Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на тонзилит

Клинична патология на тонзилит

от 19 сеп 2016г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на тонзилит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Тонзилит (ангина) е първично или вторично възпаление на тонзилите, глътката и небните дъги, което може да протече остро или хронично. Възпалението обикновено се простира до аденоида и лингвалните тонзили. Следователно терминът фарингит също може да бъде използван. Лингвалният тонзилит се отнася до изолирано възпаление на лимфоидната тъкан в основата на езика.

Вирусни или бактериални инфекции и имунологични фактори водят до възпаление на сливиците и неговите усложнения. Повечето епизоди остър тонзилит са причинени от вируси, като:

  • Херпес симплекс вирус
  • Вирус на Епщайн-Бар
  • Цитомегаловирус
  • Други херпесни вируси
  • Аденовирус
  • Вирус на морбили

Бактериите причиняват 15-30% от случаите на фарингонтозилит. Анаеробните бактерии играят важна роля при тонзилит. Повечето случаи на бактериален тонзилит се причиняват от бета-хемолитичен Streptococcus pyogenes от група А. S pyogenes се придържа към адхезинови рецептори, които са разположени върху ендогенеза на епитела. Имуноглобулиновото покритие на патогените може да бъде важно при първоначалната индукция на бактериален тонзилит.

Полимикробна флора, състояща се както от аеробни, така и от анаеробни бактерии, е наблюдавана в основните тонзиларни култури в случаите на рецидивиращ фарингит, а децата с рецидивиращ тонзилит имат различни бактериални популации в сравнение с деца, които не са имали толкова инфекции. Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus и Haemophilus influenzae са най- често срещаните бактерии, изолирани при рецидивиращ тонзилит.

Микробиологията на рецидивиращия тонзилит при деца и възрастни е различна. Възрастните показват повече бактериални изолати, с по-висока степен на възстановяване на видовете Prevotella, Porphyromonas и B. fragilis, докато децата показват повече бета-хемолитичен Streptococcus pyogenes от група А. Също така, възрастните по-често имат бактерии, които произвеждат бета- лактамаза.

Полимикробна бактериална популация се наблюдава в повечето случаи на хроничен тонзилит, като са идентифицирани алфа- и бета- хемолитични видове стрептококи, S aureus, H influenzae и Bacteroides. Счита се, че съществува връзка между размера на тонзилата и хроничния бактериален тонзилит. Тази връзка се основава както на аеробния бактериален товар, така и на абсолютния брой на В- и Т-лимфоцитите. H influenzae е бактерията, която най-често се изолира в хипертрофичните сливици и аденоиди.

Местните имунологични механизми са важни при хроничния тонзилит. Разпределението на дендритните клетки и антиген-представящите клетки се променя по време на заболяването, с по-малко дендритни клетки на повърхностния епител и повече в криптите и екстрафоликуларните области. Изследването на имунологични маркери може да позволи диференциация между рецидивиращ и хроничен тонзилит. Такива маркери в едно проучване показват, че децата по-често изпитват рецидивиращ възпаление на сливиците, докато възрастните, които се нуждаят от тонзилектомия, по-често изпитват хроничен тонзилит.

Радиационното облъчване може да е свързано с развитието на хроничен тонзилит. Високо разпространение на хроничния тонзилит се наблюдава след аварията в Чернобилския ядрен реактор в бившия Съветски съюз.

В зависимост от вида на възпалението се различават следните видове тонзилит:

  • Катарален тонзилит
  • Фибринозен тонзилит
  • Гноен тонзилит
  • Улцеро-некротична ангина
  • Хроничен тонзилит

Катаралният тонзилит е един от най-често срещаните. Макроскопски лигавицата на тонзилите е зачервена и обложена с мътна слузеста материя. Те са увеличени по обем, сочни и набъбнали. При притискане от лакуните им изтича мътна течност. Хистологично се установява оток и хиперемия на лигавицата, десквамация на покриващия многослоен плосък невроговяващ епител, както и хиперплазия на лимфните фоликули. Когато тя доминира тонзилитът се нарича фоликуларен.

Фибринозният тонзилит може да бъде повърхностен и дълбок фибринозен тонзилит. Повърхностният фибринозен тонзилит се наблюдава при някои инфекциозни болести (грип, скарлатина, постудни заболявания), въздействие на различни химични фактори и др. Лигавицата на тонзилите и небните дъги е покрита със сивобелезникав налеп, който се снема лесно, като подлежащата тъкан е хиперемирана и оточна. Хистологично сред фибринозния ексудат се установяват десквамирани епителни клетки и единични неутрофили.

Гнойният тонзилит бива лакунарен, флегмонозен и ангина на Ludowici. При лакунарен тонзилит, тонзилите са увеличени по обем и зачервени. Лакуните им са изпълнени с жълтеникави гнойни тапички, които излизат при притискане на тонзилите отстрани с шпатула. Лигавицата на небните дъги е зачервена. Хистологично в криптите на тонзилите се наблюдават неутрофили, детрит от некротизирали епителни клетки и фибрин. микроскопско изследване на тонзилитПри флегмонозен тонзилит, тонзилите са значително увеличени и флуктуират при натиск. При срез с нож изтича обилно количество гнойна материя. Небните дъги са силно зачервени. Хистологично тъканта на тонзилите е пропита с неутрофили, личи и некроза на част от лимфните фоликули. Ангина Ludowici е всъщност флегмонозна ангина, при която гнойният ексудат пропива diaphragma oris и се спуска между мускулите на предната шийна област, като прониква до медиастинума.

Улцеро-некротична ангина е ангината на Plaut-Vincent. Тя се наблюдава най-често едностранно. Причинява се от фузиформени бактерии и Borellia Vincenti. Наподобява дълбоката фибринозна (псевдомембранозна) ангина, но налепите се отделят по-лесно. Под тях личи язвено-некротична повърхност (фигура 1). При тази ангина се усеща особена и неприятна миризма. Характерно за нея е, че въпреки тежкия локален процес общото състояние на болния е добро.

Хроничен тонзилит (фигура 2) включва два негови варианта:

  • Атрофичният тонзилит се среща по-често при възрастни. Тонзилите са с намалени размери, плътни. Повърхността им е неравна къпиноподобна. микроскопско изследване на тонзилитХистологично се установява, че лимфните фоликули са намалени по брой и размери, в интерстициума има разраснала съединителна тъкан и изразена инфилтрация от плазматични клетки, макрофаги и фибробласти.
  • Хиперпластичният тонзилит се установява често при деца и млади индивиди. Тонзилите са уголемени по размери и умерено уплътнени. При притискането им от лакуните излизат малки жълто-белезникави тапички. Хистологично личи, че лимфните фоликули са значително увеличени по размер и брой. Сред възпалителния инфилтрат на интерстициума се намират доста плазматични клетки. Тапичките, които излизат от лакуните, под микроскопа представляват ексудат, богат на фибрин и излющени епителни клетки с известен примес на лимфоцити и плазматични клетки.
5.0/5 2 оценки

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/871977-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Tonsillitis
http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1808-86942013000500603&script=sci_arttext&tlng=en
https://www.britannica.com/science/tonsillitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tonsillitis/symptoms-causes/syc-20378479



Коментари към Клинична патология на тонзилит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на тонзилит
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 15:00
    Коментирайте "Клинична патология на тонзилит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Домашни лекове срещу налепи и тапи по сливиците
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • Премахване на трета сливица
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Американски винобой, Лаконос
  • Рецепти от Руската народна медицина срещу ангина
  • Лечение на възпалено гърло при деца
  • Шалот, Лук шалот
  • Хранене при тонзилектомия (отстранени сливици)
  • Правете гаргара от розмарин и бяло вино срещу подути сливици
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4233 дни, 22 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 3 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 18 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 18 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 18 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АМИКС КАРБО ДЖЕТ БЕЙСИК прах 3 кг

СНБ ДЕЗОДОРИРАЩ КРЕМ ЗА КРАКА С РИГАН 250 мл

УРИАЖ BARIESUN-СТИК МИНЕРАЛ SPF50+ 18г

ОСТРОВИТ БАБИНИ ЗЪБИ капсули * 60

БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ АШВАГАНДА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕВЕТЕН таблетки 600 мг * 28 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:46:25

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:39:38

БЛАНД таблетки * 30 ПРИ СТРЕС БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:37:31

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:36:32

ЗИРТЕК-D таблетки * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:35:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival