Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Други видове хипотиреоидизъм Микседемна кома

Микседемна кома МКБ E03.5

от 25 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Микседемна кома МКБ E03.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Функционалната активност на щитовидната жлеза се понижава под въздействието на редица фактори, главно йоден недоимък (дефицит на йод в храната, питейната вода, почвата), автоимунни заболявания (автоимунен тиреоидит на Хашимото), неопластични процеси и други.

Продължителният неконтролиран хипотиреоидизъм (липса на лечение, неправилно лечение) може под въздействието на различни провокиращи агенти да доведе до развитие на микседемна кома. При пациенти с недиагностицирано състояние на хипофункция на тиреоидеята, микседемната кома може да бъде първоначалната изява на хипотиреоидизма.

Щитовидната жлеза синтезира тироксин и трийодтиронин (познати съответно като Т4 и Т3), които реализират многобройните функции на тиреоидеята, изразяващи се главно в поддържане на терморегулацията и енергийния метаболизъм, репродуктивното здраве, сърдечно-съдовата и нервната система, растежа и развитието.

Подлежащият хипотиреоидизъм под въздействие на многобройни фактори може да отключи развитието на микседемна кома (известна още в литературата като микседемна криза):

  • инфекция: инфекция на дихателните пътища (грип, пневмония), уринарни инфекции
  • инфаркт на миокарда
  • мозъчносъдови болести
  • тежка травма, обширно изгаряне
  • голяма хирургична интервенция
  • лекарства: амиодарон, литий, бета блокери, диуретици, фенитоин, рифампицин, йодни препарати
  • тежка хипогликемия
  • кървене от стомашно-чревния тракт
  • липса на лечение на подлежащ хипотиреоидизъм
  • неправилно лечение при подлежащ хипотиреоидизъм

Състоянието се среща предимно при лица над 60 години, като женският пол се засяга няколко пъти по-често във връзка с по-високата честота на хипотиреоидизма сред жените. Въпреки превалирането на усложнението при възрастни пациенти е възможно засягане на всички възрасти, включително и по време на бременност.

В ендемичните райони (географски области с бедна на йод почва, съответно с бедна на йод земеделска продукция и животински продукти) честотата на хипотиреоидизма е по-висока и съответно честотата на усложненията на заболяването са по-чести.

Микседемната криза представлява най-сериозното усложнение при подлежащ хипотиреоидизъм, като се отличава с неблагоприятна прогноза, висок леталитет и риск от сериозни усложнения в дългосрочен план.

Състоянието се среща многократно по-често (до 90 процента според различни източници) през студените месеци във връзка с редица физиологични особености.

Симптоми при микседемна кома

При хипофункция на щитовидната жлеза, независимо от етиологичната причина, клиничната картина е идентична и включва следните характерни прояви:

  • увеличение на размерите на щитовидната жлеза (гуша, чийто размери варират)
  • констипация (запек)
  • зиморничавост (повишена чувствителност и усещане за студ)
  • депресивни епизоди, апатия, раздразнителност
  • хронична умора, отпадналост, слабост
  • изразен сънливост
  • увеличение на теглото
  • оток (подуване) в областта на клепачите, лицето, крайниците
  • тънки нокти, суха и лющеща се кожа, изразен косопад и накъсване на косата

Клиничните прояви при отделните пациенти варират в зависимост от конкретната причина за състоянието, давността на симптомите, индивидуалните особености, наличието на подлежащи заболявания и редица други фактори.

Продължителният неконтролиран или недиагностициран хипотиреоидизъм с течение на времето и под въздействието на провокиращи фактори води до развитие на микседемна криза.

Състоянието се отличава с изразено забавяне на метаболитните процеси в организма, засягане на сърдечно-съдовата и дихателната система, сериозно засягане на нервната система и риск за живота на болния.

Симптоми при микседемна кома

Най-често се описват следните прояви:

  • хипотермия (намаление на телесната температура), постоянно чувство за студ
  • неврологични прояви: обърканост, замаяност, когнитивен спад, промени в поведението, гърчове, кома
  • респираторни прояви: задух, хиповентилация, хиперкапния
  • сърдечно-съдови прояви: забавяне на пулса и сърдечната честота
  • генерализиран оток
  • характерен вид на лицето: птоза на клепачите, макроглосия, подпухнал вид, периорбитален оток

При наличието на някои от тези прояви е необходимо да потърсите незабавно спешна медицинска помощ, тъй като състоянието бързо прогресира, увреждайки редица органи.

Най-честите усложнения, възникващи в резултат от микседемна криза, включват бъбречна и надбъбречна недостатъчност, инфаркт на миокарда, аритмия, кома, тежки неврологични увреди, всяко от които увеличава риска от летален изход, особено при липса на своевременно диагностициране и адекватно лечение.

Поставяне на диагнозата при микседемна кома

Диагностицирането на състоянието се позовава на данните от анамнезата, прегледа и лабораторните изследвания, а при диагностични затруднения и за уточняване на етиологията се извършва и образна диагностика.

Разпитът на болния е информативен по отношение на наличието на подлежащ хипотиреоидизъм, прекарани наскоро инфекции, инфаркт, инсулт, травми или операции, както и за прием на определени медикаменти.

Физикалните находки обикновено са характерни за тежка хипофункция на щитовидната жлеза и включват характерен вид на лицето, ниска температура, промени в неврологичния статус, промени в пулса, сърдечната честота и дишането. За определяне наличието на гуша е необходима палпация в областта на шията (на анатомичното място на жлезата), като се определят наличните промени в размерите, консистенцията, плътността, симетричността, наличието на болезненост.

