение на физическа болка, като стомашни смущения или главоболие, но тези оплаквания обикновено са преходни и не оказват влияние върху цялостното функциониране на детето.
Симптомите понякога са подобни на тези на други заболявания и могат да продължат с години. Обикновено започват да се появяват по време на юношеството, а пациентите се диагностицират преди 30-годишна възраст. Могат да възникнат при хора от различни култури или пол. Други често срещани признаци са тревожност и депресия. Въпреки това, тъй като тревожността и депресията също са много чести при хора с потвърдени медицински заболявания, остава възможно тези оплаквания да са последица от физическото увреждане, а не от самата причина.
Диагнозата на други соматоформни разстройства изисква човек да има повтарящи се соматични оплаквания в продължение на най-малко 6 месеца.
Психотерапията, по-специално когнитивно-поведенческата терапия, е най-широко използваната форма на лечение на други соматоформни разстройства. През 2016 г. рандомизирано 12-седмично проучване изобразява стабилно и значително подобрение на симптомите след когнитивно-поведенческата терапия в сравнение с контролната група.
Когнитивно-поведенческата терапия може да помогне по един от следните начини:
- Обучение за намаляване на стреса.
- Контрол на физическите симптоми.
- Контрол на депресията и други психологически проблеми.
- Подобряване на качеството на живот.
- Обучава пациентите как да спрат да обръщат внимание на симптомите.
Антидепресантите се използват и за лечение на някои от симптомите на депресия и тревожност, които са често срещани сред хората със соматични симптоми. Лекарствата няма да излекуват нарушенията, но могат да помогнат при процеса на лечение, когато се комбинират с когнитивно-поведенческа терапия.
Други соматоформни разстройства включват и психогенни дисменорея, дисфагия, пруритус, крива шия и скърцане със зъби.
Психогенна дисменорея
Дисменорея, известна също като менструални спазми, е болка по време на менструация. Обичайното му начало настъпва около момента, в който започва менструацията. Симптомите обикновено траят по-малко от 3 дни. Болката обикновено е в таза или долната част на корема. Други симптоми могат да включват болки в гърба, диария или гадене и повръщане.
При млади жени болезнените периоди често се появяват без основен проблем. При по-възрастните жени по-често се дължи на основни проблеми като аденоми на матката или ендометриоза. Тя е по-често срещана сред тези с тежка или нередовна менструация, чиито цикъл е започнал преди 12-годишна възраст.
Психогенна дисфагия
Тя представлява непреодолимо усещане за буца или чуждо тяло в гърлото на човек. Въпреки това, изследването доказва, че няма наличен предмет. Хората съобщават, че буцата не е болезнена, но често досадна.
Дисфагията често е трудна за лечение, може да продължи много дълго време и вероятно ще се повтори в бъдеще. Много хора изпитват облекчение от хранене или пиене на течности.
Идентифицирането и лечението на психогенната дисфагия невинаги е лесно, тъй като има редица възможни причини. Те включват стрес и тревожност. Има няколко потенциални причини за дисфагия, които включват:
- възпалителни състояния — тонзилити, фарингити
- гастроезофагеална рефлуксна болест — следствие на рефлукса на киселини от стомаха
- психологически фактори като стрес или тревожност — проучвания са доказали, че увеличава нивата на психогенна дисфагия
- анормална функция на горния езофагеален сфинктер
- редки тумори — притискат хранопровода, което води до дисфагия
- заболяване на щитовидната жлеза — точната връзка е неясна, но тиреоидектомията (оперативно отстраняване на щитовидната жлеза) в някои случаи спомага за облекчаване на симптомите
Психогенен пруритус
Психогенният сърбеж е често срещано проявление на хронична тревожност, обикновено локализиран сърбеж, особено в гениталната област. Сърбежът е представен като прекомерен импулс за надраскване на кожата при липса на дерматологична причина. Той е често срещан сред психиатричните болни, но може да бъде предизвикателство при диагностицирането. Пациенти са предимно жени на средна възраст на начало между 30 и 45 години. Психичните разстройства, свързани с психогенния сърбеж включват депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, тревожност, соматоформни нарушения, мания, психоза и злоупотреба с вещества.
За психогенен сърбеж се мисли при пациенти, които имат повтарящи се физически симптоми, въпреки многократните отрицателни резултати от проведени изследвания. Други индикатори включват психологически фактори:
- загуба на любим човек
- безработица
- преместване в нова среда
- промени в професионалния живот
Характерно е, че сърбежът може да бъде провокиран от емоционална реакция. Тези промени могат да бъдат наблюдавани в различни стадии, от дискретни повърхностни надрасквания, ерозии и язви до дебели атрофични белези. Кожните промени се откриват на места, достъпни за ръката на пациента:
- лице
- ръце
- крака
- корем
- горната част на гърба и раменете
Състоянието, подобно на други соматоформни разстройства, се контролира с лекарства, включително антихистамини, антидепресанти, селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин, антипсихотици или бензодиазепини.
Скърцане със зъби
Повечето хора вероятно скърцат и стискат зъбите си от време на време. Обикновено не причинява вреда, но когато се извършва редовно, зъбите могат да се повредят и да възникнат други усложнения, свързани с оралното здраве. Въпреки че може да бъде причинено от стрес и тревожност, то често се появява по време на сън и е по-вероятно да бъде причинено от необичайно прехапване, липсващи или криви зъби, нарушение на съня, като сънна апнея.
Тъй като скърцането често се случва по време на сън, повечето хора не са наясно, че го правят. Въпреки това, показателен симптом е тъпата болка в челюстта, както и възпалението. Много пъти хората научават за действието си от своя партньор, който го чува през нощта.
В някои случаи хроничното скърцане на зъбите може да доведе до счупване, изтъркване или загуба на зъби. Когато това се случи, може да са необходими мостове, корони, импланти, частични и дори пълни протези.
Стоматологът може да постави предпазител на зъбите. Ако стресът провокира човек да скърца със зъби, то трябва да усвои възможности за намаляване на стреса. Участие в консултации и терапии за стреса, програма за упражнения, срещи с терапевт са сред някои от възможностите, които могат да бъдат предложени. Трябва да се избягват или поне намалят храните и напитките, съдържащи кофеин, като шоколад и кафе. Скърцането се усилва при прием на алкохол.
Симптоми и признаци при Други соматоформни разстройства МКБ F45.8
ВсичкиЛечение на Други соматоформни разстройства МКБ F45.8
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Somatic_symptom_disorder
https://en.wikipedia.org/wiki/Dysmenorrhea
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320245.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychogenic_pruritus
https://www.mdedge.com/psychiatry/article/77689/anxiety-disorders/problematic-pruritus-seeking-cure-psychogenic-itch
https://www.webmd.com/oral-health/guide/teeth-grinding-bruxism
Коментари към Други соматоформни разстройства МКБ F45.8