Лабораторните изследвания включват определяне нивата на щитовидните хормони (тироксин и трийодтиронин) и тиреостимулиращия хормон (TSH), като е налице характерната за хипотиреоидизъм констелация, а именно значимо понижени нива на щитовидните хормони и повишени нива на TSH. Пълната кръвна картина може да покаже наличие на ниски еритроцити и хемоглобин (подлежаща анемия), повишени чернодробни ензими, повишен холестерол (хиперхолестеролемия) и други.

Образната диагностика е с висока информативна стойност по отношение визуализирането на наличните промени в структурата на жлезата, като в зависимост от състоянието на болния се прилагат някои от следните изследвания:

  • ехография (ултразвуково изследване) на жлезата
  • рентгеново изследване
  • компютърна томография (КТ, скенер)
  • ядрено-магнитен резонанс
  • радиоизотопно изследване на жлезата

Своевременното откриване на състоянието е с ключово значение за благоприятния изход.

Диференциалната диагноза при микседемна криза включва разграничаване от септични и шокови състояния, психиатрични и неврологични заболявания, включително деменция, болест на Алцхаймер, депресия, енцефалит, менингит, чернодробна енцефалопатия и други.

Лечение при микседемна кома

След откриване на състоянието и изясняване на диагнозата се препоръчва своевременно започване на терапията.

Лечението на микседемната кома се изразява в механична вентилация (при наличие на респираторна ацидоза, хиперкапния, хипоксия), интравенозно въвеждане на тиреоидни хормони, кортикостероиди.

Парентералното приложение на синтетичния аналог на тироксина, продуциран от щитовидната жлеза, а именно левотироксин, води до бързо повлияване на проявите, свързани с хипофункцията на жлезата. Левотироксин при хипотиреоидизъм се приема под формата на таблетки и осигурява поддържане на нивата на хормоните. Таблетната форма се отличава с дълъг плазмен полуживот, но и необходимост от известен период за нормализиране на нивата на хормоните. При микседемна криза е необходимо бързо, своевременно овладяване на хормоналната хомеостаза, което се постига с помощта на венозна инфузия с левотироксин.

Кортикостероидите се прилагат с цел овладяване проявите, засягащи надбъбречните жлези, дихателната и неврологичната симптоматика, като се отличават с изразен противовъзпалителен, антиалергичен и имуносупресивен ефект. Дозата се съобразява със състоянието на болния, като впоследствие е необходимо постепенно прекратяване на приема.

Други мерки, които се предприемат са затопляне на тялото (постепенно, обикновено с помощта на топли завивки), лечение на възникнала инфекция (прилагат се подходящи антибиотични средства в съответната доза), корекция на хипонатриемия, хипогликемия с помощта на вливания на физиологичен разтвор, глюкоза и други.

Необходим е мониторинг на основните функции (дихателна, сърдечна) до овладяване на състоянието на пациента.

След терапията се препоръчва проследяване състоянието на болния и редовни прегледи първоначално на всеки три месеца, впоследствие на всеки шест до дванадесет месеца.

Редовни профилактични прегледи

Прогнозата при микседемна кома е сериозна, като дори на фона на проведено лечение е възможен риск от усложнения и леталитет. Според данните от различни статистически анализи леталитетът при микседемна криза се изчислява на средно 50 процента (варира между 25 и 60 процента в зависимост от географския район, тежестта на проявите, проведената терапия).

Основните мерки за профилактика на това толкова сериозно усложнение на хипотиреоидизма включват редовен прием на медикаментите при подлежаща хипофункция на щитовидната жлеза, предпазване от травми и инфекции, редовни профилактични прегледи, уведомяване на лекуващия лекар за приема на други медикаменти.

Още по темата:
  • R40 Сомнолентност, ступор и кома R40 Сомнолентност, ступор и кома
  • E05.5 Тиреотоксична криза или кома E05.5 Тиреотоксична криза или кома
  • R40.2 Кома, неуточнена R40.2 Кома, неуточнена
  • E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен
3.9/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Микседемна кома МКБ E03.5

  • Ниско кръвно налягане
  • Увредено състояние на психиката
  • Хипотермия
  • Бавен пулс (брадикардия)
  • Хипогликемия
  • Ниско съдържание на натрий в кръвта
Всички

Лечение на Микседемна кома МКБ E03.5

  • Механична вентилация

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

НУТРИМ НУТРИКАЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 100 гр.
5.80лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 100 гр.

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
23.80лв. 19.04лв.

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN

Нов ПРОМО

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/123577-overview
https://www.medicinenet.com/myxedema_coma/article.htm
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/myxedema-coma#1
https://www.healthline.com/health/myxedema#overview1
https://patient.info/doctor/myxoedema-coma
https://www.drugs.com/cg/myxedema-coma.html

Коментари към Микседемна кома МКБ E03.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Микседемна кома МКБ E03.5
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 07:54
    Коментирайте "Микседемна кома МКБ E03.5"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Глазгоу кома скала
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Щитовидни хормони
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

преди 4051 дни, 16 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 19 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 10 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 11 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 11 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Лобелия - голяма, Индиански тютюн Лобелия - голяма, Индиански тютюн

Лобелия - голяма, Индиански тютюн

от 22 май 2023г. Прочети повече
Механична вентилация Механична вентилация

Механична вентилация

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival